Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

UK vatandasligi ve pasaport

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby cazkedisi » Thu Jan 08, 2015 9:15 pm

Hayirli olsun :)
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby vamosbien » Thu Jan 08, 2015 9:29 pm

sağolasın :)
vamosbien
ROBERT PLANT

New postby Sorucevap » Sun Jan 18, 2015 1:18 am

Selam ,
Benim pasaport basvuru sureci ile ilgili ayrintili bilgiye ihtiyacim var
Acaba bana sirasiyla ne yapilmasini gerektigini soyler misiniz?
Tesekkurler
Sorucevap

New postby cazkedisi » Mon Jan 26, 2015 10:48 pm

Arkadaslar, sizlere formun besinci bolumu (referans olacak kisiler) ile ilgili bir sorum olacakti. Esimle birlikte gecen sene ILR aldiktan sonra simdi vatandaslik randevusu aldik. Belediyeye gidip basvuru yapacagiz. Esimle ikimize de ayni iki kisinin referans olmasinda sakinca var mi sizce? Guidance ve booklet'te bununla ilgili bir madde goremedim. Ayni kisi iki ese referans olamayabilir diye duyumlar aldim da o yuzden soruyorum. Mantiken bunun bir sakincasi olmamali. Cunku ayni kisi ikimizin de arkadasi olabilir ama emin olamadim. Simdiden tesekkurler...
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby HSAG1D » Thu Jan 29, 2015 9:38 am

@cazkedisi, biz gecen yaz esimle ayni iki kisiyi referans olarak gosterdik. Herhangi bir sorun yasamadik.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby cazkedisi » Thu Jan 29, 2015 9:58 am

Çok teşekkürler, duymak istediğim cevap buydu :) İçim rahatladı :)
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby cazkedisi » Sun Feb 01, 2015 5:43 pm

Arkadaslar biz de dun Nationality Checking Service ile vatandaslik basvurumuzu tamamladik. Ozel bir sorununuz ya da eksik belgeniz yoksa kisi basi yarim saat falan suruyor. Wandsworth Belediyesi'ni tavsiye ederim, hem bilgililer hem de kisi basi 50 pound onceden odeme ile online randevu alabiliyorsunuz. Gorevli son derece kibar ve tatliydi.

Once formu kontrol ediyor, sonra belgelerinizin fotokopisini cekiyor, bu arada siz de onun verdigi bir formu dolduruyorsunuz ve imzaliyorsunuz. Belgelerinizin fotokopisini kase ile tasdik ediyor. Sonra da para icin kredi veya bankamatik karti bilgilerinizi aliyor. Basvurulari bir sonraki is gununde special delivery ile Home Office'e gonderiyorlar. Ikinci is gununde Home Office aliyor.

Cumartesileri de 3'e kadar calisiyorlar. Herkese kolayliklar!
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby vamosbien » Sun Feb 08, 2015 1:22 pm

Pasaport başvurusu da tam 10 günde sonuçlandı.
Çarşamba post office başvuru (check & send),
Cuma ellerine geçer,
Bir sonraki Çarşamba görüşmeye çağrıldım,
Perşembe görüşme.
Pazar pasaport gelir, hoş gelir.
vamosbien
ROBERT PLANT

New postby munu » Mon Mar 16, 2015 11:22 pm

Hayirli olsun arkadaslar. Ben de yapayim bari, baya bir ertelemisim :)
munu
ROBERT PLANT

New postby cazkedisi » Tue Mar 17, 2015 10:47 am

Pasaportun Pazar gelmesi de ilginç olmuş :)
Güle güle kullan, darısı başımıza!
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby vamosbien » Mon Mar 23, 2015 4:26 pm

Sağolasın, yurtdışına bir çıkıp geldim, pek rahatmış kullanması :P
vamosbien
ROBERT PLANT

New postby cazkedisi » Tue Jun 16, 2015 2:51 pm

Bizim de dört buçuk ay bekledikten sonra vatandaşlık başvurumuzun onayı nihayet çıktı. 6 Haziran tarihli mektup her ne hikmetse elimize 15 Haziran'da geçti. Kişi başı yaklaşık 1000 pound ver, bir special delivery veya kuryeye bile zahmet etmesinler. En azından başvurunuz onaylandı, postaya bakarak olun diye mail atsalar. O da yok. Çok daha erken yemin ve pasaport işlemlerine başlayabilecekken, mektup elimize ulaşmadığı için töreni iki hafta geç book edebildik. Üstelik saman kağıda basmışlar. Hey Allam...

Tören için mektubu aldığım gün aramama rağmen en erken randevuları iki hafta sonraymış. Törene eş-dost çağırmak serbestmiş. Bazı belediyelerde ikram bile varmış.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby cazkedisi » Thu Sep 10, 2015 1:19 pm

Bizim çilemiz burada da bitmedi, törene iki gün filan kala neden göstermeksizin Wandsworth Belediyesi töreni iptal etti. Sonra da diğer belediyeler gibi haftada bir tören yapmadıkları için bütün verdikleri tarihlerde biz tatilde olacaktık. O nedenle Haziran ortasında edebileceğimiz yemin, kaldı mı sana Ağustos sonuna. Neyse bu sefer töreni yaptılar da vatandaşlık belgemizi aldık. İkram filan yoktu bizde, Londra'nın en ucuz council tax'i bizim belediyede olduğu için heralde :) Kişi başı iki konuk çağırma hakkımız vardı, bir arkadaşımızı çağırdık. Tören bizim belediyede Çarşamba akşamları 6'da olduğu için full-time çalışan hiçbir arkadaşımız gelemedi. Orada hem tören hem de pasaport fotoğrafınızı çekiyorlar, isterseniz parayla satın alıyorsunuz. Kredi kartıyla da ödenebiliyor. Biz kolaylık olsun diye pasaport fotoğrafını da orada çektiriverdik. Dress code yazmıyorlar ama biz şık giyindik. Bence smart olmakta fayda var, fotoğraflar daha düzgün çıkıyor. Eşofmanla gelen de vardı ama :)

Pasaport başvurusunu Cumartesi yaptık bakalım, ne kadar sürede çıkacak göreceğiz.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby caglar » Sun Jan 03, 2016 10:05 pm

herkese merhaba
oncelikle birbirimize yardimci olan veya calisan herkese cok tesekkur ederim herkesin cok cileli bir yoldan gectigini okudum.suanda ayni durumda bende varim.benim durum biraz karisik eski esim ingilizdi ve onunla evledikten sonra farkli din ve kulturun etkisiyle kavgasiz ve anlayisli birsekilde ayrildik.ama bana ilr almama yardimci oldu.6 senedir bu ulkedeyim,ilr ile 1 sene sartinin doldurdum.ben ayri bir yerde yasiyorum,eski esim ayri bir yerde.
bizim ilrye basvururken esim yanliz yasiyorum diye yardim aliyormus.benim hic bir sekilde bilgim yoktu ama vatandasligi basvuruken belediye isin icine girdigi icin tedirken olmaya basladi oncelikle onun bu durumunu etkileyecek birsey varmi(backdate payment gibi)?
birde ncs kullanirken evraklari iceri verdigimiz belediyede mi yemin ediyoruz yoksa yasadigimiz yerde mi yemin ediyoruz?birde ben yasli bir hanimefendinin yaninda manor houseda kaliyorum ama kensingtonda tarafinda soforluk yapyorum ve cok farkli saatlerde calisiyorum egerki benimle alakali bir evrak(egerki vatandalsik sertfikasini alirsam yada sonraki asama pasaport gibi) gelse evde olmadigim anda ev sahibim benim ehliyetimi gostererek imzaliyip alabilirmi?
herkese simdiden tesekkurler
caglar

New postby cazkedisi » Mon Jan 04, 2016 10:31 am

töreniniz zaten genelde yaşadığınız belediyede yapılıyor, istisnai durumlarda başka belediyede tören isteyebilirsiniz. Ama belediyedeki tören sırasında yemin ediyorsunuz. Ayrıca vatandaşlık serfitikasını da törende alıyorsunuz.

Pasaport kuryeyle eve geliyor. İmza karşılığı teslim ediliyor, ama soyadı farklı birine teslim ederler mi bilemiyorum.
cazkedisi
ROGER WATERS

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü