Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby duxira » Mon Jun 04, 2018 11:02 am

Merhaba,
Nisan ayı başvurularından sonuç alan var mı? Veya çevrenizden duyduğunuz da olabilir.
duxira

New postby Atlas Assistance » Mon Jun 04, 2018 12:35 pm

duxira wrote:Merhaba,
Nisan ayı başvurularından sonuç alan var mı? Veya çevrenizden duyduğunuz da olabilir.

Şimdilik mart ayının ilk haftasının cevapları geliyor.
Atlas Assistance

New postby t.arch » Mon Jun 04, 2018 1:06 pm

Merhaba,
Biz de eşim üzerinden Ankara Anlaşmasına başvuracağız. İş planını kendimiz hazırlıyoruz. Bu süreçte forumun çok faydası oldu (katkısı olan herkese teşekkürler). Finansal plan kısmında aklıma takılan birkaç madde hakkında yardımınızı bekliyorum.Eşim hem mimarlık hem de iç mimarlık mezunu. İş planını, mevcut bina ölçüm ve çizim (rölöve) hizmeti vermek üzere hazırladık. Limited şirketi kurmayı planlıyoruz. Sorularıma gelince;

1) Finansal planda net profiti hesaplarken, eşime Director's salary olarak belirlediğimiz maaşı düşmeli miyiz?
2) Eğer düşülecekse minimum ne kadar net profit göstermek gerekir?
(biz yıllık £30K maaş gösterdik. Maaşı da düşersek net profit £4K civarlarında oluyor. Acaba az mı?)

Teşekkürler
t.arch

New postby Gemekler » Mon Jun 04, 2018 4:45 pm

pembelina wrote:
Gemekler wrote:Decision Made olduğu zaman https://www.visa4uk.fco.gov.uk/ sitesinden Decision Made gibi birşey yazıyor mu? Mailde spam'a düşme gözden kaçma ihtimaline karşılık takip edecebileceğim bir yer var mı?

Merhaba Gemekler,
Hayir, o sayfaya login oldugunuzda “Decision Made” gibi birsey yazmiyor. Basvurunuzu o link’ten submit ettikten sonra basvuru durumunu takip edebilmek icin TLS Contact’in sayfasina da ayrica uye oluyorsunuzya, o sayfada basvuru surecinizi takip edebilirsiniz. “Decision Made”in yanindaki ikon kirmizidir, yesile doner. Zaten o sirada size de ilgili email gelir.

Bekleyis heyecanli :) Guzel haberler almaniz dilegiyle...

Teşekkür ederim. İnşallah hayırlı haberleri paylaşabilirim. Aynı temennileri herkes için diliyorum.
Gemekler

New postby Gemekler » Mon Jun 04, 2018 5:08 pm

pembelina wrote:
Gemekler wrote:Decision Made olduğu zaman https://www.visa4uk.fco.gov.uk/ sitesinden Decision Made gibi birşey yazıyor mu? Mailde spam'a düşme gözden kaçma ihtimaline karşılık takip edecebileceğim bir yer var mı?

Merhaba Gemekler,
Hayir, o sayfaya login oldugunuzda “Decision Made” gibi birsey yazmiyor. Basvurunuzu o link’ten submit ettikten sonra basvuru durumunu takip edebilmek icin TLS Contact’in sayfasina da ayrica uye oluyorsunuzya, o sayfada basvuru surecinizi takip edebilirsiniz. “Decision Made”in yanindaki ikon kirmizidir, yesile doner. Zaten o sirada size de ilgili email gelir.

Bekleyis heyecanli :) Guzel haberler almaniz dilegiyle...

TLS Contact sayfasına üye oldum. Başvuruyu takip etme kısmında TLS Contact Number var. Fakat Decision Made diye bişi göremiyorum. Tamamlandı yeşil, beklemede turuncu, dikkat kırmızı ve tamamlanmadı beyaz alanları var.

Hemen altında Form1 var turuncu renkte. Doğru yerden mi bakıyorum. Mail adresine baktım. Decision Made ile ilgili bir mail yok.
Gemekler

New postby nickeda » Wed Jun 06, 2018 9:56 am

Herkese merhaba,

Bugün TLS'ten, 13 Mart İstanbul başvurumuzun sonuçlandığına dair mail geldi. Az önce pasaportumuzu teslim aldık. (ben fotoğrafçı, eşim dependant) Sonuç olumlu. 11 Haziran-11 Temmuz olmak üzere 1 aylık vize vermişler. Bu tarihler içinde giriş yapıp, UK'ye giriş gününden itibaren 7 gün içinde polis kaydımızı yapmamız gerekiyor.

Bekleyen herkese sabır diliyorum.
nickeda

New postby Atlas Assistance » Wed Jun 06, 2018 1:15 pm

Tebrikler nickeda 13 Mart parmak izi tarihiniz miydi?
Atlas Assistance

New postby Emre » Wed Jun 06, 2018 2:19 pm

@Atlas Assistance Türkiye'den yapılan başvurularda parmakizi zaten başvuru günü veriliyor. Parmakizi sonradan verilmilyor. Haliyle evet 13 Mart hem parmakizi tarihi hem de başvuru tarihidir.

Onun dışında artık UK'den online olarak başvuru yapılabiliyor, ve başvuru formu tamamlandığında otomatik olarak parmakizi mektubu çıkıyor. Onunla gidip parmakizi veriyorsun. Artık bu mektubu beklemeye gerek kalmadı UK içinden online olarak başvuru formu dolduranlar için.
Emre

New postby Atlas Assistance » Wed Jun 06, 2018 3:47 pm

Emre beycim dediğinizi biliyorum türkiyede de online sisteme girip formları dolduruyorsun (Application Submitted) bu başvuru tarihin oluyor randevu alıp evrakları teslim edip parmak izini verdiğin tarih ise (Transferred for Decision ) ileriki bir tarih oluyor benim sorum nickeda ya bu yöndeydi...Yani 13 mart Application Submitted tarihi mi yoksa Transferred for Decision tarihiniz miydi?
Atlas Assistance

New postby tasluk » Wed Jun 06, 2018 5:13 pm

bugra99 wrote:Merhaba,

Pasaportunu TLS'e verdikten sonra ikinci pasaport cikaran oldu mu? Maalesef yurt disina cikma ihtimalim var. Cikarirsak sorun olur mu?

Tesekkurler.

2. pasaportu herkese vermiyorlar hocam. Özellikle gerçekten ihtiyacın olduğu ve bazı ülkelerin diğer ülkelerin vizelerini gördüğünde vize vermemesi gibi mağduriyetlerin yaşanmaması için aslında 2. pasaport uygulaması. Bunun yerine TLS'nin sayfasından adding services kısmında pasaport passback kullanıyorsun başvururken pasaportunu geri iade ediyorlar. 330 TL civarında birde ücreti var yanılmıyorsam.
tasluk

New postby dario » Wed Jun 06, 2018 5:26 pm

30 Nisan’da @Murti’nin güncelleyip gönderdiği listeden sonra gönderilen postları toparladım:

@violinist 28 Şubat (Ankara) - 30 Mayıs olumlu
@fastUK19 28 Şubat (Ankara) - 31 Mayıs olumlu
@nickeda 13 Mart (fotoğrafçılık) - 6 Haziran olumlu
@tarkan&tugba 9 Nisan (Travel Cons) -
@duxira 11 Nisan (IT) -
@Murti 26 Nisan (IT) -
@cvsvsvs 16 Mayıs (ICT & Business consulting) -
@bugra99 24 Mayıs (Ankara) -
@dario 1 Haziran (Kolombiya) -

———

Ayrıca ilginç bulduğum bir durum:
Kolombiya’da VFS üzerinden yapılan Turkish Businessperson vizesi UK’de incelenmek yerine Bogota’daki FCO’da işleme alınacakmış. (Türkiye’den yapılan başvurular UK’de incelemeye alınıyor diye okumuştum)

Bu konuyla ilgili bir bilgisi olan var mı? VFS’deki çalışan kişi bu vize türünü ilk kez işleyeceğini söylemişti. Sizce başvurunun sonuçlanma süresini/cevabını etkiler mi?
dario

New postby Emre » Wed Jun 06, 2018 5:32 pm

Basvurunu TLS’de teslim ettigin gun basvuru tarihidir. Muhtemelen arkadas da bu tarihi soyledi mesajini yazarken. Parmakizini de o gun verirsin. Ikisi ayri tarihlerde verilmez.

Turkiye’de internetten form doldurdugun tarih basvuru tarihi degildir. Sonucta o formu gunler oncesinden doldurup tamamlayabiliyorsun. Randevunu da gunler sonrasina alabiliyorsun.

Offline form ile UK icerisinden yapilan bir basvuru icin parmakizi mektubu tarihi sorsan anlarim. Turkiye icin boyle bir tarih farki yok.
Emre

New postby Atlas Assistance » Wed Jun 06, 2018 5:39 pm

Emre beycim bunlar gereksiz tartışmalar...
Sorum gayet net ve basit ben nickeda ya 13 mart internetten form doldurduğunuz ve randevu aldığınız tarih mi gidip belgelerinizi teslim edip parmak izi verdiğiniz tarih mi diye sordum.
kendisi cevap verir yada vermez neden ısrarla siz cevap veriyorsunuz ki :)
Last edited by Atlas Assistance on Wed Jun 06, 2018 6:08 pm, edited 7 times in total.
Atlas Assistance

New postby Emre » Wed Jun 06, 2018 5:48 pm

Israrla cevap verdigim yok. Bana hitaben yazmissin son yazdigini ben de o yuzden cevapladim. Sonucta burasi bir forum. Dogru bilgiyi verip, yanlis sorulmus bir soruyu duzeltmeye calistim. Farkli yorumluyorsan yapacak birsey yok tabi. Arkadas yazar parmakizi tairihini, application submitted ve transferred for decision tarihlerini. Forumu okuyanlar da aydinlanmis olurlar.
Emre

New postby kismetseolsun » Fri Jun 08, 2018 7:23 am

t.arch wrote:Merhaba,
Biz de eşim üzerinden Ankara Anlaşmasına başvuracağız. İş planını kendimiz hazırlıyoruz. Bu süreçte forumun çok faydası oldu (katkısı olan herkese teşekkürler). Finansal plan kısmında aklıma takılan birkaç madde hakkında yardımınızı bekliyorum.Eşim hem mimarlık hem de iç mimarlık mezunu. İş planını, mevcut bina ölçüm ve çizim (rölöve) hizmeti vermek üzere hazırladık. Limited şirketi kurmayı planlıyoruz. Sorularıma gelince;

1) Finansal planda net profiti hesaplarken, eşime Director's salary olarak belirlediğimiz maaşı düşmeli miyiz?
2) Eğer düşülecekse minimum ne kadar net profit göstermek gerekir?
(biz yıllık £30K maaş gösterdik. Maaşı da düşersek net profit £4K civarlarında oluyor. Acaba az mı?)

Teşekkürler

Selamlar,

Bu soruya cevap verebilecek tecrubeli arkadaslar, ben de 1. soruda takildim, bilgisi olan arkadasa simdiden tesekkur ederim.

1. Soruyu biraz acarsak, finansal planda, kendi sahsi harcamalarimizi (misal ev kirasi, grocerries vs) bunlari vermiyoruz hersey sirket ile alakali degil mi? Bu noktada ben virtual office olarak dusunuyorum bunun giderini yazacagim ama bu durumda kendi yuklu ev kirami hicbir yerde gostermemis oluyorum, bu konuyu da hafif acabilirseniz sevinirim.

2. Soru icin forumda birkac sayfa once de gecmis olmali. Maasin vergiden muaf olacagi bir miktar var 11400 pound civarinda, net rakami 2018 icin internetten arastirirsiniz. Bu miktarin uzerinde maas icin vergi veriliyor. Bu nedenle maasi boyle dusuk tutup, Divident vermek daha mantikli oluyormus, misal aylik 2000 de divident. Bu durumda divident icin %20 vergi ile tax efficient olunuyormus.

Iyi gunler.
kismetseolsun

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü