Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby Green007 » Fri Feb 09, 2018 12:39 pm

Arkadaşlar çok acil bir sorum var. Application Form'u doldururken nasıl oldu bilmiyorum ama Turkish Businessperson Dependant seçeneğini bulamadım ben de onun için de Turkish Businessperson vizesi formunu doldurmuşum, Dependant formunu doldurmak yerine. Yaptığım yanlışlığı ancak TLS Contact'e gittiğimde fark ettim, onlar da eğer bu şekilde göndermek istiryorsunuz gönderin ama sorun çıkabilir dediler. Aldığım evrakların süresi geçeceği için gönderdim onlar da not düştüler yalnız bunun ciddi bir sorun olacağını düşünüyorum. Başvurum sırf bundan dolayı direkt reddedilecek. Bir tavsiyeniz var mı?
Green007

New postby sibely » Fri Feb 09, 2018 1:13 pm

Herkese selamlar,

Sonuç olumlu :) 24 Mart'ta başlıyor ve 31 Mart'tan itibaren BRPmizi alabiliyormuşuz. Mart evet yanlış değil. Mart'ta gideceğimizi beyan etmiştik başvuru formunda. Bunu dikkate almışlar. Özel olarak kapak yazısı falan yazmamıştık. Bir ara Elissey yazmıştı, zaman bulduğumda ben de onun gibi detaylara değinmeye çalışacağım, çünkü onun yazdıkları büyük cesaret vermişti sağolsun.

Herkese bol şanslar.

Eh asıl maraton şimdi başlıyor. Hayırlısı :)
sibely

New postby Leo » Fri Feb 09, 2018 1:28 pm

Tebrikler @sibely Bundan sonrasında kolaylıklar dilerim.
Bugünkü sonuçlarla listeyi güncelleyelim biraz.

@mimar_istanbul 24 Kasım-2 Şubat
@myilmaz 24 Kasım
@Londoneye1714 27 Kasım (Ticaret)-5 Şubat Olumlu
@sibely 6 Aralık/İstanbul-9 Şubat Olumlu
@ozora 8 Aralık/İstanbul (IT)-8 Şubat Olumlu
@Leo 13 Aralık (Ticaret)-12 Şubat Olumsuz
@freedom 13 Aralık-9 Şubat Olumlu
@duantian 18 Aralık/İstanbul-12 Şubat Olumsuz
@Okeanos 12 Ocak (IT)
@meteboyaci 12 Ocak (IT)
@mcengiz 23 Ocak (IT)
@nurbanuh 24 Ocak (IT)
Last edited by Leo on Wed Feb 14, 2018 9:34 pm, edited 1 time in total.
Leo

New postby ozora » Fri Feb 09, 2018 3:16 pm

freedom wrote:Selamlar, bizim de 13 aralıkti. Bugün olumlu olarak aldık. Bekleyen herkese hayırlı haberler diliyorum.

İki sorum var, birincisi biz Bir günde brp alıp, polis kaydı yapıp dönmek istiyoruz. Bunun önünde bir engel yok sanırım değil mi?
Bir de galiba orvo perşembe kapalıydı, post office in de böyle kapalı olduğu bir gun var mı?

Merhabalar,

Oncelikle iyi dilekleriniz icin cok tesekkurler.

@sibely, @freedom sizlere de hayirli olsun, sonrasi icin de basarilar.

@freedom, biz agent ile calisiyoruz, max 2-3 gun dediler. Police office persembe kapilymis evet, ama post office icin bilgi vermediler, sanirim her gun acik. Biz garanti olsun diye P.tesi- Carsamba olarak planliyoruz.

Bilgilerinize.
ozora

New postby kismetseolsun » Sat Feb 10, 2018 12:36 pm

Arkadaslar,

IT olarak LTD Sirketi kurdugumuzda, home office olarak evi gosterbiliyor muyuz? Evin kira gideri ya da diger giderleri(utilities, internet vb) yine sirket gideri olarak gosterip kazanctan dusebiliyor muyuz? Tecrubesi olan arkadaslar paylasabilirler mi acaba?

Ayrica, ben forumdan ozet olarak basvuru dokumanlarini soyle cikardim, Basvuracak arkadaslar fayfalanabilirler: ??? kisimlar tam emin olamadiklarim. Fazla dokuman goz cikarmaz diyip vermeyi planliyorum

Basvuru Sahibi belgeleri:

Visa4UK sitesinden oluşturduğum başvuru turkish business persn formu ciktisi
is plani
Alternatif finansal planlar. (Optimist ve pesimist cash flow’lar)
vukuatli aile nüfus kayıt örnek - cevirip vermisler
Ikametgah
iş yerinden aldığım 6 Aylik bordrolarım
`work experience` kanitlamak icin antetli kagida muhurlu ve imzali yazi
3-6 Aylik Banka Hesap Hareketleri - Ama başvurduğum zamanki kur üzerinden kaç pound yaptığını gösteren
Diploma
Transkript
egitim sertifikaları, katılım belgeleri
detaylı cv
SGK hizmet dökümü
Arsiv Kaydi
evimin tapusu, araba ruhsati
eski pasaportlarin fotokopilri
pasaportun gerekli sayfalarının fotokopisi - ilk 4 sayfa fotokopisi
???Ek yatırıma ihtiyaç duyarsam satıp nakdi kullanabilir yazisi esinden eşimin hesaplarındaki parayı kullanabileceğime dair yazısı
sirket kurma asamasinda ilk olarak almam gereken seylerin fiyatlarini gosteren ekran goruntulerini (laptop, websitesi, printer, vs) Amazon.co.uk
kiralamayi dusunebilecegim birkac odanin ilanlarini
kimlik fotokopileri
???askerlik belgesi
????edevletten universite diploma kayit seysi
2 adet (verilen niteliklere uygun) fotoğraf
Konaklanacak yerin adresi - ilk asama icin -
kismetseolsun

New postby bdogramaci » Sat Feb 10, 2018 1:30 pm

Selamlar, burayı düzenli okuyan ve anlaşmaya hazırlanan herkese :) Biz başvurumuzu yaptık ve 8 Şubat'ta belgelerimizi teslim ettik. Bu forum başvuru sürecimizde bizim için inanılmaz katkı sağladı ve bilgilerimizi bulmamızda çok yardımcı oldu. Başvuracak arkadaşlarıma da mutlaka okumasını önereceğim bir kaynak burası.
Gelecek cevap doğrultusunda buraya da durumu aktaracağım.
bdogramaci

New postby Emre » Sat Feb 10, 2018 1:44 pm

@kismetseolsun işin doğasına göre bazı masrafları şirket masrafları olarak vergiden düşebilirsin. Misal internet. İnterneti şirket adına açarsan business hesabı olarak o zaman sorun olmaz. Ancak elektrik, su, vergi, kira gibi masrafları düşemezsin.

Sonuçta evi ev olarak kullanıyorsun. kısmi olarak işin için kullanacaksın. O kısmi kullanım için cüzi bir miktar düşülebiliyor bildiğim kadarıyla ama ev sahibinin onayı falan gerekiyor. O yüzden uğraşmaya gerek yok. Yine de muhasebecine sorabilirsin.

Ben de LTD sahibiyim ve evden çalışıyorum. Sadece internet hattı şirket üzerine. Onu şirket hesabından ödüyorum.
Emre

New postby kismetseolsun » Sat Feb 10, 2018 6:21 pm

@Emre, tesekkurler cevabin icin.

Bir arkadasim evin ek odasi varsa, oransal olarak kira ve utilitiesi dusebilirsin dedi bakalim accountant ne der. Dedigin gibi land lorddan belge alma detayini atlamamak lazim.

Tesekkurler, iyi forumlar.
kismetseolsun

New postby duantian » Sun Feb 11, 2018 2:04 pm

Decision Made olmuş :) İnşallah yeşil sonuç alırız biz de :) Sonuç gelince yazacağım. Başvuru 18 Aralıktı. Decision made geldikten kaç gün sonra Ready for Collection olmuştu. Bilgisi olan var mı?
Leo wrote:Tebrikler @sibely Bundan sonrasında kolaylıklar dilerim.
Bugünkü sonuçlarla listeyi güncelleyelim biraz.

@mimar_istanbul 24 Kasım-2 Şubat
@myilmaz 24 Kasım
@Londoneye1714 27 Kasım (Ticaret)-5 Şubat Olumlu
@sibely 6 Aralık/İstanbul-9 Şubat Olumlu
@ozora 8 Aralık/İstanbul (IT)-8 Şubat Olumlu
@Leo 11 Aralık (Ticaret)
@freedom 13 Aralık-9 Şubat Olumlu
@duantian 18 Aralık/İstanbul
@Okeanos 12 Ocak (IT)
@meteboyaci 12 Ocak (IT)
@mcengiz 23 Ocak (IT)
@nurbanuh 24 Ocak (IT)
duantian

New postby sibely » Sun Feb 11, 2018 5:24 pm

@duantian selamlar,

Umarım sonucun olumlu olur. Decision made ile Ready for collection arasında bir kaç saat oluyor. 2-3 saat diyelim ortalama. Pazartesi öğlene kadar ready for collection olur diye tahmin ediyorum. Sen yarın alacakmış gibi belgeni, kimlik fotokopini hazırla.

Bol şans.
sibely

New postby Green007 » Sun Feb 11, 2018 6:46 pm

Arkadaşlar, merhaba, kusura bakmayın, cevap alamadığım için sorumu bir daha sormak istedim: Başvururken Dependant'ım için de Turkish Businessperson formunu doldurmuşum. TLS'de bir hata olmuş diye not düştüler fakat bunun vize reddine sebep olabilecek kadar ciddi bir sorun olduğunu düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz, bana ne tavsiye edersiniz? Başvurumu geri çekip tekrar m başvurmalıyım? Hata olduğunu fark ederler zaten dependant'ımın 18 yaş altı olduğunu görünce. Benim başvurumda bir sıkıntı yok ama dependant'ım için yanlış formu doldurdum. Onunkinin reddedilip benmkinin kabul edilmesi gibi bir durum olabilir mi sizce?
Green007

New postby kismetseolsun » Sun Feb 11, 2018 9:44 pm

Merhaba,

IT sektorunde, rakipler olarak nasil girdi verdiniz acaba? Rakipleri isim isim vermek mantikli gelmiyor bana, rakip analizi ile ilgili bilgi paylasabilir misiniz?

IT sektoru istatistiklerini webde eski buluyorum, yeni basvuru yapanlar istatistiklerin linkini koyabilir mi?

Simdiden tesekkurler.
kismetseolsun

New postby stnr » Mon Feb 12, 2018 5:36 am

Merhaba,

Bizde 18 Aralıkta Ankara'dan başvurduk. Sektörümüz IT. Bu hafta içerisinde sonucun açıklanmasını bekliyoruz. Sonucu mutlaka paylaşacağım.

Herkese başarılar diliyorum.
stnr

New postby nurbanuh » Mon Feb 12, 2018 6:42 am

IT sektöründe ne iş yapacağına göre rakipleri ele almalısın. en azından biz öyle yaptık. bizimle benzer hizmetleri olan firmaları küçük orta büyük farketmeksizin liste halinde yazdık ve her bir rakip için, bu rakibe karşı nasıl satış yapabileceğimizi yazdık.

IT sektörü dediğimiz çok geniş bir alan. benim tavsiyem ne tür bir iş yapacaksan ona göre market analizi yapman. örneğin software development, data architecture, cloud sistemler, test engineering, vb.

ayrıca ne tür bir istatistiğe ihtiyacın var? business planının genel kurgusuna uygun istatistiklerle desteklemen gerek. yine yapacağın iş ile ilgili olanlarını eklemelisin. google da genel olarak UK in IT yatırımlarında dünyanın ikinci pazarı olduğuna dair haberler bulunuyordu.

kismetseolsun wrote:Merhaba,

IT sektorunde, rakipler olarak nasil girdi verdiniz acaba? Rakipleri isim isim vermek mantikli gelmiyor bana, rakip analizi ile ilgili bilgi paylasabilir misiniz?

IT sektoru istatistiklerini webde eski buluyorum, yeni basvuru yapanlar istatistiklerin linkini koyabilir mi?

Simdiden tesekkurler.
nurbanuh

New postby kismetseolsun » Mon Feb 12, 2018 7:46 am

Tesekkurler @nurbanuh.

Aslinda software development &Consultancy olacak. bununla ilgili google dan bakacagim diye anladim, tesekkurler.

Ek soru olarak, arkadaslar;

IT (Software consultancy) musteri nasil bulacaksin sorusunun cevabi olarak neler soylediniz? Nasil musteri bulunacak? networking eventlere katilacagim dediniz mi? Eger cevabiniz evet ise bunlari internette nereden bulabiliriz?

Tesekkurler, iyi forumlar.
kismetseolsun

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü