Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

National Insurance - NINO

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby aposto » Wed Apr 19, 2017 11:20 pm

Yarin oglen yanlis saymadiysam 6. basvuruma gidecegim.. oncekilerden en farkli seyim daha once 1 musteriden odeme almistim, simdi 3 musteriden odeme aldim.

IT consultant im ve herifler risk aldigima inanmiyorlarmis. IT Consultant ligi insaat isi sanan ortaokul mezunu adamlara laf anlatmaya calisiyoruz sanirim. Evet sinirliyim, cunku aptal aptal zaman yiyorlar. Bugune kadar kendimde aradim eksigi, bin bir turlu evrak goturdum. Evraklari almak istemeyen memurlar ile tatli tatli tartistim. Yeri geldi kendimce islerinde yardimci olmaya calistim falan. Yok abicim, olmuyor. Birinde adamcagiz "bu isi ben cozucem sen merak etme" dedi (sanirim 4. basvurumdu ve Cuma gunu aksam saat 5.30 muydu neydi, herifler dukkani kapatiyordu ve adam getirdigim 100 sayfa formun fotokopilerini cekmekle ugrasti durdu). Sonuc.. yine red yine red.

Daha once yazdigim on yazilardan farkli olarak aldigim riski, musterilerimi kendimin sectigini, complaint olursa bana ulasacaklari kanallari, verdigim servislerin dogasinda minimum risk oldugunu, reklam giderlerimi (google adwords ve linkedin campaign) anlatmaya calistim. Bunlar bir ise yarayacak mi bilmiyorum. Ama uzatma basvurusuna 4-5 ayim daha var. Bu gidisle 10 kez basvuracagim sanirim.. Ve inanamiyorum her seferinde ayni muamele ayni bos laflar ayni trip dolu suratlarla karsilastigima.

En son gittigimde hanimefendi "sistemde var zaten" diyerek "ne farkli getirdiysen onlari ver" dediydi. : ) yine red..

Bakalim yarin gorecegiz yine.. ve sanirim en az hazirlanabildigim basvuru olacak bu kez.. bi de boyle deneyelim.
aposto

New postby UtkuA » Fri Apr 21, 2017 1:04 pm

aposto wrote:Birinde adamcagiz "bu isi ben cozucem sen merak etme" dedi (sanirim 4. basvurumdu ve Cuma gunu aksam saat 5.30 muydu neydi, herifler dukkani kapatiyordu ve adam getirdigim 100 sayfa formun fotokopilerini cekmekle ugrasti durdu). Sonuc.. yine red yine red.

Offf okurken ben gerildim. Kolay gelsin Aposto. Ben de 5. basvuruda almistim. Haberin olsun, geri donmesine ihtiyacin olmayan belgelerin fotokopilerini cekmek ve damgalamak zorunda degiller. Basvuruna not dusuyorlar, "basvuru sahibi belgelerin orjinallerini vermek istiyor" diye. Cunku bazi memurlar sadece fotokopi cekmeye usendigi icin belge almamazlik ediyorlar.

Umarim bu sefer alirsin.
UtkuA

New postby aposto » Sun Apr 23, 2017 10:12 pm

: ) Bu sefer basvurumu alan memur gercek anlamda efsaneydi. Kadina Business Analyst in ne yaptigini anlatmak o kadar zordu ki. Ingilizcesi benden kotu olan bir memura, IT konusunda tek bilgisi bilgisayar monitoru ve klavye olan bir insana Business Analyst i anlatmaya kalktim. Ve kendisi sonunda soyle bir cumle yazdi "solution design director analyst IT". : )) buna "okay" demeden once defaaten kendisi bana sinirle ne is yaptigimi anlamadigini anlatmaya calisiyordu. En sonunda gulerek ok temek zorunda kaldim.. Kadina Director analyst ne diye sordugumda bana business director degil misin sen dedi. Ne demek istedigi hakkinda fikrim yok, sanirim Limited sirketimin director u oldugumu soylemeye calisiyordu ama bunun benim yaptigim is ile ne alakasi var onu anlatamadim.
Sonuc, benim evraklari inceleyen (cok basvuran bilir, evraklar alindiktan sonra ikinci goz tarafindan inceleniyor) bu elemanin ustu bi hatun dahi baya guldu bizim mal memurun yazdiklarina. Klasik soru, isi nerede yapiyorsun sorusuna, musteriyle anlasmaya ve isin sekline gore degisiyor demeye kalktim. Kadin mavi ekran verince. Bazen musterinin premises inda bazen remote olarak dedim. Yine olmadi. Kadin en son "Visit" yazmis forma : )) Nerden ne anladi da visit diye tek kelimede ozetledi olayi anlamadim. Su evrakla NiNo mu alirsam eger yeminle bu isin hic mantigi olmadiginin ispatidir.
Bakalim 10 gune arar ogrenirim sonucu.
aposto

New postby UtkuA » Mon Apr 24, 2017 2:18 pm

aposto wrote:Klasik soru, isi nerede yapiyorsun sorusuna, musteriyle anlasmaya ve isin sekline gore degisiyor demeye kalktim. Kadin mavi ekran verince. Bazen musterinin premises inda bazen remote olarak dedim. Yine olmadi. Kadin en son "Visit" yazmis forma : )) .

Bana ayni sorduklarinda home office ya da musterimin mekaninda calisiyorum deme gafletinde buludum. Kadin gozlerini acip Home Office'te mi calisiyorsun diye sordu. Ben de evet Home Office'te gizli ajanim onun icin NIN'e ihtiyacim var dedim. Sonuc tabii ki red.
UtkuA

New postby esraersal » Tue Apr 25, 2017 12:13 am

UtkuA wrote:
aposto wrote:Klasik soru, isi nerede yapiyorsun sorusuna, musteriyle anlasmaya ve isin sekline gore degisiyor demeye kalktim. Kadin mavi ekran verince. Bazen musterinin premises inda bazen remote olarak dedim. Yine olmadi. Kadin en son "Visit" yazmis forma : )) .

Bana ayni sorduklarinda home office ya da musterimin mekaninda calisiyorum deme gafletinde buludum. Kadin gozlerini acip Home Office'te mi calisiyorsun diye sordu. Ben de evet Home Office'te gizli ajanim onun icin NIN'e ihtiyacim var dedim. Sonuc tabii ki red.

Ben nerde istersem orda çalışıyorum, starbucks'ta costa'da neresi hoşuma giderse dedim ama olumlu oldu :D Kahve seviyordu heralde memur :D
esraersal

New postby gndlf » Fri Apr 28, 2017 8:20 pm

Arkadaşlar şu konuya birisi açıklık getirse çok memnun olurum:
-Anladığım kadarıyla ankara anlaşması vizesini Türkiye'den başvurup aldıysak nino almak için tek yapmamız gereken:
1) telefon etmek ve bize içinde bir form olan zarfın gelmesini beklemek.
2)zarf geldikten sonra, içindeki formu doldurup, vize/brp fotokopimiz ile nino başvurusu yapmak.
--Fakat İngiltere'den başvuru yaptıysak, yapmamız gereken:
2)zarf geldikten sonra, içindeki formu doldurup, vize/brp fotokopimiz vs ve şu anda aktif olarak çalıştığımızı gösteren belgelerle birlikte mülakata gitmek.
3)Mülakatı başarılı bir şekilde atlatmak ve onaylanırsa nino almak.

*Yani işin özü: Türkiye'den başvuru yapanlar her türlü çok avantajlı oluyor çünkü tek yapmaları gereken jobcenter'a bir posta yollayıp nino'larının gelmesini beklemek. Mülakat yok,ve işyeri kurmak+çalışmak gibi bir zorunlulukları da yok.

Durumu doğru anlamış mıyım arkadaşlar? Eğer tr'den başvurularda da işyeri açmamız, fatura kesmemiz vs isteniyorsa, o zaman nino almadan önce baya fatura kesmemiz, ve işyeri açmamız mı lazım?
Teşekkürler
gndlf

New postby orduevi » Fri Apr 28, 2017 10:08 pm

gndlf wrote:Arkadaşlar şu konuya birisi açıklık getirse çok memnun olurum:
-Anladığım kadarıyla ankara anlaşması vizesini Türkiye'den başvurup aldıysak nino almak için tek yapmamız gereken:
2)zarf geldikten sonra, içindeki formu doldurup, vize/brp fotokopimiz ile nino başvurusu yapmak.
--Fakat İngiltere'den başvuru yaptıysak, yapmamız gereken:
2)zarf geldikten sonra, içindeki formu doldurup, vize/brp fotokopimiz vs ve şu anda aktif olarak çalıştığımızı gösteren belgelerle birlikte mülakata gitmek.
3)Mülakatı başarılı bir şekilde atlatmak ve onaylanırsa nino almak.

*Yani işin özü: Türkiye'den başvuru yapanlar her türlü çok avantajlı oluyor çünkü tek yapmaları gereken jobcenter'a bir posta yollayıp nino'larının gelmesini beklemek. Mülakat yok,ve işyeri kurmak+çalışmak gibi bir zorunlulukları da yok.

Durumu doğru anlamış mıyım arkadaşlar? Eğer tr'den başvurularda da işyeri açmamız, fatura kesmemiz vs isteniyorsa, o zaman nino almadan önce baya fatura kesmemiz, ve işyeri açmamız mı lazım?
Teşekkürler

Turkiye den de basvursan Ingiltere den de basvursan ayni cileyi cekeceksin. Musterini, faturani, odemelerini etc. herseyi gosterip kanitlaman gerekiyor.
orduevi

New postby gndlf » Fri Apr 28, 2017 10:20 pm

Teşekkür ederim. Bazı sorular kafama takıldı yanıtlarsanız memnun olurum.

1) önceki sayfalarda, başvurunun kabul olup olmadığını anlamak için Jobcentre yerine formu aldığımız yeri aramamızı yazmıştı birisi. Biz formu Jobcentre'ı arayarak elde etmiyormuyuz? Yani nino başvurumuzun akibetini öğrenmek için Jobcentre'ı aramayacakmıyız?

2) sizce ne kadar fatura kestikten sonra nino'ya başvuru yapmamız lazım? Burada gördüğüm insanların hepsi kontratlı iş yapıyor ve 2-3-4 kontrat yaptıktan sonra başvuruyor. Yani 3-4 müşteri olduktan sonra başvuruyor. Sizce de böyle mi olmalı? Peki o 4-5 müşteriden toplamda kazandığımız meblağ ortalama kaç olmalı? Mesela 4 müşteriden toplam 100 pound aldım diyelim... Bu durumda, kestiğim fatura tutarı 1000-2000 pound olana kadar beklemeli mi sizce?

3) (bu sorum özellikle @UtkuA'ya)
Geçmiş yazılarınızda nino aldıktan sonra, hatta vize uzatma talebinize çok yakın tarihte utr için muhasebeciye gittiğinizi söylediniz. Bunun nedeni utr alırken (online olarak alınıyor bildigim kadarıyla) nino'ya ihtiyaç mı duyulması? Yani nino olmadan online registration yapıp neden utr almadınız/alamadınız?

4)Nino olmadan ticari hesap açan bankaları paylaşabilirmisiniz? @esraersal sanırım ticari hesap olmadan para almışsınız. Ticari hesap olmadan, kişisel hesabınıza yatırdığınız paraları tek tek belirttiniz mi hesap özetinde? (mesela elden alıp kişisel hesabınıza yatırdığınız paraları, "şu şu şu tarihte fatura kestiğim kadar parayı kişisel hesabıma yatırdım " şeklinde bir işaretleme mi yaptınız?)

5)Aklınızda kalan mülakat sorularını paylaşabilirmisiniz? (geçmiş sayfaları okudum)

Teşekkürler
gndlf

New postby orduevi » Sat Apr 29, 2017 1:16 pm

1) 1 aya kadar evine mektup gelmezse ariyosun adamlari. Sana basvurun sirasinda ne zaman haber alacagini soyluyorlar. Bu bazen 1 ay bazen 2 ay oluyor.

2) 2 farkli musterin olsun faturalarini kes yeter. Meblag onemli degil ama £100 cok az. £1000 luk iki fatura kes ornegin farkli musterilere. Daha fazla kesersen daha iyi olur. Ben £6000 kestim vermediler.

3) utr nedir? anlamadim

4) ben Barclays den sirket hesabi actim ama Barclays de suan Premier durumdayim. Barclays bana NIN a gerek olmadigini soyleyip sirket hesabini acmislardi. Yuklu paran varsa her kapi acilir Ingiltere'de. Sadece vize uzatmana, almada fayda etmez.

5) Diger topic'de 1 - 2 sayfa geriye gidersen orada cevabi goreceksin.

gndlf wrote:Teşekkür ederim. Bazı sorular kafama takıldı yanıtlarsanız memnun olurum.

1) önceki sayfalarda, başvurunun kabul olup olmadığını anlamak için Jobcentre yerine formu aldığımız yeri aramamızı yazmıştı birisi. Biz formu Jobcentre'ı arayarak elde etmiyormuyuz? Yani nino başvurumuzun akibetini öğrenmek için Jobcentre'ı aramayacakmıyız?

2) sizce ne kadar fatura kestikten sonra nino'ya başvuru yapmamız lazım? Burada gördüğüm insanların hepsi kontratlı iş yapıyor ve 2-3-4 kontrat yaptıktan sonra başvuruyor. Yani 3-4 müşteri olduktan sonra başvuruyor. Sizce de böyle mi olmalı? Peki o 4-5 müşteriden toplamda kazandığımız meblağ ortalama kaç olmalı? Mesela 4 müşteriden toplam 100 pound aldım diyelim... Bu durumda, kestiğim fatura tutarı 1000-2000 pound olana kadar beklemeli mi sizce?

Geçmiş yazılarınızda nino aldıktan sonra, hatta vize uzatma talebinize çok yakın tarihte utr için muhasebeciye gittiğinizi söylediniz. Bunun nedeni utr alırken (online olarak alınıyor bildigim kadarıyla) nino'ya ihtiyaç mı duyulması? Yani nino olmadan online registration yapıp neden utr almadınız/alamadınız?

4)Nino olmadan ticari hesap açan bankaları paylaşabilirmisiniz? @esraersal sanırım ticari hesap olmadan para almışsınız. Ticari hesap olmadan, kişisel hesabınıza yatırdığınız paraları tek tek belirttiniz mi hesap özetinde? (mesela elden alıp kişisel hesabınıza yatırdığınız paraları, "şu şu şu tarihte fatura kestiğim kadar parayı kişisel hesabıma yatırdım " şeklinde bir işaretleme mi yaptınız?)

5)Aklınızda kalan mülakat sorularını paylaşabilirmisiniz? (geçmiş sayfaları okudum)

Teşekkürler
orduevi

New postby gndlf » Sat Apr 29, 2017 2:38 pm

Cevabın için çok teşekkürler orduevi. Açıkça ve sade bir şekilde cevapladığınız için sorularımı.

3. soruda dedigim "utr": unique taxpayer reference. Yani muhasebecinin bir sole trading işletmesini açarken alması gereken bir numara.

4.soruma verdiğiniz cevaba da şaşırdım gerçekten. Hele ki barclays gibi daha ağır top olarak bilinen bankanın nino'suz hesap açması şaşırttı beni.

5.cevabınızda ( "Diger topic'de 1 - 2 sayfa geriye gidersen orada cevabi goreceksin") "diğer topic" derken bu başlığın (National Insurance başlığı) dışında bir başlık mı kastettiniz.

Teşekkür ederim.
gndlf

New postby orduevi » Sat Apr 29, 2017 3:43 pm

@gndlf topic burada, cok birsey yazmamisim aslinda 5. sorunla ilgili olarak ama ozetlemisim. Ayni sorulari soruyorlar zaten.

viewtopic.php?f=9&t=191&start=2970

Ben vergi veremiyorum cunku NI almadim. Yani sirket var ama vergi veremeyecek cunku vizemden vazgectim. Sadece surenin dolmasini bekliyorum.

NI olmadan taxpayer vergi numarani alamiyorsun evet. Adamlar seni bezdirmek icin ellerinden geleni yapıyorlar, yeterki 3.yilinda red icin bahane olsun. 4. defa veya 5.defa basvurup alanlar var artik. Onlar yilmamislar ama bu kadar gec NI alip da vergi verme isi nasil olacak onlar icin bilmiyorum. 12 ay cok kisa sure sirketi duzluge cikarmak icin. Herkes umarim hayallerine kavusur. Benim hayalim de artik Canada :)
orduevi

New postby cagria » Sat Apr 29, 2017 7:21 pm

@Orduevi sana NI aldırırdık ya. Biraz zorluyorlar ama alınmayacak bir şey değil ki?

orduevi wrote:@gndlf topic burada, cok birsey yazmamisim aslinda 5. sorunla ilgili olarak ama ozetlemisim. Ayni sorulari soruyorlar zaten.

viewtopic.php?f=9&t=191&start=2970

Ben vergi veremiyorum cunku NI almadim. Yani sirket var ama vergi veremeyecek cunku vizemden vazgectim. Sadece surenin dolmasini bekliyorum.

NI olmadan taxpayer vergi numarani alamiyorsun evet. Adamlar seni bezdirmek icin ellerinden geleni yapıyorlar, yeterki 3.yilinda red icin bahane olsun. 4. defa veya 5.defa basvurup alanlar var artik. Onlar yilmamislar ama bu kadar gec NI alip da vergi verme isi nasil olacak onlar icin bilmiyorum. 12 ay cok kisa sure sirketi duzluge cikarmak icin. Herkes umarim hayallerine kavusur. Benim hayalim de artik Canada :)
cagria

New postby gndlf » Sun Apr 30, 2017 9:36 pm

@Orduevi Tekrar teşekkürler.

1)Ben aslında karşılaşılan "nino mülakatı" sorularını kastetmiştim. İş adresi, "bir sorunla karşılaştığınızda ne olacak" vs tarzı 3-4 soru var ama çoğu kişi nino mülakatının zorlu geçtiğini söylüyor sanki...

2)Vize 1 aylık veriliyor. Yani ilk gittiğimizde bir sabit adresimiz olmaz ise ki çoğu zaman bu mümkün değil, police registration'u geç yapsak bir sorun olur mu? Sonuçta otelde kalırken adres mevzusu sıkıntılı.

3) Brp aldıktan sonra vizemizin süresi bitti diyelim. İngiltereye girerken artık biten vizeye bakmazlar kapıda. Dolayısıyla brp ile mi giriş çıkış yapacağız?

Teşekkürler
gndlf

New postby esraersal » Mon May 01, 2017 10:14 am

gndlf wrote:Teşekkür ederim. Bazı sorular kafama takıldı yanıtlarsanız memnun olurum.

Teşekkürler

Benim business account'um geçen hafta açıldı daha. Nino aldığımda sadece kişisel hesabım vardı Llloyds'da. Yaptığım işlerin ödemelerini oraya yaptırmıştım ve tüm dökümü verdim evet.
esraersal

New postby Emre » Mon May 01, 2017 10:25 am

@gndlf

2) Hotel de olsa Police Registration'ı yaptırman lazım. Kanuni bir yükümlülük ne yazık ki. Geciktirmeni tavsiye etmem.

3) Evet BRP ve pasaportun ile girip çıkacaksın.

1)Benim zamanımda Türkiye'den gelenler için mülakata girme gerekliliği bulunmadığından bu sorunun cevabını bilemiyorum. Ancak o anki duruma göre ve işinin doğasına göre uygun bir şekilde cevaplarsın.
Ankara Anlaşması ILR Bağış Kampanyası Linki
https://www.gofundme.com/ecaasettlement
Emre

PreviousNext

Return to der Karrierismus