Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Schengen Vizesi

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby rambo » Tue Apr 30, 2013 7:55 pm

Yine bir shengen vize problemi, Almanya bir Turk sirketi calisanlarina vize vermemis ve sirket sahibi dava acmis. Alman lisesi ve elcilige haciz koyulunca, Almanya tazminat odemek zorunda kalmis!

http://ekonomi.haberturk.com/para/haber ... n-intikami

Son 2 senede, Shengen vizesi kaldirilan Dogu blok ulkeleri!

Arnavutluk, Bosna, Sirbistan, Makadenya
rambo
ROBERT PLANT

New postby EdHunter » Tue Jun 25, 2013 11:27 am

Arkadaşlar daha önce benzer konular tartışıldı ama çok açık gelmedi bana , yinelemiş olabilirim ama netleştirmek açısından soruyorum ;

Tier 1 General work permit (Biometric Passport) olan biri için Dublin'e gitmek için vize gerekiyor mu ?

Forumlarında C tipi General vizesi olanlar vizeden muaf diyor , burdaki general Tier 1 General'ı da kapsıyor mu acaba ?
EdHunter

New postby skywalker » Tue Jun 25, 2013 11:15 pm

Gerekiyor evet
skywalker

New postby 386-DX » Mon Jul 01, 2013 2:00 pm

Gerekiyor ama postayla ve ücretsiz başvurabiliyorsunuz. Bir tek biraz belge toplama zahmeti var.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Wed Jul 03, 2013 9:27 am

Istersen konsolosluk vize bolumune gidip oradan da basvuru yapabiliyorsun. Randevu almana gerek yok, gidip sira numarasi aliyorsun, bi yarim saat kadar bekliyorsun, belgelerini veriyorsun ve 7 is gunu sonrasina gel al diyorlar. Daha erken cikmiyor. Posta ile 14gunde geri geliyor sanirim.

Belge konusunda ise; son uc aylik bank statements, is yeri/okuldan yazi, irlanda da nerede kalicagini gosteren belge (ben iki kere basvurdum ikisinde de irlandali bir arkadastan invitation letter tarzi birsey yazmasini isteyip yanina da pasaportunun fotokopisi ekledim bir sorun cikmadi).

Vize icin herhangi bir para odemiyorsun fakat surekli tek giris veriyorlar sacma bir sekilde. Sanirim 2 kere girip ciktiktan sonra 3. girisinde mutli veriyorlar ama oda 3 aylik falan. Kuzey irlandaya gidip oradan otobusle vizesiz gecicegini dusunursek sacma bir uygulama aslinda. Bu arada Irlandadan ucak bile geldiginde UK'ye indiginde pasaport kontrolune girmiyorsunuz, bu da ilginc bir detay.
haphazard
ROGER WATERS

New postby rambo » Wed Jul 03, 2013 2:35 pm

Shengen vizesi soygunluk ve rezillik operasyonu, baskada birsey degil.
rambo
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Fri Jul 05, 2013 9:56 am

Ingiliz pasaportuna kadar #dayanturkpasaportu

hayirdir rambo? kotu bir olay mi oldu yine? benim de alasim var bu ara ama fransadan baska hic bir ulkeden almamaya calisiyorum o yuzden bi fransa gezisi ayarlayip ondan sonra asil gitmek istedigim yerlere gitmek istiyorum.
haphazard
ROGER WATERS

New postby haphazard » Wed Jul 24, 2013 11:26 am

ben riske atmayip yine fransadan alicagim schengen'i. Yakin zamanda Fransandan schengen almis arkadaslara iki sorum olucak

- Vize kac gunde cikiyor? Eskiden basvurudan iki gun sonra gidip alabiliyordunuz.

- ILR ile basvurduysaniz vize suresi ne kadar veriliyor?
haphazard
ROGER WATERS

New postby yatayzeka » Wed Jul 24, 2013 1:38 pm

az once geldi schengenim almanya`dan.. utanmadan 3 ay vermisler, ilk schengenim fransadan`di, direk 6 ay vermislerdi.
benim bir turlu anlamadigim sey, bizler burada bir eu ulkesinde resident statusune sahibiz ve bize cektirilen eziyet ortada. bu yapilan tam bir rezillik, ahlaksizlik. bir suru mahkemeler filan acildi, kazananlar oldu ama ortalik toz duman ne oldugu belli degil. seytan diyo bi daha da davosa gitme ama el mahkum!
yatayzeka

New postby silvertr » Fri Jul 26, 2013 9:41 am

@haphazard vize maksimum 3 4 gunde cikyior.
ILR m henuz yok ama onceden bi 6 aylik almistim 1 senelik verdiler. Daha onceden 1 sene almissan minumum yine 1 senelik verirler diye tahmin ediyorum.
silvertr
ROBERT PLANT

New postby skywalker » Fri Jul 26, 2013 4:49 pm

haphazard: 2 gun falan

Bu arada eski tip pasaportumun kimlik sayfasinda 1 santimlik yirtik vardi, uzun suredir. Bicok ulkeden vize aldim. Gecenlerde Fransa'ya basvurdum red geldi.. Pasaportu geri alirken kadin soyledi Fransa digerlerine gore daha ciddi bu konuda falan diye.. Refund verdiler en azindan. Neyse simdi Italya'dan basvurdum araci sirket uzerinden, erkene appointment almak icin. Bakalim Italyanlar Fransizlar kadar gicik olmazlar sanki.
skywalker

New postby eycu » Sun Jul 28, 2013 11:24 pm

Arkadaslar vizelerinizi kesinlikle Fransiz'lardan alin. ILR'im yok henuz ancak vizelerimi 6 ay, 1 sene ve en son 5 sene verdiler. Basvuru tarihinizden 7-8 sonrasina bir otel rezervasyonu daha yaptirin. Minimum 1 sene vermeleri icin sebep olsun...
eycu

New postby 386-DX » Mon Jul 29, 2013 3:55 pm

Ben de her sene Fransa'dan ve birer yıllık alıyordum, ama son başvurum muhteşem patladı.

Bu sene kuralları değiştirmişler. "Continious trip" yapmıyorsanız (yani gidip dönüp daha sonra tekrar başka bir seyahate çıkacaksanız) en uzun kalacağınız değil, ilk gireceğiniz ülkeden başvurmanızı istiyorlar. Ancak aynı seyahat içinde (i.e. İngiltere'ye dönmeden) birden fazla ülkeyi gezecekseniz yalnızca o zaman en uzun kalacağınız yerden başvurabiliyorsunuz.

İşin pis tarafı, diğer ülkeler kuralı hala eskisi gibi uyguluyor. Yani Fransa'nın "ilk gireceğin ülkeden al" diyerek kabul etmediği başvuruyu diğer ülkeler de "en uzun kalacağın yerden al" diye kabul etmedi.

Hem Fransız konsolosluğuna, hem diğerlerine, hem de TLS'e defalarca telefonlarla maillerle derdimi anlatmaya uğraştım. Zerre umursamadılar. Tekrar randevu alana kadar da üç ayrı tatil planım, biletlerim ve otel rezervasyonlarım yalan oldu. Nihayet ikinci randevuyu alıp başvurduğumda ise ILR'ıma ve diğer tüm şahane belgelerime rağmen yalnızca 3 aylık verdiler.

Velhasıl, yalnızca ilk (veya ilk sürekli gezinizdeki en uzun) kalışınız Fransa'da olacaksa oradan başvurun. Ben yandım siz yanmayın.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby rambo » Mon Jul 29, 2013 7:09 pm

Gecmis olsun.

Amerika bile 5-10 senelik turist vizesi veriyor halen, shengen'in yaptigi bir numarali haydutluk her basvuruda daha fazla ucret alabilmek icin. Ingilterede oturma izni olandan turistik vize istemeleri daha ustun bir terbiyesizlik, is icin bile gitmiyoruz artik shengen, gereksiz.
rambo
ROBERT PLANT

New postby silvertr » Mon Jul 29, 2013 9:54 pm

@eycu 5 senelik vize icin kac tane seyahat gosterdin ve bunlarin hepsi fransayamiydi? ucak/tren bileti gosterdin mi ?
silvertr
ROBERT PLANT

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü