Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Birlesik Krallikta dogan cocugun vatandaslik durumu

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby merope » Thu Dec 17, 2015 3:34 pm

Home office sitesindeki contact numarasini aradik. Ve nihayet bir yanit alabildik.
Yeni cikardiklari kural burada doganlari kapsamiyormus.
yani ozetle, cocuk UK'de dogdu ise, ana veya babadan birinin settle olmasi cocuga direkt vatandaslik hakki veriyor.
Cocuk uk'de dogmadi ise, hem anasinin hem babasinin settle olmasi ve cocugun once ilr sonra vatandaslik almasi gerekiyormus.
merope
ROGER WATERS

New postby merope » Wed Jun 29, 2016 10:22 am

Herkese merhaba

Cocugun vatandaslik basvurusunu hazirliyorum ancak sinir krizi gecirmek uzereyim. daha 33 aylik cocuk icin referee istiyorlar, health visitor falan diyor. Bizim duzenli gordugumuz bir health visitor yok. Kendilerini aradim ama imzalayamayiz diyorlar, zaten bizim cocugu goren insanin professional qualification'u yokmus referee olmak icin, nasil oluyorsa artik? GP'ye soracagim ama ondan da cok umitli degilim.
Bu isi yapanlar referee nasil buldular? Bizim cocuk 2.5 ayligina nursery'e gitti, alisamadigi icin yollamadik, acaba nursery'dekiler kabul edilir mi?
Nereden referee bulunur acep cocuklarin vatandasligi icin?
merope
ROGER WATERS

New postby cazkedisi » Wed Jun 29, 2016 10:33 am

Nasıl bir şey bu referee yaa, neyin referansını verecekmiş? Artık iyice saçmalamaya başladılar ya.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby merope » Wed Jun 29, 2016 11:05 am

Ya Chartered accountant bir arkadasim var, o listede, ona yaptiricam herhalde.
Bu yeni bir sey degil, muhtemelen siz de basvurunuzda koymussunuzdur iki referee?
merope
ROGER WATERS

New postby cazkedisi » Wed Jun 29, 2016 11:30 am

Yoo,koymadık. Biz avukatla başvurmadık, kendimiz başvurduk ondan mı acaba?

İlk kez duyuyorum, ondan merak ettim. Ankara Anlaşması diye mi acep? Yoksa çocuğa mı yapılıyor sadece?
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby merope » Wed Jun 29, 2016 12:30 pm

Bacim ne Ankara anlasmasi, ne avukati :)

Tier-1'dim ben, simdi settle oldum kendim, cocugum vatandas olacak. Ama normal vatandaslik basvurularinda, resimdekinin sen oldugunu declare eden iki kisi bulman gerekiyor, ben BCS uyesi oldugum icin iki arkadasim icin yaptim bunu. Siz de yapmissinizdir eminim
merope
ROGER WATERS

New postby cazkedisi » Wed Jun 29, 2016 1:10 pm

Sen Tier 1 miydin yaa? Benim aklımda öbür türlü kalmış. Haa aman onu mu diyorsun, onun adı referee'miymiş :) Evet tabii, bizde de vardı. Bizimkileri bir arkadaş, bir de aile dostu imzaladı. Yok biz kimseye yapmadık henüz. İstersen ben yaparım sana. Banağğ getirrr :)

Seni tanıyan biri olması yetiyor, doktor olması şart değil. Kütüphaneci, postanedeki amca filan da oluyor. Komşun, local çevrendeki tanıdıkların da oluyor. Nursery'deki hocalara da sor bakalım. Altı üstü aha fotoğraftaki budur diyecek. Ama bir tanesinin belli bir meslek grubundan olması gerekiyordu sanırım. Biz birini muhasebeci bir dosta yaptırmıştık.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby merope » Wed Jun 29, 2016 1:17 pm

cocuk icin farkli iste, bir tanesi mutlaka professional kapasitede taniyan biri olmali diyor. yoksa normal referee var
off bununla ugras dur simdi valla boo :((
merope
ROGER WATERS

New postby cazkedisi » Wed Jun 29, 2016 1:43 pm

ha fark ordaymış, çok ilginç. üç yaşında çocuk professional capacity'de nasıl tanınabilir ya? belki çocuğunu hiç yuvaya göndermedin? öyle olsa n'apacaktı? zorunda mısın?
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby merope » Wed Jun 29, 2016 1:44 pm

iste gP'ye falan yaptiracagiz bir sekilde dur bakalim.
merope
ROGER WATERS

New postby merope » Thu Oct 06, 2016 9:39 am

Arkadaslar, baska ihtiyaci olan olursa diye yaziyorum
Sadece benim ILR'm var ve cocuk vatandas oldu, esim hala benim dependant vizemde.
Cocugun refereesi olarak Nursery Head teacher i ve bir arkadasimizi yazdik.
3 ayda geldi, 1981deki immigration act'in hangi sectionu, hangi parti oldugunu yazmaktan baska bir detay yok zaten, bir de referee yaziyorsunuz iste. Benim ILR kartimi gondermedik bile dokuman listesi cok azdi, cocugun dogum belgesi vs isteniyor sadece.
merope
ROGER WATERS

New postby cagria » Thu Oct 06, 2016 9:45 am

Selam merope. Hayırlı olsun. Sizin çocuk ne zaman doğmuştu? Bu mesele hala geçerli değil mi? Yani sormak istediğim; UK'de doğan çocuk anne ya da baba ILR aldığı anda vatandaş olabiliyor, değil mi?

merope wrote:Arkadaslar, baska ihtiyaci olan olursa diye yaziyorum
Sadece benim ILR'm var ve cocuk vatandas oldu, esim hala benim dependant vizemde.
Cocugun refereesi olarak Nursery Head teacher i ve bir arkadasimizi yazdik.
3 ayda geldi, 1981deki immigration act'in hangi sectionu, hangi parti oldugunu yazmaktan baska bir detay yok zaten, bir de referee yaziyorsunuz iste. Benim ILR kartimi gondermedik bile dokuman listesi cok azdi, cocugun dogum belgesi vs isteniyor sadece.
cagria

New postby merope » Thu Oct 06, 2016 9:57 am

evet aynen oyle. UKBA sitesinde yaniltici bilgi koymuslar, benim oglum 2013'de dogdu, cambridge'de. Ben 2016 haziranda ILR aldim. Esim dependant vizesinde, ilr hakki yok henuz. Cocuk vatandas oldu. Cocugun dogdugu zamanin onemi yok, 1981'deki su legistation degismedigi surece bu boyle olacak. Sitede, sanki hem annenin hem babanin settle veya citizen olmasi gerekmis gibi yaziyordu ben de sasirmistim. ama sunu esas almak lazim:

http://www.legislation.gov.uk/ukpga/1981/61

(3)A person born in the United Kingdom after commencement who is not a British citizen by virtue of subsection (1) [F7, (1A)] or (2) shall be entitled to be registered as a British citizen if, while he is a minor—

(a)his father or mother becomes a British citizen or becomes settled in the United Kingdom; and

(b)an application is made for his registration as a British citizen.
merope
ROGER WATERS

New postby cagria » Thu Oct 06, 2016 10:15 am

Çok teşekkür ederim. Vizeyi alabilirsek, doğumla ilgili tavsiyelerinizi de okumak isterim aslında. Yakın zamanda ihtiyacımız olabilir.

http://alaturkalondra.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=680&start=15&hilit=do%C4%9Fum

Başlığında tartışılmış ama pek güncel bilgi yok :)

merope wrote:evet aynen oyle. UKBA sitesinde yaniltici bilgi koymuslar, benim oglum 2013'de dogdu, cambridge'de. Ben 2016 haziranda ILR aldim. Esim dependant vizesinde, ilr hakki yok henuz. Cocuk vatandas oldu. Cocugun dogdugu zamanin onemi yok, 1981'deki su legistation degismedigi surece bu boyle olacak. Sitede, sanki hem annenin hem babanin settle veya citizen olmasi gerekmis gibi yaziyordu ben de sasirmistim. ama sunu esas almak lazim:

http://www.legislation.gov.uk/ukpga/1981/61

(3)A person born in the United Kingdom after commencement who is not a British citizen by virtue of subsection (1) [F7, (1A)] or (2) shall be entitled to be registered as a British citizen if, while he is a minor—

(a)his father or mother becomes a British citizen or becomes settled in the United Kingdom; and

(b)an application is made for his registration as a British citizen.
cagria

New postby merope » Thu Oct 06, 2016 10:29 am

Aslinda pek bir tavsiyem yok, ozel sigorta yoksa herkes NHS'e mahkum :)
yasayacaginiz yeri iyi secin. genelde herkes Londra'da kalmayi seciyor ama bence Londra'da hastane/doktor kalitesi cok kotu, cunku cok kalabalik. St Albans, Cambridge, Guildford gibi gerekirse is icin Londra'ya erisilebilecek, nispeten daha az kalabalik, daha nezih yerler aileler icin uygun zaten bu dedigim yerler hep yasanacak ilk ona giren yerler.
merope
ROGER WATERS

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü