Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

110K brüt

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby on_the_road_again » Mon Aug 04, 2014 10:15 am

Selamlar,
Londra'da 110K yıllık brüt eminim ki iyi bir para ancak ne kadar iyi size danışmak istedim. Araştırmalarıma göre 70K civarı bir net ücrete tekabül ediyor. Bu da yaklaşık 5.800 aylık yapıyor.

Ev fiyatları pahalı : 1500-2000 civarında olduğunu biliyorum ancak 3 kişilik çekirdek bir ailenin aylık ortalama mutfak/eğlence vb masrafları neye gelir? Bir de çocuğu orda da mı özel okula göndereceğiz sorunsalı var, o da işin içine girerse işin rengi değişir diye düşünüyorum.

İşinizi kolaylaştırmak adına; karşılaştırmayı İstanbul'da 12 bin TL net kazanç ile Londra'da 6 bin net üzerinden yapabilirsiniz.

Teşekkürler
on_the_road_again

New postby 386-DX » Mon Aug 04, 2014 4:55 pm

Açıkçası bu tip konularda tavsiye vermeye artık çekinir oldum. İnsanların öncelikleri, beklentileri ve standartları birbirinden çok farklı olabiliyor.

Şahsen 110K maaşla Londra'da gayet rahat yaşanır diye düşünüyorum. Ben olsam İstanbul'da 12 bin TL almaya kesinlikle tercih ederdim.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby on_the_road_again » Tue Aug 05, 2014 9:32 am

Yanıt için çok teşekkürler DX. Teyid amaçlı soruyorum, Londra'da 6 bin pound kazanmak daha iyidir diyorsun değil mi?

Peki 3 kişilik bir aile kira dahil (max 2k) başka extra cost olmadan, yalnızca hayatını devam ettirmek için ayda 4K ile geçinebilir mi? 2K kenara atma imkanımız olur mu sizce?

Teşekkürler
on_the_road_again

New postby skywalker » Tue Aug 05, 2014 9:50 am

2k ev 2k kenara atma ise 2k kaliyor 3 kisiye, £300 ulasim dus (herkes hergun seyahat edecekse o da) £1700 ev mutfak vs hayati devam ettirme parasi. Gunde yaklasik kisi basina £20 dusuyor yemek icmek icin. Bence gecinirsiniz.
skywalker

New postby on_the_road_again » Tue Aug 05, 2014 10:27 am

Teşekkürler skywalker.

Şirket araç ve yakıt da verdiği için aslında ulaşım maliyeti de olmayacak diyebiliriz. Herkes de seyahat etmeyecek. 300 daha cepte kaldı :)

Fatura vb gibi gerekli giderler dışında, devlete ödenen bir vergi/sağlık sigortası gibi kalem var mıdır? (gelir vergisi dışında)
on_the_road_again

New postby orange » Wed Aug 06, 2014 4:22 pm

Maasindan gelir vergisi disinda bir de National Insurance kesintisi yapiliyor, onun disinda zorunlu bir odeme yok.

Okul icin ille de ozel okul diye dusunme, cok iyi devlet okullari da var. Her okul Outstanding (1), Good (2), Requires Improvement (3) , Inadequate (4) seklinde derecelendiriliyor. Outstanding okullara yakin evler genelde daha pahali oluyor.
http://www.ofsted.gov.uk/inspection-rep ... ion-report burdan yasamayi dusundugun yere yakin okullarin inspection report una ulasman mumkun.
orange

New postby on_the_road_again » Wed Aug 06, 2014 5:33 pm

Teşekkürler Orange.

Maaş ve hayat standardı karşılaştırması konusunda da yorumlarınızı bekliyorum.
on_the_road_again

New postby denise » Thu Aug 07, 2014 2:34 pm

Londra`daki 6k nin Turkiye`de kazanilan 12k ye gore daha fazla alim gucu ve huzur saglayacagini dusunuyorum. Beklenti Kensigtonda havuzlu evde oturayim, cocugum Eton a gitsin, haftasonu Windsor da golf oynayayim,kuaforde her gun fon cektireyim ise bu maas yetmez. Ama eli yuzu duzgun nezih bi muhitte oturup (genelde bahce var havuz olmasa da), cocugum iyi bir devlet okuluna gitsin (ozel okul fiyatlari Turkiyedeki ozel okulla uc agasi bes yukari ayni), kendi fonumu kendim cekerim diyorsaniz 6k yeter 3 kisilik aileye. Turkiye ye yurtdisindan gelen muzikal,tiyatro ve konserlerin bileti fiyatlari Londra ile ayni ve eglence anlaminda Istanbul Londra dan daha ucuz degil. Ayrica Londra`da Turkiye deki arkadaslarimizdan hem daha cok izin yapiyoruz hem de ucaga tonla para odemiyoruz tatile giderken vs.
Hayat standardi denen sey sadece para degil tabii. Calisma kosullari ve is hayatindaki iliskilerin profesyonelligi, yillik izinlerin daha fazla olmasi ,sokaga ciktiginizda insanlardan nefret etme gibi bir duygunun olusmamasi, giydiginiz kiyafete, yediginiz ictiginize imalar yapilmamasi, acaba karsimdaki kisi kime oy verdi sunu soylesem kavga cikar mi gibi seyler dusunmeden yasayabilmek vs.vs. gibi etkenleri de katinca degil 12k degil, 20k olsa Istanbul`daki maas yine Londra yi secerim ben:)
denise

New postby skywalker » Thu Aug 07, 2014 10:43 pm

Ben de cevap olarak Denise'in dediklerini dusunup usenmistim yazmaya, aynen katiliyorum.

Burada yasamaya basladiginizda simdi tahmin edemediginiz bir cok alanda hayat kaliteniz artacak, bu farka herhangi bir para miktari ile fiyat bicmek imkansiz. Bicseniz de isabetli olmaz.

Ben burada ne ortalama ne de cok fazla bi maas aliyorum, guzelce yasayip gitmeye yetiyor, Istanbul'da 20k degil 40k verseler donmem. Hatta kac paraya donersin deseniz cevap da veremem, donmem Turkiye'ye bu hayati birakip.
skywalker

New postby haphazard » Fri Aug 08, 2014 10:13 am

Turkiyeye donup donmeme olayi bence biraz goreceli ve bunun alinan parayla, yapilan isle yada verilen yillik izin sayisla pek alakasi yok. Bu tamamen kisisel tercihlerle alakali. Eger Londra'da iyi bir Turk ortaminiz varsa genelde cok yalniz hissetmezsiniz ve yasadiginiz ulkenin durumunu pekte takmayip keyfinize bakabiliyorsaniz olay tamamiyle paraya kalir ve muhtemelen normal yada normal ustu bir hayat surersiniz.

3 kisilik aile 110K brut ile de zaten anca hayat surer. Halihazirda ev almak icin depozitiniz yoksa muhtemelen 3 4 yil para biriktirip, depoziti tamamlayip belki bir ev alabilirsiniz o da sanirim yeter. Burada disposable income oldukca dusuk. Oysa Istanbulda 12K alarak daha iyi bir hayat surebilirsiniz ve daha cok kenara para atip, o parayla daha cok yatirim yapabilirsiniz. Tabii ki bu da Turkiyede ne kadar mutlu oldugunuza bagli.
haphazard
ROGER WATERS

New postby skywalker » Fri Aug 08, 2014 12:21 pm

Ev fiyatlari yilda 20% artiyor bu arada, ev almayi dusunuyorsaniz. Ortalama fiyat £500k.
skywalker

New postby denise » Fri Aug 08, 2014 2:32 pm

Turkiye ye donus karari da,Turk ortaminin onemi de goreceli. Buraya tek basina veya ogrenci olarak gelenlerin deneyimi ve adaptasyonunun, ailesi ile birlikte gelenlerden daha zor ve uzun oldugunu dusunuyorum.

PM maasi 140k, uzman doktor maasi 100k, ortalama finans muduru maasini 100k, ve ortalama Londra maasinin 32k oldugunu dusunursek hayat standardiniz neredeyse PM ile ayni olacak ...
http://career-advice.monster.co.uk/sala ... ticle.aspx

Mutfak masrafi Istanbuldan cok farkli degil zannimca;
http://www.tesco.com/
Orange a katiliyorum ,ozel okul icin fikir vermesi acisindan:
http://www.schoolfeesadvice.org/home/ke ... _fees.aspx

Turkiye ye gore kiyafet, elektronik esya %15-20, arabalar %30-40 daha ucuz burada. Ev fiyatlari artiyor evet ama sizin maasiniz da artar, ilk etapta 500k lik ev almazsiniz, 350k lik ev alirsiniz vs. Hem cocuk buyuyunce Ingilizce ogrensin diye yurtdisina yollama derdiniz de olmaz:)
denise

New postby ilkerse » Fri Aug 08, 2014 7:12 pm

110K ucreti UK'de hangi sektorde hangi pozisyona veriyorlar aydinlatirsaniz sevinirim. Bizim sektorde (IT service) bu rakamlar ancak head pozisyonlarda -belki- olur. Hani isi teklif edenler dolandirici olmasin dedim...
ilkerse

New postby on_the_road_again » Sat Aug 09, 2014 1:18 pm

Merhabalar,

Üşenmeyip detay bilgi ve link verdiğiniz için çok teşekkürler, oldukça aydınlatıcı oldu. Bahsettiğiniz gibi bazı şeylere değer biçmek zor o yüzden yalnızca gelir skalasından bakmıştım olaya, çevresel etkenler benim açımdan zaten Londra için bir adım önde.

ilkerse, evet teklif orta düzey yönetici pozisyonu için, IT sektörü. Fake olmadığına eminim, uyarın için teşekkürler :)
on_the_road_again

New postby duantian » Fri Nov 24, 2017 11:37 am

Merhaba Arkadaşlar ,
Tespitler sanırım yüksek rakamlarda. Ancak merak ettiğim asgari geçim .
Minimum ev, yol, yemek, elektrik su doğalgaz masrafları toplamm ne olur ?
Baz alacağımız 2 kişi bi aile. Ben tahminimi paylaşıyorum.

Kira : 800-1000
Yol : 100-200 / Aylık
Yemek : 300-500/Aylık ( Evde yemek yapılırsa )
E S D : 150- 200 Aylık
Diğer: 300-500
Toplam Min :1650 - 2400 GBP

Asgari geçim şartları 2017-2018 şartlarında durum ne olur sizce ?
All is well
duantian

Next

Return to der Karrierismus