Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby kismetseolsun » Fri Jun 08, 2018 8:13 am

Merhabalar,

Startup costlarda, kisa vadeli baslangic costlarini veriyoruz degil mi? Ornegin 1 ay icinde harcanacak kisim. Bu noktada, o 1 aylik sure icindeki otel ya da rent masrafini da - daha genis anlamda sirket kurarken yaptigim sahsi harcamalari da gosterecek miyim sizce? Tesekkurler.
kismetseolsun

New postby orduevi » Mon Jun 11, 2018 2:03 am

kismetseolsun wrote:
t.arch wrote:Merhaba,
Biz de eşim üzerinden Ankara Anlaşmasına başvuracağız. İş planını kendimiz hazırlıyoruz. Bu süreçte forumun çok faydası oldu (katkısı olan herkese teşekkürler). Finansal plan kısmında aklıma takılan birkaç madde hakkında yardımınızı bekliyorum.Eşim hem mimarlık hem de iç mimarlık mezunu. İş planını, mevcut bina ölçüm ve çizim (rölöve) hizmeti vermek üzere hazırladık. Limited şirketi kurmayı planlıyoruz. Sorularıma gelince;

1) Finansal planda net profiti hesaplarken, eşime Director's salary olarak belirlediğimiz maaşı düşmeli miyiz?
2) Eğer düşülecekse minimum ne kadar net profit göstermek gerekir?
(biz yıllık £30K maaş gösterdik. Maaşı da düşersek net profit £4K civarlarında oluyor. Acaba az mı?)

Teşekkürler

Selamlar,

Bu soruya cevap verebilecek tecrubeli arkadaslar, ben de 1. soruda takildim, bilgisi olan arkadasa simdiden tesekkur ederim.

1. Soruyu biraz acarsak, finansal planda, kendi sahsi harcamalarimizi (misal ev kirasi, grocerries vs) bunlari vermiyoruz hersey sirket ile alakali degil mi? Bu noktada ben virtual office olarak dusunuyorum bunun giderini yazacagim ama bu durumda kendi yuklu ev kirami hicbir yerde gostermemis oluyorum, bu konuyu da hafif acabilirseniz sevinirim.

2. Soru icin forumda birkac sayfa once de gecmis olmali. Maasin vergiden muaf olacagi bir miktar var 11400 pound civarinda, net rakami 2018 icin internetten arastirirsiniz. Bu miktarin uzerinde maas icin vergi veriliyor. Bu nedenle maasi boyle dusuk tutup, Divident vermek daha mantikli oluyormus, misal aylik 2000 de divident. Bu durumda divident icin %20 vergi ile tax efficient olunuyormus.

Iyi gunler.

Ancak her ay £2000 dividend icin sene sonu £24000 icin %20 vergilerden sonra kalan kar icin vergi verilecek -eger bu kar personal hesaba geçirilecekse. Yanlış hatırlamıyorsam £32k ya kadar %7.5 bu rakamdan sonra yüzden %32.5 vergi var. Yani maaşı düşük tutmak ile bir miktar yüksek tutmak arasida fark yok. 2018 yılında tax free dividend £5000'dan £2000'a düşürüldü. %20 corporation tax bu yıl %19 olacak diye biliyorum. Onumuzdeki sene dusecek.
orduevi

New postby nickeda » Tue Jun 12, 2018 11:02 am

Merhaba,

13 Mart dosyamızı teslim ettiğimiz, parmak izimizi verdiğimiz tarih.

Atlas Assistance wrote:Emre beycim bunlar gereksiz tartışmalar...
Sorum gayet net ve basit ben nickeda ya 13 mart internetten form doldurduğunuz ve randevu aldığınız tarih mi gidip belgelerinizi teslim edip parmak izi verdiğiniz tarih mi diye sordum.
kendisi cevap verir yada vermez neden ısrarla siz cevap veriyorsunuz ki :)
nickeda

New postby Atlas Assistance » Tue Jun 12, 2018 12:38 pm

nickeda wrote:Merhaba,

13 Mart dosyamızı teslim ettiğimiz, parmak izimizi verdiğimiz tarih.

Atlas Assistance wrote:Emre beycim bunlar gereksiz tartışmalar...
Sorum gayet net ve basit ben nickeda ya 13 mart internetten form doldurduğunuz ve randevu aldığınız tarih mi gidip belgelerinizi teslim edip parmak izi verdiğiniz tarih mi diye sordum.
kendisi cevap verir yada vermez neden ısrarla siz cevap veriyorsunuz ki :)

Çok teşekkürler nickeda....
Atlas Assistance

New postby mehmetc » Wed Jun 13, 2018 5:51 am

orduevi wrote:
kismetseolsun wrote:
t.arch wrote:Merhaba,
Biz de eşim üzerinden Ankara Anlaşmasına başvuracağız. İş planını kendimiz hazırlıyoruz. Bu süreçte forumun çok faydası oldu (katkısı olan herkese teşekkürler). Finansal plan kısmında aklıma takılan birkaç madde hakkında yardımınızı bekliyorum.Eşim hem mimarlık hem de iç mimarlık mezunu. İş planını, mevcut bina ölçüm ve çizim (rölöve) hizmeti vermek üzere hazırladık. Limited şirketi kurmayı planlıyoruz. Sorularıma gelince;

1) Finansal planda net profiti hesaplarken, eşime Director's salary olarak belirlediğimiz maaşı düşmeli miyiz?
2) Eğer düşülecekse minimum ne kadar net profit göstermek gerekir?
(biz yıllık £30K maaş gösterdik. Maaşı da düşersek net profit £4K civarlarında oluyor. Acaba az mı?)

Teşekkürler

Selamlar,

Bu soruya cevap verebilecek tecrubeli arkadaslar, ben de 1. soruda takildim, bilgisi olan arkadasa simdiden tesekkur ederim.

1. Soruyu biraz acarsak, finansal planda, kendi sahsi harcamalarimizi (misal ev kirasi, grocerries vs) bunlari vermiyoruz hersey sirket ile alakali degil mi? Bu noktada ben virtual office olarak dusunuyorum bunun giderini yazacagim ama bu durumda kendi yuklu ev kirami hicbir yerde gostermemis oluyorum, bu konuyu da hafif acabilirseniz sevinirim.

2. Soru icin forumda birkac sayfa once de gecmis olmali. Maasin vergiden muaf olacagi bir miktar var 11400 pound civarinda, net rakami 2018 icin internetten arastirirsiniz. Bu miktarin uzerinde maas icin vergi veriliyor. Bu nedenle maasi boyle dusuk tutup, Divident vermek daha mantikli oluyormus, misal aylik 2000 de divident. Bu durumda divident icin %20 vergi ile tax efficient olunuyormus.

Iyi gunler.

Ancak her ay £2000 dividend icin sene sonu £24000 icin %20 vergilerden sonra kalan kar icin vergi verilecek -eger bu kar personal hesaba geçirilecekse. Yanlış hatırlamıyorsam £32k ya kadar %7.5 bu rakamdan sonra yüzden %32.5 vergi var. Yani maaşı düşük tutmak ile bir miktar yüksek tutmak arasida fark yok. 2018 yılında tax free dividend £5000'dan £2000'a düşürüldü. %20 corporation tax bu yıl %19 olacak diye biliyorum. Onumuzdeki sene dusecek.

@t.arch,

Meseleye farklı bir açıdan bakarak iş planını basitleştirebilirsin. Bu basitlik hem senin hem de vize memurunun işini kolaylaştırır. Ayrıca hesapların karışması ihtimalini azaltır.

Vergi konusunda bu kadar detaya girmenin ortaya çıkaracağı 2 temel risk var.

Birincisi hesaplar ne kadar karmaşık olursa hata yapma ihtimalin o kadar artar. Her hata sana bir vize reddi ihtimali olarak dönecektir. Minor hatalar red ihtimali olarak dönerken, major hatalar vizeni reddettirir.

İkincisi ise, vergi konusuna bu kadar takılmak vize memurunun hoşuna gitmez. Daha İngiltere vizesini bile almamış ama tax effective olacağım diye bu kadar uğraşıyor, vergi vermeye gönülsüz bu adam izlenimine kapılabilir.

Peki yapılması gereken ne? Yapılması gereken şey basit düşünmek; dünyanın her yerinde gelişmiş ülkelerde vergi oranları hemen hemen aynıdır. Yabancı yatırımcı alan ve dünyayla entegre ülkelerde bu oranlar makul oranlardır zira vergi sistemi karmaşık ve saçma olursa yatırımcı ve girişimciler diğer rakip ülkelere kaçar. Bu yüzden bu kategorideki tüm ülkeler hem vergi sistemlerini görece anlaşılabilir tutmaya hem de vergileri makul seviyede tutmaya çalışır.

İngiltere'de 2018 yılında vergi oranı %19. Bunu sen kabaca %20 olarak alabilirsin. Bu oran seni yıllık 40 bin sterlin gelire kadar cover eder. Vize alıp gelirsen zaten burda bir muhasebeci ile çalışacaksın, tüm işlemlerinde seni yönlendirecek. 40K'yı geçersen hesaplarını ona göre yapar sana bildirir.

Vergi oranını %20 alıp hesaplarını ona göre yap. Vize memuru senin muhasebeci ya da finans uzmanı olmadığını biliyor. Ona göstermen gereken ne iş yapacaksın, nasıl yapacaksın, nasıl pazarlayacaksın ve gelir-giderler.

Giderler kısmında temel şirket giderleri ve şirket için yapacağın harcamalar olsun. Maaş ya da dividend diye özellikle belirtmene gerek yok. Toplam revenue yani toplam gelirden %20 düşerek bu kadar kar edeceğim diyebilirsin, sorun olmaz. Çünkü vize memuru maaş, dividend, vs. ne yaparsan yap hangi gelir skalasının hangi oranda vergiye yakınsayacağını biliyor. Bu çoğu yeni gelen için %20'dir. Onun için bu orana itiraz etmez ve yerinde bulur.

İş planları tahmindir. Makul ve mantıklı rakamlar içerdiği sürece senden tüm finansal plan istenmez. Bunu hem yapamazsın hem de yapsan bile vize memuru anlamaz. Bunu sadece muhasebeciler bilir ki buraya geldiğinde göreceksin Türk muhasebeciler ile İngiliz muhasebecilerin çalışma şekli(!) çok farklılık arzediyor.

Burda yorum yapan arkadaşların çoğu Türk muhasebeci ile çalışıyor, dolayısıyla yorumları onlardan aldıkları bilgilere göre. Ama bir de İngilizce muhasebeciye danış örneğin, senin kafana bunları kim soktu diyecektir.

Özetle gelir tahmininden giderlerini düş, sonra bunun %20'sini vergi vereceğim de, kalan kar olacak diye belirt.
---
mehmetc

New postby pembelina » Wed Jun 13, 2018 11:43 pm

Gemekler wrote:
pembelina wrote:
Gemekler wrote:Decision Made olduğu zaman https://www.visa4uk.fco.gov.uk/ sitesinden Decision Made gibi birşey yazıyor mu? Mailde spam'a düşme gözden kaçma ihtimaline karşılık takip edecebileceğim bir yer var mı?

Merhaba Gemekler,
Hayir, o sayfaya login oldugunuzda “Decision Made” gibi birsey yazmiyor. Basvurunuzu o link’ten submit ettikten sonra basvuru durumunu takip edebilmek icin TLS Contact’in sayfasina da ayrica uye oluyorsunuzya, o sayfada basvuru surecinizi takip edebilirsiniz. “Decision Made”in yanindaki ikon kirmizidir, yesile doner. Zaten o sirada size de ilgili email gelir.

Bekleyis heyecanli :) Guzel haberler almaniz dilegiyle...

TLS Contact sayfasına üye oldum. Başvuruyu takip etme kısmında TLS Contact Number var. Fakat Decision Made diye bişi göremiyorum. Tamamlandı yeşil, beklemede turuncu, dikkat kırmızı ve tamamlanmadı beyaz alanları var.

Hemen altında Form1 var turuncu renkte. Doğru yerden mi bakıyorum. Mail adresine baktım. Decision Made ile ilgili bir mail yok.

Merhaba Gemekler,
Kusura bakmayın size hemen yazamadım. TLS Contact'a login olduğunuzda solda "Personal Account" ana başlığı altında "Track My Application"ı tıklamalısınız. Karşınıza şu maadeler çıkar:

-Application Submitted
-Transferred for Decision
-Received by UKVI
-Decision Made
-Ready for Collection
-Passport Returned

Bu maddelerin her birinin yanında yuvarlak kırmızı bir ikon var. Süreç ilerledikçe bu kırmızılar içinde tik işareti olan yeşil ikonlara dönüşüyor.

Bütün bunlardan önce GWF ile başlayan başvuru numaranız ile kaydınızı yaptınız mı TLS'in web sayfasında?

Kolay gelsin bekleme sürecinde.
pembelina

New postby Gemekler » Sat Jun 16, 2018 4:55 pm

Selam Pembelina,

GWF numarasını TLSContact sayfasına nasıl kaydedebilirim?

Teşekkürler yardımın için.
Gemekler

New postby cakery » Mon Jun 18, 2018 9:33 am

Arkadaşlar merhaba;

İş planında, personnel plan da 3 yıllık bir öngörüyü gösteriyoruz. cirosal büyümeyi de 3 yıllık olarak mı göstermeliyiz? Yoksa 1 yıllık olması yeterli mi?

Sevgiler..
cakery

New postby duxira » Mon Jun 18, 2018 2:33 pm

Merhaba,
Nisan ayı başvurularından sonuçlanan varmı acaba çevrenizden.
duxira

New postby Gemekler » Mon Jun 18, 2018 3:02 pm

cakery wrote:Arkadaşlar merhaba;

İş planında, personnel plan da 3 yıllık bir öngörüyü gösteriyoruz. cirosal büyümeyi de 3 yıllık olarak mı göstermeliyiz? Yoksa 1 yıllık olması yeterli mi?

Sevgiler..

Selam,

1 yıllık göstermen yeterlidir. Bende 1 yıllık gösterdim.
Gemekler

New postby cakery » Mon Jun 18, 2018 4:31 pm

Gemekler wrote:
cakery wrote:Arkadaşlar merhaba;

Selam,

1 yıllık göstermen yeterlidir. Bende 1 yıllık gösterdim.

Teşekkürler Gemekler))
cakery

New postby tasluk » Tue Jun 26, 2018 9:37 pm

Arkadaşlar nisan ayı başvurularından belli olan var mı?
tasluk

New postby duxira » Wed Jun 27, 2018 7:02 am

Merhaba @tasluk, benim 11 nisan ama henüz bir hareket yok malesef.
duxira

New postby tasluk » Wed Jun 27, 2018 9:42 am

duxira wrote:Merhaba @tasluk, benim 11 nisan ama henüz bir hareket yok malesef.

Ben Mayıs'da başvurumu yapmıştım. Beklemek bu belirsizlik insanı yoruyor gerçekten. Sürenin de bu kadar uzaması insanda tedirginlik yaratıyor. Nerde o 3 haftada gelen vize cevapları... Sanırım Ağustos ayını bulacak. Ama senin çok kalmamıştır max 11 Temmuz diyorum ben.
tasluk

New postby duxira » Wed Jun 27, 2018 11:09 am

Evet 2 ay 15 günden sonra stresi fena. hergün 500 kez mailleri kontrol ediyorum. :)
duxira

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü