Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Ingiltere'de insaat muhendisligi hakkinda

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby gilgamess » Thu May 14, 2015 6:13 am

Tirintaz arkadaşım merhaba, formu okudum ve sana bir kal sorum olacak
Burada 2012 yılında yazmışsın acaba şu anda neredesin inşaat mühendisi olarak hala londradamısın? Bende inşaat mühendisiyim ve Türkiye'de uzun zamandır çalışmaktayım ve işimi oraya taşımak istiyorum bana bu konuda yardım edebiirmisin. Sana uğrayıp bir Çayı'nın içmek istersem müsait olurmusun?
Teşekkürler
gilgamess

New postby gilgamess » Thu May 14, 2015 6:26 am

Baris arkadaşım merhaba size birkaç sorum olacak, bende inşaat mühendisiyim ve İNGİLTERE'DE plan proje işi yapmak istiyorum bu işi için şirket kurmak için başka bir kuruma başvuru veya izin almaya gerek Varmı, bu konuda Türkiye'de oldukça fazla tecrübem var. Istenen evraklar nelerdir acaba bilgi verirmisiniz. Teşekkür ederim. Birde eğer London da bu işle uğraşıyorsanız tavsiye edermisşnşz
gilgamess

New postby espoir » Wed Sep 16, 2015 12:48 am

@gilgames
eğer ankara antlaşmasıyla geleceksen, şirket kurmak için bi yerden izin almana gerek yok,vizeni aldıysan,projecilikle ilgili bi ltd kurabilirsin ya da sole trader, ama yaptığın projelere imza yetkisi için bazı izinler gerekebilir diye düşünüyorum. ben de inşaat mühendisiyim ankara antlaşmasıyla geldim ama proje işiyle uğraşmıyorum o yuzden bilgim yok burdaki durumla ilgili
espoir

New postby gilgamess » Mon Nov 09, 2015 1:32 pm

espoir wrote:@gilgames
eğer ankara antlaşmasıyla geleceksen, şirket kurmak için bi yerden izin almana gerek yok,vizeni aldıysan,projecilikle ilgili bi ltd kurabilirsin ya da sole trader, ama yaptığın projelere imza yetkisi için bazı izinler gerekebilir diye düşünüyorum. ben de inşaat mühendisiyim ankara antlaşmasıyla geldim ama proje işiyle uğraşmıyorum o yuzden bilgim yok burdaki durumla ilgili

Selam espoir cevap için teşekkürler...
ankara antlaşması ile hangi alanda geldiniz eğer çok özel değilse?
proje büroları orada nasıl çalışıyorlar? yani işi müttehiden yoksa mal sahibindenmi alıyorlar?
Bilgiler için teşekkür ederim...
gilgamess

New postby espoir » Wed Nov 11, 2015 4:03 pm

ben teknik ofis ,planlama,maliyet kontrol,hakediş teklif vs. işleri için contractor olarak calısma amacıyla geldim, işin genelde uygulama tarafında oldum,proje kısmına uzağım,burdaki proje buro işleyişi hakkında bilgim yok, zaten çalışmaya başlamadım henüz
ama dediğiniz iki türlü de olacağını düşünüyorum her yerde olduğu gibi, yani müşteri design&build kısmını toptan müteahhite verir, o da kendi proje kısmını taşere edebilir, ya da müşteri design kısmını proje burosuna yaptırır, müteahhit de sadece uygulama kısmını yapar

gilgamess wrote:

proje büroları orada nasıl çalışıyorlar? yani işi müttehiden yoksa mal sahibindenmi alıyorlar?
espoir

New postby gilgamess » Tue Nov 17, 2015 10:33 am

espoir wrote:ben teknik ofis ,planlama,maliyet kontrol,hakediş teklif vs. işleri için contractor olarak calısma amacıyla geldim, işin genelde uygulama tarafında oldum,proje kısmına uzağım,burdaki proje buro işleyişi hakkında bilgim yok, zaten çalışmaya başlamadım henüz
ama dediğiniz iki türlü de olacağını düşünüyorum her yerde olduğu gibi, yani müşteri design&build kısmını toptan müteahhite verir, o da kendi proje kısmını taşere edebilir, ya da müşteri design kısmını proje burosuna yaptırır, müteahhit de sadece uygulama kısmını yapar

gilgamess wrote:

Merhaba espoir,
Bilgiler için teşekkürler, sanıyorum sende daha yenisin orada bu yaz gittin sanıyorum... Peki hiç çalışmadan nasıl oluyor? zor şartlar var orada... ben ocak ayının içerisinde ailem ile geliyorum londraya ve ilk etapta onlar geri dönecekler.. ben kalıp şirket ve diğer işlerle ilgineceğim... umarım yine görüşürüz meslaktaş olarak bilgi paylaşımınlarında bulunuruz....
Saygılar....
gilgamess

New postby espoir » Fri Nov 20, 2015 12:04 am

@gilgamess

evet yaz sonu geldim. benim yeterli param olduğu için çalışmadığım süre sıkıntı olmadı ama yine de idareli harcamaya calıstım,
çalışmaya başladım ama 2-3 ay iş aradıktan sonra, buna hazırlıklı olarak gelmende fayda var
malesef ingiltere iş tecrübesine çok önem veriyorlar iş görüşmelerinde gördüğüm kadarıyla, daha önce uluslararası firmaların buyuk projelerinde tecrubelerim olmasına rağmen ,bu noktada sıkıntı yaşadım.
ben once londraya gelip akabinde yerleşme sonra iş arama surecine başlayarak hatalı davranmışım.extra zaman kaybı oldu bana, ben once ev adresim olsun ,ona gore şirket kurup iş arayım dedim,ama gerek yok, onemli olan iş bulma, bi yerle anlşma aşamasına gelince şirketi zaten 2 gunde kurarsın,ltd değil de sole trader olacaksan da, çalışmaya başladıktan 3 ay sonra bile HMRC ye kayıt olup halledebilirsin o işi.tabi bu dediklerim contractor olarak çalışmayı düşünüyorsan
gelmeden TR den bi Uk numarası alıp başvurulara başlamak lazım,gorusmeye cagiran olursa tr de tatildeyim şu zaman gorusebiliriz vs dersin, en kötü tecrube olur o agencylerle yaptığın telefon konuşmaları, iş arama sürecinde faydasını gorursun.
Bir de para mevzusu sıkıntıysa,londra yerine daha ucuz bi şehre gidip işsiz bekleme suresini daha rahat geçirebilirsin, sonra işin yerine gore tasınırsın.
bilgim dahilinde yardımcı olmaya calısırım, bilgi paylaştıkca guzeldir:) ben de bu forumdaki paylaşımlardan cok yararlı bilgiler edindim.
şansın bol olsun
espoir

New postby gilgamess » Sat Nov 21, 2015 1:29 pm

Teşekkür ederim espoir,
Gerçekten verdiğin bilgiler çok değerli, ben ocak ayına kadar ozaman iş durumlarına bakmam gerekiyor ama benim genelde şirketlerle işim olmuyor diye tahmin ediyorum. Müşterilerim genelde ev sahipleri veya işyeri sahipleri olacak ve muhtemelen oralarda olmam gerekebilir. Ama şimdiden araştırmak iyi olacak sanıyorum. Acente olarak neyi kastediyorsun iş bulmak için jop search Tarzı internet siteleri var ama orada genelde kalıcı inşaat mühendisleri arıyorlar. Bizim gibi solo trader çalışacak olanlar için Nasıl bir sistem var yani acente olarak nereye bakmalıyım.
Teşekkür ederim. Saygılar.
gilgamess

New postby espoir » Tue Dec 01, 2015 2:06 am

Durumun benimkinden farklı gozukuyor o şekilde nasıl iş bakılır, o tur ilanlar nerde nasıl çıkar bilemiyorum, google a danışmak lazım)
Burda şirketler permanent ya da contractor olarak çalışan almak istediklerinde genelde agency kullanıyorlar ya da ilan verip kendi sitesinden basvuru yaptırıyorlar
permanent işe basvurmuyorsan ki ank. ant.ile olmaz ,agency aracılıgiyla şirketlere basvuruyorsun, direk agency sitesinden de olabilir,iş arama sitelerinden onlara yonlendirilerek de olabilir, sonucta musteri yani işverene ulaşmadan agency süzgecinden geçiyorsun
iş arama sitelerinde ,job type olarak contractor secip arama yapabilirsin,saatlik ya da gunluk rate veren ilanlar contractor arayanlardır, bu ilanları genelde agencyler verir
permanent işlerde ise agency ya da işveren direk kendi verebilir, ben permanent ilanlara da basvurdum bazen, tier 2 sponsoru olmaya gonullu sirketler olabiliyor,o şekilde görüşmelerim olmustu
solo trader ya da limited olsan da aynı ilanlara bakıp basvurabilirsin,contractor calısmada ikisinin farkı yok temelde, ama cogu şirket limitedle calısmayı tercih edebilir,solo trader la calısınca "disguised employer" durumu olabilir ve hmrc vergi konusunda iş yaptığın şirketi sıkıştırabilir, o yuzden solo traderla calısmayı pek tercih etmiyolar diye duydum

gilgamess wrote:Teşekkür ederim espoir,
Gerçekten verdiğin bilgiler çok değerli, ben ocak ayına kadar ozaman iş durumlarına bakmam gerekiyor ama benim genelde şirketlerle işim olmuyor diye tahmin ediyorum. Müşterilerim genelde ev sahipleri veya işyeri sahipleri olacak ve muhtemelen oralarda olmam gerekebilir. Ama şimdiden araştırmak iyi olacak sanıyorum. Acente olarak neyi kastediyorsun iş bulmak için jop search Tarzı internet siteleri var ama orada genelde kalıcı inşaat mühendisleri arıyorlar. Bizim gibi solo trader çalışacak olanlar için Nasıl bir sistem var yani acente olarak nereye bakmalıyım.
Teşekkür ederim. Saygılar.
espoir

New postby gilgamess » Tue Dec 01, 2015 6:47 pm

Espoir teşekkür ederim bende dediğin yerlere baktım ve sözleşmeli işlere bakmaya başladım ama zor gibi duruyor, bir sorum olacaktı bu inşaat mühendisleri odası tarzı kurumlar var bunlara üye olmak gerekiyormu? Sen mesela üye oldumu iş alırken faydası oluyorumu acaba. Teşekkürler
Saygılar.
gilgamess

New postby frosten » Thu Dec 03, 2015 1:22 pm

Merhaba,

Gilgamess , aşağıdaki linkler sana yarabilir,

https://www.ice.org.uk/membership

https://www.istructe.org/

http://www.ceca.co.uk/

gilgamess wrote:Espoir teşekkür ederim bende dediğin yerlere baktım ve sözleşmeli işlere bakmaya başladım ama zor gibi duruyor, bir sorum olacaktı bu inşaat mühendisleri odası tarzı kurumlar var bunlara üye olmak gerekiyormu? Sen mesela üye oldumu iş alırken faydası oluyorumu acaba. Teşekkürler
Saygılar.
frosten

New postby espoir » Sun Dec 06, 2015 5:39 pm

ben uye olmadım,zorunlu bi durum yok, yaptığın işe göre değişebilir belki, Bi ara bakmıştım,bi çok kuruluş ve çeşitli sertifikasyonlar var tabi,almanın ne kadar faydası olur bilemediğimden henüz bi girişimim olmadı,aradığın tarzda iş ilanlarında bahsi geçen,işe alımda tercih sebebi olabilecek sertifikalara bakabilirsin. Sonucta aldığımız uni diploması burada tanınıyor ama ingiltere iş tecrubesi bulunmayınca,bu tarz sertifikaların faydası olur illaki

gilgamess wrote:Espoir teşekkür ederim bende dediğin yerlere baktım ve sözleşmeli işlere bakmaya başladım ama zor gibi duruyor, bir sorum olacaktı bu inşaat mühendisleri odası tarzı kurumlar var bunlara üye olmak gerekiyormu? Sen mesela üye oldumu iş alırken faydası oluyorumu acaba. Teşekkürler
Saygılar.
espoir

New postby eckaraman » Wed Jan 06, 2016 12:32 pm

Herkese merhaba,

Yıllardır bu forumu takip ediyorum, 2008-09 yıllarında üniversitedeyken İngiltere'de yaşama hayalleriyle tier-1 vs bütün gelişmeleri takip etmeye çalışırdım...

Bu geçen süre içerisinde mezun oldum ve İstanbul'da çok büyük bir proje'de (tünel) çalıştım, şimdi de Kuzey Afrika'da tramway projesiyle devam ediyorum...

Eşimle birlikte İngiltere'ye yerleşmek istiyoruz ve inşaat mühendisi olarak iş arıyorum, bu konuda önerileriniz olur mu?
İnşaat firmalarında tanıdığınız bildiğiniz var mıdır?
CV'mi iş arama siteleri üzerinden gönderiyorum ancak, tier-2 sponsorluğuna da ihtiyacım var, bu konuda firmaların tutumu nedir, özellikle inşaat sektöründe?

Teşekkürler,
eckaraman

New postby Oscar08 » Tue Nov 08, 2016 1:33 pm

.
Last edited by Oscar08 on Wed Dec 07, 2016 8:21 am, edited 1 time in total.
Oscar08

New postby Oscar08 » Tue Nov 08, 2016 1:36 pm

-
Oscar08

PreviousNext

Return to der Karrierismus