Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlaşması dependant- eş, çocuk durumu

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby brave » Wed Oct 09, 2019 12:41 pm

summer wrote:Merhaba

Bugün Ankara Anlaşması için http://visa4uk.fco.gov.uk üzerinden randevu aldım. Başvurumu submit ettikten sonra gelen sayfada dependance kısmında bana bağlı kişi yok gibi görünüyordu. Oysa başvuru sırasında eşimi, çocuklarımı, pasaport numaralarını ve sorulan tüm soruları yanıtlamıştım. Başvurumu aracısız kendim yaptığım için ve süre de kısaldığı fazla destek alabileceğim bir kaynağım yoktu. Muhtemelen birşeyleri yanlış yaptım, bu durumu nasıl düzeltebilirim yardımcı olabilir misiniz?

Dependantlar icin ayri basvuru yapmak gerekiyor. Biz gov.uk den yaptik basvuruyu. Parent or child of turkish business person diye bir kisimdan yaptik. Sizin basvurdugunuz yerden de yeni hesap olusturup ilgili kismi bulmaniz lazim.
brave

New postby archonthego » Wed Oct 09, 2019 1:09 pm

brave wrote:
summer wrote:Merhaba

Bugün Ankara Anlaşması için http://visa4uk.fco.gov.uk üzerinden randevu aldım. Başvurumu submit ettikten sonra gelen sayfada dependance kısmında bana bağlı kişi yok gibi görünüyordu. Oysa başvuru sırasında eşimi, çocuklarımı, pasaport numaralarını ve sorulan tüm soruları yanıtlamıştım. Başvurumu aracısız kendim yaptığım için ve süre de kısaldığı fazla destek alabileceğim bir kaynağım yoktu. Muhtemelen birşeyleri yanlış yaptım, bu durumu nasıl düzeltebilirim yardımcı olabilir misiniz?

Dependantlar icin ayri basvuru yapmak gerekiyor. Biz gov.uk den yaptik basvuruyu. Parent or child of turkish business person diye bir kisimdan yaptik. Sizin basvurdugunuz yerden de yeni hesap olusturup ilgili kismi bulmaniz lazim.

Eskiden sub-visa type gibi bir seçenek varmış sanırım ama site değiştiğinden biz de başta bulmakta zorlandık açıkçası. Aşağıdaki link üzerinden dependantlarınız için sıfırdan başvuru yapıp ayrıca randevu da almanız gerekiyor:

https://visas-immigration.service.gov.u ... ype/family
archonthego

New postby Valomea » Wed Oct 30, 2019 7:45 pm

okayaturan wrote:Merhaba arkadaşlar
Ankara anlaşması ile vize aldım ben eylülde gideceğim. Normalde eşim daha sonra gelecekti ama beraber gitmeye karar verdik.
Dependant için başvurusunu yağacağım. Viza türü olarak hangisini seçeceğimi tam olarak anlayamadım. bilgisi olan varsa yardımcı olacak çok makbule geçer.

Merhaba, başvuruyu değiştirip eşinizi ekleyebildiniz mi?

Ben de başvurumu tek kişilik yaptım ama kabul alırsam dependant eklemek istiyorum. Mümkün mü bilemedim
Valomea

New postby eddardstark » Tue Nov 05, 2019 6:50 pm

Dependent olmak için başvuru yapmaya hazırlanıyorum. Sorum şu:

Başvuru yapabilmem için yeni onay almış nişanlımın BRP kartını alması gerekiyor mu? Başvuruda nelere dikkat etmeliyiz?
eddardstark

New postby derin » Thu Nov 07, 2019 7:54 am

eddardstark wrote:Dependent olmak için başvuru yapmaya hazırlanıyorum. Sorum şu:

Başvuru yapabilmem için yeni onay almış nişanlımın BRP kartını alması gerekiyor mu? Başvuruda nelere dikkat etmeliyiz?

evlenip mi başvuru yapacaksınız, unmarried partner olarak mı?

brp kartı ile ilgili malesef bilgim yok ama okuduğum kadarıyla nişanlınız şirketi kurduktan sonra dependant başvurusu yaparsanız belli bir miktar fatura kesmiş olması gerekiyor diye okumuştum.
derin

New postby eddardstark » Fri Nov 08, 2019 10:17 am

derin wrote:
eddardstark wrote:Dependent olmak için başvuru yapmaya hazırlanıyorum. Sorum şu:

evlenip mi başvuru yapacaksınız, unmarried partner olarak mı?

brp kartı ile ilgili malesef bilgim yok ama okuduğum kadarıyla nişanlınız şirketi kurduktan sonra dependant başvurusu yaparsanız belli bir miktar fatura kesmiş olması gerekiyor diye okumuştum.

ilk etapta unmarried partner olarak, evlilik için tarih aldık ama 3 ay beklemektense başvuralım diyoruz.
eddardstark

New postby bulentk » Thu Nov 21, 2019 4:50 pm

Merhaba herkese,

Dependant başvurusu ile ilgili bir sorum olacak;
@eddardsark aynı soruyu sormuş aslında,

1 aylık ilk giriş vizemi aldım. Şubat,2020 de ilk girişimi yapıp Brp kartımı alacağım. Sorum şu, Eşim ve kızım için dependant başvurusunu Brp mi almadan, TRde iken yapabilirmiyim?
bulentk

New postby oneroncer » Thu Nov 28, 2019 9:50 am

Arkadaşlar Herkese Merhaba,

Ben Kendim ve Eşim için ayrı ayrı online başvuruyu tamamladım. (TLS Contact randevu aşamasına kadar geldim).

Şimdi 2 çocuğumdan ilki için yeni bir online başvuruya başladım, arkadaşların, daha önce yine bu forumda tarif ettiği adımları uygulayarak başvuru bölümüne ulaştım. Çocuğun isim ve soyisim bilgilerini girdikten sonra, baba adı, soyadı vb. (yani benim ad ve soyadım) gibi bilgileri girdikten sonra, aşağıdaki menu çıktı,

Oner Oncer's right to be in the UK

What is Oner Oncer's current UK immigration status? (Required)

- They are currently applying for permission to enter or remain in the UK as a partner of a settled person

- They have permission to enter or remain in the UK as a partner of a settled person

- They are currently applying for permission to enter or remain in the UK as the parent of a settled child

- They have permission to enter or remain in the UK as the parent of a settled child

Buradan da ilk seçeneği işaretledikten sonra ise aşağıdaki soru çıktı,

Home Office reference number for Oner Oncer

YES - NO

Buraya yes diyip kendi başvurumdaki GWF... ile başlayan numarayı girdikten sonra ise,

Oner Oncer's sponsor
Give details about the person who sponsored Oner Oncer's application for limited leave to enter or remain in the UK

Böyle bir bölüm çıktı, burada bana sponsor olan kişinin bilgilerini istiyor... (Ek olarak belirtmek isterimki NO seçeneğini seçsemde yine sponsor bilgilerini istediği yer çıkıyor)

Soruma gelecek olursam, bana sponsor olan birisi yok, bu bölüm neden çıktı? Birde bu bölümde limited leave to enter diyor, ben limitli bir süre kalmayacağım ki, neden böyle dedi acaba?

Çocuk için başvuru yapmış arkadaşlardan özellikle rica ederim cevaplamalarını...

Herkese teşekkür eder, kolaylıklar dilerim...
oneroncer

New postby brave » Thu Nov 28, 2019 10:08 am

oneroncer wrote:Arkadaşlar Herkese Merhaba,

Ben Kendim ve Eşim için ayrı ayrı online başvuruyu tamamladım. (TLS Contact randevu aşamasına kadar geldim).

Şimdi 2 çocuğumdan ilki için yeni bir online başvuruya başladım, arkadaşların, daha önce yine bu forumda tarif ettiği adımları uygulayarak başvuru bölümüne ulaştım. Çocuğun isim ve soyisim bilgilerini girdikten sonra, baba adı, soyadı vb. (yani benim ad ve soyadım) gibi bilgileri girdikten sonra, aşağıdaki menu çıktı,

Oner Oncer's right to be in the UK

What is Oner Oncer's current UK immigration status? (Required)

- They are currently applying for permission to enter or remain in the UK as a partner of a settled person

- They have permission to enter or remain in the UK as a partner of a settled person

- They are currently applying for permission to enter or remain in the UK as the parent of a settled child

- They have permission to enter or remain in the UK as the parent of a settled child

Buradan da ilk seçeneği işaretledikten sonra ise aşağıdaki soru çıktı,

Home Office reference number for Oner Oncer

YES - NO

Buraya yes diyip kendi başvurumdaki GWF... ile başlayan numarayı girdikten sonra ise,

Oner Oncer's sponsor
Give details about the person who sponsored Oner Oncer's application for limited leave to enter or remain in the UK

Böyle bir bölüm çıktı, burada bana sponsor olan kişinin bilgilerini istiyor... (Ek olarak belirtmek isterimki NO seçeneğini seçsemde yine sponsor bilgilerini istediği yer çıkıyor)

Soruma gelecek olursam, bana sponsor olan birisi yok, bu bölüm neden çıktı? Birde bu bölümde limited leave to enter diyor, ben limitli bir süre kalmayacağım ki, neden böyle dedi acaba?

Çocuk için başvuru yapmış arkadaşlardan özellikle rica ederim cevaplamalarını...

Herkese teşekkür eder, kolaylıklar dilerim...

Cocugun ismi yerine kendi isminizi yazmıs olabilir misiniz?
Sponsor soruyor siz sponsor oldugunuza gore bir evvelki adımda bilgi girişi yanlıs olabilir mi diye aklıma geldi ?
brave

New postby oneroncer » Thu Nov 28, 2019 10:25 am

Sponsor soruyor siz sponsor oldugunuza gore bir evvelki adımda bilgi girişi yanlıs olabilir mi diye aklıma geldi ?

Hızlı cevabınız için öncelikle teşekkür ederim, fakat Oner Oncer ismi parent details'dan sonra ortaya çıkıyor. Zaten sağ üst köşede başvuran adı olarak oğlumun adı yazıyor... Çocuk adı doğru gözüküyor...
oneroncer

New postby brave » Thu Nov 28, 2019 11:15 am

oneroncer wrote:

Hızlı cevabınız için öncelikle teşekkür ederim, fakat Oner Oncer ismi parent details'dan sonra ortaya çıkıyor. Zaten sağ üst köşede başvuran adı olarak oğlumun adı yazıyor... Çocuk adı doğru gözüküyor...

Suan adımları net olarak hatırlamiyorum, bizim basvuru formuna baktım "The person you are joining or accompanying" kısmında benim adım yazıyor bir de parent details kısmında.
Biz su adımları takip ederek basvurmustuk.
Gov.uk de
Visas kısmından Family in the UK kismindan "apply as a parent" veya "child" (aynı yere cıkıyor ikisi de)
Burdan "outside the uk" "apply online"
burdan sonra devam ettiginizde "Join or accompany...." ile baslayan kısmı seciyoruz
"working in the uk" sectikten sonra turkiyeden basvuru yapacagınzı belirtip cıkan ekrandan "partner or child of a turkishbusiness person"
bu kadar.
brave

New postby oneroncer » Thu Nov 28, 2019 11:57 am

brave wrote:
oneroncer wrote:

Suan adımları net olarak hatırlamiyorum, bizim basvuru formuna baktım "The person you are joining or accompanying" kısmında benim adım yazıyor bir de parent details kısmında.
Biz su adımları takip ederek basvurmustuk.
Gov.uk de
Visas kısmından Family in the UK kismindan "apply as a parent" veya "child" (aynı yere cıkıyor ikisi de)
Burdan "outside the uk" "apply online"
burdan sonra devam ettiginizde "Join or accompany...." ile baslayan kısmı seciyoruz
"working in the uk" sectikten sonra turkiyeden basvuru yapacagınzı belirtip cıkan ekrandan "partner or child of a turkishbusiness person"
bu kadar.

Apply as a parent ve Apply as a child (aynı yere çıkıyor ikisi de) denmiş fakat, aynı yere çıkmıyor, apply as a child dendiğinde farklı adımlar çıkıyor, acaba çocuklar içinde mi apply as a parent seçeneğini seçeceğiz?

Edit --> Sorunu çözdüm arkadaşlar, çocuklarınızda olsa apply as a child seçmeyin, apply as a parent dediğinizde ikiside oluyor, herkese kolay gelsin...
oneroncer

New postby oneroncer » Fri Nov 29, 2019 6:52 am

Arkadaşlar Herkese Tekrar Merhaba,

Dependant'lar için online başvuru yaparken, aşağıdaki gibi bir uyarı gördüm;

Outside the UK
You must apply online. You must also complete Appendix 5.

Appendix 5'ide doldurmanız gerekiyor diyor, aranızda bu formu dolduran var mıdır? Belge yüklerken yine bu belgeyi de tarayıp yüklüyor muyuz randevu alırken?

Teşekkürler...
oneroncer

New postby bulentk » Mon Dec 02, 2019 5:33 pm

Merhaba herkese,

Henüz yanıtını bulamadığım ve araştırmaya devam ettiğim bir konu var;
- Ankara anlaşması vizem onaylandı.
- Uçak biletimi aldım, Şubat'ın 2. haftası ilk girişimi yapacağım ve BRP kartımı alacağım vs.
ve Mart sonu Türkiye'ye geri döneceğim.
*** Cevap aradığım konu;
UK'ye giriş yapmadan, Brp kartımı almadan önce eşim ve kızım için dependant başvurusu yapmayı planlıyorum. Fakat dependant için aynı anda başvurmadığımız için emin olamadım.

Bahsettiğim sıralamada başvuru yapmamda bir sakınca varmı, yanlış bir yol mu izliyorum :/

Teşekkürler,
bulentk

New postby Dilanaz » Thu Dec 05, 2019 12:11 pm

Merhaba, esim birkac ay once ankara anlasmasi ile ingiktereye tasindi, ben de 11 kasimda basvurumu yaptim dependat olarak. O basvurdugunda evli degildik o yuzden benim sonradan basvurmam gerekti. Bugun pasaportumu aldigimda vize tipi olarak “partner of Turkish Businessperson” dedigini ancak aciklama kisminda “general visitor, no work, no business vs.” yazdigini gordum ve sok oldum. Danismana sordugumda hatali vize olabileceegini ve bir form dolldurmam gerektigini soyledi. Form doldurdum ve home office’e de mail attim. Ancak baska bir danisman da, esinizin uzatmaya basvurmasina 6 ay kaldigi icin calisma izni verilmemis olabilir size dedi. Su an her sey muallakta kaldi, benim tasinma surecim, turkiyedeki isimden istifa surecim vs. bu konuda bir bilgisi olan yardim edebilir mi lutfen? Bu gercekten bir hatali basim midir yoksa sartlar degisti ve artik dependantlar ayni haklardan yararlanamiyor mu? Tesekkur ederim simdiden
Dilanaz

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü