Board index Alaturka Londra Hyde Park

Brexit: EU referandumu

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby cinawar » Thu Mar 03, 2016 4:01 pm

Siyasetçi olsana konuyu çok farklı yerlere kaydırdın çünki.
cinawar

New postby JAMBRUCE » Fri Mar 04, 2016 1:21 am

Cinawar. İngilizleri sevmiyorsun, gidesin de yok. Peki bu forumda ne işin var? Adamları sevmiyorsun ama dillerine bir sempatin var Allah için. Yazında "Etc", "EU" kullanmak hiç rahatsız etmemiş. Türkiye'yi seviyorsun gibi görünüyor ama Türkçe de pek okuyup, anlayıp yazamıyorsun. Herşeyin en iyisini isteyen fakat sahip olmak için gerekli emeği harcamaya yanaşmayan, hiç bir konuda tam bilgi sahibi olmayan ama her konu da mutlaka bir fikir sahibi olan ülkem insanının tipik örneğisin.

Doğduğum ve 40 yılımı geçirdiğim ülkemi, sen ve senin gibi, bilmeyip, bilmediğini de bilmeyen ezici çoğunluk yüzünden terkediyorum, terkediyoruz. Aklını ve mantığını kullanarak yaşamaya çalışanların çoğunlukta olduğu ülkelere gitmeye çalışıyoruz, vatanımızdan vazgeçip.

Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur diyorsunuz ya, hiç düşündünüz mü, neden?
JAMBRUCE

New postby Emre » Fri Mar 04, 2016 10:10 am

Eğer UK Avrupa Birliği'nden çıkarsa ben bizim durumumuzu kazanılmış hak olarak koruyacaklarını düşünüyorum. Atıyorum şu tarihten önce başvuranlar şöyle, bu tarihten sonra başvuranlar böyle böyle adımlar atmalı diye şartları düzenlerler.

Ancak ben Avrupa Birliği'nden çıksalar dahi ekonomik birlikten çıkacaklarını düşünmüyorum.
Ankara Anlaşması ILR Bağış Kampanyası Linki
https://www.gofundme.com/ecaasettlement
Emre

New postby hcho » Fri Mar 04, 2016 12:26 pm

Ekonomik birlikten cikmak istemeyecekleri kesin de EU eski sevgiliyle arkadas kalmak isteyecek mi o belli degil. Daha sonra birlikten cikmaya karsi caydiriciligi korumak adina ekonomik birlige soguk bakabilirler.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby tesco » Sun Mar 06, 2016 3:57 pm

Konuyla ilgili biraz confidential bir bilgi vereyim.

Bazi(buyuk) sirketler calisanlarina EU dan cikmanin sirketi olumsuz etkileyecegini, fiyat, vergi vb avantajlarini kaybedeceklerini soyleyip bir nebze oy kullanirken bunu da degerlendirin demek istiyorlarmis.

Pek de confidential degil gerci, ayni sirketlerin CEO' larini EU' dan cikma karsiti videolarda gormek mumkun.
tesco

New postby hakankaya2020 » Mon Mar 14, 2016 4:12 am

benim anladığım UK in EU dan çıkmak istemesinin tek nedeni ekonomik,
aynen TR olarak gümrük birliğinden aldığımız negatif faydaya benzer ilişki UK-EU ticaretinde mevcut.
UK, önce otursun sonra girerim diyerek bizden 10 yıl sonra imza attığı gibi, kendince zarar gördüğü ve ileride çatırdayacağını düşündüğü, esası itibari ile ekonomik işbirliği temelinden gelen EU'dan önceden kopmak istiyor.

dolayısı ile Ankara antlaşmasının ana eksenin ekonomik işbirliği, ticaret, sermaye ve iş gücü dolaşım kolaylığı olduğunu düşünürsek, exit durumunda ilk askıya alınacaklar arasında olabilir.

Fakat referandum da ne çıkar sorusu da bir muamma elbette.

Bu arada zaten nomad ruhlu olan ECAA vizesi sahibi yada başvuru aşamasındaki arkadaşların bu konudan çok etkileneceğini düşünmüyorum, kazanılmış haklar devam eder, etmezse başka visa türüne geçer, oda olmadı bu antlaşmadan ilk visayı alp yolu açanlar gibi, birisi yeni bir yol bulur, ardından bizde yardırırız. :D
Girişimcilik deliliktir...
hakankaya2020

New postby cazkedisi » Wed Mar 16, 2016 12:09 pm

Geçen gün burada bizim topluma yönelik yayımlanan Olay gazetesinde bir avukat görüş bildirerek, AB'den çıkış kararı alınırsa Ankara Anlaşması yalan olur demişti. Linki burada:

http://olaygazetesi.co.uk/kose-yazilari ... yatar.html

Bence de indefinite almışların zaten sorunu yok. Vatandaşlığa gitseler de gitmeseler de bu ülkede sınırsız yaşama ve çalışma hakkına sahipler. AB'den çıkılırsa diğer AB ülkelerinde yaşayıp çalışma izni yalan olur herhalde hepimiz için. Uzatmasını halihazırda almış insanlar da vize süresinin sonuna kadar burada kalıp, sonra kazanılmış hak olarak indefinite'e kesin giderler, gitmeliler.

Henüz Ankara Anlaşması'na yeni başvurmuş veya ülkeye gelmiş ama ilk yılında olanlar için problem çıkarsa çıkar, daha önce yazıldığı gibi. Artık Tier 1 gibi vizeler maalesef kalktığına göre, yeni Ankara Anlaşmalılar böyle bir durum olursa ya Tier 2-sponsorluk anlaşmasına geçecek ya da bir İngiliz vatandaşıyla evlenecek. Başka çaresi yok gibi görünüyor.

Umarım AB'den çıkmak gibi saçma bir karar alınmaz.
Last edited by cazkedisi on Wed Jun 22, 2016 11:02 am, edited 1 time in total.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby Volkan » Wed Mar 16, 2016 2:07 pm

Umarim cikilmaz ama olursa bence de Ankara anlasmasi iptal edilir. JAMBRUCe'un paylastigi gibi 2018 ortasina kadar negotiation bile olsa yeni basvurulara kapanir herhalde.

Kazanilan haklar korunur mantigi varsa 1 yil veya 3 yilin farketmemesi lazim. Ayni sekilde ILR aldiktan 1 yil sonra vatandasliga basvurma hakki bugun varsa ve kazanilan haklar korunuyorsa bunun da degismemesi gerekir.

IT contractorlar icin Tier-2 uygun bir vize ama Ankara anlasmasinda meslek sinirlamasi yok. Dukkan acip ticaret yapan bir insanin sponsor bulup Tier-2'a gecmesi mumkun degil. Tier 1 Entrepreneur bana daha uyumlu gorunuyor. ECAA2 de "Turkish Businessperson" olarak geciyor zaten. Gerci onun basvuru sartlari da cok agir, maddi anlamda buyuk paralar gerektiriyor ama bu istisnai bir durum oldugu icin belki olabilir.

Yuzup yuzup kuyruguna geldikten sonra boyle bir sebepten dolayi UK'ten cikmam gerekirse cok uzulurum acikcasi. Bir an once gelip gecse de ne olacaksa olsun artik. Belirsizlik en kotusu.
Volkan

New postby starlight » Wed Mar 23, 2016 8:45 pm

Guncel
starlight

New postby cagria » Fri Jun 10, 2016 5:10 pm

Konuyla ilgili yeni yayınlanan bir blog yazısı, okumanızı tavsiye ederim arkadaşlar;

Özellikle aşağıda alıntıladığım madde düşündürücü.

"4- Ankara Anlaşması vizesi tarih olacak. Ankara Anlaşması vizesi ile ülkede kalanlar vizeleri bittiğinde Türkiye’ye geri dönmek zorunda kalabilecek. Bu konuda ortada çok fazla bilgi kirliliği var. Bazıları, Ankara Anlaşmasının 1963’te imzalandığını ve 1973’te AB’ye giren İngiltere’nin AB’den ayrılması ile bir ilgisi olmadığını ileri sürüyor, ancak yanılıyorlar. 1963’teki Anlaşma ve 1969 katma protokolü, Türkiye ile bugünün AB’si olan AET arasında imzalandı. O imzalarda İngiltere’nin imzası yer almıyor. İngiltere 1973’de AET’ye katıldığında AET’nin yaptığı bu anlaşmaya taraf olmuş oldu. Dolayısıyla AB’den ayrıldığında, İngiltere için Ankara Anlaşması’nın bir hükmü de kalmayacak. Yine bazıları, Ankara Anlaşması ile Türklerin gelmesine İngiltere’nin ihtiyacı olduğunu ve bu ihtiyacından dolayı Ankara Anlaşması vizesinin yerine başka isimde bir vizeyi başlatacağını söyleyerek, komedi dizilerine rakip olmaya çalışmaktalar."

https://vizesizdunya.wordpress.com/2016 ... e-gidiyor/
cagria

New postby hakankaya2020 » Wed Jun 22, 2016 10:35 am

the sun yapılan son bilmem kaç eçimin son haftasında destek verdikleri seçimi kazanmış.

ve bu günki görüşü.
https://www.thesun.co.uk/news/1321791/d ... -tomorrow/

bakalım yarın ne çıkacak.
Girişimcilik deliliktir...
hakankaya2020

New postby cagria » Wed Jun 22, 2016 11:20 am

Ben de gördüm Sun'ın haberini. Ama Sonunda az farkla eu'da kalacağını düşünüyorum.
cagria

New postby anmac » Fri Jun 24, 2016 6:26 am

geçmiş olsun hepimize, şaka maka avrupa birliğinden çıkıyor İngiltere :'( nolcak bizlere şimdi :(((
anmac

New postby cagria » Fri Jun 24, 2016 6:43 am

Evet geçmiş olsun arkadaslar. Şurası kesin ki, uk ankara anlaşmasını ab üyeliği sebebiyle sağlıyordu. Çıkınca böyle bir zorunluluğu kalmayacak.

Bu çıkışın iki yılı bulacağı söyleniyor. Ama daha önce hiçbir üye çıkmadığından nasıl bir yol izleyeceği belli değil.

Hali hazırda aa ile gidenlerin durumu nasıl olur?

Çıkış yapılana kadar gideceklerin durumu nasıl olur?

Önemli sorular bunlar...
cagria

New postby abe.jp » Fri Jun 24, 2016 8:10 am

Brexit destekcilerinin en buyuk derdi gocmenlerin doldurdugu is pozisyonlarinin kendilerine kalmamasi vs degil miydi? Zaten baskasinin isinde calismamak ve hatta istihdam yaratmaya dayali bir sistemin tamamen kaldirilmasi mantiksiz degil mi? Anlasmanin hukmu dusecegi icin yeni basvurulara kapanmasi dogal tabii ki ama halihazirda bu anlasmayla isini kurup calisanlari paketlemeleri biraz anlamsiz bir radikallik olur gibi geliyor.
abe.jp

PreviousNext

Return to Hyde Park