Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby dm2016 » Sat Jul 23, 2016 10:16 pm

@emre, cevaplar için teşekkür ederim. Devralacağım işletmeyi tamamen, yani %100 almayı düşünüyorum. Para konusunda başka biriyle ortak banka hesabı kabul olmaz diye anlıyorum. O takdirde hesabı sadece tek kişiliğe çevirirsek hibe yazısına gerek kalmaz gibi görünüyor. Bu durumda da şöyle bir soru var: sermaye ve geçinme için gösterilecek para miktarı en az 3 aydır bankada olmalı mı? yoksa mesela ben yarın uygun hesabı açtım ve 15 gün sonra vizeye başvurabilir miyim? Hesap konusunda belli bir minimum süre yok galiba vize şartlarında? Tekrar teşekkürler...
dm2016

New postby Emre » Sun Jul 24, 2016 9:48 am

@dm2016 bahsettiğin durumda hibe/hediye yazısı kesinlikle gerekli. Çünkü hesabına bir para yatacak. Bunun baban tarafından sana verildiği belirtilmeli. Banka hesabına giren paraların, özellikle yakın zamanda girmiş yüklü miktardaki paranın kaynağı kesinlikle belirtilmeli. Bu durumda ortak hesabın dökümleri ile, yeni açılacak hesabın dökümleri eklenmeli ve ortak hesaptaki paranın kendi hesabına aktarıldığı ve bunun baban tarafından sana hediye edildiği yazılmalı.
Emre

New postby amelie89 » Sun Jul 24, 2016 4:49 pm

shadowman wrote:
Puntihinti wrote:Arkadaslar Merhaba,

6 aylik ogrenci vizesi ile Londra'ya dil okuluna geldim. 4 aydir buradayim ve polis kaydim yok. Okulum 6 ay ve daha az kalacak kisilerin polise kayit olma zorunlulugunun olmadigini soylemisti.
Simdi Ankara Antlasmasi'na basvurmak istiyorum. Bazi konulardan emin degilim.
Polis kaydi yaptirmak zorunda miyim?
Vize basvurusundan once Ingiltere'de bir banka hesabim olmak zorunda mi?
Diplomalarimin fotokopi ve ingilizce cevirilerini vermem yeterli olmaz mi orjinallerini mi vermek zorundayim?
Bilgisi olan kisiler yardimci olursa sevirim. Tesekkurler.

Ankara anlaşması için turist vizesini sahip olmalısın diye biliyorum.

Merhaba ,
Ankara antlaşmasında vize almak için daha önceden UK vizesi gerekiyor mu ? Forumda UK 'den daha önce vize almadan Ankara Antlaşmasında olumlu sonuç alan oldu mu ? Bu benim için çok önemli eğer bu şekildeyse başvurudan vazgeçeceğim .
Teşekkür Ederim
amelie89

New postby Emre » Sun Jul 24, 2016 6:28 pm

@amelia89 hayır daha önceden UK vizesi almak gibi bir durum yok. Ankara Anlaşması'nın maddeleri açık. İş deneyimi ve kurulacak iş için sermaye gerekli. Daha önce UK'den herhangi bir vizesi olmadan başvurup vize alanlar tabiiki de oldu.
Emre

New postby ahmetsak » Sun Jul 24, 2016 8:15 pm

Değerli Arkadaşlar,planımı tamamlamak üzereyim . Çok heyecanlıyım size birşey danışmak isterim, daha onceki red edilenler de , ingileterede iş yapmadıkları için red edildiklerini goruyorum. en son red edilen arkadasımızda da var . şimdi benim sorum ben daha önce ingiltere ile alakalı bir iş yapmadım , ordan iş ornegim yok , bana sadece çalıtığım firma mektup yazdı, malesef bana kimse ingiiltereden referans da olmaz ordan kimseyi tanımam. benim bu koşulda ingileterede nasıl iş yapılır diye araştırma yapmam mı gerekir fakat ingileterede nasıl iş yapılır çok çok genel bir kavram bir bilginiz var mı ? ingiltereden hiç referans mektubu (antetli) almadan vize alan kimse oldu mu ? kafam çok karıştı :s
ahmetsak

New postby muttley8 » Sun Jul 24, 2016 8:53 pm

Selamlar,
Arkadaslar ben daha onceki bahsettigim bpden dolayı red almıstım, bana donen dokumanların bir cogu eksik geldi. Tekrar basvuru yapmayı dusunuyorum, benim bu dokumanların yanı eksık olanların hepsını mesela referans mektuplarını falan da tekrar toplamam gereklı mı ?
muttley8

New postby kund » Sun Jul 24, 2016 9:39 pm

@muttley8 ben de aynı durumdayım.En zoru da referans mektuplarını yeniden almak.Daha önce forumda bir arkadaş başvuru merkezine gidip bir form doldurduğunu ve daha sonra kendisini telefonla arayıp hangi belgeleri istediğini sorduklarını ardından kendisine kargolandığını yazmıştı.Ama benim yaşadığım şehirde başvuru merkezi olmadığı için bu yolu denemedim.
kund

New postby muttley8 » Mon Jul 25, 2016 5:36 am

@kund bilgilendirmen icin tesekkurler
Dr. Tulay wrote:Arkadaslar merhaba,
Ben Oxford'da Science & Engineering education alaninda egitim danismanligi yapiyorum, ayni zamanda lecturer olarak calisiyorum. Burada universiteyi bitirip ankara anlasmasi vizesine basvuru yapmak isteyen arkadaslarin yazilari dikkatimi cekti.
Ankara anlasmasi konusunda Sayin Nusra Sahin Immigration Connection cok basarili ve titiz calisan bir danisman. Benim ve Oxford'da bir cok arkadasimin vizelerini yillardir Nusra Hanim aldi. Evrak konusunda cok titiz ve herseyi tek tek inceliyor. Degerlendirmeleri direk acikca belirtiyor en bastan. Eger burada is kurmak istiyorsaniz ben Nusra Sahin oneririm.

Uyelik tarihinize bakınca insanların zekasını küçümsemek bu olsa gerek diye düşünüyor insan.
muttley8

New postby orduevi » Mon Jul 25, 2016 8:16 am

amelie89 wrote:
shadowman wrote:

6 aylik ogrenci vizesi ile Londra'ya dil okuluna geldim. 4 aydir buradayim ve polis kaydim yok. Okulum 6 ay ve daha az kalacak kisilerin polise kayit olma zorunlulugunun olmadigini soylemisti.
Diplomalarimin fotokopi ve ingilizce cevirilerini vermem yeterli olmaz mi orjinallerini mi vermek zorundayim?

Merhaba ,
Ankara antlaşmasında vize almak için daha önceden UK vizesi gerekiyor mu ? Forumda UK 'den daha önce vize almadan Ankara Antlaşmasında olumlu sonuç alan oldu mu ? Bu benim için çok önemli eğer bu şekildeyse başvurudan vazgeçeceğim .
Teşekkür Ederim

@amelie89 benim turist vizem vardı Ankara Antlaşması'ndan önce ancak daha önce vize almamış olmanın red sebebi olacağını sanmıyorum.
orduevi

New postby Puntihinti » Mon Jul 25, 2016 11:48 am

shadowman wrote:

@Shadowman
Forumdaki paylasimlarin neredeyse tumunu okudum. Sen de Londra'dan basvuru yapmissin gordugum kadariyla. Sonuc belli oldu mu? ve hangi belgeler ile basvurunu yaptin?
Puntihinti

New postby Puntihinti » Mon Jul 25, 2016 12:13 pm

Arkadaslar tekrar merhaba,

Hepimiz ayni sureclerden geciyoruz bu yuzden ne kadar stresli ve kafamin karisik oldugunu anlayabilirsiniz.

Londra'ya nisan ayinda kisa donemli ogrenci vizesi ile geldim. Okulum bitti ve eylul sonunda vize surem doluyor. Yazilim uzmaniyim. Yaklasik 10 yillik bir is tecrubem var. Self-employed olarak Ingiltere'de isimi yapmak istiyorum. Belgelerimi hazirlamaya basladim fakat basvuruyu buradan mi yapmaliyim yoksa Istanbul'a donup oradan mi yapmaliyim emin olamadim.

Bu konuda siz ne dusunuyorsunuz?
Puntihinti

New postby Alkan.dr » Mon Jul 25, 2016 12:29 pm

Arkadaşlar merhaba
Siteye yeni üye oldum. Okuduğum kadarıyla başvuruları kabul olan arkadaşları tebrik ediyorum. Benim öğrenmek istediğim en çok hangi iş alanında başvuru yapılınca kabul görüyor. Biz eşimle orada gıda üzerine iş kurmak istiyoruz. Daha önce bu alanda başvuru yapan bi arkadaş var mı? Bilgi alabilirsek sevinirim. Birde çocuklu ailelere daha esnek mi davranıyorlar sizce? Tşk
Alkan.dr

New postby Ozden » Mon Jul 25, 2016 12:50 pm

Merhabalar,

Benim sorum ECAA1 vizesi ile ilgili arkadaslar.

2014 yilinda Ingiltere'ye T2 Intra Company Transfer Short term staff olarak 1 yillik vize geldim.
Gectigimiz Kasim ayinda vize turumu ECAA1 Ankara WORKER olarak degistirmek zorunda kaldik. Cunku tek alternatifim Turkiye'ye donup cool off periodu olarak 1 yil gecirdikten sonra tekrar giris yapmak veya ECAA1 vize turunu cool-off periodu olarak isletmekti- vize sirketinin tavsiyesi uzerine. Bu gecisi yaparak Turkiye’ye donme zorunlulugum ortadan kalkti ancak uzun vadede ILR veya dolayisi ile vatandaslik gibi herhangi bir hak getirmedigini dusundugum icin bu vize turunde kalmak istemiyorum. Ancak ECAA1 vize turu ile ilgili aciklamalar cok net degil gibi gordugum kadariyla.

• ECAA1 vizesi ile max kac yil kalabiliyoruz? 10 yil mi yoksa izin verdikleri surece suresiz mi?
• 3-4 yil bu vize ile ayni isverende calistiysam, isveren degistirebilecegim soyleniyor kurallarda. Ancak hala sponsor’a ihtiyacim olup olmadigindan bahsedilmemis. Fikriniz var mi?
• ILR hakki yok gibi anliyorum ben ama hicbir netlik yok bu konu ile ilgili. Eger ILR basvurursam, T2’de gecirdigim sure sayilacak midir?

Buradan gelecek cevaplara gore, vize tipimi T2 General’a degistirme opsiyonumu arastiriyorum. Simdiki isverenimin sponsporlugunda devam ederek.

• Son bir soru da, T2 gecisimin yapildigi durumda daha oncesinde gecirdigim 1 yillik T2 Intra-company transfer ve 1 yillik ECAA1 surelerim ILR basvurusunda sayilacak midir?

Cok tesekkurler simdiden,

"under the second indent of article 6(1) of decision 1/80, a Turkish worker can be granted permission to work after 3 years of legal employment for an employer of their choice, in the same occupation • under the third indent of article 6(1) of decision 1/80, a Turkish worker can have free access to any paid employment of their choice, after 4 years of legal employment"
Ozden

New postby lutfi aydeniz » Mon Jul 25, 2016 1:04 pm

Ilyas Cakmak wrote:
lutfi aydeniz wrote:
lutfi aydeniz wrote: 90 gun disinda ikamet etme zorunlulugu [/b]

Lutfi Bey, merhaba. Iki hususta fikrinizi rica edecegim:

(1) Ankara Antlasmasi'na istinaden 1 yillik vizeyi aldiktan sonra, ne kadar sure ile Birlesik Krallik'ta ikamet etmek lazim? Ben 90 gunluk sureyi coktan astim. Bununla ilgili hukum nedir? Ben boyle bir ifadeye denk gelmedim mevzuatta.

(2) Ilk basta hazirlanan business plan disinda hareket edilirse, vize uzatiminda sikinti cikar mi? Yani o business plan da belirtilen isi mi icra etmek lazim?

Tesekkurler simdiden.

Ilyas Cakmak

Merhaba İlyas Bey,

İlk 12 ay içinde yaklaşık 9 ay İngiltere'de bulunmanız bekleniyor. Bu kural yazılı değil. Kurduğunuz işte başarılı olmak için işinizin başında durmanız gerektiği prensibine dayalı olarak değerlendirebilirsiniz. Ülkeye giriş-çıkış sayısı veya kesintisiz kalma süresine ilişkin kural veya kısıtlama bulunmuyor.

İş planınız dışında hareket etmeniz taahhüdünüzü yerine getirmediğiniz anlamına gelebilir. İş planında belirtilen iş koluyla ilgili olarak bahsi geçen faaliyetleri yerine getirmeniz, öngördüğünüz gelir seviyesini yakalamanız veya yaklaşmanız bekleniyor. İlgilileri dürüst ve iyi niyetli olarak iş planında yazılı işleri yaptığınız, yapmaya çalıştığınız, elinizden geleni yaptığınız konusunda ikna etmeniz gerekiyor. İş planında belirtilmeyen bir konuda yaptığınız işler, şirketin ana faaliyetinin yerini almasa da destekleyici unsurlar olarak kullanılabilir.
lutfi aydeniz

New postby Ilyas Cakmak » Mon Jul 25, 2016 10:25 pm

[/quote]

Merhaba İlyas Bey,

İlk 12 ay içinde yaklaşık 9 ay İngiltere'de bulunmanız bekleniyor. Bu kural yazılı değil. Kurduğunuz işte başarılı olmak için işinizin başında durmanız gerektiği prensibine dayalı olarak değerlendirebilirsiniz. Ülkeye giriş-çıkış sayısı veya kesintisiz kalma süresine ilişkin kural veya kısıtlama bulunmuyor.

İş planınız dışında hareket etmeniz taahhüdünüzü yerine getirmediğiniz anlamına gelebilir. İş planında belirtilen iş koluyla ilgili olarak bahsi geçen faaliyetleri yerine getirmeniz, öngördüğünüz gelir seviyesini yakalamanız veya yaklaşmanız bekleniyor. İlgilileri dürüst ve iyi niyetli olarak iş planında yazılı işleri yaptığınız, yapmaya çalıştığınız, elinizden geleni yaptığınız konusunda ikna etmeniz gerekiyor. İş planında belirtilmeyen bir konuda yaptığınız işler, şirketin ana faaliyetinin yerini almasa da destekleyici unsurlar olarak kullanılabilir.[/quote]

Detaylı cevaplarınızın için çok teşekkür ederim.
Ilyas Cakmak

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü