Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

UK vatandasligi ve pasaport

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby merope » Wed Apr 19, 2017 10:24 am

arkadaslar, iki saattir gov.uk'ye bakiyorum ama, citizenship icin ne kadar erken basvuruluyor bulamadim.
normalde ILR icin 28 gun mu neydi erken basvurabilme suresi, sitede dondum durdum, dokumanlara da baktim ama bir bilgi bulamadim. ILR'mi haziran ortasi almistim gecen sene.
ekim gibi bir kac seyahat planim var, ondan o zamana kadar pasaportumu alma derdindeyim.
bunu bilen var mi?
merope
ROGER WATERS

New postby cazkedisi » Wed Apr 19, 2017 11:01 am

ILR'ı aldıktan bir yıl sonra değil mi? En azından bizim için öyleydi. Pasaport üç günde mi ne çıkıyor onu hiç dert etme. Hayırlı olsun, güle güle kullan! :)
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby merope » Wed Apr 19, 2017 1:51 pm

Evet 1 yil sonra, ama ILR de yasamaya basladiktan 5 sene sonraydi, ama 28 gun erken basvurabiliyordun.

Uzun suren zaten pasaport degil, vatandaslik basvurusunun degerlendirilmesi. Ondan bir ay oncesinden basvuruluyorsa basvurayim derdindeyim.
merope
ROGER WATERS

New postby merope » Tue May 30, 2017 9:18 am

arkadaşlar vatandaşlığa başvururken P60 falan isteniyor mu? Biri bugün böyle bir şey dedi de hmm..
merope
ROGER WATERS

New postby WinterChicken » Tue Oct 30, 2018 5:19 am

Merhaba,

Yemin toreni ve cifte vatandaslik basvurusu asamasindayim. Emin olamadigim 2 konu var. Bilgisi olan yardimci olursa sevinirim:

1. NDRS+JCAP ile basvuru yapmistim. Kasim ortasinda yemin torenim var. Ekim ortasinda paraport parasinin cekildigini gordum. Bu durumda pasaportum yemin toreni tarihinden bagimsiz olarak basilip gonderiliyor mu demek yoksa ancak yemin toreninden sonra resmi vatandas olacagim icin o tarihten sonra mi basilip gonderilir?

2. Londra konsoloslugundan cifte vatandaslik bilidirimi icin randevu aldim. Anladigim kadariyla o tarihte elimde pasaport olmasa da vatandaslik sertifikasi olmasi yeterli. Yeminli tercumesi de istenen belgeler arasinda. Yakin zamanda basvurup yeminli tercume yaptirmanadan basvuran var mi acaba?

Tesekkurler.
WinterChicken

New postby abbulu » Tue Oct 30, 2018 10:56 pm

yemin ettikten sonra naturalization belgesi ile ayrica pasaport icin basvurmaniz gerekli idi. SImdi uygulama degistiyse bilemiyorum
abbulu
ROGER WATERS

New postby WinterChicken » Sat Nov 03, 2018 2:39 am

abbulu wrote:yemin ettikten sonra naturalization belgesi ile ayrica pasaport icin basvurmaniz gerekli idi. SImdi uygulama degistiyse bilemiyorum

Tesekkurler. Vatandaslik ile ayni anda pasaporta basvurabiliyorusunuz simdi ama pasaportu gondermek icin yine de yemin torenini bekliyorlar sanirim hala gondermediklerine gore.
WinterChicken

New postby abbulu » Sat Nov 03, 2018 12:57 pm

yemin etmeden vatandas degilsin, o yuzden yemin etmeden pasaport gonderemezler.
abbulu
ROGER WATERS

New postby milaket » Sun Jan 27, 2019 6:28 pm

Yeni ILR aldim ankara anlasmasi isci vizeisyle. bir kac tane sorum olcakti vatandaslikla ilgili.

--- 1 yil beklemem lazim mi yoksa simdi ingiliz vatandasligina basvurabilirmiyim.
--- Cocuklara ingiliz vatandasligi icin hangi formu doldurmam lazim MN1 mi? Prosedur nedir? istenilen belgeler neler?
--- Cocuklarin vatandaslik sonucu ne kadar zamanda belli olur.
milaket

New postby ay420 » Fri Jun 21, 2019 10:45 pm

Merhaba arkadaşlar,
ILR'ım var ve vatandaşlığa başvurmak için 1 yılı doldurdum. Çifte vatandaşlığın bir dezavantajı veya ekstra yükümlülüğü varmı acaba? Forumda bakındım bununla ilgili birşeyler göremedim hep avantajlardan (vizesiz yolculuk vs.) bahsedilmişti.
Internetten biraz araştırdım ama pek bir şey bulamadım, yaşadığım yerde çifte vatandaş olan başka bir Türk tanıdığım da yok yardımcı olursanız gerçekten çok ama çok sevinirim. Bazı ülkelerin vergi konusunda ağır kuralları olabiliyormus çifte vatandaşlara diye duymustum, Uk"de böyle birşey var mı acaba

Özellikle merak ettiğim vergiyle ilgili şu konular:
1) Vatandaşlığı alıp çifte vatandaş olduktan bir süre sonra, Türkiye'ye dönüş yaparsak, UK'ye herhangi bir bildirim, belge vs yapmamız gerekiyor mu?

2) Türkiye'ye dönüş yaparsam ve Türkiye de çalışmaya başlarsam, ordaki kazancımdan, edindiğim herhangi bir maldan dolayı buraya vergi ödemem gerekir mi?

3) Miras vergileri İngiltere'de çok yüksek diye duymuştum. Çifte vatandaş olarak Türkiye'de yaşadığımızda Türkiye'de kalan mirastan buraya vergi vermemiz gereker mi?

Çok teşekkürler.
ay420

Previous

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü