Board index Alaturka Londra Hyde Park

İngiltere'de lüfer-çinekop

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby lty » Wed Jan 04, 2017 7:54 pm

Merhaba arkadaşlar,

Londra'daki balık halinde veya İngiltere'nin başka herhangi bir şehrinde Lüfer, Sarıkanat veya Çinekop balıklarını bulabilir miyim? Duyan gören alan satan yiyen varsa haber ederse sevinirim. Afiyet olsun.
lty

New postby erdalax » Tue Jan 10, 2017 10:21 am

Soguk denizlerde pek olmaz Lufer, o yuzden buranin yerel baligi degil. Billingsgate'de bir kac Turk balikci var, belki onlar akdeniz kaynakli getiriyorlardir, ben markette hic gormedim.
erdalax

New postby lty » Wed Jan 18, 2017 12:57 am

Cevap için teşekkürler Erdalax, burada avlanmadığını biliyorum. Yoğun olarak karadeniz ve marmarada avlanıyor bu balıklar. İstanbul'da bol olduğu zaman balık halinden kasayla alıp derin dondurucuda muhafaza ediyordum. 3-5 ayda tüketiyorduk. Olsa Kasım - Ocak arası olur zaten.
lty

New postby jeremyvine » Wed Jan 18, 2017 8:13 am

lty wrote:Cevap için teşekkürler Erdalax, burada avlanmadığını biliyorum. Yoğun olarak karadeniz ve marmarada avlanıyor bu balıklar. İstanbul'da bol olduğu zaman balık halinden kasayla alıp derin dondurucuda muhafaza ediyordum. 3-5 ayda tüketiyorduk. Olsa Kasım - Ocak arası olur zaten.

Ben de balık seven biriyim ve bu takdire şayan ilgi ve çabayı merak ettim. Neden özellikle çinekop?
---
jeremyvine

New postby lty » Sat Jan 21, 2017 4:01 pm

Jeremyvine, her tür deniz balığını severim ama lüfer/sarıkanata hiçbirini değişmem. "Balıkların şahı" olarak adlandırılır. Billingsgate'te bir Türk balıkçıya sordurdum, zaman zaman geliyor demiş. Temin edebilirsen bilgi paylaşırım.
lty

Return to Hyde Park