Board index Alaturka Londra Hyde Park

Ankara Antlaşması Vizesi Aldıktan Sonra...

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby istanbullondra » Thu Jul 11, 2019 4:33 pm

Merhaba,

Biz kendimiz başvuru yaptık, başvuru tamamlandığında şöyle bir bilgilendirme almıştık.

''If your application is successful, we'll send you:
* an email within 2 working days with the company number and Certificate of Incorporation
* a letter with instructions on how to access the company's Corporation Tax online
* another letter within 15 working days with the company's Unique Taxpayer Reference (UTR)
Keep the company's UTR safe, you'll need it to file Company Tax Returns.''

email geldi, postayı bekliyoruz.
Belki aracı ile yapılan başvuruda süre daha farklı işliyordur.

bull market wrote:şirket kurulumu için başvurunuzu yaptıktan sonra ne zaman şirketinizi açabiliyorsunuz? Birinci başvurumuz reddedildi çünkü yapacağım iş için çok değişik bir sertifika istenmiş. Belki de muhasebeci hatalı bir kod seçti bilemiyorum. Şimdi ikinci başvuru yapıldı farklı bir iş kodu ile 1 haftadır bekliyorum.
istanbullondra

New postby nidir » Thu Jul 11, 2019 5:27 pm

lineofduty wrote:
Jumanji3 wrote:Merhaba arkadaşlar,

Vize çıktıktan sonraki süreçle ilgili yardıma ihtiyacım var.

İngiltere'de Ağustosta şirket kuracağım ama hemen taşınmayacağım. Tamamen taşınmayı Ocak-Şubat gibi düşünüyorum. Bu aradaki süreçte de ev tutmak ve kira ödemek istemiyorum.

* Ev tutmadan, nasıl adres gösterebilirim ya da farklı bir formulü var mıdır?

* Şirket kurulumu için bildiğiniz bir muhasebeci var mıdır?3

Forumda çok bir bilgi bulamadım vize sonrası süreçlerle ilgili olarak, bu konular Facebook'ta mı daha detaylı mevcuttur?

Teşekkürler

Kendi şirketinizi kendiniz kurunuz lütfen.Hemen öptürmeyin kendinizi muhasebeciye 150-200

https://www.1stformations.co.uk/

Adres için çözümleri de var.

Ama bana bir pint bira borçlandiniz :)

hocam selam solo trader için buradan şirket kurmak ile gov.uk'dan kurmak arasındaki fark nedir? belirttiğiniz yer adres sağlayarak postalarımı oradan mı almamızı sağlıyor? doğru mu anlamışım teşekkür ederim cheers!
nidir

New postby lineofduty » Sun Jul 14, 2019 10:54 pm

nidir wrote:
lineofduty wrote:

Vize çıktıktan sonraki süreçle ilgili yardıma ihtiyacım var.

İngiltere'de Ağustosta şirket kuracağım ama hemen taşınmayacağım. Tamamen taşınmayı Ocak-Şubat gibi düşünüyorum. Bu aradaki süreçte de ev tutmak ve kira ödemek istemiyorum.

* Ev tutmadan, nasıl adres gösterebilirim ya da farklı bir formulü var mıdır?

* Şirket kurulumu için bildiğiniz bir muhasebeci var mıdır?3

Forumda çok bir bilgi bulamadım vize sonrası süreçlerle ilgili olarak, bu konular Facebook'ta mı daha detaylı mevcuttur?

Teşekkürler

Kendi şirketinizi kendiniz kurunuz lütfen.Hemen öptürmeyin kendinizi muhasebeciye 150-200

https://www.1stformations.co.uk/

Adres için çözümleri de var.

Ama bana bir pint bira borçlandiniz :)

hocam selam solo trader için buradan şirket kurmak ile gov.uk'dan kurmak arasındaki fark nedir? belirttiğiniz yer adres sağlayarak postalarımı oradan mı almamızı sağlıyor? doğru mu anlamışım teşekkür ederim cheers!

posta olayı aynen ,doğru anlamışsınız.

ilk sorunuzu sitenin müşteri hizmetlerine e-mail ile sorarsanız en iyi cevabı onlar verirler.
lineofduty

New postby koykuncbiycanavay » Sat Jul 27, 2019 10:33 pm

merhabalar öncelikle başta adminimiz olmak üzere bu forumda bildiklerini paylaşan fikir beyan eden herkese çok teşekkür ederim,sayenizde hiç zorlanmadan hazırlıkları baştan sona kendim yaparak Haziran ortasında yaptığım başvurunun sonucunda vizeyi aldım.Biraz önce uçak biletlerine bakarken farkettim ki vizeyi almaya o kadar odaklanmışım ki Londra'ya gidişten sonrasını hiç araştırmamışım,sırayla neler yapılır ilk nereye gidilir nerede kalınır para nasıl transfer edilir iş planında bahsettiğimiz birikimlerimizin hepsini ülkeye sokup bakın getirdim diye teyit ettiriyor muyuz ettiriyorsak nasıl ettiriyoruz,aklıma şu an gelmeyen başka dikkat etmem gereken şeyler vs , bunların konuşulduğu bir konu başlığı varsa beni yönlendirir misiniz .Bir çoğunuza belki saçma gelebilir sorularım ama ilk defa yurt dışına çıkacağım üstelik iş kurmak için :/
koykuncbiycanavay

New postby Jumanji3 » Tue Aug 20, 2019 10:10 pm

Herkese merhaba,

BRP'mi aldım, banka hesabı açtım(personal), polis kaydı vs. yaptırdım. Şuan business hesap açtırmak için ehliyetimin teslim edilmesini bekliyorum 1 haftadır. Süreçlerle ilgili kısa kısa bilgiler vermek istiyorum.

Yazacak çok şey var ama geldikten sonrası için aşağıdaki notları toparladım;

1- BRP'yi postaneden almak ve ardından Police kaydı yaptırmak çok kısa sürüyor. (BRP'yi almak 20dk, Police kaydı 60dk gibi bir süre) Yani sabah erkenden BRP leri alsanız, öğlen işiniz biter.

2- Eğer hemen Londra'ya taşınmayacaksanız, 18 yaş altındaki çocuğunuzun BRP'sini siz teslim alabilirsiniz. Bunun için internetten bir form doldurmanız gerekiyor. Eşiniz için de mazeret bildirebiliyorsunuz, hastalık vb. ancak kabul etmek yerine vizeyi extend etmek için başvurabilirsiniz diyorlar. Yine de denemeye değer, hem çocuk hem de eşinizin acil gelmesi gerekmiyorsa, işlemlerini siz yapabilirsiniz. (sıradaki nota bakınız)

3- Polis kaydı sadece 16 yaş üstü için gerekiyor. Dolayısıyla çocuğunuzun kaydı olmayacak, eşinizin BRP sini siz alırsanız kayıt yaptırabilir misiniz emin değilim. Ancak eşiniz ülkeye girmeyeceği için zaten 7 günlük süreçte başlamamış oluyor. (Emin değilim polis kaydı ile ilgili süreçten)

4- Şirket kurmak için kimseye sakın para vermeyin. Official siteden girip, 10dk da halledin, burada adres olarak corrp. adresi muhasebecinizin adresini izin alıp yazın.

5- Limited şirket için muhasebeciye vereceğiniz max. para VAT dahil 1.000 GBP olsun. (Bu bile fazla bence de neyse)

6- Eğer sakin ve huzurlu bir hayatım olsun diyorsanız, ev bakacağınız yerleri nokta atışı söylüyorum; Teddington, Richmond, Twickenham. En azından AirB&B evinizi buralarda tutun, etrafı yaşayın yaşayıp yaşamak istemediğinizi görürsünüz. Ben kısmetse Twickhenham bölgesinde tutacağım.

7- HSBC premier hesap açın, TR'den gelmeden HSBC UK'ye hitaben bir mektup ile hesap açılışı talebinizi yapın. Biraz sürüyor ama aynı gün halledebilirsiniz. En azından Debit cartınız olur.

8- Monzo, Transferwise, Monese ne varsa başvurun. Bunları ApplePay vb. uygulamarı için ve UK içi transferlerde geçici olarak kullanırsınız.

9- Business hesap açma; şuan 1 haftadır sadece bunun için Londra da bekliyorum. Maalesef bu konu burada çok hassas ve mutlaka bir adres kanıtı istiyorlar. Hem de minimum 3 aylık. Eğer benim gibi hemen ev tutmayacaksanız en hızlı yönetem geçici ehliyet almak. Ehliyetin üzerinde adres yazdığı için adres kanıtı olarak sayılıyor.

10- Business hesap için; Tide, Starling ve Monese şubesiz hesap açma ve yönetme imkanız sunuyor. En hızlı açabileceğiniz hesap bunlar sanırım. Randevu vs yok en azından. (Llyods dan da online form doldurdum, o da gün içinde halledilebiliyor)

11- Ehliyet, 9. maddenin devamı olarak; ehliyet için online bir form var onu TR den gelmeden doldurun, adres olarak arkadaşınızın, akrabanızın vb. adresini yazın. Sadece gelecek postanıızın güvende olacağı bir yer olsun.
(Unutmayın, polise adres kaydı yaptığınız adres ile bu adres aynı olmalı, çünkü ikametinizi resmi olarak bildiriyorsunuz. Kimse sormuyor aslında ama, polis kaydı ile ehliyet farklı adreslere sahip olursa problem çıkabilir, çıkmayadabilir biraz riskli gelmişti bana)

Parayı online olarak ödeyin, unutmayın online yapmadığınız ehliyet talebi hem daha pahalı hem de teslim alma süreniz 2-3 hafta daha uzun. Sonrasın da verdiğiniz adrese bir kağıt gönderiyorlar, imza ve resim ekleyip, içine BRP tizi koyup tekrar postayla gönderiyorsunuz. Unutmayın, postanız mutlaka 1st class delivery ile gitsin, ve zarfınızın içine return için yine 1st class pulu yapışmış adresinizin olduğu zarfı ekleyin. Burada BRP si gelmeyen mi, ehliyeti kaybolan mı ne ararsan var, en azından takip edebileceğiniz bir numaranız olsun. Ehliyet önce bre 1-2 gün sora. geliyormuş güvenlik için. (ne alaka anlamadım.) Hattan HSBC de kartı önce, şifresini 2-3 gün sonra gönderdi postayla aynı sebepten.

12- Geçiçi kalacak yer: AirB&B deki evler ile pazarlık edin, direk rezervasyon yapmayın. Ben 30 GBP ilk evi 23 GBP ye ayarladım hem de AirB&B komisyonu da ödemedim. Uzun kalacağınızı söylerseniz zaten atlıyorlar. İstediğiniz fiyatı söyleyin, fiyatta anlaşıp, direk eve gidebilirsiniz. (Not: AirB&B de ev sahibinin konuştuğu dili seçebiliyorsunuz, İngilizcesi iyi olmayan varsa Türkleri bulup onlardan da oda kiralayabilir.)

Şimdilik bu kadar, business hesabı açtığımda tekrar güncellerim.

Herkese kolay gelsin,
Murat
Jumanji3

New postby Jumanji3 » Wed Aug 21, 2019 8:02 am

Merhaba arkadaşlar,

Londra civardında olanlar varsa, kahve içebiliriz.
Jumanji3

New postby furkan » Wed Aug 21, 2019 8:58 am

Hosgeldiniz, ben Londra'dayim fakat 9 gun tatile gidiyorum. Donunce buralarda olursaniz icelim kahve. Chiswick'de yasiyorum.

Londra civardında olanlar varsa, kahve içebiliriz.
furkan

New postby Jumanji3 » Wed Aug 21, 2019 11:55 am

Merhaba Furkan,

Ben de 1 hafta kadar buralardayım. Denk gelirsek yazarım mutlaka.

Görüşmek üzere
Jumanji3

New postby mlnbrs » Sat Sep 14, 2019 5:06 pm

Jumanji3 wrote:İngiltere'de Ağustosta şirket kuracağım ama hemen taşınmayacağım. Tamamen taşınmayı Ocak-Şubat gibi düşünüyorum.

Sirket kurar kurmaz saat islemiyor mu? Uzun sure Turkiye'de kalmak problem yaratmaz mi?
mlnbrs

New postby Jumanji3 » Thu Oct 03, 2019 7:15 am

Merhaba arkadaşlar,

Kritik bir bilgi vermek istiyorum;

Eğer aileniz ile birlikte başvuruyorasanız; dependent olan kişiler İngiltere'ye ilk girişlerinde MUTLAKA vize sahibi ile birlikte ülkeye aynı anda giriş yapmaları gerekiyor.

BRP almaya giderken, önce ben gideyim, sonra ailem BRP'sini almaya gelir diye düşünüyorsanız, dependentların ülkeye girişine izin verilmiyor. Dolayısı ile BRP almak için ülkeye ülkeye ilk girişinizde hep birlikte girmeniz gerekiyor.

Bu olay kendi başımdan geçtiği için uyarmak istedim. Eşim benden sonra girerken neredeyse deport ediliyordu, turist vizesi geçerli olduğu için onunla girdi ülkeye şans eseri. Ancak ülkeye girerken sınır polisi, ülkeye giriş damgasını hiçbir şekilde Ankara Anlaşması kapsamında verilen sarı renkli vizeye basmayacağını söyledi ve boş bir sayfaya bastı. Bu durumda da BRP'yi teslim almasının imkansız olduğunu söyledi. Biz yine şansımızı denemek istedik ve postanedeki görevli, damgaya bakmada BRP'yi verebildiği için BRP'sini alabildik. Eğer bakmak isteseydi, gerçekten bizim için çok kötü bir deneyim olacak, her ikimizin de ülkeden çıkıp, ülkeye tekrar birlikte girmemiz gerekecekti.

Başvuru aşamasında olanlar ya da BRP almaya gitmeyi bekleyenler için bu bilgiyi vermek istedim.

Herkese bol şans diliyorum
Jumanji3

New postby brave » Thu Oct 03, 2019 9:37 am

Eğer aileniz ile birlikte başvuruyorasanız; dependent olan kişiler İngiltere'ye ilk girişlerinde MUTLAKA vize sahibi ile birlikte ülkeye aynı anda giriş yapmaları gerekiyor.

BRP almaya giderken, önce ben gideyim, sonra ailem BRP'sini almaya gelir diye düşünüyorsanız, dependentların ülkeye girişine izin verilmiyor. Dolayısı ile BRP almak için ülkeye ülkeye ilk girişinizde hep birlikte girmeniz gerekiyor.

Bu olay kendi başımdan geçtiği için uyarmak istedim. Eşim benden sonra girerken neredeyse deport ediliyordu, turist vizesi geçerli olduğu için onunla girdi ülkeye şans eseri. Ancak ülkeye girerken sınır polisi, ülkeye giriş damgasını hiçbir şekilde Ankara Anlaşması kapsamında verilen sarı renkli vizeye basmayacağını söyledi ve boş bir sayfaya bastı. Bu durumda da BRP'yi teslim almasının imkansız olduğunu söyledi. Biz yine şansımızı denemek istedik ve postanedeki görevli, damgaya bakmada BRP'yi verebildiği için BRP'sini alabildik. Eğer bakmak isteseydi, gerçekten bizim için çok kötü bir deneyim olacak, her ikimizin de ülkeden çıkıp, ülkeye tekrar birlikte girmemiz gerekecekti.

Başvuru aşamasında olanlar ya da BRP almaya gitmeyi bekleyenler için bu bilgiyi vermek istedim.

Sadece ilk giriş için geçerli bu yazdıgınız degil mi?
brave

New postby Jumanji3 » Thu Oct 03, 2019 11:29 am

Evet, ülkeye ilk defa giriş yapacak tüm dependantlar için geçerli.

brave wrote:

Sadece ilk giriş için geçerli bu yazdıgınız degil mi?
Jumanji3

New postby muratg. » Sun Oct 06, 2019 7:50 pm

Çok değerli bir bilgi açıkcası eşim sonradan gelir diye düşünüyordum. Teşekkürler paylaşımınız için.
muratg.

New postby barisbagis » Tue Oct 08, 2019 2:20 pm

koykuncbiycanavay wrote:merhabalar öncelikle başta adminimiz olmak üzere bu forumda bildiklerini paylaşan fikir beyan eden herkese çok teşekkür ederim,sayenizde hiç zorlanmadan hazırlıkları baştan sona kendim yaparak Haziran ortasında yaptığım başvurunun sonucunda vizeyi aldım.Biraz önce uçak biletlerine bakarken farkettim ki vizeyi almaya o kadar odaklanmışım ki Londra'ya gidişten sonrasını hiç araştırmamışım,sırayla neler yapılır ilk nereye gidilir nerede kalınır para nasıl transfer edilir iş planında bahsettiğimiz birikimlerimizin hepsini ülkeye sokup bakın getirdim diye teyit ettiriyor muyuz ettiriyorsak nasıl ettiriyoruz,aklıma şu an gelmeyen başka dikkat etmem gereken şeyler vs , bunların konuşulduğu bir konu başlığı varsa beni yönlendirir misiniz .Bir çoğunuza belki saçma gelebilir sorularım ama ilk defa yurt dışına çıkacağım üstelik iş kurmak için :/

aynı soruları bir daha tekrarlamış olalım. Ne kadar nakit ile gelelim(2 ortaklı başvuru - toplam 4 yetişkin 2 çocuk). Buradaki sermaye olarak gösterdiğimiz parayı nasıl ve ne zaman oradaki hesabımız havale edelim. Şirket hesabına mı edelim kişsel hesaba mı?
barisbagis

New postby zeren » Tue Nov 05, 2019 3:27 pm

Merhaba,

Brp kartımda yanlış bilgiler var ve gov.uk den report ediyorum, 5 iş günü içinde dönüş yapacaklardı, dönen olmadı tekrar form gönderdim 20 iş gününde dönüş yapacağız diye belirtmişler, şu an çalışma izniyle ilgili kısımda yanlışlık yaptıkları için işe giremiyorum, (dependant olarak belirtmemişler) Çözüm için farklı bir yöntem bilen var mıdır?
zeren

PreviousNext

Return to Hyde Park