Board index Alaturka Londra Emlakçı

Ev tutmak 101

Başımızı sokacak bir yer arayışı

New postby umit » Fri Dec 16, 2016 7:37 pm

@cazkedisi ve @esraersal çok teşekkürler..
Ocak ayında gideceğiz inş. Fırsat buldukça biz de tecrübelerimizi aktaracağız...
umit

New postby cagria » Sat Dec 17, 2016 12:53 am

Arkadaşlar net bir bilgi vereyim. Ev tutacaklar iyi okusun lütfen...

Tek gidenler ev tutmuyor odalarda kalıyor ve oda bulmak nispeten kolay.

Aile ile gidenler ev tutmak istiyor. Ev tutmak için iki yol var. 1 direkt ev sahibine ulaşacaksınız ve evi kiralayacaksınız. (İlki uzun süren ve az ev seçenekli bir olay) ve 2. olarak agency yani emlakçıdan tutacaksınız.

Emlakçıya gittiğinizde "nerede çalışıyorsun", "Yıllık gelirin" vs soracaklar. Sonra da credit checkin yapmak isteyecekler. Yani sizin banka skorunuz gibi bir manası var bu credit checkin in. Finansal durumunuzu gösteren bir puan...

Siz UK yeni geldiniz ve skorunuz yok. Bunu söylediğinizde size "Oo sorry so we cant help you" diyecekler. Bazıları ise peşin ödeme isteyecekler... Genellikle 6 ay.

İşin aslı peşin para vermeden ev tutmanız gerçekten zor. Bu forumda çok yazılmıyor nedense. Lütfen maddi durumunuzu ona göre ayarlayın. Ya da aşağıdaki seçeneği deneyebilirsiniz.

(Forumda bazı yazılan öneriler sanırım yıllar öncesinin deneyimlerinden yola çıkılarak yazılıyor. Benim yaklaşık 10 agency ile görüşmemden çıkardığım sonuçlar bu şekilde maalesef.)

Not: Türk emlakçıların bu credit checkin olayını pas geçip evi kiralayabildiğini duydum. Ama denemedim. Direkt Türk mahallesinde Türk emlakçı bulup o yol da denenebilir.
cagria

New postby esraersal » Sat Dec 17, 2016 10:40 am

cagria wrote:Arkadaşlar net bir bilgi vereyim. Ev tutacaklar iyi okusun lütfen...

Tek gidenler ev tutmuyor odalarda kalıyor ve oda bulmak nispeten kolay.

Aile ile gidenler ev tutmak istiyor. Ev tutmak için iki yol var. 1 direkt ev sahibine ulaşacaksınız ve evi kiralayacaksınız. (İlki uzun süren ve az ev seçenekli bir olay) ve 2. olarak agency yani emlakçıdan tutacaksınız.

Emlakçıya gittiğinizde "nerede çalışıyorsun", "Yıllık gelirin" vs soracaklar. Sonra da credit checkin yapmak isteyecekler. Yani sizin banka skorunuz gibi bir manası var bu credit checkin in. Finansal durumunuzu gösteren bir puan...

Siz UK yeni geldiniz ve skorunuz yok. Bunu söylediğinizde size "Oo sorry so we cant help you" diyecekler. Bazıları ise peşin ödeme isteyecekler... Genellikle 6 ay.

İşin aslı peşin para vermeden ev tutmanız gerçekten zor. Bu forumda çok yazılmıyor nedense. Lütfen maddi durumunuzu ona göre ayarlayın. Ya da aşağıdaki seçeneği deneyebilirsiniz.

(Forumda bazı yazılan öneriler sanırım yıllar öncesinin deneyimlerinden yola çıkılarak yazılıyor. Benim yaklaşık 10 agency ile görüşmemden çıkardığım sonuçlar bu şekilde maalesef.)

Not: Türk emlakçıların bu credit checkin olayını pas geçip evi kiralayabildiğini duydum. Ama denemedim. Direkt Türk mahallesinde Türk emlakçı bulup o yol da denenebilir.

İşte ben denedim :) Credir checkin falan istemedi bizden Mesut Bey. Peşin ödemede istemedi. Sadece 1 aylık kira ve 1 aylık depozito verdik.
esraersal

New postby umit » Tue Dec 20, 2016 8:06 am

Merhaba arkadaşlar,
Biz bu hafta içerisinde biletlerimizi alacağız inşallah.. Eşim 1 yaşındaki oğlumuzla Reading'ing daha iyi olacağını düşünüyor. (Londra da oturursak zaten daha önce de yazmıştım, Richmond. Wimbledon olabilir)
Ben IT Danışmanı olarak çalışacağım. Reading bu konuda iyi diyorlar ama ola ki Londra merkezde iş bulursam, gidip gelmek sıkıntı olur mu sizce?

Bu şekilde Reading de oturup Londrada çalışan arkadaşlar tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Tabi bu arada umarım Reading de de iş bulabilirim :)
umit

New postby hokuspokus » Tue Dec 20, 2016 9:22 am

Umit merhabalar,
Hayırlı olsun. Ben de Reading istiyorum aile için daha uygun gibi gördüğümden. İkinci tercihim Ealing kızımın okulu sebebiyle.
Ulaşımın hiç sorun olacağını düşünmedim açıkcası.
Daha önce çalıştığım şirketin merkezi Londra'daydı. İş sebebiyle devamlı giderdik Istanbul'dan. Merkeze bizden daha uzaktan gelen arkadaşlarımız vardı o ofiste. Türkiye'de nerede yaşadığını bilmiyorum ama Istanbul trafiğinde harcadığım zamanı düşününce Reading ile merkez arası çekilir gibi görünüyor.
Reading ile ilgili fikirlerini gittikten sonra paylaşırsan çok sevinirim.
hokuspokus

New postby cazkedisi » Tue Dec 20, 2016 9:36 am

Reading'den pek çok kişi trenle merkez Londra'daki işine gidip geliyor. Ama trenler çok ucuz değil. Bazen de grev veya bakım çalışmaları olduğu için seferlerde aksama yaşanabiliyor. O zaman işe gidemeyenler evden çalışıyor.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby mahmutsak » Wed Dec 21, 2016 12:12 am

uzak yerlerden trenle gidip gelmenin maliyeti 3000-5000 gbp arasindadir. cok fazla mesafe ve gecikmeler , grevler ve arizalar ustune binice cekilmez hal aliyor.

lutfen gercekleri soyleyin eviniz ile is yeriniz ayni sehirde olsun yoksa hic kolay da degil. home based isler bulursaniz hic etkilemez ama reading de o kadar guzel bir sehir degil abartmayin
crossrail ile kondraya gelmek kolay olacak
mahmutsak

New postby Semra » Wed Jan 11, 2017 5:42 pm

@umit

Biz de Reading de yerleşmeyi düşünüyoruz.. iki oğlumuz var... eşim 23 Ocakta orda olacak.. benim ve çocukların vizesi eşiminkinden 2 hafta sonra başlıyor, başvuru sırasında öyle istemiştik... eşim önden gidip ev işlerini halletmeyi planlıyor... iki çocukla zorluk çekmeyelim diye düşündük ama herşey planladığımız gibi gitmeyebilir.... gözümüz korktu doğrusu... deneyimlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim..
Semra

New postby hisarkaya » Wed Jan 25, 2017 12:19 pm

@esraersal mesut beyin iletisim bilgisini vermen mümkün mü? Eposta adresim: hisarkaya@hotmail.com
hisarkaya

New postby esraersal » Wed Jan 25, 2017 12:56 pm

hisarkaya wrote:@esraersal mesut beyin iletisim bilgisini vermen mümkün mü? Eposta adresim: hisarkaya@hotmail.com

Merhaba
Kendisine en kolay facebook account'undan ulaşabilirsiniz.
https://www.facebook.com/mesut.kaya.222 ... nref=about
esraersal

New postby denizimben » Sat Jan 28, 2017 10:08 pm

Merhaba! Dün ankara antlaşması sonucumu aldım. Biraz fazla hızlı geldi cevabım, oda-kira araştırması pek yapamadım. Şubat'ın 20'sinde Londra'da olacağım, oda arıyorum (evet sevincim kursağımda kaldı:)). rightmove.co.uk 'ya üye oldum bir kaç yer gözüme kestirdim, mesaj da attım ama burada okuduğum emlakçı isteklerine (6 aylık peşin ödeme) epeyce şaşkınım. Başka bir önerisi, tavsiyesi olan varsa sevinirim!
denizimben

New postby jeremyvine » Sun Jan 29, 2017 12:28 pm

denizimben wrote:Merhaba! Dün ankara antlaşması sonucumu aldım. Biraz fazla hızlı geldi cevabım, oda-kira araştırması pek yapamadım. Şubat'ın 20'sinde Londra'da olacağım, oda arıyorum (evet sevincim kursağımda kaldı:)). rightmove.co.uk 'ya üye oldum bir kaç yer gözüme kestirdim, mesaj da attım ama burada okuduğum emlakçı isteklerine (6 aylık peşin ödeme) epeyce şaşkınım. Başka bir önerisi, tavsiyesi olan varsa sevinirim!

İngiltere'de 6 ay peşin istenen kiralara ve para ile ilgili birçok konuda bu şekildeki garantici yaklaşımlara şaşırmamaya alışsan iyi olur zira bu her yerde karşına çıkacak.

İngiltere'de herşey kişisel history'ne göre değerlendirilir. Eğer yeterli kişisel geçmişin yoksa bu durumu vereceğin uzuzun süreli teminatlarla garanti altına alman istenir. 6 aylık kiralar bunun en bilinen örneklerinden biri.

Kredi başvurularında felan da hep karşına çıkar bu durum. Cep telefonu kontratı alırken bile.

Yapacağın şey bir süre için hostel, airbnb'den kiralık vs. gibi bir yer bulup o sırada da sürekli ev bakman ve bir an önce hayata karışıp "kişisel geçmiş" oluşturmaya başlamak.
jeremyvine

New postby scc » Wed Feb 01, 2017 11:04 am

Orada ev tutarken çok sıkıntı çıktığına dair şeyler hem çevremden duydum hem de forumda okudum. Ev vermemek ya da 6 aylık kirayı peşin istemek neredeyse standart haline gelmiş. Ancak benim yaklaşık 35 senedir İngiltere'de yaşayan, İngiliz vatandaşı ve ortalama bir gelire sahip bir akrabam var. Bu kişi bana referans olsa resmi yollarla "scc'yi tanırım iyi çocuktur öder kirasını" falan dese en azından 6 aylık peşin isteme durumu aşılabilir mi?
scc

New postby Semra » Tue Feb 07, 2017 8:36 pm

Merhabalar...

Eşim 16 gündür Readingde ev tutmaya uğraşıyor... 6 aylık ücreti peşin vermeyi de göze aldık... tam bir ev bulduk bugün anahtarı alırız derken contratı imzalama aşamasında benim de vizemi istediler... ben çocuklarımla Türkiyedeyim şu an... tabii imzam da gerekiyordu ama onu pdf olarak gönderdi eşim ve ben imzaladığım kısmı tarayıp tekrar gönderdim ona... sonuç olarak ben henüz BRP almadığım ve vize 1 aylık göründüğü için evsahibi yazgeçti... kaldık öylece... bakalım nasıl çözeceğiz bu problemi...

Sanırım Londradakiler daha kolay aşıyor bu problemi...
Semra

New postby kizilcik » Tue Feb 07, 2017 11:25 pm

Semra wrote:Merhabalar...

Eşim 16 gündür Readingde ev tutmaya uğraşıyor... 6 aylık ücreti peşin vermeyi de göze aldık... tam bir ev bulduk bugün anahtarı alırız derken contratı imzalama aşamasında benim de vizemi istediler... ben çocuklarımla Türkiyedeyim şu an... tabii imzam da gerekiyordu ama onu pdf olarak gönderdi eşim ve ben imzaladığım kısmı tarayıp tekrar gönderdim ona... sonuç olarak ben henüz BRP almadığım ve vize 1 aylık göründüğü için evsahibi yazgeçti... kaldık öylece... bakalım nasıl çözeceğiz bu problemi...

Sanırım Londradakiler daha kolay aşıyor bu problemi...

Ev tutma aşamasında biz de tırmalıyoruz Semra Hanım. Bu aşamada işler kısır döngüye giriyor, banka hesabı açmak, ev tutmak, üzerinize futura almak vs vs biraz sıkıntılı süreçler. Umarım şanslarımız yaver gider.
kizilcik

PreviousNext

Return to Emlakçı