Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby Turker35 » Tue Apr 25, 2017 10:56 am

alabora wrote:sizlere daha önce gelen mail bana bugun geldi. Anlaşılan otomatik çalışan bir servis 15.günde bu maili gönderiyor. Ne kadar daha uzar acaba 19 mayısa y.dışı bir gezim var.1 mayıs da düşünüyordum iyiki planlamamışım :(

Ne kadar uzayacağı belirsiz ama öncelikle bizim önümüzde Burcu Hanım var, ona cevap geldikten sonra bizde beklemeye başlayacağız belki hepsinin aynı gün cevaplanmasıda söz konusu olabilir , forumun 70. sayfalarındaydı sanırım farklı günlerde yapılan başvurulara bu mail gönderilmiş ve aynı gün farklı gün başvurularına cevap verilmişti, bakalım bizimkisi nasıl olacak.
Turker35

New postby orduevi » Tue Apr 25, 2017 11:00 am

Ben Turkiye'den yaptigim basvuruya 12. gunde randevu talebiyle cevap almistim. Kurallara gore de 15 gunde cevap veriliyor diye biliyorum. 1 ay bekleme sureleri varsa demekki bazi konularda degisiklik yapilmis. Umarim Ingiltere'deki 6 ay bekleme suresini Turkiye'de de uygulamaya koymazlar.
orduevi

New postby alabora » Tue Apr 25, 2017 11:11 am

ordeuevi selamlar,
Hatırlarmısın bilmiyorum daha önce sana iş ilanları ile igili birşeyler sormuştum. O zamanlar daha hazırlık aşamasındaydım , son durumun nedir , iş bulabildin mi , uk konusunda fikrin değiştimi kanadaya geçecek misin?

orduevi wrote:Ben Turkiye'den yaptigim basvuruya 12. gunde randevu talebiyle cevap almistim. Kurallara gore de 15 gunde cevap veriliyor diye biliyorum. 1 ay bekleme sureleri varsa demekki bazi konularda degisiklik yapilmis. Umarim Ingiltere'deki 6 ay bekleme suresini Turkiye'de de uygulamaya koymazlar.
alabora

New postby Turker35 » Tue Apr 25, 2017 11:37 am

orduevi wrote:Ben Turkiye'den yaptigim basvuruya 12. gunde randevu talebiyle cevap almistim. Kurallara gore de 15 gunde cevap veriliyor diye biliyorum. 1 ay bekleme sureleri varsa demekki bazi konularda degisiklik yapilmis. Umarim Ingiltere'deki 6 ay bekleme suresini Turkiye'de de uygulamaya koymazlar.

orduevi ben de senin hikayeni okuyordum bugün geçmiş sayfalarda, görüşmeye çağrıldığını ve sonra vizeni aldığını biliyorum ama görüşmenin nasl geçtiğini neler sorduklarını yazmamışsın sanırım, hala aklındaysa görüşmenle ilgili kısa bir özet geçebilirmisin.
Turker35

New postby magdurlar » Tue Apr 25, 2017 11:38 am

Arkadaslar merhaba,

Nusra Sahin ile calistim ve kendi hatalarindan kaynakli hatalari konsolosluk ve benim uzerime yikip ikinci basvuru icin ucret talep ettiler.

Kendisi ile calismak isteyenler icin oncelikle cok dikkatli olmalarini rica ederim.

Iletisim problemleri var ve bunu ilk odemeyi aldiktan sonra hissettirmeye basliyorlar.
magdurlar

New postby efaki » Tue Apr 25, 2017 1:12 pm

Arkadaslar merhaba,
Yarin basvurumu yapacagim ancak dependant letter ile ilgili kafam karisti. Cover letter da dependantlarimin gecimini saglayacagim diye belirtildi. Buna ragmen Basvuru sahibinin dependantlar icin ayrica bir mektup yazmasina gerek var midir? Ornek metin paylasabilecek arkadaslara simdiden tesekkur ederim .
efaki

New postby orduevi » Tue Apr 25, 2017 1:58 pm

magdurlar wrote:Arkadaslar merhaba,

Nusra Sahin ile calistim ve kendi hatalarindan kaynakli hatalari konsolosluk ve benim uzerime yikip ikinci basvuru icin ucret talep ettiler.

Kendisi ile calismak isteyenler icin oncelikle cok dikkatli olmalarini rica ederim.

Iletisim problemleri var ve bunu ilk odemeyi aldiktan sonra hissettirmeye basliyorlar.

@magdurlar merhaba, gecmis olsun oncelikle; 1 yillik basvuru mu yaptin 3 yillik mi?
orduevi

New postby orduevi » Tue Apr 25, 2017 2:05 pm

Turker35 wrote:

orduevi ben de senin hikayeni okuyordum bugün geçmiş sayfalarda, görüşmeye çağrıldığını ve sonra vizeni aldığını biliyorum ama görüşmenin nasl geçtiğini neler sorduklarını yazmamışsın sanırım, hala aklındaysa görüşmenle ilgili kısa bir özet geçebilirmisin.

@alabora, @Turker35 Ankara Antlasmasi'ndan umudunu kesenler grubundayim ben. Daha NI alamadim. Epey bir basvurdum, her seferinde kabul edilmeyince bende vazgectim. Suan vizemin bitmesini bekliyorum. Bir nevi tatil yapiyorum diyelim. Canada'ya geri donecegim onumuzdeki sene. IT alaninda is var ama network gerekiyor contractor olarak is bulabilmek icin. Is bulanlar eminim basta cok sikinti yasamistir. Aslinda cok deneyimlliyim. Math dahil kodlama ve yazilim alaninda ust duzey projelerde calistim uzun yillar. Yilmamak gerekiyor. Ben 3 ay kadar cok zorladim, baktim olmuyor vazgectim. Bana teklif edilen ucretler genelde £200 - £300 arasi gunluk. Bundan vergini ve masrafini cikarinca sana birsey kalmiyor. Ustelik deli gibi calisman bekleniyor. £400 - £600 luk isler aslanin agzinda. O nedenle vazgectim Londra'da.

Gorusmeme gelince, cok uzun surmemisti. Nereden mezunum, para bana mi ait, neden Canada degil gibi sorular sorulmustu. Ingilizce girmistim.
orduevi

New postby burcu.k » Tue Apr 25, 2017 2:54 pm

Turker35 wrote:
burcu.k wrote:
Bencede. Su anda cok yakin zamanlarda farkli basvurular yapmis 3 kisiyiz bu maili alan . Paskalya donemi olusan izinler gibi gecikmelerin neden oldugunu dusunuyorum . Umarım guzel haberler aliriz.

Burcu hanım sizin cevabınız gelmedi mi hala? 28 Mart başvurularına cevaplar gelmiş sizinkide çıkmış olmalı.

Bugunde sonuc yok bizde..
burcu.k

New postby Turker35 » Tue Apr 25, 2017 3:00 pm

burcu.k wrote:
Turker35 wrote:
burcu.k wrote:
Bencede. Su anda cok yakin zamanlarda farkli basvurular yapmis 3 kisiyiz bu maili alan . Paskalya donemi olusan izinler gibi gecikmelerin neden oldugunu dusunuyorum . Umarım guzel haberler aliriz.

Burcu hanım sizin cevabınız gelmedi mi hala? 28 Mart başvurularına cevaplar gelmiş sizinkide çıkmış olmalı.

Bugunde sonuc yok bizde..

Çok enteresan, neredeyse bu forumun tüm sayfalarını okudum, hiç sonuçların bu kadar uzadığı olmamıştı bize denk geldi heralde.
Turker35

New postby magdurlar » Wed Apr 26, 2017 3:58 am

orduevi wrote:
magdurlar wrote:Arkadaslar merhaba,

@magdurlar merhaba, gecmis olsun oncelikle; 1 yillik basvuru mu yaptin 3 yillik mi?

Tesekkurler @orduevi, TR'den bir yillik basvuru yaptim.

Bir de kendisini TR'de dava edecegim, bu sekilde davaya taraf olmak isteyenler: nusrasahinmagdurlari@gmail.com'a mail birakabilirler.

Davanin butun masraflarini ben karsilayacagim. Hem tuketici mahkemesine hem de Ticari mahkemeye basvuracagiz avukatimla.

Kendisinin bu kadar kolay para kazanip yeni kurbanlarla devam etmesine musade etmemek lazim. Ugrassin biraz.
magdurlar

New postby burcu.k » Wed Apr 26, 2017 7:59 am

Turker35 wrote:

Hic olmamis bu kadar uzun cevap. Gercekten bize denk geldi. 1 Mayista tatil simdi.. Ben yine de bu hafta icin umutluyum . :)
burcu.k

New postby Turker35 » Wed Apr 26, 2017 8:46 am

burcu.k wrote:
Hic olmamis bu kadar uzun cevap. Gercekten bize denk geldi. 1 Mayista tatil simdi.. Ben yine de bu hafta icin umutluyum . :)

İlk ingiltere vizesine başvurduğum zaman da cevabın gelmesi çok uzun sürmüştü, hatta o kadar uzun sürmüştü ki 2 seyehatimi iptal etmek zorunda kalmıştım, sonra umudu kesip pasaportu geri istedik onun geri gelmesinin de 15 gün süreceğini söyleyince konsolosluk, vazgeçip sonucu bekledik ve sonra vize gelmişti, inşallah bu kadar beklediğimizin karşılığını alırız.

Aslında Ankara anlaşmasına genel çerçeveden bakınca bu ilk vize işin en kolay kısmı, asıl zor olan vizeyi aldıktan sonra 1 yıl içersinde kar eden bir işletme kurabilmek, Tr deki herşeyini toparlayıp, yabancı bir ülkede sıfırdan bir hayat ve de bir iş kurup bu işletmeyide kar eden bir pozisyona taşımak bunların hepsinide 12 ay içerisinde yapmak gerçekten büyük bir çaba gerektiriyor, bu taraftan bakınca işin en kolay kısmı olan 1 yıllık vizeyi almakta bile bu kadar sorun yaşamak, önünde çok daha zorlu bir mücadele olan bir insan için hiç adil değil bence. Tabiiki onlarında haklı sebepleri var , bu vizeyi amacı dışında kullanmak isteyen kişileri ayırmaları lazım ama bazen kantarın topuzu kaçıyor sanki.

Forum kullanıcıları mı az, başvuran mı az, yoksa gerçekten herşey durdu kimseye cevap verilmiyor mu bilmiyorum ama bu bekleyiş çok can sıkıcı. En son hatırladığım 28 Martta başvuran bir kişi 21 Nisanda red aldığını yazmıştı, 27 MArtta başvuran bir kişi de 12 Nisan da onay aldığını yazmıştı. 12 Nisandan sonra onay alan kimse yazmadı buraya henüz, 14 gündür kimseye mi bir cevap verilmedi anlamakta zorlanıyorum.
Turker35

New postby efaki » Wed Apr 26, 2017 9:16 am

Uzun bir hazırlık sürecinin ardından, bu sabah başvuru yaptım ve stresli bekleyiş süreci başladı benim içinde.

Başvuru sayısıyla ilgili olarak, belgeleri alan memurun söylediğine göre bu aralar Ankara Antlaşması başvuruları oldukça artmış. Cevapların gecikmesi bununla alakalı olabilir.

Yine de 15 gün içinde sonucu belli olur diye özellikle belirtti.
efaki

New postby elgynella » Wed Apr 26, 2017 9:32 am

Merhabalar herkese,

İnanılmaz heyecanlı bir süreçmiş.

Olabildiğince yazılanları okumaya çalıştım. Umarım sorulanları tekrarlamam. Şimdiden özür dilerim eğer öyleyse.

Ben bir avukatla çalışmamaya karar verdim. Dolayısıyla tanıdıklarımın deneyimleri ve okuduklarımı örnek alarak kendime doğru bir yol çizmeye çalışıyorum.

Business planımı yazdım, şirketimi "sole trader" olarak açmayı öneriyorum öncelikle (bununla ilgili yorumlarınız olur mu acaba).

Dün akşam da vize formunu doldurmaya başladım.
Formla ilgili yardıma ihtiyacım var:

What is the cost to you personally of your trip in GBP(£)?
The total amount of money you have for this trip
The cost of your accommodation
The cost of your living expenses
(Bu sorular hangi süre için soruluyor? Turist olarak gitmiş olsam 10 günlüğüne bir bütçe söyleyebilirdim mesela ama bunu nasıl hesaplamalıyım?)

Bir de şöyle bir soru var eşiniz şu anda sizinle aynı adreste mi ikamet ediyor diye

Benim eşimin ikamet adresi türkiye gözüküyor olsa da kendisi 3 yıla yakındır yurt dışında çalışma vizesiyle çalışıyor ve sadece ayda 10 gün gibi bir süreyle türkiyeye geliyor. Dolayısıyla bu soruyu nasıl yanıtlamalıyım?

Bir de ankara anlaşmasına dependent başvurusu yapmalı mıyım? keza ben vizemi alıp da gidersem kendisi hala bulundağu ülkede çalışmaya devam edecek ama türkiyeye geldiği 10 günü İngiltereye geliyor olacak.
Ama tabi ki diğer işin bir gün biteceği var sayımını düşünerek kendisinin de dependant olarak vizesinin olmasını istiyoruz.

Bu konudaki görüşleriniz nelerdir acaba?

Şimdiden çok teşekkür ederim.
elgynella

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü