Board index Alaturka Londra Hyde Park

Cocuklara okul

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby Semra » Thu Dec 22, 2016 9:29 am

@kizilcik

Tahmin ediyorum ki dediğiniz gibidir... :)) telaşlanıyoruz işte biz de işte bilmeyince... araştırdım biraz tabii ama tam oturmuyor tam kafamda....

4 yaşındaki oğlum ve 10 yaşındaki oğlum aynı okula gidebiliyor ilk yıl sanırım... ilk yıl alışma yılı olacak beraber olabilmeleri iyi olurdu bizim açımızdan ama yine okulun şartlarına bağlı olacak sanırım....
Semra

New postby hokuspokus » Thu Dec 22, 2016 4:52 pm

@kizilcik

Cevabınız için çok teşekkür ederim. İçimizi rahatlattınız. Burada IB programı uygulayan özel bir okulda. Orada IB seçmesek bile üniversite kabulunde eğer akademik başarısı bu şekilde devam ederse bir problem olmayacağı sonucunu çıkarıyorum.

Yabancı öğrencilere bullying hakkında bir bilgi verebilir misiniz? Okuldan okula ve yerleşilen bölgeye göre muhakkak farklılık vardır elbette.

Oversubscribed durumunda evimiz çok yakın bile olsa zaten alamıyorlar ve bir sonraki en yakın okula mı kayıt yaptırıyoruz? Özeller için adres yakınlığı durumu geçerli mi?

Şimdiden teşekkürler cevabınız için.
hokuspokus

New postby lucky » Fri Dec 23, 2016 10:01 pm

lucky

New postby kizilcik » Fri Dec 23, 2016 10:52 pm

Semra wrote:@kizilcik

Tahmin ediyorum ki dediğiniz gibidir... :)) telaşlanıyoruz işte biz de işte bilmeyince... araştırdım biraz tabii ama tam oturmuyor tam kafamda....

4 yaşındaki oğlum ve 10 yaşındaki oğlum aynı okula gidebiliyor ilk yıl sanırım... ilk yıl alışma yılı olacak beraber olabilmeleri iyi olurdu bizim açımızdan ama yine okulun şartlarına bağlı olacak sanırım....

Kardeşlerin aynı okula gitmesi konusuna önem veriliyor. Birçocuğun bir okula giden kardeşi varsa, yeni öğrenci kabulünde önceliği oluyor. Ben ilkokul çağında iki çocuğu olup da ayrı okullara gideni hiç görmedim, duymadım. Okullar evlere yürüyüş mesafesinde, insanlar ne kadar çocukları varsa (bizim olduğumuz yerde genellikle çok çocuklular, inanamazsınız:)) okula bırakıp, işlerine gidiyorlar. her iki çocuğunuz primary school yaşında dolayısıyla aynı okula gideceklerdir. Bazı okulların secondary school bölümü de oluyor. O zaman yine kardeşler aynı okula gidebilir.
kizilcik

New postby kizilcik » Fri Dec 23, 2016 11:13 pm

hokuspokus wrote:@kizilcik

Cevabınız için çok teşekkür ederim. İçimizi rahatlattınız. Burada IB programı uygulayan özel bir okulda. Orada IB seçmesek bile üniversite kabulunde eğer akademik başarısı bu şekilde devam ederse bir problem olmayacağı sonucunu çıkarıyorum.

Yabancı öğrencilere bullying hakkında bir bilgi verebilir misiniz? Okuldan okula ve yerleşilen bölgeye göre muhakkak farklılık vardır elbette.

Oversubscribed durumunda evimiz çok yakın bile olsa zaten alamıyorlar ve bir sonraki en yakın okula mı kayıt yaptırıyoruz? Özeller için adres yakınlığı durumu geçerli mi?

Şimdiden teşekkürler cevabınız için.

Özel okulları hiç bilmiyorum inanın, oların kendi politikası vardır. web sitelerine girip bakmak gerekir, telefon etmeye, mail yazmaya hiç çekinmeyin, mutlaka yanıt vereceklerdir. Ama burada özel okullar Türkiyede'ki çok yaygın değil, çok tercih edilir de değiller. Bir önceki başbakan özel okula gitmiş diye parlementoda bile "posh boy" diye dalga geçiyorlardı.

Local council'e okul başvurusu yaptığınızda evinize yakın 3 okul tercihi yapıyorsunuz. tercihlerizi sıralıyorsunuz. Onlar ilk tercihinizden başlayarak arıyorlar. Ancak bu üçünde de yer olmazsa, ulaşılabilir mesafedeki yer olan en yakın okulu öneriyorlar. Bize öyle oldu. Biz kabul ettik. Kabul etmesek süreç nasıl ilererdi onu bilmiyorum.

Bulluying'e gelince, bütün okulların, eşitlik, bulling'den koruma, vs politikası olmak zorunda ve bunu da web sitelerinde yayınlamak zorundalar.( bunu yapmazlarsa ofsted değerlendirmesinde ciddi puan kaybederler) Eğer bunu göremezseniz okul müdürü ile konuyu açıkça konuşmamızı öneriyorlar. Londra ve çevresi zaten inanılmaz multicultural, oralarda bullying olacağını sanmam. Biz oldukça anglosakon ağırlıklı küçük biryerde yaşıyoruz. Burada da açıktan hiçbir problem yaşamadık. UK'nin tamamında ama özellikle okullarda"British Values" 'a çok büyük vurgu var. Okullarda sürekli bunu öğretyorlar. British Values'e bir bakın, herkesin "olduğu gibi" olmasını destekleyen, buna saygı ve kabul gösteren vs, vs, bir değerler bütünü. ben çok beğendim, çok etkilendim doğrusu.

Ancak çocukları, gençleri bilirsiniz, çok acımasız olabililer, çok kırılgan olabilirler. heryerde ufak tefek yada hatta büyük sorunlar yaşanabilir. Biz yaşadığımız problemlerde, öğretmenler ve okul müdürüyle iletişim kuruyoruz, mutlaka destek olup problemi çözmeye çalışıyorlar. Umarım sizin çocuğunuz da problemsiz bir adaptasyon dönemi geçirir.
kizilcik

New postby Semra » Sun Dec 25, 2016 6:55 am

@kizilcik

Teşekkür ederim bilgi için... her bir yanıtta biraz daha içim rahatlıyor... ancak Şubatta orda olabilicez.. dönemin açılışını kaçırmış olacağız ama malesef öyle olması gerekecek....

@lucky

Size de teşekkür ederim..:)) bir tuhaflık vardı zaten...
Semra

New postby stkm » Thu Jan 26, 2017 11:00 am

Selamlar, tüm yazılanları okuma vaktim olmadı fakat yakın zaman benzer süreçten geçtiğimiz için yazmak istedim, umarım faydalı olur
Biz aralık başında geldik, 6 ve 10 yaşında iki oğlumuz var, çocuklar okula ocak ortasında başlayabildi. TR de 1 ve 5 sınıflardı burada da year 1 ve 5 oldular.

Okula başvurmak için önce ev konusunun netleşmesi gerekti. Council tax bill ( veya reference no) oluşması sonrasında başvurduk. Civardaki okullardan tercih yaptık ama bizim borough ( belediye) da ki okullarda iki kardeş için aynı okulda yer yoktu ( bu konuda çok titizler, okulların limitleri net ve bekleme sıraları var) . Bize bir diğer borough daki okulları önerdiler ve biz bu şekilde okula verdik çocukları.

her bölgede nufus ve okul durumuna göre farklı olabiliyor, oturacağınız yer bu konuda belirleyici sanırım biraz

İki çocuğunda aynı okulda olması önemli, burada servis gibi bir şey yok, direk teslim edip teslim alınması gerekiyor çocukların. Teknik olarak sadece biz ebeveynin yönetmesi mümkün değil. Zaten çocukların birbirlerine destek olması için aynı okulda olmalar önemli kanımca
. Okullar altyapı olarak oldukça iyi durumdalar, öğretmen sayısı fazla ve ilgililer. Eğitim tamamıyla farklı bir yapıda, daha eğlenceli ve katılımcı bir tarz var. Muhtemelen büyük sınıflarda farklı olabilir.
oldukça geniş bir alan, sormak istediğiniz spesifik bir konu olursa yazarsınız
kolay gelsin
stkm

New postby cc373 » Sun Feb 19, 2017 7:14 pm

stkm wrote:Selamlar, tüm yazılanları okuma vaktim olmadı fakat yakın zaman benzer süreçten geçtiğimiz için yazmak istedim, umarım faydalı olur
Biz aralık başında geldik, 6 ve 10 yaşında iki oğlumuz var, çocuklar okula ocak ortasında başlayabildi. TR de 1 ve 5 sınıflardı burada da year 1 ve 5 oldular.

Okula başvurmak için önce ev konusunun netleşmesi gerekti. Council tax bill ( veya reference no) oluşması sonrasında başvurduk. Civardaki okullardan tercih yaptık ama bizim borough ( belediye) da ki okullarda iki kardeş için aynı okulda yer yoktu ( bu konuda çok titizler, okulların limitleri net ve bekleme sıraları var) . Bize bir diğer borough daki okulları önerdiler ve biz bu şekilde okula verdik çocukları.

her bölgede nufus ve okul durumuna göre farklı olabiliyor, oturacağınız yer bu konuda belirleyici sanırım biraz

İki çocuğunda aynı okulda olması önemli, burada servis gibi bir şey yok, direk teslim edip teslim alınması gerekiyor çocukların. Teknik olarak sadece biz ebeveynin yönetmesi mümkün değil. Zaten çocukların birbirlerine destek olması için aynı okulda olmalar önemli kanımca
. Okullar altyapı olarak oldukça iyi durumdalar, öğretmen sayısı fazla ve ilgililer. Eğitim tamamıyla farklı bir yapıda, daha eğlenceli ve katılımcı bir tarz var. Muhtemelen büyük sınıflarda farklı olabilir.
oldukça geniş bir alan, sormak istediğiniz spesifik bir konu olursa yazarsınız
kolay gelsin

Merhaba,

Bizim de benzer şekilde 5 ve 10 yaşında iki çocuğumuz var ve Nisan ayı gibi UK e gelmeyi planlıyoruz (Ankara anlaşması vizesi ile). En çok aklımıza takılan konulardan bir tanesi okul mevzusu. Önerebileceğiniz yaşamaya uygun (Londra veya Londra dışı) bölgeler ve bu bölgelerdeki okullar olabilir mi?

çok teşekkürler,
cc373

New postby Tedirgin anne » Sat Apr 22, 2017 10:31 pm

Merhabalar, eşim Ankara anlaşması ile İngiltere'ye gitti. Ben ve iki çocuğumda en kısa zamanda dependant olarak gelmeyi planlıyoruz. Ancak benim aklıma takılan çok önemli bir sorum var. Kızım yazın 6 yaşına girecek. Türkiye'de ilkokul 1 e başlıyacaktı. Ancak İngiltere de ilkokul yaşı 5 sanırım. Kızım geldiğinde 2. Sınıftan mı başlıyacak? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Tedirgin anne

New postby Semra » Wed May 03, 2017 9:44 am

Merhaba tedirgin anne....

benim küçük oğlum kasım ayında 5 i bitiriyor ve doğum ayından dolayı pre-school başlamamız gerekti. primary schoola almadılar. Eylülde başlayacak artık okulumuzla da yazıştık.
burda olay şöyle oluyor anladığım kadarıyla çünkü bizim de daha 2. ayımız yeni bitti burda ve herşey farklı geliyor. düzene alışmaya çalışırken bazı şeyleri yanlış anlamış olabiliyoruz.
Primary school 7 yıl yani bizimki gibi düşünmeyin. ilk iki yıl tam okuma yazma öğetmeye başlıyorlar ama gerçekten yavaş yavaş. hiçbirşey bizim ülkemizdeki gibi değil. çocukları hiç sıkıştırmıyorlar.

biz gerçekten de çok tedirgindik özellikle de türkiyede 5. sınıfa başlamış olan oğlumuz için. burada primary schoola başladı ama seneye secondary schoola geçiyor. inanılmaz yardımcı oluyorlar okullarda.

bizim küçük ingilizceye başladı artık tek tük. mantığını anladı en azından.. size nacizhane tavsiyem ingilizce çizgi film izletin, gel git otur kalk gibi basit kelimeleri vermeye çalışın.

burda pre schoolda çocuğa sayıları tanıyıp söylemeyi hatta kendi adını yazmayı öğretmeye başlıyorlar... bizimkinin hiç alakası olmadığı için söylüyorum.. hala uğraşıyoruz evde :)

sormak istediğiniz başka şeyler olursa çekinmeyin lütfen. bilgi toplamaya çalışırım en azından..
Semra

New postby aliyksel » Mon May 08, 2017 7:33 am

Merhaba,

Benim 4 ve 10 yaşında iki çocuğum var. okullara bakıyoruz da . bazı okullarda kilise okulu olmasa da RELIGION:Christian yazıyor. Bu dert edilecek bir şey midir?

okula da soracağız ama sizin bilginiz var mı?

teşekkürler.
aliyksel

New postby imagine » Mon Oct 23, 2017 8:18 am

Herkese merhaba. Biz de 28 Temmuz'da, dil hizmetleri alanından yaptığımız başvuruya olumlu yanıt aldık :) @elissey, bu arada çok tebrikler, hayırlı olsun :) Darısı tüm bekleyenlerin başına...
Benim bir sorum olacaktı. 7 yaşında, ilkokul 2. sınıfa giden bir kızım var. Böyle bir durumda Türkiye’de devam ettiği okulla ilgili ne gibi bir resmi işlem yapmam gerekiyor? Aynı durumdan geçmiş olan arkadaşların deneyimleri çok işe yarayacaktır. Şimdiden teşekkürler.
imagine

New postby didactic » Tue Mar 13, 2018 1:44 pm

1 yil oncesine kadar turkiyede egitim alan ancak su anda UK de Year 10 e giden kizim icin Turkish Gcse almamizin ne faydasi olur bilen varsa paylasirsa sevinirim. Birkac kisi almanin faydali olabilecegini soylemislerdi fakat tam bir aciklama alamamistim.
didactic

New postby eyigit » Wed Jan 01, 2020 7:42 pm

Merhaba,
Türkiye'de 10uncu sınıfta okurken, Ocak ayına AA ile Ingiltere'ye gideceğiz. Ancak kızım orada year11'e denk geliyor ve year11'dekiler Haziran'da GCSE sınavına giriyor.
Bu sınav sonraki yılları çok etkiliyor. son 6 ay kala hazırlanmasını tavsiye etmiyorlar.
Year10'dan başlatmak mümkün mü? Ya da;
Seneye year12 (sixt form) a başlaması için bir imkan olur mu?
Yardımcı olabilecek, yönlendirebilecek kimse var mı?
Not: Devlet okuluna gitmesi bizim için en uygunu olacak
eyigit

Previous

Return to Hyde Park