Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

National Insurance - NINO

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby erdalax » Wed Dec 21, 2016 1:38 pm

Her ne kadar mahmutsak kullandigi dil itibari ile insanlarda savunma mekinizmalarini tetikliyorsa da dedigi 100% dogru. Bu ulkedeki pek cok sey beyana ve guvene dayali. Sahte belge kullanmak, yada aldatma (deception) suc kabul ediliyor. Isi kitabina uydurmak ile aldatma ve hile yolu ile avantaj elde etme arasinda ciddi fark olduguna inaniyorum. Ankara anlasmasinin sartlari belli, eger bu sartlari yerine getiremiyorsaniz, sorulacak soru nasil hile yaparim degil nasil bu sartlari karsilarim olmali.

Bu hileleri Turklerin, Ingilizlerin yada Hintlerin yapiyor olmasi, bunlari kabul edilebilir yapmayacagi gibi, ayni dili konusuyor olmamiz da Turklerin yaptiklarini gormezden gelmemizi gerektirmez.
erdalax

New postby esraersal » Wed Dec 21, 2016 9:07 pm

Merhaba
10 gün önce eşim (dependant) ve kendim için National insurance için formları doldurup gönderdim. Bugün eşimin numarası gelmiş. Fakat benimki yok :( Hiç böyle bir şey başına gelen oldu mu?
esraersal

New postby mahmutsak » Wed Dec 21, 2016 9:42 pm

self-employed oldugun icin seni randevuya cagiracaklar ve kanitlamani isteyecekler. esinizin dependant calisma hakki oldugu icin hemen aldi.

esraersal wrote:Merhaba
10 gün önce eşim (dependant) ve kendim için National insurance için formları doldurup gönderdim. Bugün eşimin numarası gelmiş. Fakat benimki yok :( Hiç böyle bir şey başına gelen oldu mu?
mahmutsak

New postby esraersal » Wed Dec 21, 2016 10:06 pm

mahmutsak wrote:self-employed oldugun icin seni randevuya cagiracaklar ve kanitlamani isteyecekler. esinizin dependant calisma hakki oldugu icin hemen aldi.

esraersal wrote:Merhaba

Biliyorum elimde yaptığım işlerin, kestiğim faturaların, verdiğim reklamların kanıtları da mevcut zaten. Sadece mülakata çağırmamış olmaları garip geldi.
esraersal

New postby orduevi » Wed Dec 21, 2016 11:18 pm

@mahmutsak araya girince kaynadi, sordugum soruya yorum alamadim.

Ikinci kez NIN basvurum reddedildi. Self employed oldugunuzu nasil kanitliyorsunuz? Ikinci basvurumda kestigim faturalar, musteriyle imzaladigim sirketimin adina sozlesmeler, sirket hesabima ait hesap dokumleri, muhasebeciden yazi, musteri referans yazilari, sirket sigortasi, sirketin companies house bilgileri vb. herseyi ekledim ama verilmedi NIN. Baska ne gosterebilirim?

Home office ilk yil bizlere para harcatip sene sonunda vergi veremedigimiz gorulunce 3 yillik vize reddine bahane mi ariyor? Bunca yillik yazilim muhendisi olarak zaten subcontractor isi bulamiyorum -nedense tum firmalar permanent full time employee ariyor, NIN da bahanelerle verilmeyince aklima bunlar gelmeye basladi.
orduevi

New postby orduevi » Wed Dec 21, 2016 11:19 pm

Eklemeyi unuttum, self-employed olduguma inanmamislar.
orduevi

New postby esraersal » Thu Dec 22, 2016 11:17 am

orduevi wrote:Eklemeyi unuttum, self-employed olduguma inanmamislar.

Henüz ben mülakata bile çağırılmadım ama muhasebecim mülakata çağırdıklarında öyle bir dosyayla gideceksiniz ki verecekler Nino'yu diyor. Mülakata çağırılırsam götürdüğüm evrakları sana da yazarım. Nino alamazsak vergi ödeyemeyiz vergi ödeyemezsek vizeyi uzatamayız durumu beni de çok tedirgin ediyor. Bu konuda ilgili ve bilgili biri bilgi verebilirse süper olur
esraersal

New postby jeremyvine » Thu Dec 22, 2016 11:22 am

esraersal wrote:

Henüz ben mülakata bile çağırılmadım ama muhasebecim mülakata çağırdıklarında öyle bir dosyayla gideceksiniz ki verecekler Nino'yu diyor. Mülakata çağırılırsam götürdüğüm evrakları sana da yazarım. Nino alamazsak vergi ödeyemeyiz vergi ödeyemezsek vizeyi uzatamayız durumu beni de çok tedirgin ediyor. Bu konuda ilgili ve bilgili biri bilgi verebilirse süper olur

@orduevi @esraersal

Arkadaşlar NIN konusunda ne moral bozun, ne umutsuzluğa kapılın ne de strese girin. NIN biraz şans işi diyeceğim, size tuhaf gelecek.

Hiç fatura kesmeyip, henüz iş bile bulamamış insanlara NIN geldiğine bizzat şahidim. Onun için siz üzerinize düşeni pes etmeden yapınki zaten yapıyorsunuz gördüğüm kadarı ile.

NIN reddedilirse de her türlü yasal yola başvurun ve o sırada da iş yapmaya/kovalamaya devam edin.

Eninde sonunda sisteme dahil olacaksınız eğer İngiltere'de business yapıyorsanız. Bunun da yolu NIN. Vermek zorundalar, vergi alacaklar sizden.

Evet biliyorum NIN olmadan iş bulmak zor ve başka şeyleri de zorlaştırıyor. Ama yılmayın!
jeremyvine

New postby esraersal » Thu Dec 22, 2016 1:38 pm

jeremyvine wrote:
esraersal wrote:

@orduevi @esraersal

Arkadaşlar NIN konusunda ne moral bozun, ne umutsuzluğa kapılın ne de strese girin. NIN biraz şans işi diyeceğim, size tuhaf gelecek.

Hiç fatura kesmeyip, henüz iş bile bulamamış insanlara NIN geldiğine bizzat şahidim. Onun için siz üzerinize düşeni pes etmeden yapınki zaten yapıyorsunuz gördüğüm kadarı ile.

NIN reddedilirse de her türlü yasal yola başvurun ve o sırada da iş yapmaya/kovalamaya devam edin.

Eninde sonunda sisteme dahil olacaksınız eğer İngiltere'de business yapıyorsanız. Bunun da yolu NIN. Vermek zorundalar, vergi alacaklar sizden.

Evet biliyorum NIN olmadan iş bulmak zor ve başka şeyleri de zorlaştırıyor. Ama yılmayın!

Sorun şu ki ben iş yapıyorum zaten. 4 tane freelance iş yaptım, fatura kestim ama nino yok :(
esraersal

New postby jeremyvine » Thu Dec 22, 2016 3:21 pm

esraersal wrote:Sorun şu ki ben iş yapıyorum zaten. 4 tane freelance iş yaptım, fatura kestim ama nino yok :(

Sorun iş yapıyor olman değil, NI veren kurumu self-employed olduğuna ikna edecek -henüz- yeterli dataya sahip olmaman.

Bir de bunun üzerine belirttiğim şans faktörünü ekle.

Yapacağın şey aynen devam etmek. Faturlar yani yaptığın işler birkaç ay sonra NI alabilecek seviyeye gelir ve NI verirler.

İngiltere'de resmi kurumlar İngiltere dışındaki heryer için bazen kör-sağır-dilsiz ve aptaldır ve bunu bazen özellikle yaparlar. Örnek Avrupa Birliği vatandaşları da NIN almak için çok uğraşır bazen;

http://www.proz.com/forum/translation_i ... _help.html

İngiltere'de herşey devamlılık üzerine kuruludur. Nuh nebiiden alma işleri çok sever İngilizler. Onun için yeni gelen ve "history"si yeni olan herkese sorun çıkarırlar.

Birkaç ay içinde sana da verecekler NIN.
---
jeremyvine

New postby UtkuA » Fri Jan 06, 2017 1:21 pm

Selamlar,
NI numarasi alamayanlardanim. Subat 17'de vizem bitiyor ve 4 kere red aldim. 5.gorusmeyi onumuzdeki pazartesi yapacagim. Acikcasi bunun da red olacagina eminim ama yapacak bir sey yok. Buraya geldigim Mart 2016 tarihinden itibaren interior designer olarak 5 tane proje tamamladim. Agustos ayindan bu haftaya kadar bir ofis ile freelance calistim, pazartesi gununden itibaren de baska bir ofis ile yine freelance olarak min. 3 aylik bir kontrat yaptim. butun islerim faturali ve hayir hic naylon fatura kesmedim. Fakat bunlarin hic bir onemi yok cunku NI numaram olmadan vergi veremiyorum, vergi veremezsem de vize alamiyorum. Temel olarak niyetim artik vizeme red alana kadar burada calisip para biriktirmek red alinca da baska ulkede baska bir maceraya atilmak olarak. Nasreddin Hoca'nin damdan dustukten sonra doktor yerine damdan dusmus birini istemesi gibi bu surec icinde aldigim red sebeplerimi yazmak istiyorum ki benim konumumda olan arkadaslar belki faydalanirlar.

1. Red sebebi, ustune basa basa evden calistigimi belirtmeme ragmen, virtual office kontratimi fiziksel ofis adresi gibi algilayip calisma alani konusunda inandirici olmadigimdan geldi.
2. Red sebebi, mesaisi bitmek uzere oldugu icin belgelerimin yarisinin fotokopisini cekmeye usenen gorevlinin bunlar yeter de artar bile sen kesin alirsin poh pohlamalari sonucu salak gibi inanip sonrasinda yetersiz belge sunmaktan dolayi oldu.
3. Red sebebim, bu cok onemli, NINo Centre'in Ltd. sirket olarak kendime maas odedigim icin self-employed olarak sayilmayacagim icin geldi.
4. Red sebebim de, yine butun bank statementlerimi almayi kabul etmeyen bir gorevliden dolayi sadece son 5 aydir yaptigim freelance contratin odemelerini gorup diger musterilerimden gelen odemeleri kanitlayamadigim icin oldu.
5. Red icin yaratici bir gerekce sunarlarsa onu da paylasacagim.

Arkadaslar,
- Basvuruyu yaparken elinizdeki butun belgeleri almasi icin gorevliye israr edin, almiyorsa daha da isar edin. En son gorusmede adam beni odadan cikarmakla tehdit etmeye basladigi icin usteleyememistim ama keske attirana kadar israr etseydim.

- NINo centre, gercekten Ltd. sirket olmanin self-employed olmadigini dusunuyor. Onun icin google'da "Business applications under the Turkish EC Association Agreement" diye aratin, cikan ilk siradaki linke tiklayip anlasma metnini indirin. ECAA anlasma metninin TYPE OF BUSINESSES (SYF28) kismini basvurunuza ekleyin ve muhasebeci mektubu, vb.. belgelerinizle bunu destekleyin.

- Benim ilk iki basvurum Rynes Park civarinda bir Jobcentre oldu. Sonrasinda tasindigim icin de son iki randevumu Camden'a verdiler. Benim icin sonuc degismedi ama duydugum kadariyla bazi bolgelerdeki Job Centrelarin Self-Employed basvuru hakkinda cok bilgili olmuyorlarmis. Belki interview adresini degistirmek yararli olabilir.

- Telefonda size form gondermeye calisiyorlar. Formu doldurmak, geri yollamak derken haftalar geciyor. Ben iki randevumu da formsuz almayi basardim. Biraz israr edince direk tarih verme durumlari oluyor ama bu tamamen telefondakinin insiyatifine bagli. Vermezse kapatip tekrar arayin baska biriyle konusun.

- Basvuru belgelerinizi alacak kisinin gerizekali olmamasi icin dua edin!

Sevgilerle.
UtkuA

New postby zeugma » Fri Jan 06, 2017 3:43 pm

@UtkuA gercekten paylasimin cok yararli tabi bir o kadar da manidar.

Ltd. sirket olmanin self-employed olmamasini dusunmeleri gercekten zorla bahane bulmaya calisiyolarmis gibi geldi bana ki bu daha da kotu.

Senin yazdigin gibi ilk basvurumda pohpohlayan bir memur vardi bu belgeler yeterli diyip kesin alirsin diyip gonderen.

Tekrar basvurdum ve randevu vermeleri icin bekliyorum en iyisi onerdigin gibi dogrudan randevu almaya calismak. Ayni formu yollamalari 10 gun suruyor daha sonra geri yolluyoruz belki 3 4 hafta sonraya anca cevap geliyor.

Peki NiNo olmadan vize alamayacagimiz bir yerde yaziyor mu? Yani Corporation Tax odeyebiliyoruz diye biliyorum. NiNo ile National Insurance Contributions odeniyor. Acaba bu yasadigin durumu uzatma basvurunsa kaleme doksen ve NiC odemelerini yapmaya niyetli oldugunu ve business hesabinda yeterli para oldugunu belirtsen bir faydasi olur mu?

Yani peki alanlar nasil aliyor ayni vize ile geliyoruz cogunlukla, sansa gore basvuruna bakan memura gore kaderin mi degisiyor yani?

NiNo'su olmadan uzatma alabilen var mi acaba?

Utku 5. basvurunun ve uzatma basvurunun sonuclarinida paylasirsan sevinirim.
zeugma

New postby jeremyvine » Fri Jan 06, 2017 4:00 pm

UtkuA wrote:...
En son gorusmede adam beni odadan cikarmakla tehdit etmeye basladigi icin usteleyememistim ama keske attirana kadar israr etseydim.
...

Ah keşke, ah keşke! Keşke güvenliği çağırıp seni attırmaya çalışsalardı ve sen bu durumu cep telefonun ile kaydetseydin ve belgeleseydin. O da olmuyor, seni güvenlik marifeti ile attıklarının ertesi günü avukatını alıp o Jobcentre'a gidip tutanak tuttursaydın.

Bunları ilerde vizeni uzatmayı reddederlerse kullanabilirdinki hala kullanabilirsin. Yaptığın NINo başvurularına dair elinde bir evrak var mı? Umarım 5 tane vardır, zira 5 başvuru yapmışsın. Neden soruyorum bunu. Vize yenileme başvurunda bunları belgelersin. Red yersen bunları vergi ödemek istediğine dair itirazında kullanırsın.

Bence vize yenileme başvuruma red yerim diye düşünme ve pes etme. İş yapan birisin, para kazanıyorsun, İngiltere'yi neden terkedesin? Emin ol başka ülkelerde mevzuat bundan daha az ya da daha kolay değil. Daha beter zorluk çıkarıp daha çok süründürecekler.

HMRC'ye yazılı olarak başvur ve tüm bu olan biteni anlat. Vergi ödemek istiyorum ama Jobcentre yetkilileri engel oluyor. Vize yenileme başvurum tehlikeye giriyor diye belirt.

Jobcentre yönetimine yine yazılı olarak başvurup durumu anlat. Beni güvenlik marifeti ile dışarı atmakla tehdit ettiler, ben sadece vergisini ödemeye çalışan biriyim diye belirt.

Jobcentre'a tekrar başvur. Tüm süreci mümkünse yazılı kaydetmeye çalış, değilse cep telefonunla ya ses kaydı al ya da görüntülü kayıt al. Hiçbirşey çıkmazsa bu kayıtları gazete ya da televizyonlara gönderirsin. Jobcentre vergi vermek isteyen insanları engelledi diye haber yaparlarsa konu değişebilir.

İnsan haklarına aykırı bir durum var, UK'de bu tür şeyler dikkate alınır. Pes etme mücadele et eğer İngiltere'den gitmek istemiyorsan.

Başarılar!
---
Last edited by jeremyvine on Fri Jan 06, 2017 4:05 pm, edited 1 time in total.
jeremyvine

New postby jeremyvine » Fri Jan 06, 2017 4:04 pm

zeugma wrote:...
Peki NiNo olmadan vize alamayacagimiz bir yerde yaziyor mu?
...

Vize uzatma şartlarında NINo sahibi olacaksaınız diye birşey yok. Ayrıca kurulan işin para kazandırıyor olması uzatmada temel. Bu vize bir girişimci vizesi.

Tek sorun NINo olmadığı için vergi ödeyememek ama onda da vergi ödeme niyeti var. Jobcentre yetkililerinin yaptıkları yüzünden NINo alınamıyor ve vergi ödenemiyor.

Bu durumda bir usül hatası var. Bu usül hatası belgelenirse hem uzatma alınır hem de eğer alınamazsa ona yapılan itiraz geçerli olur ve hak iddia edilip kazanılır.

Korkmadan mücadele etmek lazım. Memur ya da Jobcentre çalışanlarının insafına bırakılmaz işler.
---
jeremyvine

New postby UtkuA » Fri Jan 06, 2017 4:37 pm

jeremyvine wrote:
UtkuA wrote:...
En son gorusmede adam beni odadan cikarmakla tehdit etmeye basladigi icin usteleyememistim ama keske attirana kadar israr etseydim.
...

Ah keşke, ah keşke! Keşke güvenliği çağırıp seni attırmaya çalışsalardı ve sen bu durumu cep telefonun ile kaydetseydin ve belgeleseydin. O da olmuyor, seni güvenlik marifeti ile attıklarının ertesi günü avukatını alıp o Jobcentre'a gidip tutanak tuttursaydın.

Bunları ilerde vizeni uzatmayı reddederlerse kullanabilirdinki hala kullanabilirsin. Yaptığın NINo başvurularına dair elinde bir evrak var mı? Umarım 5 tane vardır, zira 5 başvuru yapmışsın. Neden soruyorum bunu. Vize yenileme başvurunda bunları belgelersin. Red yersen bunları vergi ödemek istediğine dair itirazında kullanırsın.

Bence vize yenileme başvuruma red yerim diye düşünme ve pes etme. İş yapan birisin, para kazanıyorsun, İngiltere'yi neden terkedesin? Emin ol başka ülkelerde mevzuat bundan daha az ya da daha kolay değil. Daha beter zorluk çıkarıp daha çok süründürecekler.

HMRC'ye yazılı olarak başvur ve tüm bu olan biteni anlat. Vergi ödemek istiyorum ama Jobcentre yetkilileri engel oluyor. Vize yenileme başvurum tehlikeye giriyor diye belirt.

Jobcentre yönetimine yine yazılı olarak başvurup durumu anlat. Beni güvenlik marifeti ile dışarı atmakla tehdit ettiler, ben sadece vergisini ödemeye çalışan biriyim diye belirt.

Jobcentre'a tekrar başvur. Tüm süreci mümkünse yazılı kaydetmeye çalış, değilse cep telefonunla ya ses kaydı al ya da görüntülü kayıt al. Hiçbirşey çıkmazsa bu kayıtları gazete ya da televizyonlara gönderirsin. Jobcentre vergi vermek isteyen insanları engelledi diye haber yaparlarsa konu değişebilir.

İnsan haklarına aykırı bir durum var, UK'de bu tür şeyler dikkate alınır. Pes etme mücadele et eğer İngiltere'den gitmek istemiyorsan.

Başarılar!
---

Iyi dilekleriniz icin cok tesekkur ederim arkadaslar. Gercekten boyle zamanlarda morale ihtiyaci oluyor insanin.

Acikcasi en cok koyan, isimi gucumu kitabima uygun yapiyorum. Gelmeden onceki ongorulerimden daha hizli musteri buldum, daha iyi para kazandim. Gonullu olarak vergimi vermek istiyorum, adamlar buna izin vermiyor!

Elimde onceki basvurularin kagitlari ve belgeleri verdigime dair kagitlari var. Fakat bence kasten red belgelerini yollamiyorlar. Bir tanesi disinda hep sozlu aldim bilgiyi.
Avukatim ile gorustum. Kendisi ile sali gunu toplanip konuyu ve uzatmayi konusacagiz. tabii ki Uzatma basvurusunda NI ile ilgili butun belgeleri verip cover letter'da bunu belirtecegim.

Ayrica Home Office'e ve HMRC'ye detayli bir mektup yazip durumu aciklayacagim avukatla gorustukten sonra.

En son care olarak da kendimi sosyal medyaya ve gazetelere ifade etmeye calisacagim.

Bunlarin hepsi sali gunu avukat ile yapacagim gorusmeden sonra netlesecek. Ama gereken yerlere itirazlari yapip sadece bu sebeple red alirsam da sonuca itiraz edecegim kesinlikle.

@Zeugma;
Kendisinden aldigim bilgiye gore NINo ve dolayisiyla Tax Payer Ref. olmadan 3 sene alma ihtimali sifira yakin.

5. gorusmeden cikinca sonuclari yine paylasacagim.

Sevgiler
UtkuA

PreviousNext

Return to der Karrierismus