Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

EEA Family Permit Vizesi Hakkında

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby ibuyukkaragoz » Thu Jun 25, 2015 10:22 pm

Herkese merhaba ;
Sorularımın cevapları daha önce verildi mi bilmiyorum böyle birşey varsa vereceğim zahmet için şimdiden özür dilerim.
Eşim hem hollanda hem tr vatandaşı türkiye de 8 yıldır özel olulda ingiliZce öğretmeni tr de ingiliz dili be edebiyatı okuyup formasyon aldı.
Ben sadece tr vatandaşıyım
2 aylık oğlumuz annesindn dolayı hollanda vatandaşı olabiliyor.
Yukarıda ki bilgiler ışığında sizlerin bilgilerinden faydalanmak istiyorum..
1- eşimin ab vatandaşlığından dolayı ingilterede çalışma oturum hakko var mı ?
2- öğretmenlik mesleğini orada devam ettirebilir mi ?
3- eşimden dolayı benim hangi haklarım var ?
4- ben de eşimle beraber turist vizesiyle gidip oturum ve çalışma izni için orda mı başvuru da bulunmalıyım yoksa eşim önceden gidip işlemlerini hallettikten sonra ben burdan tr de mi başvurmalıyım.
5- hiç bir tanıdığımız olmadan hem iş bulma konusunda hemde konaklama konusun da hamgi bölgeleri yerleşmek için tavsiye edersiniz
ibuyukkaragoz

New postby yambaxx » Mon Aug 24, 2015 9:31 pm

Eea family permit aldim çok şükür,yanliz 7 agustosta basvurdum 10 agustostan baslatmislar bana da pasaportu 24 agustosta verdiler... Simdi benim bu vizeyi uzatabilmem icin 5 ay orada yasayip sonsa home office gitmem gerekiyor sanirim, ama ben oraya 1 ekimde gidiyorum ve 10 subatta vizem bitiyor. Sure yetmiyor gibi simdi ukye den tekrar cikis giris mi yapmam lazim. Halbuki ozelliklede belirtmistim 1 ekimde gidecegimi...
Yardim lutfen...
yambaxx

New postby Emre » Fri Aug 28, 2015 1:46 pm

Merhaba yambaxx. Vizeyi almış olmana sevindim. Seninki evlilik eea family permit olduğu için, İngiltere'ye vardığın gibi uzatmaya başvurabiliyorsun. 5 Ay bekleme gibi bir durum yok. İngiltere'ye gittiğinizde oturum izni için başvuracaksın. O süreçte başvurunu yolladığında sana bir mektup gelecek. Vizen çıkana kadar çalışabileceğinden falan bahseden mektup. Benim daha önceki araştırmalarımda gördüklerim bunlar. Yani bu ilk verilen 6 aylık vize, ülkeye giriş izni gibi bir şey kısacası. Ondan sonra eşin EEA vatandaşı olduğu için zaten otomatikman çalışma ve yaşama iznin oluyor. O yüzden vize süresi dolmadan residence card başvurusu yapacaksın. Böylelikle çalışma iznin olacak eş durumundan.
Emre

New postby Gabinka » Sun Aug 30, 2015 3:27 pm

Merhaba Arkadaslar

Bende family permit icin basvuruda bulunacagim.Esim çek vatandasi.Merak ettigim bir kaç soru var .yardimci olabilirseniz cok sevinirim.Yanlis bir sey yapip red yemekten korkuyorum.
* Basvuru icin konsolosluktan randevu almam gerekir mi ?
*Sitede yazan evraklar disinda baska bir sey isterler mi ?
* Herhangi bir ucret odeniyor mu ?

Simdiden Cok tesekkur ederim
Gabinka

New postby yambaxx » Mon Aug 31, 2015 6:34 pm

Gabinka wrote:Merhaba Arkadaslar

Bende family permit icin basvuruda bulunacagim.Esim çek vatandasi.Merak ettigim bir kaç soru var .yardimci olabilirseniz cok sevinirim.Yanlis bir sey yapip red yemekten korkuyorum.
* Basvuru icin konsolosluktan randevu almam gerekir mi ?
*Sitede yazan evraklar disinda baska bir sey isterler mi ?
* Herhangi bir ucret odeniyor mu ?

Simdiden Cok tesekkur ederim

Basvuru icin interneten form doldur
Formu doldurman bitince fsiteden tarih aliyorsun sana en yakin yere gidiyorsun.
İliskinizi delillendir
Ben ucret odemedim
yambaxx

New postby yambaxx » Tue Sep 08, 2015 5:09 pm

Emre wrote:Merhaba yambaxx. Vizeyi almış olmana sevindim. Seninki evlilik eea family permit olduğu için, İngiltere'ye vardığın gibi uzatmaya başvurabiliyorsun. 5 Ay bekleme gibi bir durum yok. İngiltere'ye gittiğinizde oturum izni için başvuracaksın. O süreçte başvurunu yolladığında sana bir mektup gelecek. Vizen çıkana kadar çalışabileceğinden falan bahseden mektup. Benim daha önceki araştırmalarımda gördüklerim bunlar. Yani bu ilk verilen 6 aylık vize, ülkeye giriş izni gibi bir şey kısacası. Ondan sonra eşin EEA vatandaşı olduğu için zaten otomatikman çalışma ve yaşama iznin oluyor. O yüzden vize süresi dolmadan residence card başvurusu yapacaksın. Böylelikle çalışma iznin olacak eş durumundan.

Sağolasın Emre,
Bu ikinci vize mi yoksa residence card mı bilmiyorum, ne kadar süreli ne tür belge istiyorlar,bir de ücretli midir?
yambaxx

New postby yer6 » Wed Sep 16, 2015 7:37 pm

yambaxx wrote:Eea family permit aldim çok şükür,yanliz 7 agustosta basvurdum 10 agustostan baslatmislar bana da pasaportu 24 agustosta verdiler... Simdi benim bu vizeyi uzatabilmem icin 5 ay orada yasayip sonsa home office gitmem gerekiyor sanirim, ama ben oraya 1 ekimde gidiyorum ve 10 subatta vizem bitiyor. Sure yetmiyor gibi simdi ukye den tekrar cikis giris mi yapmam lazim. Halbuki ozelliklede belirtmistim 1 ekimde gidecegimi...
Yardim lutfen...

Merhaba, öncelikle tebrik ederim, umarım kalan işlemlerinide bir an önce sıkıntı yaşamadan çözersin. Bizde kız arkadaşımla evlilik planları yapıyoruz. O fransız vatandaşı ben malum türk vatandaşıyım. Londra'da çalışıyor 1 yıldır, orada yaşamayı düşünüyoruz. EEA family permit için sen ilişkiyi hangi belgeleri sunarak kanıtladın ve eşinin gelir düzeyi önemli mi ? Yardımcı olursan çok sevinirim yambaxx.
yer6

New postby yambaxx » Sun Sep 20, 2015 9:46 am

Tesekkur ederim.
Biz evliligi Turkiyede yaptik bize uluslararasi aile cuzdani verildi onun fotokopisi ve yaninda bir de cok dilli apostilli evlilik belgesi ile basvurdum. Esimin bordrolari banka hesap dokumleri ve benim buradaki bordro ve banka hesap dokumlerim. Gelir duzeyi 18600 den az esimin ama eea family permitte bu dert edilmiyormus. Bir de iliski kaniti icin adina bizim hikayemiz dedigim 6-7 a4 sayfalik icinde 10-15 foto ve fotolara iliskin aciklamalarin oldugu bi dosya silsilesi de verdim.Bu fotolardan 1-2 tanesi bizim tanisma- gorusme kaydimiz falandi.
İyi sanslar.
yambaxx

New postby yer6 » Sat Oct 24, 2015 11:17 am

Çok teşekkürler verdiğin bilgiler için.
başarılar...
yer6

New postby aylintum » Wed Nov 11, 2015 12:36 am

merhaba @yambaxx
tüm maceranı okudum mutluluklar diliyorum öncelikle. Sana birkaç soru sormak istiyorum bu başvuru aşamasıyla ilgili. Formu doldururken seninde daha önce sorduğun gibi hangi tip vizeye başvurdun? bir kaç ekran görüntüsü paylaşmışsın benimde kafamı karıştırdı. ayrıca formda ingiltereden nezaman ayrılmayı planlıyorsun gibi bir soru var ilk aşamada ona ne yazdın? sonuçta ingiltereye gelip orada yaşamayı düşünüyoruz. Bunun gibi dikkat etmem gereken detaylar varsa paylaşabilir misin? çok sevinirim. teşekkürler şimdiden.. :)

yambaxx wrote:Tesekkur ederim.
Biz evliligi Turkiyede yaptik bize uluslararasi aile cuzdani verildi onun fotokopisi ve yaninda bir de cok dilli apostilli evlilik belgesi ile basvurdum. Esimin bordrolari banka hesap dokumleri ve benim buradaki bordro ve banka hesap dokumlerim. Gelir duzeyi 18600 den az esimin ama eea family permitte bu dert edilmiyormus. Bir de iliski kaniti icin adina bizim hikayemiz dedigim 6-7 a4 sayfalik icinde 10-15 foto ve fotolara iliskin aciklamalarin oldugu bi dosya silsilesi de verdim.Bu fotolardan 1-2 tanesi bizim tanisma- gorusme kaydimiz falandi.
İyi sanslar.
aylintum

New postby yambaxx » Wed Nov 11, 2015 11:51 pm

Merhaba @aylintum,
Bu resimdeki secimi yapip basvurdum ben
https://www.dropbox.com/s/vdg2khlujg6ivk4/2.JPG?dl=0
ikinci olarak donus tarihi icin 6 ay demisim,
Sorun edecek bir sey yok gonlunu ferah tut,Gayet Kolay aldim ben ingiltere vizelerini oyle cok buyuk paralarda koymadim bankaya hatta 3 gunde adamlar vermis vizemi o uc gunun ikisi de hafta sonuna denk geldigi halde cuma verdim pazartesi onaylamislar tabi benim elime gecene kadar gene 2 haftayi buldurdu namertler sana kolay diyorum ama ne cektim ben bilirim simdi ikinci vize icin hazirlaniyorum ekim basindan beri buradayim Londra`da,
Bu arada millete bakiyorum sayfalarca gorusme kaydi falan diyorlar ben alti yedi sayfa a4 kagidina toplasan 20 kucultulmus resim ve her 2-3 resimde bir aciklamalarla bi anlatim yaptim adina bizim hikayemiz dedim bir turist vizesi bir de eea1 aldim yalniz daha once almis oldugum schengenlerim var belki o kolaylik saglamis olabilir.
Bakalim yakinda benim eea2 var Allah yardimcimiz olsun,
Kolayliklar dilerim.
yambaxx

New postby aylintum » Thu Nov 12, 2015 2:01 pm

@yambaxx çok teşekkürler cevapların için.. :)
Bizde çok uzun zamandır araştırıyoruz çok gerildik gerçekten. bakalım aralıkta nikah yapıp başvuruyu yapacağiz umarım bende kısa sürede vizeyi alırım. ben şuanda ingilteredeyim zaten öğrenci vizesi ile geldim, geri dönüp nikah işlemlerine başlayacağız. Şuanda çalışmadığım için başvuru formunda eşimi sponsor göstereceğim. Sen bankaya para yatırmaktan bahsetmişsin ancak senin hesabında belli bir miktar bulunması önemli mi bu aşamada? bunu bilmiyordum.
İkinci aşamada da sana başarılar diliyorum darısı bize :)
aylintum

New postby yambaxx » Thu Nov 12, 2015 6:50 pm

Insallah,
Valla onemini pek bilmiyorum ama ben gene de yatirdim belki benim hanimin geliri az gelir gozlerine diye bu arada yanlisim yoksa 30-40€ gibi bi parayida seyahat saglik sigortasi icin bi acentaya verdim 6 aylik sigortam var acenta vize alamazsan parani geri veriyoruz demisti yani garantili saglik sigortasiymis :)
yambaxx

New postby aylintum » Sun Nov 22, 2015 10:01 pm

tekrar merhaba @yambaxx takıldığım birşey daha var belgeler arasında.
aramızdaki konuşmalar yazışmalar v.s 2 yıllık ilişki sonucunda binlerce sayfa yazışmamız muvcut malum whatsapp ve diğerlerini topladığımızda. bunların herbirini göstermemiz bana pek akıllıca gelmiyor ancak erkek arkadaşım dosyaya ekleme taraftarı. sadece içerisinden 5 10 sayfa başlangıçtan bugüne bazı yazışmaların çıktılarını alırsak yeterli olacaktır diye düşünüyorum.
senin tavsiyen nedir yada siz ne yaptınız.. tecrube eden arkadaşlar varsa paylaşabilir mi?
teşekkürler...

yambaxx wrote:Insallah,
Valla onemini pek bilmiyorum ama ben gene de yatirdim belki benim hanimin geliri az gelir gozlerine diye bu arada yanlisim yoksa 30-40€ gibi bi parayida seyahat saglik sigortasi icin bi acentaya verdim 6 aylik sigortam var acenta vize alamazsan parani geri veriyoruz demisti yani garantili saglik sigortasiymis :)
aylintum

New postby yambaxx » Mon Nov 23, 2015 8:22 pm

Merhaba Aylin,

viewtopic.php?p=18469#p18469

Yukaridaki linkteki yazimda, sondan bi onceki paragrafta da yazdigim gibi,

"Bu arada millete bakiyorum sayfalarca gorusme kaydi falan diyorlar ben alti yedi sayfa a4 kagidina toplasan 20 kucultulmus resim ve her 2-3 resimde bir aciklamalarla bi anlatim yaptim adina bizim hikayemiz dedim bir turist vizesi bir de eea1 aldim yalniz daha once almis oldugum schengenlerim var belki o kolaylik saglamis olabilir."
yambaxx

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü