Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby dcan » Tue May 14, 2019 8:36 am

kedikun wrote:
bull market wrote:
dcan wrote:Merhabalar,
Haziranda başvuru yapmayı düşünüyoruz.Kafamızı karıştıran bir soruyu sormak istiyorum.Kendi birikimimiz dışında annemin bize verdiği parayı tam 6 ay önce hesabımıza yatırdık.Fakat transfer değil aynı gün içinde onun hesabından çekip kendi hesabımıza yatırdık.bu durumda 6 ay öncesi olduğu için yinede para kaynağını açıklamamıza gerek varmı sizce?
Açıklarsakta çekilen ve yatırılan dekontları koyup hibe mektubuyla göstermemiz olurmu?Hangi seçenek daha mantıklı olur karar veremedik açıkçası.Önerinizi bekliyorum.Çok teşekkürler...

aynı durumdayım. Annemin hesabında 4 aydır duran parayı o şubeden çekip 200 metre ilerideki kendi bankamın şubesine gidip yatırdık.
Benim beraber çalıştığım danışman firmamdan aldığım bilgiye göre 6 ay da kalmış olsaydı pek bir şey değişmeyecekmiş. 4 ay ve ya 9 ay pek bir şey değişmiyor. Geriye dönük olarak o paranın nasıl kazanıldığına dair ispatlar gerekliymiş. ben de annemin maaş hesapları ve diğer gelirleri ile ilgili belgeleri ekledim. Yani bu hep koşulan ''6 ay meselesi'' bir parça şehir efsanesi gibi duruyor danışman firmaya göre. Bulabildiğiniz kadar ispatlayıcı evrak iyidir.
Bir de bunu eft yolu ile değil benim yaptığım gibi yapmışsınız ve bunu açıklayın bence cover letter içinde. Bankam çok fazla transfer ücreti istedi bende parayı cash olarak alıp aynı gün yakındaki şubeme yatırdım diye. Bunu böyle yaptığınızı vize memurlarının tahmin etmelerini beklemeyin.

"Annemin hesabında 4 aydır duran parayı o şubeden çekip 200 metre ilerideki kendi bankamın şubesine gidip yatırdık." Zaten bu konuya değinmiş sağolsun arkadaş, ben de bir daha altını çizmek istedim başvurunuzu yapmadan bu konuyu çözebilecek bir yol yöntem bulmanız için. Bizim başvurumuzun tam olarak red sebebi olarak karşımıza çıktı bu elden çekip yatırma durumu, üstelik paranın tüm kaynağı belli ve 9 aydan daha uzun bir süredir hesapta duruyordu. Red sebebi için yazdıkları şey sizin kendi hesabınıza yatırdığınız para, annenizin size hediye ettiği para olmayabilir, iki hesap arasındaki bağlantıyı takip edemedik şeklindeydi. Cover letter'inizde bol bol değinin hatta belki bankacı, konuya hakim birinden fikir ve yardım isteyebilirsiniz. Kolaylıklar gelsin.

Yani sonuç olarak hesabımızda 6 aydan fazla duran bir para için,7 yıldır düzenli çalışan bir çiftsek kişisel birikimimiz olarak belirtmemizin bir sakıncası olurmu?Bunu düzgün bir ön yazıyla belirterek vermek daha mantıklı değilmi ,zorla ispat etmeye çalışmaktansa.İnsanlar şahsi birikimlerini göstermiyorlarmı bunu çözemedim
dcan

New postby Yaniks » Tue May 14, 2019 8:57 am

47 gün oldu hâlâ ses yok. Ne güzel Mart ayı ortalaması 42-43 gündü. Hevesle bekledik geçen hafta gelmedi. Bu haftaya öteledik umutlarımızı.
Sabırsızlıkla bekliyoruz.

whatever wrote:
ozge_e wrote:herkese merhaba iyi haftalar , bugün daha salı ama sanırım bu hafta hiç haber yok , açıklanan yok

52. gün oldu beklemedeyiz, 22 mart başvurusu, daha mail yok.
Yaniks

New postby lineofduty » Tue May 14, 2019 9:06 am

dcan wrote:

Yani sonuç olarak hesabımızda 6 aydan fazla duran bir para için,7 yıldır düzenli çalışan bir çiftsek kişisel birikimimiz olarak belirtmemizin bir sakıncası olurmu?Bunu düzgün bir ön yazıyla belirterek vermek daha mantıklı değilmi ,zorla ispat etmeye çalışmaktansa.İnsanlar şahsi birikimlerini göstermiyorlarmı bunu çözemedim

Sayfa 47

https://assets.publishing.service.gov.u ... 7.0EXT.PDF

Evidence the funds or assets belong to the applicant

Applicants should be able to provide sufficient evidence to show that:

• the source of the funds is legitimate
lineofduty

New postby mericuk » Tue May 14, 2019 9:09 am

Yaniks wrote:47 gün oldu hâlâ ses yok. Ne güzel Mart ayı ortalaması 42-43 gündü. Hevesle bekledik geçen hafta gelmedi. Bu haftaya öteledik umutlarımızı.
Sabırsızlıkla bekliyoruz.

whatever wrote:
ozge_e wrote:herkese merhaba iyi haftalar , bugün daha salı ama sanırım bu hafta hiç haber yok , açıklanan yok

52. gün oldu beklemedeyiz, 22 mart başvurusu, daha mail yok.

ben de 25 marti beklyorum hala. 29 mart BREXIT oylamasi korkusuyla bir cok kisi o hafta icine yetistirmeye calisti sanirim. o sebeple mart son haftasi yogundur diye dusunuyorum. Saatler gecmiyor.
mericuk

New postby koraytem » Tue May 14, 2019 11:14 am

52. gün oldu beklemedeyiz, 22 mart başvurusu, daha mail yok.[/quote][/quote]

ben de 25 marti beklyorum hala. 29 mart BREXIT oylamasi korkusuyla bir cok kisi o hafta icine yetistirmeye calisti sanirim. o sebeple mart son haftasi yogundur diye dusunuyorum. Saatler gecmiyor.[/quote]

Kesinlikle brexit korkusundan dolayı aynen. Martı bu hafta temizleseler yine iyi bu gidişle. Benim başvuru 18 nisan, marttan sonra nisanda çok başvuru yok gördüğüm kadarıyla.
koraytem

New postby istanbullondra » Tue May 14, 2019 11:17 am

Elden bankaya yatırılan para, paranın bir önceki kaynağını takip edemedikleri için soru işareti uyandırıyor, başvurunuzu inceleyen memurun kafasında.
O yüzden hangi yolu izlyecekseniz, detaylı bir şekilde anlatın kaynağa ilişkin durumu. Memur bir nevi önündeki check list üzerinden değerlendiriyor. Kaynak belli mi değil mi gibi.
Duruma dair insiyatif alıp bir değerlendirme yapmıyor.
Cover letterınızda halihazırda çalışan bir çift oldugunuzu ve evde yaptığınız birikimi bankaya koydugunuzu açıklayabilirsiniz. Ancak bankada kayıtlı olmayan bir birikimi açıklamak zor.

Bana kalırsa, paranın annenizin hesabından çekilip sizin hesabınıza yatırdığınızı ıspatlamak daha kolay ve parayı takip edilebilir kıldıgından bu yolla ilerlemek daha avantajlı olabilir. (Tabii alacağınız hibe mektubu ile.)

dcan wrote:Yani sonuç olarak hesabımızda 6 aydan fazla duran bir para için,7 yıldır düzenli çalışan bir çiftsek kişisel birikimimiz olarak belirtmemizin bir sakıncası olurmu?Bunu düzgün bir ön yazıyla belirterek vermek daha mantıklı değilmi ,zorla ispat etmeye çalışmaktansa.İnsanlar şahsi birikimlerini göstermiyorlarmı bunu çözemedim
istanbullondra

New postby bull market » Tue May 14, 2019 11:21 am

kedikun wrote:
bull market wrote:
dcan wrote:Merhabalar,
Haziranda başvuru yapmayı düşünüyoruz.Kafamızı karıştıran bir soruyu sormak istiyorum.Kendi birikimimiz dışında annemin bize verdiği parayı tam 6 ay önce hesabımıza yatırdık.Fakat transfer değil aynı gün içinde onun hesabından çekip kendi hesabımıza yatırdık.bu durumda 6 ay öncesi olduğu için yinede para kaynağını açıklamamıza gerek varmı sizce?
Açıklarsakta çekilen ve yatırılan dekontları koyup hibe mektubuyla göstermemiz olurmu?Hangi seçenek daha mantıklı olur karar veremedik açıkçası.Önerinizi bekliyorum.Çok teşekkürler...

aynı durumdayım. Annemin hesabında 4 aydır duran parayı o şubeden çekip 200 metre ilerideki kendi bankamın şubesine gidip yatırdık.
Benim beraber çalıştığım danışman firmamdan aldığım bilgiye göre 6 ay da kalmış olsaydı pek bir şey değişmeyecekmiş. 4 ay ve ya 9 ay pek bir şey değişmiyor. Geriye dönük olarak o paranın nasıl kazanıldığına dair ispatlar gerekliymiş. ben de annemin maaş hesapları ve diğer gelirleri ile ilgili belgeleri ekledim. Yani bu hep koşulan ''6 ay meselesi'' bir parça şehir efsanesi gibi duruyor danışman firmaya göre. Bulabildiğiniz kadar ispatlayıcı evrak iyidir.
Bir de bunu eft yolu ile değil benim yaptığım gibi yapmışsınız ve bunu açıklayın bence cover letter içinde. Bankam çok fazla transfer ücreti istedi bende parayı cash olarak alıp aynı gün yakındaki şubeme yatırdım diye. Bunu böyle yaptığınızı vize memurlarının tahmin etmelerini beklemeyin.

"Annemin hesabında 4 aydır duran parayı o şubeden çekip 200 metre ilerideki kendi bankamın şubesine gidip yatırdık." Zaten bu konuya değinmiş sağolsun arkadaş, ben de bir daha altını çizmek istedim başvurunuzu yapmadan bu konuyu çözebilecek bir yol yöntem bulmanız için. Bizim başvurumuzun tam olarak red sebebi olarak karşımıza çıktı bu elden çekip yatırma durumu, üstelik paranın tüm kaynağı belli ve 9 aydan daha uzun bir süredir hesapta duruyordu. Red sebebi için yazdıkları şey sizin kendi hesabınıza yatırdığınız para, annenizin size hediye ettiği para olmayabilir, iki hesap arasındaki bağlantıyı takip edemedik şeklindeydi. Cover letter'inizde bol bol değinin hatta belki bankacı, konuya hakim birinden fikir ve yardım isteyebilirsiniz. Kolaylıklar gelsin.

kendi hesabınızdaki para annenizin size hediye ettiği para olmayabilir aradaki bağlantıyı kuramadık diye cevap verebiliyorlarsa o zaman mesela altın bozdurup kuyumcudan satış için belge alan birisinin de gidip hesabına aynı gün yatırdığı para aslında kuyumcudan aldığı para değil başka bir para olabilir. Örnekleri çoğaltmak mümkün. Buradaki insanların ancak %10 u falan çalışma izni alabilir bu durumda.
Önceki sayfalarda konuşuluyor. Düğünden gelen altınlar ve düğünde fotoğraflar çekiliyor, bu altın takma meselesi ülkemizde adettir diye anlatılıyor. Düğün oluyor tarihi belli değil mesela. Resmi bir şey bile değil düğün, nikah gibi değil. Takılan şey altın mı, 1 lira mı belli değil. altın ise kaç liralık altın gerçekte? (yanlış anlaşılmasın bunları vize memurunun şüpheci bakışı ile yazıyorum) Ancak başvuran kişi vizeyi alıyor.Bu durum vize memurunun gözünden bakılınca çok daha flu aslında üstteki duruma göre.

Bu yargı değil ama sadece bir düşünce; bana öyle geliyor ki bir vize memuru vize reddi için net sebepler bulabilirse ek olarak bazı kaşının üstünde gözün var sebeplerini de ekliyor red mektubuna. Bunu ilk red olan başvurumdan biliyorum .Danışman firma olmadan kendim başvurmuştum ve de başvuruda eksikler vardı bunu kabul ediyorum. Ancak yapacağım iş için bir araca ihtiyacım vardı ve bütçede 1500 sterlin için bir ikinci el araç alımı kalemi göstermiştim. Red sebebinde ''1500 sterline araç alacağınızı söylemişsiniz ama ikinci el bir arabayı bu fiyata alabileceğiniz ile ilgili bir kanıtınız var mı? biz bir kaynak göremedik'' diye red sebebi yazmışlardı.üstteki iki net red sebebinin altındaki 2 tane uyduruk red sebeplerinden birisi buydu.
Şimdiki başvuru dosyamda autotrader.co.uk dan aldığım bir araç ilanının çıktısını da koydum. TLS deki memur da şaşırıp sordu ''bu nedir?'' diye :)
Belki haksızımdır belki benim de başvurum şu para meselesinden dolayı red olur ama buna benzer ispatın ispatını isteyen sebepler gerçek sebeplerin altına eklenmiş kaşın üstünde gözün var sebepleri gibi geliyor bana.
bull market

New postby istanbullondra » Tue May 14, 2019 11:43 am

Katılıyorum size ispatın ispatı konusunda.
'altın bozdurup kuyumcudan satış için belge alan birisinin de gidip hesabına aynı gün yatırdığı para aslında kuyumcudan aldığı para değil başka bir para olabilir' biz de tam da bu nedenle red sebebi aldık ilk başvurumuzda.
Biz de danışmanlık almadan kendimiz yaptık başvuruyu ama sonradan konuştuğumuz insanların ortak kanısı iş planınızı daha da ayakları yere basar hale getirin yönünde oldu.
Başvuruda en önemli unsur ikna edici bir iş planı, gerisi destekleyici unsur. İş planı tatmin edici değilse memur paranın kaynağı belirsiz diyip kestirip atabiliyor durumu.
İş planınızı sağlam tutun, bilgi ve tecrübelerinizle destekleyin.

Yine de paranın kaynağıyla ilgili gelen sorulara istinaden, elinizden geldiğince detaylı bir ön yazı ile her şeyi açıklayın, özellikle paranın kaynağını resmi dökümanlara dayandırın, herhangi bir eksik bırakmayın, başvurularınızı daha güçlendirir diye düşünüyorum.

bull market wrote:
kendi hesabınızdaki para annenizin size hediye ettiği para olmayabilir aradaki bağlantıyı kuramadık diye cevap verebiliyorlarsa o zaman mesela altın bozdurup kuyumcudan satış için belge alan birisinin de gidip hesabına aynı gün yatırdığı para aslında kuyumcudan aldığı para değil başka bir para olabilir. Örnekleri çoğaltmak mümkün. Buradaki insanların ancak %10 u falan çalışma izni alabilir bu durumda.
Önceki sayfalarda konuşuluyor. Düğünden gelen altınlar ve düğünde fotoğraflar çekiliyor, bu altın takma meselesi ülkemizde adettir diye anlatılıyor. Düğün oluyor tarihi belli değil mesela. Resmi bir şey bile değil düğün, nikah gibi değil. Takılan şey altın mı, 1 lira mı belli değil. altın ise kaç liralık altın gerçekte? (yanlış anlaşılmasın bunları vize memurunun şüpheci bakışı ile yazıyorum) Ancak başvuran kişi vizeyi alıyor.Bu durum vize memurunun gözünden bakılınca çok daha flu aslında üstteki duruma göre.

Bu yargı değil ama sadece bir düşünce; bana öyle geliyor ki bir vize memuru vize reddi için net sebepler bulabilirse ek olarak bazı kaşının üstünde gözün var sebeplerini de ekliyor red mektubuna. Bunu ilk red olan başvurumdan biliyorum .Danışman firma olmadan kendim başvurmuştum ve de başvuruda eksikler vardı bunu kabul ediyorum. Ancak yapacağım iş için bir araca ihtiyacım vardı ve bütçede 1500 sterlin için bir ikinci el araç alımı kalemi göstermiştim. Red sebebinde ''1500 sterline araç alacağınızı söylemişsiniz ama ikinci el bir arabayı bu fiyata alabileceğiniz ile ilgili bir kanıtınız var mı? biz bir kaynak göremedik'' diye red sebebi yazmışlardı.üstteki iki net red sebebinin altındaki 2 tane uyduruk red sebeplerinden birisi buydu.
Şimdiki başvuru dosyamda autotrader.co.uk dan aldığım bir araç ilanının çıktısını da koydum. TLS deki memur da şaşırıp sordu ''bu nedir?'' diye :)
Belki haksızımdır belki benim de başvurum şu para meselesinden dolayı red olur ama buna benzer ispatın ispatını isteyen sebepler gerçek sebeplerin altına eklenmiş kaşın üstünde gözün var sebepleri gibi geliyor bana.
istanbullondra

New postby istanbullondra » Tue May 14, 2019 11:48 am

Altın bozdurma ile ilgili ne yapacaksanız her adımı kayıt altında tutun ve banka transfer, dekont vs gibi açıklamalara da 'altın bozdurmadan gelen tutar' bilgisini ekleyin.
Destekleyici olarak da düğün fotoları ve türkiyedeki geleneği anlatan bir ön yazıyı eklemeyi unutmayın.

Forumda 'altın' ya da 'gold' kelimelerini aratarak detaylı tavsiyelere ulaşabilirsiniz.

Kolaylıklar

galacos wrote:fulya hanım biz geçen ay evlendik, bu haftada banka kasasındaki altınlarımızı bozdurup hesabımıza yataracağız. haziranda da başvurumuzu yapacağız. sizce bir sakıncası var mı bu durumun?
istanbullondra

New postby galacos » Tue May 14, 2019 12:08 pm

istanbullondra wrote:Altın bozdurma ile ilgili ne yapacaksanız her adımı kayıt altında tutun ve banka transfer, dekont vs gibi açıklamalara da 'altın bozdurmadan gelen tutar' bilgisini ekleyin.
Destekleyici olarak da düğün fotoları ve türkiyedeki geleneği anlatan bir ön yazıyı eklemeyi unutmayın.

Forumda 'altın' ya da 'gold' kelimelerini aratarak detaylı tavsiyelere ulaşabilirsiniz.

Kolaylıklar

galacos wrote:fulya hanım biz geçen ay evlendik, bu haftada banka kasasındaki altınlarımızı bozdurup hesabımıza yataracağız. haziranda da başvurumuzu yapacağız. sizce bir sakıncası var mı bu durumun?

Çok teşekkür ederim bilgiler için. Peki kuyumcudan da makbuz almalımıyız, ya da bankaya yatırırken altından gelen miktar diye kayıt almamız yeterli olacak mıdır. çünkü aileden alacağımız bir miktar parayı a üzerine ekleyeceğiz. Aksi taktirde aileden gelecek paraylada tekrar altın alıp onu da bozdurmak zorunda kalacağız.
galacos

New postby lineofduty » Tue May 14, 2019 12:49 pm

İki kritik nokta var altın konusunda,
İzlenebilirlik ve ispat,

Altını bozdurdunuz bunu kuyumcu kendi hesabından sizin hesabınıza havale yapacak.

Düğün davetiyesi,takı merasimindeki fotolar ve kuyumcudan alacağiniz kaşeli imzalı makbuz.Kaşedeki ünvanla,parayı gönderen hesabın ismi bire bir eşleşecek.

Anneden alınacak para konusunda da iki kritik nokta var
Birincisi annenizin serveti size verdiği para miktarı kendi malvarlığında bir bozulmaya neden olmayacak.Anneniz üzerine olan tapuları, diğer banka hesaplarını,emeklilik maaş vs... başvurunuza eklemeniz gerekiyor.

İkincisi annenizden alinan bu para sizin toplam paranızın yarısından fazlası olmasın.
lineofduty

New postby istanbullondra » Tue May 14, 2019 1:09 pm

Evet mutlaka alın kuyumcudan makbuz.
Kuyumcu ile konuşun, üzerine ekleyeceğiniz tutar ile beraber altın bozdurmuş gibi gösterip makbuz düzenleyebilrse bir daha aileden aldığınız parayı işlemlerden geçirmenize gerek kalmaz.

galacos wrote:
istanbullondra wrote:Altın bozdurma ile ilgili ne yapacaksanız her adımı kayıt altında tutun ve banka transfer, dekont vs gibi açıklamalara da 'altın bozdurmadan gelen tutar' bilgisini ekleyin.

Kolaylıklar

Çok teşekkür ederim bilgiler için. Peki kuyumcudan da makbuz almalımıyız, ya da bankaya yatırırken altından gelen miktar diye kayıt almamız yeterli olacak mıdır. çünkü aileden alacağımız bir miktar parayı a üzerine ekleyeceğiz. Aksi taktirde aileden gelecek paraylada tekrar altın alıp onu da bozdurmak zorunda kalacağız.
istanbullondra

New postby lineofduty » Tue May 14, 2019 1:10 pm

Annenizden aldığınız bu para annenizin hesabından sizin hesabınıza havale olacak,elden olmayacak.Size hibe ettiğine dair bir yazı alacaksınız kendisinden.Ayrıca annenizden aldığınız paranın kaynağını dökümanlarla destekleyeceksiniz.

Malesef durum böyle bu para konusunu su sızdırmaz yapmanız gerekiyor.

Yukarıda bir arkadaş yazmış sağlam bir BP, tamamen katılıyorum hatta arttırıyorum sağlam bir profil oluşturacaksınız memurun gözünde,sizi ve ailenizi neden UK ye kabul etmeliler,kendinizi iyi anlatamazsanız bi yerden muhakkak yakalar red verir.
lineofduty

New postby mehmetc » Tue May 14, 2019 1:53 pm

Bu tavsiyeye uyarak vize başvurusuna -red- alma yolunda önemli bir adım atmış olurlar böylelikle.

-Altın bozdurmuş gibi gösterip- şeklindeki ve benzeri benzer tüm -yapmış gibi göstermek- şeklindeli eylemler vize başvurusunun red almasına yol açmakta birebirdir.

Vize memurlarını saf zannetmemek gerekir. Önlerine gelen dosyanın miktarını göz önünde bulundurursak ne kadar çok -vaka- ile haşır-neşir olduklarını tahmin edebiliriz.

Üstelik bunu söylerken İngiltere gibi imparatorluk geçmişi olan bir ülkenin vize memurlarından bahsediyoruz. O imparatorluk ki Hindistan gibi bir coğrafyayı kontrol ediyordu bir zamanlar. Bu coğrafyadan İngiltere'ye gelmek için büyük bir kurnaz Hindistanlı kesimi neler yapıyor bir bilseniz.

İngiliz vize memurları bunlara şerbetli iken Türkler'in -gibi göstermek- şeklindeki aksiyonlarına pek itibar etmezler.

istanbullondra wrote:Evet mutlaka alın kuyumcudan makbuz.
Kuyumcu ile konuşun, üzerine ekleyeceğiniz tutar ile beraber altın bozdurmuş gibi gösterip makbuz düzenleyebilrse bir daha aileden aldığınız parayı işlemlerden geçirmenize gerek kalmaz.

galacos wrote:

Kolaylıklar

mehmetc

New postby mehmetc » Tue May 14, 2019 2:13 pm

Bankaya para yatırırken yatırılan paranın nerden geldiği sizin banka hesaplarınızda ya da banka hesap dökümlerinizde görünecek şekilde kayıt altına alınmaz.

Dolayısıyla bankaya yatırırken altından gelen miktar diye yatırmak gibi bir durum yok. Bu durum bankacılık sisteminde tanımlı işlemler arasında yok.

Hesabınıza para yatırdığınızda bu işlem bir para yatırma işlemi olarak kayda geçer. Para yatırma olarak kayda geçtiği içinde hesap dökümlerinizde hesaba gelen para olarak görünür. Para yatırılmış şeklinde bir kayıttır.

Para yatırma işlemlerinde paranın kaynağı sadece para miktarı çok yüksek ve şüphe uyandıran bir durum varsa sorgulanır ki bunun da prosedürü -kara para aklama- ya da İngilizce'si ile -anti money laundering- kuralları çerçevesindedir. Bunun tespitini de bankacılık sistemindeki yazılımlar otomatik olarak yapar ve ilgili personeli uyarır. Personel gereken aksiyonu alır. Otomatik olmasının yanında ilgili personel ya da onun yöneticisinin dikkatini çeken işlemler de buna dahil edilebilir.

Özetle siz hesabınıza para yatırdığınızda bu parayı nerden aldığınız kayda geçmez. Sorulmaz. Bunu anlamak için bankaya gidip parayı yatırmayı deneyin. Yukarda bahsettiğim durumlar dışında nerden buldunuz diye sormayacaklardır.

Bunu biz biliyorsak vize memuru da bilir. Paranın kaynağından emin olamadım diyip red vermeyi düşünebilir.

Sizin durumunuda yapılması gerekeni yazayım:

Ailenizden hibe durumu için:
=======================
- Ailenizden alacağınız para sizin hesabınıza banka transferi (eft, havale, vs.) ile gelmeli. Geldikten sonra makul bir süre bu sizin hesabınızda kalmalı ki bu süre 6 ay şeklinde kabul görmüş gibi

- Size parayı gönderen aile ferdinin bu parayı nerden elde ettiğine dair belgeleri sunmalısınız. Bunlar maaş, ticari gelir, ev-araba-vs. satışından elde edilen -kayıtlı- gelir. Bu sayede size parayı hibe edenin bu parayı başkasından -geçici- olarak almadığını kanıtlamış olusunuz. Bu belgeler hibeyi yapan kişinin hesap dökümleri, maaş bordroları ya da ilgili satış/satışların belgesi ve o satışlarından gelen para transferlerinin dekontu

- Size parayı hibe eden aile ferdiniz bu durumu yani size hibe ettiğini bir yazı ile belirtmeli ve adres, telefon, espota, isim-soyisim yazıp kendi el yazısı ile ıslak olarak imzalamalıdır

Düğün takıları durumu için:
=======================
- Altınları kuyumcuda bozdurup paraya çevirmek yerine bir bankada altın hesabı açtırın. Bankaların altın hesapları var. Bu hesabı açtırdığınızda altınlarınızı alıp bankaya gidiyorsunuz. Darphane'den ya da benzeri lisanslı bir kurumdan gelen bir uzman yetkili bu altınları alıyor. Gerçek olup olmadıklarına dair bir testi sizin gözlerinizin önünde yapıyor. Altınları tartıyor ve bu para bu altın hesabınıza -altın- olarak geçiyor. Döviz ya da Türk Lirası olarak değil.
Bu uzman bankalara hergün gelmez. Çünkü asıl işi darphanede ya da her ne iş yapıyorsa orda çalışmak. Bankalar bu elemanları davet eder. Bu da hergün olmaz. Onun için bankaların -altın günü- adı altında günleri var. O günleri takip edeceksiniz ve altınlarınızı o gün alıp bankaya götürüp bankada bozduracaksınız

- Bu şekilde altınlarınız -altın hesabınıza- geçmiş olacak. Sonra altın hesabınızdan altın satışı yapıp paranızı ister Türk Lirası'nda isterseniz de döviz olarak tutabilirsiniz

Hem aileden gelecek hibe hem de düğün takılarından gelen altınlar vize dosyasına eklemek üzere bu şekilde belgelendirilir.

galacos wrote:

Kolaylıklar

mehmetc

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü