Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby fishhh » Thu Jan 10, 2019 6:37 pm

ozgearpac wrote:Merhabalar,

Bir yandan nasıl yaparız, sefil mi oluruz korkularım, çekincelerim olmasına rağmen Brexit’ten önce son cıkış diyerek dün itibariyle evraklarımızı teslim ettik. Başvuru sürecinin başından sonuna kadar buradaki her başlıktan faydalandım, hala da faydalanıyorum (ev arama işlerine başladık şimdi de). Benim de yeni başvuracaklara bir faydam olsun..

Evrak teslimine gidecekler için önerim klasör/dosya, ataç, zımbalama vs yapmayın çünkü evrakları teslim alıp scan ediyorlar ve tamamını size iade ediyorlar. Dolayısıyla içeriye girmeden önce tüm o zımba/ataçları çıkartıyorsunuz (keşke bizden de dijital ortamda talep etselermiş bu evrakları, kağıt israfı).

Artık fotoğraf istemiyorlar, bizim vesikalık fotoğraflarımızı iade ettiler. İçeride parmak izi verirken vizeye basılacak olan fotoğrafınızı çekiyorlar.

Son olarak da ben pasaportlarımızı vermeden de bu süreci başlatabileceğimizi bilmiyordum dolayısıyla pasaportlarımızı da teslim ettik. 2-3 ay sürebilir diyip gönderdiler (2-3 ay pasaportsuzuz).

Mülakata çağıracaklar mı yoksa direk sonucu mu beyan edecekler bilmiyorum, dönüş aldıkça update ederim.

Merhabalar,

Business plan dosyaları da taranıyor mu ? Taranıyorsa spiralsiz teslim etmek gerekiyor sanırım.

Teşekkürler.
fishhh

New postby Pelin93 » Fri Jan 11, 2019 1:18 am

Merhaba,
Benim bir sorum olacakti, ben Vietnam ‘li birisiyle evliydim ve Ankara anlasmasinin ilk 1 yilligina bana bagimli olarak muracat etti. 1 yilin sonunda anlasamadik birbirimizle ve vizesi bittigi icin su an Vietnam’da. Bana copy if marriage certificate sordu ben de vermek istemiyorum cunku benden habersiz uzatma vizesine bagimli olarak muracat eder diye korkuyorum oyle bir ihtimal var mi? Benim onda banka evraklarim yok. Sadece marriage certificate ile bagimli vizesine muracat edebilir mi?

Cok tesekkurler
Pelin93

New postby liptondouble » Fri Jan 11, 2019 4:50 am

merhaba,

aşçılık lisans mezunuyum ve şuan aynı bölümde yüksek lisans yapıyorum. ecaa ile başvuru yapmayı düşünüyorum. Fakat deneyim olarak sigortalı olarak gösterebileceğim süre çok az. çalıştığım yerlerden(restaurant- pastahane) yazı alabilirim(burs aldığım için sigortalı çalışmadım). food truck ya da evde vegan-vejetaryen yemekler yapıp festival/party gibi ortamlarda satış düşünüyorum. yemek fotoğrafçılığı ve menü dizaynı da yapıyorum aşçılık yanında.

mezun olduğum alanla alakalı olması olumlu mudur? yoksa git deneyim kazan iyice sonra gel mi derler? iş planı düzgün hazırlanmışsa bunları sorgulama durumları nedir?
liptondouble

New postby orduevi » Fri Jan 11, 2019 9:03 am

Pelin93 wrote:Merhaba,
Benim bir sorum olacakti, ben Vietnam ‘li birisiyle evliydim ve Ankara anlasmasinin ilk 1 yilligina bana bagimli olarak muracat etti. 1 yilin sonunda anlasamadik birbirimizle ve vizesi bittigi icin su an Vietnam’da. Bana copy if marriage certificate sordu ben de vermek istemiyorum cunku benden habersiz uzatma vizesine bagimli olarak muracat eder diye korkuyorum oyle bir ihtimal var mi? Benim onda banka evraklarim yok. Sadece marriage certificate ile bagimli vizesine muracat edebilir mi?

Cok tesekkurler

@Pelin93 resmi olarak bosanirsaniz kendi basina dependent olarak uzatma basvurusu yapamaz. Ama kağıt uzerinde evliyseniz ve dependant icin ayri başvuru hakki varsa sanırım yapabilir.
orduevi

New postby ozgearpac » Fri Jan 11, 2019 10:07 am

@fishhh evet, evrakların tamamı taraniyor. Spiralli vermenizin bir anlami yok, soktureceklerdir.
ozgearpac

New postby Barış » Fri Jan 11, 2019 10:12 am

Son dönem kaç günde açıklanıyor arkadaşlar bilgisi olan var mı?
Barış

New postby Pelin93 » Fri Jan 11, 2019 11:39 am

@orduevi ama benim evraklarim onda yok benden habersiz depandanra Vietnam’dan yinede muracat edebilir mi?
Pelin93

New postby izzetbey » Fri Jan 11, 2019 12:41 pm

Merhaba,

25 Ekim'de başvuru yapmıştım ve seyahat ettiğim için pasaportumu teslim etmedim, keep my passport servisini kullandım.19 Aralık'da pasaportumu geri istediler, karar vediklerini ileten mail geldi.
21 Aralık'da pasaportumu teslim ettim, geri iadesi için bekliyorum. Forumdan okuduğum kadarıyla ve daha önce başvuranlardan duyduğum olumsuz olsa mail atacakları yönünde. Bu nedenle olumlu olduğunu düşünüyorum ama hala geri dönüş olmadı. Pasaportu geri istedikleri zamandan sonra bekleme süresi sizce normal mi ? Olumlu sonuçlanacağını düşünebilir miyim ? Daha önce tecrübe edenlerin deneyimlerinden yararlanmak isterim.

Teşekkürler.
izzetbey

New postby orduevi » Fri Jan 11, 2019 1:47 pm

Pelin93 wrote:@orduevi ama benim evraklarim onda yok benden habersiz depandanra Vietnam’dan yinede muracat edebilir mi?

AA vizesine ve diger vize turlerine Ingiltere'nin tum ülkelerindeki konsolosluklardan başvurulabilir. Dependant başvuruları ayri olarak da yapilabiliyor diye biliyorum. Forumda gecmis post'larda ayri dependant basvurusu yapan uyelerin soruları var. Bu durumda yasal olarak Vietnam'dan başvurmaya hakki var.
orduevi

New postby orduevi » Fri Jan 11, 2019 1:48 pm

orduevi wrote:
Pelin93 wrote:@orduevi ama benim evraklarim onda yok benden habersiz depandanra Vietnam’dan yinede muracat edebilir mi?

AA vizesine ve diger vize turlerine Ingiltere'nin diger tum ülkelerdeki konsolosluklarindan başvurulabilir. Dependant başvuruları ayri olarak da yapilabiliyor diye biliyorum. Forumda gecmis post'larda ayri dependant basvurusu yapan uyelerin soruları var. Bu durumda yasal olarak Vietnam'dan başvurmaya hakki var.
orduevi

New postby orduevi » Fri Jan 11, 2019 1:51 pm

orduevi wrote:
orduevi wrote:

AA vizesine ve diger vize turlerine Ingiltere'nin diger tum ülkelerdeki konsolosluklarindan başvurulabilir. Dependant başvuruları ayri olarak da yapilabiliyor diye biliyorum. Forumda gecmis post'larda ayri dependant basvurusu yapan uyelerin soruları var. Bu durumda yasal olarak Vietnam'dan başvurmaya hakki var.

Ama yapabilecegini sanmam cunku senden belge istediğine gore sanırım oradaki konsolosluk belge görmek istedi. Tavsiyem boşanma aşamasına geçip Home Office'i bir an once bilgilendirin. Ileride ILR icin sorun cikmasin.
orduevi

New postby orduevi » Fri Jan 11, 2019 1:52 pm

orduevi wrote:

Ama yapabilecegini sanmam cunku senden belge istediğine gore sanırım oradaki konsolosluk belge görmek istedi. Tavsiyem boşanma aşamasına geçip Home Office'i bir an once bilgilendirmen. Ileride ILR icin sorun cikmasin.
orduevi

New postby Pelin93 » Fri Jan 11, 2019 3:13 pm

@orduevi dogru ama sonucta sponsor benim benden habersiz yine de Vietnam dan yasa disi bir sekilde muracat edemez sinir disi edilir
Pelin93

New postby liptondouble » Sat Jan 12, 2019 3:40 am

merhaba,

aşçılık lisans mezunuyum ve şuan aynı bölümde yüksek lisans yapıyorum. ecaa ile başvuru yapmayı düşünüyorum. Fakat deneyim olarak sigortalı olarak gösterebileceğim süre çok az. çalıştığım yerlerden(restaurant- pastahane) yazı alabilirim(burs aldığım için sigortalı çalışmadım). food truck ya da evde vegan-vejetaryen yemekler yapıp festival/party gibi ortamlarda satış düşünüyorum. yemek fotoğrafçılığı ve menü dizaynı da yapıyorum aşçılık yanında.

mezun olduğum alanla alakalı olması olumlu mudur? yoksa git deneyim kazan iyice sonra gel mi derler? iş planı düzgün hazırlanmışsa bunları sorgulama durumları nedir?
liptondouble

New postby ekremk » Sat Jan 12, 2019 1:21 pm

Barış wrote:Son dönem kaç günde açıklanıyor arkadaşlar bilgisi olan var mı?

Biz Kasım ayı ortasında evrakları teslim etmiştik, henüz bir yanıt gelmedi. Çalıştığımız danışman firmadaki bey son dönemde sürenin 90 güne uzadığını söyledi.

Gov.UK'de Home Office'in verdiği istatistiklerde de Aralık ayında sonuçlanan başvurular dikkate alındığında 60 gün içinde %95 oranında sonuçlandığı bilgisi mevcut.
ekremk

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü