Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara Anlaşması Uzatma - extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby gilgamess » Tue Feb 14, 2017 11:56 am

Yani telefonla aradıklarına dair bir şey yorum gelmedi , demek istedim yoksa Emre bu konuda yardımcı olmuştun, selamlar.
gilgamess

New postby slaine » Fri Feb 17, 2017 3:29 pm

selamlar,

@gilgamess; ben 10 ocakta gönderdim, 2 şubat fingerprint.
beklemedeyim, senin Aralık kaçı hatırlıyormusun ?

Amacım aslında aşşağı yukarı geliş tarihlerini anlamak ve ne zaman geleceğini hesaplamak. 28 ağustos ve 18 ağustos başvuran iki arkadaşımın 1hafta arayla geldi. biri 1 yıllık biri 3 yıllık extension aldı.

arama konusunda yardımcı olmak için,
başka bir yerde birinin muhasebecisinin, bu süreçte home office tarafından arandığını okumuştum. müşterilerinin değil ama muhasebecisi aranmış.
slaine

New postby UtkuA » Fri Feb 17, 2017 3:55 pm

slaine wrote:selamlar,

Amacım aslında aşşağı yukarı geliş tarihlerini anlamak ve ne zaman geleceğini hesaplamak. 28 ağustos ve 18 ağustos başvuran iki arkadaşımın 1hafta arayla geldi. biri 1 yıllık biri 3 yıllık extension aldı.

başka bir yerde birinin muhasebecisinin, bu süreçte home office tarafından arandığını okumuştum. müşterilerinin değil ama muhasebecisi aranmış.

Selam. Diger forumlardan okudugum kadariyla Agustos basvurulari bu ay basi gelmeye basladi. Ancak dun yazilan bir yaziya gore ikinci bir ekip de belgeleri incelemeye baslamis ve kasim ayindan bile basvurulara donusler alinmaya baslanmis. Ne kadar dogrudur bilemiyorum. Ama sen kendi basvuru tarihinden itibaren 5-6 ay icinde sonuc alacakmis gibi dusunebilirsin. Ben evraklarimi bu hafta verdim. Mart ayi icinde parmak izi mektubu almayi; Haziran-Temmuz gibi de cevap alabilecegimi dusunuyorum. Daha erken olursa cok sevindirici olur tabii. Baska forum link vermek forum kurallarina aykiri mi bilmiyorum ama asagidaki linkte tam basvuru ve tam cevap tahlerini paylasan bir kac kullanici bulabilirsin. Basarilar ve iyi sanalar.
http://www.ingiltereforumu.com/viewtopi ... 859#p69859
UtkuA

New postby gilgamess » Tue Feb 21, 2017 1:27 pm

UtkuA wrote:
slaine wrote:selamlar,

Selam. Diger forumlardan okudugum kadariyla Agustos basvurulari bu ay basi gelmeye basladi. Ancak dun yazilan bir yaziya gore ikinci bir ekip de belgeleri incelemeye baslamis ve kasim ayindan bile basvurulara donusler alinmaya baslanmis. Ne kadar dogrudur bilemiyorum. Ama sen kendi basvuru tarihinden itibaren 5-6 ay icinde sonuc alacakmis gibi dusunebilirsin. Ben evraklarimi bu hafta verdim. Mart ayi icinde parmak izi mektubu almayi; Haziran-Temmuz gibi de cevap alabilecegimi dusunuyorum. Daha erken olursa cok sevindirici olur tabii. Baska forum link vermek forum kurallarina aykiri mi bilmiyorum ama asagidaki linkte tam basvuru ve tam cevap tahlerini paylasan bir kac kullanici bulabilirsin. Basarilar ve iyi sanalar.
http://www.ingiltereforumu.com/viewtopi ... 859#p69859

Merhaba,

Slaine 1 yıllık alan arkadaşa neden 1 yıl verdikleri bellimi?
Ben 20 aralık başvuru ve 17 ocak fingerprint verdim, ve beklemeye devam, umarım hepimiz için en iyisi olur.
gilgamess

New postby aytact » Fri Feb 24, 2017 6:42 pm

Merhaba arkadaslar, is plani bazirlarken 45000 p para kazanicam 15000 p kar elde edecegim demistim, ancak kazancim anca anca 20000 p yi bulacak, sizce uzatma icin yeterli olur mu, en dusuk ne kadar kazanmak gerekiyor, su an limited sirketim var
Tesekkur ederim
aytact

New postby Emre » Sat Feb 25, 2017 1:35 am

Degisik musterilerden surekli farkli isler yaparak kazanc sagladiysan, gazeteye ve internete falan reklam verdiysen vesaire sorun olmamasi lazim. Is planindaki rakamin tutmasi olmazsa olmaz bir sey degil. Ki zaten uzatmaya basvururken ilk basvuruda sundugun is planini sunmuyorsun. Sadece yil boyunca neler yaptigini gosterir belgeleri sunuyorsun. Kazandigin tutar Turkiye'de kazandigin paraya gore daha iyi bir rakamsa misal, UK pazarinin daha ilk yildan ne kadar etkili oldugundan bahsedebilirsin.
Emre

New postby anmac » Sat Feb 25, 2017 1:28 pm

aytact wrote:Merhaba arkadaslar, is plani bazirlarken 45000 p para kazanicam 15000 p kar elde edecegim demistim, ancak kazancim anca anca 20000 p yi bulacak, sizce uzatma icin yeterli olur mu, en dusuk ne kadar kazanmak gerekiyor, su an limited sirketim var
Tesekkur ederim

sen yine iyisin bende 45bin kazanicem dedim 9000 kazandım :) Açıkçası dosyamın iyi olduğunu düşünüyorum ama beklentim 1 yıl uzatma almak. Uzatmaya da bugün başvurdum ama bir yıl önce hazırladığım iş planını da koydum bilmiyorum iyi mi yaptım.

Ayrıca vizem 27 Şubat'ta bitiyor ama dosyamı ancak bugün bitirebildim ve hızlı kargoya vermeme rağmen dosyam 28 Şubat'ta Home Office'de olacak, birgün geç olması sıkıntı yaratır mı acaba bilgisi olan var mı?
anmac

New postby Emre » Sat Feb 25, 2017 2:59 pm

@anmac yaratmaz. Postaya verildiği tarih geçerli.
Emre

New postby slaine » Mon Feb 27, 2017 12:38 pm

gilgames selam,
1 yıl alan arkadaşa şirketiniz 1 yıllık henüz, sustainable değil gibi saçma bir sebeple 1 yıl vermişler.
20 gün var aramızda senin ki gelince haber verirsen buraya süper olur. bende beklemeye başlarım. :)
teşekkürler
slaine

New postby adt » Tue Feb 28, 2017 10:05 am

Merhabalar
Uzatma başvurusu için belgelerin arasında eşimizin banka dökümlerini de veriyor muyuz ?

Son bir soru: herkes uzatma alışmayan kişilerin olmadığını sorunlu uzatma başvurularında 3 yıl yerine 1 yıl verildiğini söylüyor. 1. Yılın sonundaki uzatmayı alamayanlar var mı sizin duyduğunuz ya da bildiğiniz? Varsa sebeplerini biliyor musunuz? Bir istatistik çıkarmaya çalışıyorum :)
Teşekkürler
adt

New postby Tuvan » Fri Mar 10, 2017 6:33 am

Merhaba

Herkese selamlar oncelikle.
Umarim vakit ayirip okuyabilecek birileri vardir cunku gercekten yardima ihtiyacim var ve kafami kurcalayan sorulara cevap bekliyorum.

Bu ay sonunda 1 yillik vizem bitiyor (31 Mart 2017) ve kismetse bu tarihten once uzatmaya basvuracagim. Ancak problem su ki bu yil pek de iyi gecmedi malesef.

Gectigimiz yil vize basvurumu Ingiltere icerisinden yapmistim. Hali hazirda TIER4 ogrenci vizesiyle okuyordum ve switch yaparak basvurmustum. Graphic Design alaninda Londrada Master yapmaktaydim. Basvurudan 1 ay icerisinde sonuc gelmis ve vizemi almistim ancak bu beklemedigim bir durum oldugundan(tahmini en az 3-4 ay surecegini dusunuyordum) hazirliksiz yakalanmistim ve tabiri caizse sudan cikmis baliga donmustum. Sorun su ki ben vizemi aldigimda Nisan ayiyidi ve hicbir hazirligim yoktu. Muhasebeci reklam vs. gibi planlari onumuzdeki aylarda yapmayi dusnuyordum Bu sebebten yaklasik 1-1.5 ay kaybettim ve Mayis sonu Haziran gibi yavastan is almaya basladim. Ancak devaminda Temmuz ayinda ailem mezuniyet torenim icin ingiltereye geldi haliyle calismalara sekteye ugradi.

Devaminda ufak bir calisma surecinden sonra abimin dugunu icin memlekete donmem gerekti Agustos ayinda ve Eylulun ilk haftasinda ancak ingiltereye donebildim. Ekim ayi trade name arayisi ve yeni websitesinin kurulumuyla gecti ve Ekim - Kasim aylarinda guzel bir ivmeyle calistik. Aralik ayinin sonunda yeniden memlekete donmem gerekti malesef, elim bir trafik kazasinda dayimi kaybetmistik. Aileme destek olmak icin dondum ve yaklasik 20 gun kadar kalip Ocagin ilk haftasinin ardindan Ingiltereye geldim. Devaminda websitemizin acilisi ve verilen reklamlar ile isler cok iyi gitmeye surekli musteri almaya basladik vs. ve suanki durumdayiz gayet memnunuz.

Bunca seyi neden ozet gectigime gelirsek, uzatma basvurusu yapacagiz ve halen self employed olarak calisiyorum. Bu kesintiler sebebiyle haliyle 1 yilin nerdeyse yarisinda calisamadim malesef. Bunun sonucundada suanki gelirimiz 5000-6000 gbp civarinda ve boyle oluncada tax odemesi yapacak limitin altinda kaliyoruz.

Gelir az oldugundan suan icin Tax odemeyecek olmam bir problem cikarirmi? Buna ek olarak birde Tax Return form Nisanin 5 inden once yapilamayacak ancak benim vizem 31 Martta bitiyor, bu durumda bunuda koyamayacagiz malesef.

Iyi olan kisim su ki yalniz yasamiyorum partnerimle yasiyorum ve o avrupa vatandasi, sabit bir isi ve geliri var. Buna ek olarak kira odemiyorum, bunu ilk yil icin ailem karsiliyor ve her ay bana kirayi odeyecek miktarda para gonderiliyor(bunlarin kayitlari tutuldu ve hazirlandi). Ayni zamanda biz bu parayi heray gonderiyoruz diye de bir mektup yazilip aile tarafindan imzalandi. Ailemin banka hesaplarida ekte olacak basvuruda.

Genel olarak belgelerim hazir, soyle bir goz atarsak elimdeki belgeler;

-Pasaportlarim ve fotoğraf
-Grafik Tasarim Bachelor Diploma ve 8 Adet High Honor Belgesi
-Katildigim etkinlikler
-Grafik Tasarim Master Diploma, Middlesex University London (Merit)
-IELTS Belgem
-Polis Kaydı Sertifikası
-Progress report, isin gelisimini ve yasanan problemleri neden memlekete gidip gelmem gerektigini acikladim
-Kartvizit
-Headed paper baskilarimiz
-Reklam icin bastirdigimiz flyerlar ve dagitimlarina ait belgeler
-National Insurance Mektubu
-Musterilerime yaptigim tasarim islerinin ornekleri, websitesi olanlarin ciktilari
-HMRC Kaydi basvurusu numarasi
-(UTR) Unique Taxpayer Referans numarası mektubu
-National insurance contribution odemedim halen muhasebecimden donus bekliyorum ama gelir gelmez odencek oda
-Şirket için yaptığım harcamaların faturaları
-Kestiğim faturalar
-Müşterilerden referans mektubu ve mailler
-Business Bank Account hesap özetleri
-Public Liability Insurance
-Kişisel banka hesabı hesap özetleri
-Websitemin, is sosyal medya hesaplarinin çıktıları
-İnternette yaptığım reklamların çıktıları(facebook, google adwords)
-Portfolyomu gösterir çıktılar
-Kira kontratı
-Musterilerimden biriyle yeni imzaladigimiz Social Media Management Agreement onumuzdeki 6 ay boyunca sosyal medya hesabi yonetmeligi icin kontrat yaptik, buda her ay sabit bir ucret alacagim anlamina geliyor bu musteriden ve diger musterilerimde ekstra olacaktir.

Yaklasik 10 adet farkli musterim var ve sadece 1 tanesi Turk geri kalanlar hepsi UK based. Hemen hemen hepsindende feedback/mektup alindi.
Bunun disinda public liability odemem Agustos ayinda yapildi bunda bir problem yok, ayni sekilde Agustos ayinda business account acildi ve o tarihten itibaren isle ilgili hersey business account uzerinden gerceklestirildi.

Vakit ayirip okuyan herkese cok tesekkur ederim. Bu durumda fikriniz nedir? Tax odemesi yapmayacagim icin ve gelirim dusuk oldugu icin alamamaktan cok korkuyorum. Constant bi sekilde is alacagim ve bazi musterilerle imzalanan kontratlar gelecege yonelik bir garanti gosteriyor bir yandan ancak bilemiyorum. Kira odememem de arti olur diye dusunuyorum business giderim nerdeyse yok denecek kadar az reklamlar haric. Freelance tasarimci oldugumdan evden calisiyorum zaten.

Fikirleriniz cok merak ediyorum, tecrubeli arkadaslardan yorumlarini bekliyorum.

Tesekkurler.
Last edited by Tuvan on Thu Mar 16, 2017 12:59 am, edited 1 time in total.
Tuvan

New postby orduevi » Fri Mar 10, 2017 1:55 pm

Merhaba, benimde bu konuda merak ettigim, uzatma basvurusunda ilk yillik basvuru gibi dosyalar hazirlanip postaya mi veriliyor? Yoksa sadece online mi yapiliyor basvuru?

Ben Deniz Bey'le calisirken bana hangi belgeleri hazirlamam gerektigini soylemisti. Bende orjinal olanlari Deniz Bey'den aldigim belgelerle bir klasore koyup konsolosluga elimle teslim etmistim. 3 yillik vizede de ayni prodesur gecerli mi? Tesekkurler.
orduevi

New postby Emre » Fri Mar 10, 2017 2:12 pm

@orduevi evrakları hazırlayıp posta ile Home Office'e gönderiyorsun. Zaten dolduracağın formun başında nereye göndereceğin yazıyor. Sadece postayla yapılabiliyor başvurular. Online herhangi bir işlem yapılmıyor.

Misal en güncel formdaki adres şu: Home Office Turkish IAU PO Box 3468 Sheffield
S3 8WA
Emre

New postby orduevi » Fri Mar 10, 2017 3:21 pm

Emre wrote:@orduevi evrakları hazırlayıp posta ile Home Office'e gönderiyorsun. Zaten dolduracağın formun başında nereye göndereceğin yazıyor. Sadece postayla yapılabiliyor başvurular. Online herhangi bir işlem yapılmıyor.

Misal en güncel formdaki adres şu: Home Office Turkish IAU PO Box 3468 Sheffield
S3 8WA

Tesekkurler @Emre. Peki danismanlarla calisildiginda da yine ayni sekilde mi hareket edilmesi gerekiyor? Yani danisman hangi dosyalari eklemem gerektiginin bir listesini veriyor, ben onlari olusturuyorum, dosyalarimi danisman kontrol ediyor ve onay verince de ben postaya veriyorum. Bunu soruyorum cunku uzatma basvuru klasorumun son kontrolu ben yapmaliyim postaya vermeden once. Danismanlar bizim adimiza postaya vermiyorlar degil mi?
orduevi

New postby Emre » Fri Mar 10, 2017 4:06 pm

Yani bunu açıkçası danışmanınla konuşabilirsin @orduevi. Benim dosyayı danışman vermişti postaya. Ama sen son bir kontrolü kendin yapmak istiyorsan, danışmanın son kontrolleri yaptıktan sonra dosyayı teslim alırsın ve kendin kontrolleri yapıp postaya verebilirsin. Zamanını ona göre ayarla ki danışman işini bitirsin, senin de kontrol edip postaya vermek için ayrıca vaktin olsun.

Not: Danışman işlemi senin adına yapıyor. Sonuç da danışmana geliyor onların adına yazılan mektupta. Ayrıca senin adına yazılmış sonuç mektubu da geliyor.
Emre

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü