Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Birlesik Krallikta dogan cocugun vatandaslik durumu

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby merope » Mon Mar 16, 2009 9:22 pm

Selamlar, benim şöyle bir merakım var. tier-1 vizesi sahibi olan biri ingilterede çocuk dogursa cocuk ne vatandası oluyor?
vizeyle beraber çocuk sahibi olan da var mı aranızda :P
merope
ROGER WATERS

New postby honest » Mon Mar 16, 2009 10:25 pm

@ merope

''İngiliz Vatandaşlığı, doğumla ya da sonradan kazanılır. 1983 yılına kadar İngiltere'de doğan herkes otomatik olarak İngiliz vatandaşı sayılıyordu. Ayrıca İngiliz vatandaşı olan erkeklerin İngiltere dışında doğan çocukları da İngiliz vatandaşı sayılmakta idi. Ancak çocuğu İngiliz vatandaşı olsun diye binlerce kişi İngiltere'de doğum yapmaya başlayınca İngiliz hükümeti buna bir dur demek gerektiğini anladı ve bu yasayı değiştirdi. 1983'de yürürlüğe giren yeni vatandaşlık yasası ile İngiltere'de doğan çocukların İngiliz vatandaşı olabilmesi için ebeveynlerinden bir tanesinin mutlaka İngiliz vatandaşı olması şartı getirildi. Evlilik dışı çocuklarda ise çocuğun İngiliz vatandaşı olabilmesi için annenin mutlaka İngiliz vatandaşı olması gerekmektedir.''
honest
ROBERT PLANT

New postby HSAG1D » Tue Mar 17, 2009 8:59 am

bir cocugun UK vatandasi olabilmesi icin,

a) dunyanin neresinde dogmus olursa olsun anne veya babasindan birinin UK vatandasi olmasi (bir yasa kadar retrospective de olabiliyor bu)

b) UK'de dogmus ise, anne veya babasindan herhangi birinin indefinite leave to remain ile UK'de yasiyor olmasi

yeterlidir.

Dolayisiyla, Tier 1 (general) sahibi bir Turkiye vatandasinin, 5 yilini doldurup (3 yillik ilk vize ve sonrasinda 2 yillik uzatma ile), indefinite leave to remain aldiktan sonra dogan cocugu UK vatandasi olabilir.

Edit: kaynak: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/briti ... shcitizen/
Last edited by HSAG1D on Tue Mar 17, 2009 11:35 am, edited 1 time in total.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby hcho » Tue Mar 17, 2009 9:57 am

Ben calisma izni olanlarin(Tier 1, HSMP vs vs) cocuklari eger Birlesik Krallik topraklarinda dogmuslar ise otomatik olarak bu hakka sahip oluyor diye biliyordum. Kaynak var mi?
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby baris » Tue Mar 17, 2009 10:01 am

Benim hanim bulgaristan vatandasi, ben turk vatandasiyim. cocugumuz olursa 3 tane mi vatandasligi olur dogdugu gibi?
baris
ROGER WATERS

New postby hcho » Tue Sep 29, 2009 8:15 am

@merope
Isin aslini ogrendim. Tier-1 ile UKde iken dogan cocuk ILR aldindigi anda otomatik olarak vatandaslik hakkina sahip oluyor. Kaynak ILR mektubu...

Edit:HSAG1D da yazmis zaten, tembellik edip okumamisim.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby larien » Mon Oct 12, 2009 2:35 pm

@hcho,

Benim kafam karıştı sanırım. Hsag1d nin yazdığına göre sanki ILR aldıktan sonra doğan çocuk UK vatandaşı olabilir ancak senin yazdığından benim anladığım Tier1'ım varken de çocuğum olursa ve ben ilerde ILR alırsam, ILR'yi aldığımda hem ben hem çocuğum UK vatandaşı oluyor. Doğru mu anladım?
Çok sağol!
larien

New postby HSAG1D » Mon Oct 12, 2009 2:43 pm

@larien

hcho ile ayni seyi soyluyoruz, daha acika yazayim:

a) dunyanin neresinde dogmus olursa olsun anne veya babasindan birinin UK vatandasi olmasi (bir yasa kadar retrospective de olabiliyor bu)

b) UK'de dogmus ise, anne veya babasindan herhangi birinin indefinite leave to remain ile UK'de yasiyor olmasi (vatandasligi kazanma kosulu, cocuk dogdugunda anne veya babasinin statusu ILR olmak zorunda degil.)

bu konuda yukarida verdigim ukba web sayfasina bakabilirsin, orada gayet ayrintili aciklaniyor.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby cazkedisi » Thu Apr 08, 2010 12:54 pm

eh çok iyi o zaman, çocuk ilr'dan önce doğsa bile sen ilr'a geçince ingiliz olabiliyor yani? ben de bir çocuk vatandaşlıktan önce, bir çocuk sonra doğarsa biri vatandaş olup diğeri olamazsa ve ben niye değilim diye kafamizi yerse diye korkuyordum :))
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby merope » Wed Dec 16, 2015 10:50 pm

Arkadaşlar benim içime fenalık geldi, Gov.uk değişmiş hiçbir şey anlamıyorum.
Şimdi ben mayıs 2016'da nasipse ILR alacağım. Ancak eşim benim vizeme sonradan geçtiği için ILR alamıyor ILR dependant olabilecek.
Oğlum burada İngiltere'de doğdu. Şİmdi o ILR alabilecek mi? Ben settle olduğum için Vatandaşlık hakkı olacak mı? Yoksa hem annesinin hem babasının settle olması mı gerekiyor.
https://www.gov.uk/settle-in-the-uk/y/y ... ier-5-visa
burada açıkça 2 parent da settle olmalı demiş.

Ama şuna bakarsan:
http://www.legislation.gov.uk/ukpga/1981/61/section/1

UK doğumlu çocuk için anne veya baba settle olunca vatandaşlık hakkı oluyor denmiş.

MN1 guidance'ı okudum o da ayrı bir telden çalıyor.
Kurallar mı değişti, neden böyle saçmalamışlar.KAfam karıştı, cevabı Bilen var mı?

Çifte post olacak bu ama diğerini silmenin yolunu bulamadım!
merope
ROGER WATERS

New postby cazkedisi » Thu Dec 17, 2015 10:41 am

Sen buraya kurallar değişmeden önce geldiğin için geldiğin dönemki kurallar geçerli olur diye düşünüyorum. Büyük ihtimal sen ILR aldıktan iki yıl sonra oğlun da alacak. Sanırım o şekildeydi kural.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby merope » Thu Dec 17, 2015 10:43 am

ya kural, sen ilr alinca, UK'de dogmus cocugun vatandas olmasiydi.(yukarida HSAG1D belirtmisti)
ama su an, ozellikle PBS dependant guide diye bir sey koymuslar, linkini bulamadim simdi, orada hicbir sekilde born in uk falan ayrimi yapmadan butun cocuklar icin annenin de babanin da ilr almasi lazim diye sart kosulmus.
Kime sorsak bunu bilemiyorum? Edinilmis hak cocugun vatandas olmasi, onu zaten elimizden almiyor da, geciktirebilir yani.
merope
ROGER WATERS

New postby cazkedisi » Thu Dec 17, 2015 11:07 am

Gecikse de alacak ama, vatandaşlığının gecikmesinin bir dezavantajı var mı? Sonuçta burda yaşıyorsunuz.

Sen ILR'ını alırken sor olmazsa ordaki memura.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby merope » Thu Dec 17, 2015 11:14 am

evet oyle yapacagim, mecbur,
ben hala burada dogmus cocuklar icin o 1981'deki kanunun override edilmedigi surece gecerli oldugunu dusunuyorum
yani tabi ki, alacak ama neden 2 sene daha beklesin, gicik ediyorlar insani. bana otobus carpsa o iki sene icinde, olsem cocugum british olamayacak.
benim umrumda degil british olmak. allaha sukur elimde gul gibi meslegim var, istedigim yere de giderim. ILR alsam yeter aslinda. ama cocugum icin uk pasaportu istiyorum. onun zamanina cok var, ileride neler olacagi belli degil.

buraya gelip senelerimi veriyorum, esek yuku ile vergi aliyorlar, sonra bir de surekli zorluk zorluk.
su telefon numaralari var mesela soru sormak icin, yani aradin mi 1 bucuk saat bekliyorsun biri ile konusmak icin. seytan diyor ki cek git, o derece yani, alsinlar ulkelerini baslarina calsinlar.
bu kadar basit bir sorunun bile yanitini ukba sitesinde bulamiyorsam ne anladim ben bu isten yani. su anda ILR'me alti ay aldi. yuzup yuzup kuyruguna gelmsi olmasam gercekten baska yere gitmek isterdim. zaten cocuga da bu kadar acele almak istememin sebebi bu. 2-3 sene daha burada bekle simdi isin yoksa!
merope
ROGER WATERS

New postby cazkedisi » Thu Dec 17, 2015 11:29 am

Haklısın hem de çok, ama n'apıcan. Sadece ILR'ı alınca şikayet mektubu yazabilirsin, bu kadar para alıyorsunuz ama işleri çok yavaş yapıyorsunuz diye.
cazkedisi
ROGER WATERS

Next

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü