Board index Alaturka Londra Hyde Park

Dovizli askerlik

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby Gonzales » Wed Jan 27, 2016 5:20 pm

resmi gazeteye gore 1000 euro. 27 ocak 2016 tarihli. satir arasinda gozden kacirdigim bi sey mi var . 3 yil calisirsan 1000 euro diyor .

http://www.silayolu.com/images/2016-01-27_0-00-55.jpg
Gonzales

New postby HSAG1D » Tue Feb 02, 2016 9:59 am

Dovizle askerlik prosedurunu ayni gunde bitirebilen var mi? Manchester'dan gelecegim icin iki ayri gune yaymak istemiyorum. Anladigim kadariyla sabah konsoloslukta sartlarin saglandigini kontrol edip, Ziraat bankasina gonderiyorlar. Ziraat'ten alinan dekont konsoloslugua ayni gun (belki ogleden sonra) mu birakiliyor yoksa ikinci bir randevuya ihtiyac oluyor mu?

Artik miktar azaldigina gore belki banka prosedurunu aradan cikartip, odemeyi direk olarak konsolosluk veznesinden alabilirler belki. Onumuzdeki gunlerde dovizli askerlik islemi yaptiran arkadaslar bilgilendirirlerse cok guzel olur.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby 386-DX » Wed Feb 03, 2016 11:30 am

Evet, ilk kanun tasarısı sonradan değişmiş. Artık herkes için 1000 euro.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby Gonzales » Wed Feb 03, 2016 11:38 am

yakin zamanda basvurmayi dusunuyorum. Suanda konsoloslugun websitesi guncellenmis, bin euro gosteriyor. "dovizle askerlik bin euro , Kesin bilgi yayalim" .

1-2 gunde British passport gelir, akabinde posta ile cifte vatandasliga basvurup , sonrasinda randevu alip askerlik olayini halletmeyi dusunuyorum. sonucu buraya yazarim
Gonzales

New postby Gonzales » Wed Feb 03, 2016 11:58 am

Randevu sistemine baktim, en yakin Nisan basina randevu var dovizle askerlik icin. aldim Nisan basi icin. Cifte vatandaslik ve askerlik ayni zamanda yapilabiliyormus , ikisini de ayni anda yapmaya calisacagim.
Gonzales

New postby erdalax » Thu Mar 03, 2016 10:11 am

Yakin zamanda basvuran var mi?
istenilen belgelerin arasinda "3 sene calistigini gosterir isverenden yazi" icin HMRC NI Contribution Letter kullanan oldu mu ?
erdalax

New postby HSAG1D » Thu Mar 03, 2016 10:24 am

@erdalax, isverenden mektup, P60ler ve NI Contribution letter belgelerinin hepsini de istiyorlar.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby 386-DX » Thu Mar 03, 2016 12:10 pm

NI contributions belgesine ek olarak...

P60'larınız yoksa önceki ve şu anki işverenlerinizden alacağınız mektuplar yeterli oluyor. O imkanınız da yoksa yine HMRC'den temin edebileceğiniz "employment history" belgesini kullanabiliyorsunuz.

Prosedürü şurada: https://www.gov.uk/get-proof-employment-history
386-DX
ROBERT PLANT

New postby HSAG1D » Tue Apr 05, 2016 7:48 am

Dun dovizle askerlik islemini yaptirdim, prosedur su sekilde isliyor:

- sabah baskonsolosluga gidip tum belgeleri veriyorsunuz, dovizli askerlige hak kazanmis misiniz ona bakiyorlar. ozellikle turkiye'de gecirdiginiz gunleri tek tek sayiyorlar. bu islem yaklasik 30 dak suruyor, ama tabii arada sistem kitleniyor, soru soroanlar oluyor vs. toplam 60 dakikaya cikiyor. henuz bu esnada hicbir belgeyi teslim almiyorlar.

- basvurunuz on degerlendirmeyi gecerse, bir belge verip bununla sizi Knightsbridge'de bir Natwest subesine gonderiyorlar. Oraya £738 yatirip dekont aliyorsunuz.

- baskonsolosluga geri donup belgeleri ve dekontu veriyorsunuz. yaklasik 10 adet imza atiyorsunuz. Baskonsolosluk veznesine de ayrica £8 gonderiyorsunuz.

- birkac hafta sonra baskaonsolosluk size basvuru belgesini posta ile gonderiyor. ondan birkac ay sonra da askerlik subesi muafiyet belgesini gonderiyor.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby hcho » Tue Apr 05, 2016 8:27 am

Piuu...Burdur'da gecen 3 haftama mi yanayim, harcadigim paraya mi...

Artik Burdur'a gidilmedigi icin basliktan cikardim.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Gonzales » Thu Apr 07, 2016 10:36 am

TLDR; dovizle askerlik(£739+ 8),ikametgah degisikligi(2 yil GEC bildirim £9.5 ceza)ve cifte vatandaslik .toplam 1 saat 15 dakika

Ben de dovizle askerlikle ilgili tecrubemi paylasayim

Saat 9 daki randevuya saat 8:30 ta gittim. Saat dokuz a 15 kala kapinin onunde olmak avantaj , saat 9 a 5-6 kisi askerlik icin gelmisti. 2 veya 3 banko bu islemleri yapiyor. Ben 8. Bankoya ilk islem icin numara aldim. Banko 9:15-20 gibi acildi

Istenen belgeler

Once ikametgah sonra cifte vatandaslik sonra dovizle askerlik islemleri yapildi

Verilen belgeler

- 2 Turk passportu(fotokopiler, bosolmayan butun sayfalar ve fotolu sayfa)
- 1 UK passportu(2 kopya fotokopiler)
- dovizle askerlik basvuru formu
- 2 foto
- UK vatandaslik dokumani( fotokopi)
- isyeri yazisi(fotokopi)
- hmrc den alinan belge(fotokopiler)
- ilr karti(fotokopiler)( neden istendi bilmiyorum, home office vatandaslik alindan sonra geri yollanmasini istiyor yeni basvurularda)
- nufus cuzdani(fotokopiler)

P60 ler yanimdaydi istenmedi. Diger dokumanlar yeterliydi galiba.

Arada sirada bikac soru ve imza disinda 30-40 dakika bekledim. Sonra bi ciktiyla 5 dakika yurume mesafesindeki NatWest e gonderildim. NatWest sadece cash Kabul ediyor. £739 odemeyi yaptiktan sonra ( hergun 15-20 kisi geliyormus odeme icin) dekontla konsolosluga geri dondum.

Kasaya £8 askerlik islemleri ve £9.5 adres GEC bildirimi icin odeme yaptim. Akabinde NatWest den aldigim dekontun ve konsoloslugun verdigi dekontun fotokopilerini cektim( printer para ile calisiyor 20p de ordan gitti). Sonra 5-10 dakika bekledim, ayni gorevli bu NatWest dekontunu ve ilk verdigi belgeyi geri aldi. 3-4 haftaya bi belge sonra 2-3 aya sonraki belge gelir dedi.

Temiz ve sorunsuz gecti. Iyi hazirlanmistim. Belgelere, bankanin lokasyonunu falan calistim. Herkese kolay gelsin
Gonzales

New postby 386-DX » Thu Apr 07, 2016 4:04 pm

Randevu işini nasıl hallettiniz? Sanırım bedel düştüğü için başvurular abarmış, en erken Şubat 2017 gözüküyor.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby Gonzales » Thu Apr 07, 2016 4:11 pm

Ben Subat basinda (3 Subatta aldim galiba). o zaman en erken tarih Nisan basi gorunuyordu e-Konsolosluk websitesinde. Askerlik icin gelenlerin yarisi dovizli askerlik digger yarisi tehir.. falandi .
Gonzales

New postby Gonzales » Fri May 13, 2016 10:32 am

Ben bi guncelleme yapayim bu konuda.

Dovizle askerlige basvuru yaptiktan 2 hafta sonra ilk mektup geldi : "Isleme alindi" tadinda bi mektuptu. 4 hafta sonra da "Dovizle askerlige uygun oldugunuz anlasilmistir. Askerliginizi yapmis sayilmaktasiniz" seklinde ikinci bir mektup geldi. Olay budur galiba. Hemen hemen 1 ay surdu
Gonzales

New postby erdalax » Fri Jul 01, 2016 8:40 am

Evet 1 ay icinde tamamlaniyor. E devlet uzerinden askerlik durum belgesi aldiginizda Muaf-Dovizle seklinde bir ibare cikiyor eve mektup gelmeden once buradan kontrol etmek mumkun.

1095 gun icin iki tane kontrol yapiyorlar;

1. 1095 gun calistiniz mi : Isyerinden yazi
2. bu sure icinde Turkiye'de kaldiginiz gunler: Turkiye giris cikis kayitlari, bu sureyi is yeri yazisinin toplam suresinden dusuyorlar.

P45 - Payslips- HMRC kayitlari falan ikinci sinif belge sayiliyor, bunlari birden fazla yerde calistiysaniz o zaman kontrol ediyorlar.
erdalax

PreviousNext

Return to Hyde Park