Board index Alaturka Londra Emlakçı

İngiltere'de Daire Satın Almak

Başımızı sokacak bir yer arayışı

New postby orduevi » Thu Jul 21, 2016 9:02 am

Ankara Antlaşması'nın 1.yılındayım ve 1+1 daire satın almak istiyorum. Şuan ki vizemle peşin olarak ödeme yaparsam daire satın alma hakkım var mı? Diğer sorum da, Türkiye'den herhangi bir Türk vatandaşı daire satın alabilir mi? Bu işin dosya işlemlerini emlakçı mı hallediyor yoksa satın alan kişi mi? Teşekkürler.
orduevi

New postby esraersal » Mon Jul 25, 2016 8:02 am

Ben de Ankara anlaşmasına başvurmayı düşünüyorum ve ev kiralamak yerine satın almak istiyorum. Böyle bir hakkım var mı bende meraktayım. Umarım bilgisi olan biri çıkar.
esraersal

New postby orduevi » Tue Aug 02, 2016 2:42 pm

Evet araştırmamı yaptım ve öğrendim ki Ankara Antlaşması olsun olmasın Türkler property satın alabiliyorlar.
orduevi

New postby esraersal » Wed Aug 03, 2016 5:26 am

orduevi wrote:Evet araştırmamı yaptım ve öğrendim ki Ankara Antlaşması olsun olmasın Türkler property satın alabiliyorlar.

Süpersin :) Peki ben henüz başvuru aşamasındayım da ev satın alarak başvuruda bulunmak artı bir etki yaratır mı sence başvuru sürecinde?
esraersal

New postby orduevi » Wed Aug 03, 2016 10:22 am

Başvuru öncesi satın almak bana göre yanlış. Neden? Artı etkisi olacağını bilsek bile ya red verilirse? O zaman önceden yapılan yatırımla Türkiye'den uğraşmak çok zor olur. Kiraya vermesi dert, evi kontrol etmesi ayrı dert olur. 1 yıllık vizeyi aldıktan sonra ev/daire satın almak daha doğru.

Avukatıma göre bir ev/daire satın alınırsa bunun 3 yıllık vizeye artısı olur ancak, bu evin veya dairenin, iş amaçlı kullanılması gerek. Kendi evini iş adresi olarak göstermek ve home office çalışacağım demek yanıltmaya giriyor. Dükkan açmak, ofis açmak şirkete yatırım olacağı için 3 yıllık vizeye artısı olur. Onun dışında olmaz.
orduevi

New postby esraersal » Wed Aug 03, 2016 1:01 pm

orduevi wrote:Başvuru öncesi satın almak bana göre yanlış. Neden? Artı etkisi olacağını bilsek bile ya red verilirse? O zaman önceden yapılan yatırımla Türkiye'den uğraşmak çok zor olur. Kiraya vermesi dert, evi kontrol etmesi ayrı dert olur. 1 yıllık vizeyi aldıktan sonra ev/daire satın almak daha doğru.

Avukatıma göre bir ev/daire satın alınırsa bunun 3 yıllık vizeye artısı olur ancak, bu evin veya dairenin, iş amaçlı kullanılması gerek. Kendi evini iş adresi olarak göstermek ve home office çalışacağım demek yanıltmaya giriyor. Dükkan açmak, ofis açmak şirkete yatırım olacağı için 3 yıllık vizeye artısı olur. Onun dışında olmaz.

Vize red alsa da sorun olmaz bizim için akrabalarımız var onlar kontrolünü sağlar ama başvuru aşamasında faydası olmayacaksa durduk yere nakiti oraya bağlamak da istemem tabii. Teşekkürler bilgi için.
esraersal

New postby cazkedisi » Fri Aug 05, 2016 10:13 am

Türk olarak hangi vizeyle olursa olsun burada ev alabilirsiniz, ancak peşin paranız varsa. Mortgage yani ev kredisi düşünüyorsanız indefinite almadan yabancılara verilen mortgage rate'leri çok yüksek olduğu için pahalıya geliyor. Ama birikmiş çok paranız varsa bundan bankaların premium müşterisi olarak yırtabiliyorsunuz, mesela HSBC'de hesabınızda 50.000 pound varsa premium müşteri olabiliyorsunuz. Ama bu şekilde henüz indefinite almadan ev alabilmek için depozitonun en az yüzde 15'ini vermeniz gerekiyor bildiğim kadarıyla. Halbuki indefinite'iniz olursa bu rakam yüzde 5'e kadar düşebiliyor. Peşin parayla ev daha hızlı alınıyor bittabi.

Bir de burada ev alma işi hızlı değil Türkiye gibi, bir sürü aşaması var. En az 2-3 ay sürüyor. Ortalama 4-5 ay denebilir. Evin sahibine ve satmaya istekli olmasına da bağlı. Önce evleri gezip bu sırada mortgage in principle almak için banka ile mortgage interview'a gidiyorsunuz. Bir saat falan yüz yüze görüşüyorsunuz, size credit check filan yapıyorlar. Bir sürü bilgi veriyorsunuz. Onaylanırsa size bir mortgage in principle mektubu veriliyor. Sonra beğendiğiniz bir ev için emlakçıya teklif veriyorsunuz. Şu kadar veririm diye. Ev sahibi emlakçı aracılığıyla gelen bütün teklifleri değerlendiriyor. Sonra karar veriyor. Genelde en çok para vereni seçiyorlar, ama bazen belli olmuyor. Biraz şans işi. Teklifi kaybederseniz yeni bir ev aramanız gerekiyor. Bu arada ev alma sürecinde ev sahibini hiç görmüyorsunuz, adını bile bilmiyorsunuz. Her şey emlakçı ve avukat üzerinden yürüyor. Direkt ulaşamıyorsunuz yani. Teklif kabul edildikten sonra bankaya gidiyorsunuz mortgage için. Teklif aşamasında yani evleri gezerken bankadan mortgage in principle mektubunuz olsa daha iyi olur. In principle mortgage'ı gerçeğe dönüştürüyorsunuz. Uğraşmak istemezseniz mortgage broker da kullanabilirsiniz, ama tabii o ayrı para alıyor. Banka işlemi bittikten sonra iki tarafın da avukata gitme zorunluluğu var, kontratı ve para transferini onlar yapıyorlar. Bunun dışında isteğe bağlı ekspertiz yaptırma durumu olabiliyor, özellikle eski evlerde yaptırılması tavsiye ediliyor. İngiltere'de yeni ev zaten eski evden az :) Bunların hepsi genelde birkaç ay alıyor, İngilizler Türkler kadar hızlı insanlar da değiller tabii :)

Avukat, mortgage broker, ekspertiz ve stamp duty denen vergi size bayağı bir ekstra paraya patlıyor. Ev alma masrafları genelde birkaç bin poundu geçiyor. Tabii alacağınız eve göre değişir ama. Neyse ki emlakçı parasını evi satan ödüyor.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby HSAG1D » Fri Aug 05, 2016 11:13 am

ev alma masraflari:

stamp duty: fiyata gore kademeli olarak degismekle birlikte yaklasik 5%-10% arasi
avukat: yaklasik £1000
mortgage fee: £250-£1000
mortgagae borker kullanirsaniz onun parasi
valuation: £250-£1,000

cazkedisi'nin soyledigi gibi herhangi bir vizeyle hatta uzaktan ev satin almak mumkun. Ancak ILR almadan mortgage almak cok zor.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby cazkedisi » Fri Aug 05, 2016 11:23 am

Rakamlar aynen böyle. Teşekkürler @HSAG1D

İsteyen olursa kendi mortgage broker'ımı önerebilirim. 300 pounda işi bağlamıştı. Biz mortgage'ı Santander'den aldık, valuation parası almayan tek banka o sanırım.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby orduevi » Fri Aug 05, 2016 11:37 am

@ cazkedisi süper bilgiler vermişsin. Çok teşekkürler. Ben peşin almayı planlıyorum dolayısıyla bazı işlemleri atlayacağım sanırım.
orduevi

New postby esraersal » Fri Aug 05, 2016 11:58 am

orduevi wrote:@ cazkedisi süper bilgiler vermişsin. Çok teşekkürler. Ben peşin almayı planlıyorum dolayısıyla bazı işlemleri atlayacağım sanırım.

Biz de peşin düşünüyoruz fakat Ankara anlaşmasıyla 1. yılı bitirmemize yakın almamızı önerdiler ki 3 yıllık da şansımız artsın.
esraersal

New postby cazkedisi » Fri Aug 05, 2016 1:26 pm

@orduevi Rica ederim, yararlı olmasına sevindim :)

İkinize de kolay gelsin :) Peşin parayla çok daha rahat ve hızlı olur tabii.

Bence de buraya gelmeden almayın, zaten ev gezmek çok vakit alıyor, bir sürü beğenmediğiniz ev çıkıyor, emlakçılar da yapıştıkça yapışıyor :)
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby orduevi » Sun Aug 07, 2016 7:25 am

esraersal wrote:
orduevi wrote:@ cazkedisi süper bilgiler vermişsin. Çok teşekkürler. Ben peşin almayı planlıyorum dolayısıyla bazı işlemleri atlayacağım sanırım.

Biz de peşin düşünüyoruz fakat Ankara anlaşmasıyla 1. yılı bitirmemize yakın almamızı önerdiler ki 3 yıllık da şansımız artsın.

@esraersal neden 1. yilin bitimine yakin satin almak gerekiyormus? Ilk uc ayda satin alinmasiyla son 3 ay icerisinde satin almanin farki nedir? Daire satin alirken boyle bir durum varsa dikkat etmem gerekiyor.
orduevi

New postby esraersal » Mon Aug 08, 2016 5:36 am

orduevi wrote:
esraersal wrote:

@esraersal neden 1. yilin bitimine yakin satin almak gerekiyormus? Ilk uc ayda satin alinmasiyla son 3 ay icerisinde satin almanin farki nedir? Daire satin alirken boyle bir durum varsa dikkat etmem gerekiyor.

Yok yanlış ifade etmişim sanırım. Demek istediğim 1. yılın içindeyken satın alınması gerektiği. Yani ilk 3 ay son 3 ay farketmiyor :)
esraersal

New postby orduevi » Mon Aug 08, 2016 6:46 am

Haha tamam tesekkur ederim :)
orduevi

Next

Return to Emlakçı