Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby dartanyan » Wed May 16, 2018 11:47 am

sterimar wrote:Merhabalar,
Biz eşimle istanbul'dan 2 Şubat'ta başvurumuzu yapmıştık. 19 Nisan'da olumlu sonuç aldık. Sektör, mühendislik/proje yönetimi.
Listeyi güncelliyorum. Darısı tüm bekleyenlerin başına.

@sibely 6 Aralık/İstanbul-9 Şubat Olumlu
@ozora 8 Aralık/İstanbul (IT)-8 Şubat Olumlu
@Leo 13 Aralık (Ticaret)-12 Şubat Olumsuz
@freedom 13 Aralık-9 Şubat Olumlu
@duantian 18 Aralık/İstanbul-12 Şubat Olumsuz
@stnr 18 Aralık/Ankara (IT)- 21 Şubat Olumlu
@alibaba 26 Aralik/Istanbul - 9 Mart Olumlu
@gokhancaglar 27 Aralik/Ankara - 12 Mart Olumlu
@kemanci34 8 Ocak
@Tikirs 9 Ocak - 20 Mart olumlu
@Okeanos 12 Ocak (IT) - 21 Mart olumlu
@meteboyaci 12 Ocak (IT) - 22 Mart olumlu
@dartanyan 19 Ocak (IT) - 11 Nisan olumlu
@mcengiz 23 Ocak (IT) - 4 Nisan olumlu
@furkan 23 Ocak (Design) - 12 Nisan olumlu
@nurbanuh 24 Ocak (IT) - 10 Nisan olumlu
@sterimar 2 Şubat (muh) - 19 Nisan olumlu
@bdogramaci 8 Şubat (UX - IT) - 19 Nisan olumlu
@Murat81 13 Subat - 20 Nisan olumlu
@duxira 11 Nisan (IT)

Yoğunluktan listeyi update etmeyi unutmuşum. Herkese iyi şanslar
dartanyan

New postby cakery » Wed May 16, 2018 1:18 pm

Arkadaşlar merhaba;
Forumu uzun süredir takip eden ve son 2 yıldır ankara anlaşmasına başvurmayı planlayan biri olarak sonunda başvurumu yapmaya nerdeyse hazırım:)Bu sürede forumdan çok şey öğrendim kesinlikle.Takıldığım yerlerde birkaç sorum olacak.

İlk 10 sene önce Dil eğitimi için Londra'ya gittim.Sonrasında nerdeyse her sene turistik amaçlı çok fazla giriş çıkış yaptım.Toplam 7 adet uk vizem var.Hiç sorun yaşamadım.

İzmirde ilk 3 yılı evden ,son 5,5 yılı vergiye tabi kendi dükkanımdan butik pastacılık yaptım.Londra'da da aynı işi yapacağım.Hatta Londra'da,daha önce kendi işyerimde eğitim verdiğim bir kursiyerim ve yine ankara anlaşması ile giden bir müşterim var.
2 ay önce dükkanımı devrettim.Parayı elden nakit alıp kendi hesabıma tl olarak yatırdım.Parayı aldığıma dair devir alan kişilerle kendi aramızda yaptığımız bir sözleşmemiz var.Banka da ki bu parayı sermaya olarak göstermem sizce sorun olur mu? Birde mutlaka sterlin olarak mı hesapta tutmamız gerekiyor parayı.

Eğer ki para kaynağından emin olmazlar diye düşünürsek arabamı satmalı mıyım??

Sevgilerr..Saygılar:)))
cakery

New postby Atlas Assistance » Wed May 16, 2018 1:48 pm

Öncelikle umarım her şey istediğniz gibi olur cakery... Para kaynağı konusu çok ciddiye alınan bir konu.Kendi aranızda yaptığınız satış sözleşmeniz resmi bir evrak olmadığından ve parayı elden almış olduğunuz için bu sorun yaratacaktır diye düşünmekteyim.İşi garantiye almak için arabanızı satıp para transferini banka kanalı ile yapmalı ve gelen paranın açıklamasında plaka mutlaka gözükmeli son olarak noter satış evrağını plandaki hesap dökümüne ekleyip ilişkilendirmek en akıllıca işlem olacaktır...
Last edited by Atlas Assistance on Wed May 16, 2018 2:16 pm, edited 3 times in total.
Atlas Assistance

New postby orduevi » Wed May 16, 2018 1:50 pm

@murattu73 red almana üzüldüm ve sasırdım cunku IT alanından başvurmuşsun. Asagidaki red sebebi madde kafamı karistirdi.

1-Türkiye'de daha önce kendi işimi yapmadığım hep özel sektörde çalıştığımı öne sürmüşler.

Hiçbirimiz kendi şirketimizi kurmadık ve özel sektörde calistik. Bence başvuru yoğunluğundan dolayı yeni ve legal bir red sebebi bulmuslar kendilerine. Bu madde nasıl gecilir bilmiyorum. Bir sure freelance olarak fatura kesip dışardan is alsan ve bu faturalari da koysan? 2 sene once boyle bir red sebebi okumadım hatirlamiyorum. Artık iyice zorlaştırmaya calisiyor Home Office.
orduevi

New postby cakery » Wed May 16, 2018 2:03 pm

Atlas Assistance wrote:Öncelikle umarım her şey istediğniz gibi olur cakery... Para kaynağı konusu çok ciddiye alınan bir konu.Kendi aranızda yaptığınız satış sözleşmeniz resmi bir evrak olmadığından ve parayı elden almış olduğunuz için bu sorun yaratacaktır diye düşünmekteyim.İşi garantiye almak için arabanızı satıp para transferini banka kanalı ile yapmalı ve gelen paranın açıklamasında plaka mutlaka gözükmeli son olarak noter satış evrağını plandaki hesap dökümüne ekleyip ilişkilendirmek en akıllıca işlem olacaktır...

Bilgi için çok teşekkür ederim.Evet ingilizlerin ne kadar kuralcı olduklarını ve bu vize için özellikle para konusunda takıldıklarını biliyorum .O yüzden kafam karışıktı.Söylediğiniz gibi arabamı satışa çıkarıp başvuru süresini biraz daha ertelemem gerekecek gibi:)
cakery

New postby rbayrakoglu » Wed May 16, 2018 2:12 pm

murattu73 wrote:Herkese merhabalar ,

1 Mart 2018 de yaptığım başvuruya bugün red aldım. Sebep olarak 2 madde yazmışlar.

1-Türkiye'de daha önce kendi işimi yapmadığım hep özel sektörde çalıştığımı öne sürmüşler.

2-Bir de BP de işi kurmayı planladığım bölgede beni öne çıkaracak sebeplerin fiyat ve tecrübe
avantajı olacağını söylemiştim. Fakat bunları destekleyen bilgilerin olmadığını söylemişler.
Halbuki BP de IT danışmanları ile ilgili İngiltere'deki ortalama fiyat bilgilerini ve benim uygulayacağım ücretleri vermiştim .

Şimdi bunlarla ilgili düzeltmeleri yapıp tekrar başvuracağım.
Fakat 1. madde ile ilgili ne yazılması gerekiyor bilemedim.
Bu konuda geçmiş tecrübesi olan var ise bilgi paylaşabilir mi acaba ?

herkes gibi bende okuduklarımdan kendi mantığıma uyna 1 yorum yapacağım ama bu çok afaki, gerçeklikle bağı olmayabilir. sonuçta bu palnları okuyan kişilerin kriterleri nedir, ne onlar için önemlilidir sadece tahmin ediyoruz. ki sizin örnekte RED olan başka 1 örnekte RED olmuyor. 1 mantığa da oturtamıyoruz... 1) madde de fiyattan önce çalıştığınız projelerin içinde ne kadar ne düzeyde çalıştığınızı ispatlayıp aşılabilir. ancak IT nin doğası gereği zor bu ve bazı meslektelerde (kuaförlük mesela neyi nasıl ispatlayacaksın).. Bu çalışma süresini ispatlamaya yönelik 1 şeyler, yada proje sahiplerinden alınan referans ile belki aşılabilir ama çok subjektif bir alan IT.(banada çok uzak konu) 2) Daha önceki mesajda dada yazmıştım bu konuda biraz UK ye hak veriyorum. bir kişinin iyi, kusursuz iş üretmesi gibi şeyler iyi ticaret yürüteceğiniz anlamına gelmez. Ticaret para çevirmek tahsilat yapmak hatta şirket büyüyünce yönetici olup altınızda başkalarını yönlendirip çalıştırmak farklı şeyler. bu 2. madde sizin için daha sıkıntı çünkü TR de freelance fatura kesilemiyor. ancak ben 2. maddenin aksi durumlarıda okudum. sanırım sizin portfolyonunuzu zayıf buldukları için tam inanmadıkları için BP na afaki 2. maddeyi yazmışlar hissi oluştu bende. yine söylüyorum bunlar sadece kişisel tahminler.
rbayrakoglu

New postby metinnsanalann » Wed May 16, 2018 2:32 pm

Herkese selamlar,

Yarın 11:30 itibari ile artık evraklarımı Ankara'da TLS Contact aracılığı ile teslim ediyorum. Yaklaşık 2 ay süren BP hazırlama evrak toparlama süresi içerisinde sunacağım verileri sizinle paylaşıyorum.

Sektör : IT ( Web-Grafik tasarım ve programlama)

-Business Plan
-İş yerimden halen çalıştığıma dair belge, maaş bordları, SGK dökümleri. (proje yöneticisi olarak çalışıyorum)
-Daha önce freelance çalıştığım kişi ve iş yerlerinden antetli kağıda yazılmış yazılar ve ekinde yaptığım işlerin fotoğrafları.
- İskoçya Dundee şehrinde yapmak istediğim işle ilgili ayrıntılı bir pazar araştırması ve 6 kişiden aldığım referans yazıları. (kız arkadaşım orada yaşadığı için ve daha önce website tasarımları yaptığım için pek zorlanmadım)
-Adli sicil belgesi ( İngilizce olarak e-devletten alınabilir)
-Son 6 aylık banka hareketleri (USD-Euro ve TL karışıklıkları - Gerizekalı bankadan Pound karşılığını alamadım)
-Diplomalarım ( Ön lisans ve lisans) , transcriptler ve yeminli tercüman tarafından çevirileri.
- Aldığım her türlü sertifikalar ve katılım belgeleri.
-Anne ve babamdan aldığım eğer finansal bir sorun yaşarsam yardım edebileceklerine dair yazı ve destekleyici dökümanlar ( tapu gibi)
- BP içerisinde yazdığım ve açıkladığım başlıklar:
1) Executive Summary
2) Company Description
Company Ownership
The Plan
Products and services
First Year Milestones
S.W.O.T. Analysis

3) Market Analysis
Target markets
Profile of competitors
Competitive advantage

4) Marketing Strategy
Strategic Market Integration
Digital Marketing & Visibility Strategy
Word of Mouth
Sales and Pricing
Price List
Client Feedback and Quarterly Analysis

5) Financial Projections
Overview
Monthly Operating Expenses
Startup Costs
Direct Costs/ Revenue Bonus
Service Breakdown
Sales and Revenue Forecast
Three Year Sales vs Operating Costs
Detailed Year One Cashflow 24
Pessimistic Year One Cashflow
Personal Expenses
Personal Savings
Appendices

Kısacası çok fazla laf kalabalığı yapmadan özenle ve detaylı hazırlanmış bir BP oldu. Kız arkadaşımla birlikte hazırladık. Anadili İng. olduğu için daha formal olduğunu düşünüyorum. Umarım 3 ay'a kadar hayırlı haberlerimi döneceğim :)

NOT: 15 gün sonra Amerika 'da olacağım için pasaportumu vermek yerine £51 ödeyerek bende kalmasını sağlayacağım.

Adımı listeye ekliyorum selamlar.

@kemanci34 8 Ocak
@duxira 11 Nisan (IT)[/quote]
@metinnsanalann 17 Mayıs (IT)
metinnsanalann

New postby metinnsanalann » Wed May 16, 2018 2:37 pm

kismetseolsun wrote:Cevap icin cok tesekkur ederim. IT olarak az da olsa varmis, buradan yararlanmaya calisacagim. Son zamanlarda kabul alan IT BP leri paylasmak isteyen olursa simdiden tesekkur ederim.

Soru bazindan ziyade pazar arastirmasi, rakipler, chartlar buralar gozumde cok buyudu. Neyi nasil koyacagimi, pazar analizini nasil sunacagimi, rakipler ki binlerce bu isi yapan var bunlari nasil yazacagimi bilemiyorum...

Biraz bakayim belki baska arkadaslar da paylasirlar, hepsinden bir derleme yapmaya calisacagim.

Tesekkurler @rbayrakoglu

Ben tüm araştırmaları malum orada olmadığım için çevredeki firmaları google map'den bularak sitelerinden price list ulaşarak elde ettim ve örneğin o kişiler bu kadara yapıyor verdiği hizmetler bu , ben ise bu kadara yapacağım verdiğim hizmetler şu gibisinden yaptım, ayrıca potansiyel müşteri konusunda SEO ve AdWords dijital reklamcılık yapacağım için Adw. hesabından hangi anahtar kelimeler ne kadar araştırılmış ben biriyle iş yaparken ona bunları önerirsem kişiye ne faydası olur gibisinden yaptım . Gözünüz korkmasın sadece biraz emek ve dikkat gerektiriyor.
metinnsanalann

New postby metinnsanalann » Wed May 16, 2018 2:40 pm

murattu73 wrote:Herkese merhabalar ,

1 Mart 2018 de yaptığım başvuruya bugün red aldım. Sebep olarak 2 madde yazmışlar.

2-Bir de BP de işi kurmayı planladığım bölgede beni öne çıkaracak sebeplerin fiyat ve tecrübe
avantajı olacağını söylemiştim. Fakat bunları destekleyen bilgilerin olmadığını söylemişler.
Halbuki BP de IT danışmanları ile ilgili İngiltere'deki ortalama fiyat bilgilerini ve benim uygulayacağım ücretleri vermiştim .

Şimdi bunlarla ilgili düzeltmeleri yapıp tekrar başvuracağım.
Fakat 1. madde ile ilgili ne yazılması gerekiyor bilemedim.
Bu konuda geçmiş tecrübesi olan var ise bilgi paylaşabilir mi acaba ?

BP de yazmış olduğunuz işinizle alakalı bir şey yapmamışsınız ? Ben bunu anlıyorum bu yazıdan.
metinnsanalann

New postby orduevi » Wed May 16, 2018 3:00 pm

@metinnsanalann asagidaki madde biraz sakıncalı. Negatif birşey koymamani tavsiye ederim BP'ina.

-Anne ve babamdan aldığım eğer finansal bir sorun yaşarsam yardım edebileceklerine dair yazı ve destekleyici dökümanlar ( tapu gibi)

Ben eger finansal sorun yasarsam nereden yardim alırım gibi bilgiler eklemedim hic.
orduevi

New postby Gemekler » Wed May 16, 2018 3:04 pm

Merhabalar,

Listeyi güncelliyorum

@kemanci34 8 Ocak
@duxira 11 Nisan (IT)
@Gemekler 9 Mayıs (IT) [/quote]
@metinnsanalann 17 Mayıs (IT)
Gemekler

New postby metinnsanalann » Wed May 16, 2018 6:25 pm

orduevi wrote:@metinnsanalann asagidaki madde biraz sakıncalı. Negatif birşey koymamani tavsiye ederim BP'ina.

Ben eger finansal sorun yasarsam nereden yardim alırım gibi bilgiler eklemedim hic.

Aslında bana da negatif bir etki yaratır diye düşündüm ama kendinize güvenmiyor musunuz falan derler diye bilemedim..
metinnsanalann

New postby Murti » Wed May 16, 2018 8:45 pm

Arkadaslar Merhaba bu post ta daha onceki sayfalarda yazmistim.
26 Nisanda IT alaninda istanbuldan basvurumuzu yaptik. Benden onceki tarihleri ekleyerek bir liste olusturmustuk simdi sanirim yeni bir liste olusturulmus bu listeyi kim takip ediyor acaba takip eden arkadas asagidaki listeyide dikkate alirsa guncellik korunur kanisindayim.

Daha onceden hazirlanan liste

@kemanci34 8 Ocak
@dartanyan 19 Ocak (IT)
@luigi 12 Şubat -
@violinist 28 Şubat -
@tarkan&tugba 9 Nisan (Travel Cons) -
@duxira 11 Nisan (IT) -
@Murti 26 Nisan (IT) -
Murti

New postby kismetseolsun » Thu May 17, 2018 10:46 am

@metinnsanalann hayirli olsun, umarim olumlu olur. Bilgi icin de tesekkurler. Market analysis ve marketing bolumlerinden paylasim yapman mumkun olur muydu? Icerikte neler olduguna dair sahsi olmayan bilgilerden...

tesekkurler
kismetseolsun

New postby Atlas Assistance » Thu May 17, 2018 12:30 pm

[quote="cakery"][quote="Atlas Assistance"]

Başvuru hazırlığında parayı pound olarak tutmakta mantıklı olacaktır.Kurlar çok harketli ve sürekli artıyor iki ay önce 5,25 olan kur şu an 6.00 olur kabul gelirse zaten orda pound gerekecek bence bekleme aşamasında da poun da durmalı
Last edited by Atlas Assistance on Wed May 23, 2018 2:53 am, edited 3 times in total.
Atlas Assistance

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü