Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Ingiltere'de sirket kurmak

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby deve » Thu Oct 21, 2010 2:46 pm

Selamlar Arkadaslar,

Tier1 vizem ile UK'e gelecegim Kasim ayinda. Sorum şu:

1- Burada şirket kurabilir miyim (Cevabi belli, evet)
2- Bu şirkete eleman alabilir miyim, yani birilerini çalıştırabilir miyim maaşlı? (Tier1 General var bende, buna engel mi bu vize?)
3- Gerekli koşulları sağladıktan sonra bu şirket Tier2 vizesi icin Turkiye'deki kişilere sponsor olabilir mi?

Bu sorulara bilen bir arkadas cevap verebilirse ya da en azindan yorum yapabilirse cok sevinirim.

Tesekkurler,
deve

New postby hcho » Fri Oct 22, 2010 9:28 am

Detaylarini mindbender daha iyi bilir ama Tier 2 vizesine sponsor olmak oyle cok kolay bir is degil. Ozellikle bu immigration cap hadisesi ciktiktan sonra daha da zorlasti.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby harun » Mon Oct 25, 2010 8:28 pm

Selamlar,

Tier2 sponsorlugu icin sponsor lisansi almak gerekiyor, sponsorluk lisansi ile bilgiler su adreste bulunabilir

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/emplo ... fsponsors/

Lisansi almak icin bahsedilen onkosullara uymasi gerekiyor sirketin.

Ayrica lisansi aldiktan sonra herbir sponsorship icin once 'resident labour market test' yapmasi gerekiyor sirketin. Bu test aslinda job-centre lardan da basvurulabilecek bir is ilani verip bu ilana uygun nitelikteki insanlarin hali hazirda UK de yasayan kitleden bulunup bulunamayacagini anlamak icin. Yanlis hatirlamiyorsam 3 hafta gibi bir sure kimsenin bulunamamasi gibi bi sart var testi gecmek icin.
harun

New postby mindbender » Mon Oct 25, 2010 9:15 pm

Sponsor lisansi basvurusu yaptiginiz da sirketinizi home office'den gelip ziyaret ederler, belgelerinizi kontrol ederler, calisanlarin pasaportlari vs (ingiliz dahi olsalar) sonrasinda belgelerinizin tamligina gore A veya B tipi bir lisans verilir ya da reddedilir.

Tier1 ile sirket kurmak mumkun mu bilemiyorum ama sirket kurabiliyorsan, eleman alabiliyorsun da demektir :)

Sirketi kurduktan sonra sponsor olma isinde harun'un soyledigi gibi, 4 hafta aradigin eleman icin ilan veriyorsun, bir liste var bu listede nerelere ilan verebilcegin yaziyor. Biz reed.co.uk'de ilan vermistik 300 pound gibi bir masrafi oluyordu sanirim, ayni zamanda jobcentre'a da ilan verip yine ayni sureci istelemen gerekiyor sonrasinda gelen basvurulari degerlendirip, mulakat yapip neden avrupa ve ingiltere'den basvurulardan birini almadigini gostermen gerekiyor bu belgeler ilk etapta bakilmasada bir home office yetkilisi bunu ilk sene icinde rastgele bir zamanda denetleme hakkina sahip. Ayrica kac kisiye sponsor olmayi planladigini falan da sorucaklardir, 1-2 dersen anlam veremeyeceklerdir ancak bir sorun olcagini sanmiyorum, benim durumumda bir problem cikmadi.
mindbender
ROGER WATERS

New postby deve » Sat Nov 20, 2010 11:39 am

Cevaplar icin tesekkurler arkadaslar.

Dediginiz gibi sponsor sertifikasi ugrastiracak biraz ama deneyecegiz.

Ilan verme olayi normal Tier 2 surecinde anlattiginiz gibi isliyor. Ancak bizim durumda, Intercompany Transfer ile sponsor olmayi deneyecegiz. UK'deki sirketimiz ile TR'deki sirketimizin ismi ve ortaklari ayni. Tescilli logolari da ayni olacak. Dolayisiyla bunlar ayni sirketler, bunu ispat etmenin HomeOffice sitesinde belirtilen bazi yollari var, onlari sagliyor gibiyiz. Bu durumda bizim icin residential labour market test'e gerek kalmiyor. Ayrica Tier 2 kotasi getirildi yeni, buna da takilmiyoruz sirketler arasi transfer oldugu icin.

Bakalim bir deneyecegiz, basarili olabilirsek buradan haber veririm :)

Tesekkur ederim,
Deve
deve

New postby mindbender » Sat Nov 20, 2010 1:08 pm

Eger sureci isletmeye basladiginda buradan bizi haberdar edersen asamalari, belki daha fazla yardimci olabiliriz hemde baskalarina da faydasi olabilir
mindbender
ROGER WATERS

New postby eycu » Tue Sep 20, 2011 4:51 pm

UK'den Turkiye'de bir sirkete yazilim projeleri yapmak ve danismanlik hizmeti vermek istiyorum.

Burada UK'de kuracagim bir sirket ile veya umbrella sirket altinda calisarak Turkiye'ye fatura kesmek mumkun olur mu?

Umbrella sirket veya kendi sirketim, su soyledigim kosullar icin hangisi avantajli olur?

Bu sekilde calismak Tier1 extesion'i konusunda bir problem yaratmaz heralde degil mi?

Daha once bu sekilde bir is yapmis olan var mi? Bildiklerinizi paylasirsaniz cok sevinirim.
eycu

New postby Phantom » Mon Oct 17, 2011 7:34 pm

Arkadaşlar çok değerli bilgiler verilmiş teşekkürler. Benim anladığım kadarıyla 1+1 ev için kiranın yarısı studyo için tamamı gider gösterilebiliyor. Ayrıca elektrik internet gibi kalemlerde gider olabiliyor. Umarım yanlış anlamamışımdır.
Phantom

New postby alican325 » Wed Nov 02, 2011 8:53 pm

iyi günler arkadaşlar .. konuyla ile ilgili bilgisi olan arkadaşlardan acil yardım istiyorum..İngiltereye ankara antlaşması vasıtasıyla gitmek istiyorum.. Kuzenimin londrada resturantı var ona ortak olmak istiyorum..Ortak işlemleri ne şekilde olmalı başvurudan önce mi yapılmalı??AYrıca bu iş ile ilgili business plan nasıl hazırlanmalı acil olarak arkadaşlardan yardım bekliyorum....
alican325

New postby Sylvan » Sat Nov 12, 2011 1:21 pm

Herkese merhaba tekrar,

Umarim herkes iyidir.

Bir arkadasimla yeni bir proje uzerinde calisiyoruz. Malum, ben burada Ankara Anlasmasi'yla bulunuyorum, kendi uzerime kayitli bir limited sirketim var.

Arkadasimla olan projemiz icin ise yeni bir sirket acmak istiyoruz. Cunku arkadasim kendinin de isminin olmasini istiyor sirket belgelerinde. Fakat arkadasim ayni zamanda Full-Time bir calisan bir sirkette. Post-Study Work vizesiyle burada.

Bu takdirde, benim zaten sigortali bir is sahibi oldugumu dusunursek, bu ortakliktan dogacak sirkete mutlaka bir sigortali calisan kaydettirmemiz gerekli midir? Ne de olsa ben sirket ortagiyim sadece, baska bir sigorta daha yaptiramam. Arkadasim da full-time sigortali bir calisan.

Ayrica kendisinin adinin bir sirket ortakliginda gecmesinin herhangi bir mahsuru var mi?

Mutlaka aramizdan birileri bu konuda tecrube yasamistir diye dusunuyorum.
Sylvan

New postby Nova » Sat Nov 12, 2011 6:36 pm

alican325 wrote:iyi günler arkadaşlar .. konuyla ile ilgili bilgisi olan arkadaşlardan acil yardım istiyorum..İngiltereye ankara antlaşması vasıtasıyla gitmek istiyorum.. Kuzenimin londrada resturantı var ona ortak olmak istiyorum..Ortak işlemleri ne şekilde olmalı başvurudan önce mi yapılmalı??AYrıca bu iş ile ilgili business plan nasıl hazırlanmalı acil olarak arkadaşlardan yardım bekliyorum....

Alican ortaklik konusu bireysel basvurudan daha problemli oluyor diye duydum. 'Niye UK de ortak olabilecek bir dolu insan varken senin ortakligina ihtiyac duyuluyor' sorusunu iyi cevaplamak lazim bence. Yoksa her isyeri olan kardesini, amcasinin oglunu ortak olarak gosterip buraya getirirdi obur sekilde. Saygilar.
Nova

New postby temren » Tue Aug 21, 2012 11:28 am

Flavio Briatore wrote:Arkadaşlar Haftasonu biraz midemden rahatsızdım ,internete giremedim,geciktiğim için kusura bakmayın

Ablanın tam adı Monika Sharma
079 800 767 48
079 687 379 45

Kendisine Türk bir arkadaşım söyledi derseniz daha iyi olabilir.

Monika Sharma' yla calismaya devam eden var mi? Onerir misiniz?
temren

New postby LaSagra » Sun Aug 24, 2014 11:47 am

Merhabalar,

Adres olayini nasil halletmek gerek, ben self-employed olarak calisacam, home-office olacak.

Simdilik bir oda tuttum, kisa sureli oldugundan detayli bir sozlesme falan yapamadim, zaten agency ustunden tuttugumdan cakma bir form doldurduk imzaladik vs.

Sorum su olacak, bir oda kiralayip bu evin adresini sirket adresi olarak gosterebilirmiyim. Ayrica, bu odayi tutarken evin sahibi ile sozlesme yapmak gereklimi.

Londra ya yeni geldim, isimin nerde olacagi belli olmadigindan bir yere de uzun sureli sozlesme yapmak istemiyorum, diger yandan da sirketi bu sekilde baslatmak ilerde probleme neden olurmus gibi geliyor.

Siz nasil ilerlediniz ilk asamalarda, deneyimlerinizi paylasabilirmisiniz.

Tesekkurler.
LaSagra

New postby skywalker » Mon Aug 25, 2014 6:07 pm

Ev kontratini kontrol edin sirket kayit ettirilemez gibi bi kosul koyuyor bazilari, sanirim ev sigortasi mi ne artiyormus. Onun disinda direkt landlord'a haber vermek yeterli gibi. Ben ilk bir once kiraladigim eve kayit ettirdim, tasininca da online olarak degistirdim adresi yeni eve. Kolay bir is. Yalniz atiyorum Companies House sifrenizi vs unutursaniz sadece eve gelen mektup ile geri alabiliyorsunuz, o yuzden zamaninda guncellemek onemli.
skywalker

New postby LaSagra » Mon Aug 25, 2014 7:51 pm

skywalker selam, teşekkürler cevap için, biraz durumu karıştırdım galiba.

Simdiki kaldigim yeri 1 ayligina kiraladim, o yuzden kontrat yapamayiz diyor agency. Bu adresi sirketin adresi olarak gosterebilirmiyim emin olamadim, onu ogrenmek istedim.

Bugun agency ile yeniden konustum, proof of address dokumani verebiliriz o isine yarayabilir falan dedi ama bana pek mantikli gelmedi isin acigi.

Nasil bir yol izlesem, simdiki adresi kontrat falan olmadan versem sorun olurmu acaba, ne dersiniz.
LaSagra

PreviousNext

Return to der Karrierismus