Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Contract işler hakkında bilgi

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby Mlmc » Tue Jan 07, 2020 5:25 pm

Peki bu sadece IT sektoru icin mi gecerli acaba?
Egitim danismanligi, satis danismanligi, is gelistirme gibi konularda da gecerli mi ( ofiste belli zamanlarda calismayi kabul edersem ne gibi bir sakincasi olur ve bu ancak uzatma zamaninda mi karsima cikar?)
Tesekkurler[/quote]

IR35 tum alanlardaki contractor'lari kapsiyor. AA visa sahiplerinin cogu IT alanında olduğu icin IT den bahsettim.[/quote]

Anladim ama gercekten AA lilarin cogu IT sektorunde mi?
Mlmc

New postby ozenc_y » Tue Jan 07, 2020 7:47 pm

orduevi wrote:
ozenc_y wrote:Merhaba, ben şunu merak ediyorum. Outside ir35 bir iş bulacak olsam bunun şirkete negatif etkisi nedir?Şirketler neden inside ir35 çalışan istiyor?

Sorunun cevabi aslında burada: "ir35 bir iş bulacak olsam". HMRC'ye gore contractor'lar gizli calisan olarak calisiyolar ve devlete çok daha az self assessment tax veriyorlar. Bunu öncelemek icin IR35 inside ve outside kuralları belirlendi. Biz corporation tax ve dividend tax ödüyoruz. Full time calisanlarda self assesment tax. Bundan boyle inside IR35 ile bizimde "ayrica" self assesment tax ödememiz isteniyor.

Eğer ben bir firma ile 6 aylık kontrat yapmışsam, bunu devlete bildiriyorum. Bu durumda daha fazla self assesment tax oduyorum ama ne firmanın ne de benim ceza alma riskim yok. HMRC'ye gore inside IR35 ofiste 5 gun danismanlik hizmeti verenlerin tercih ettigi yöntem olmalı. Hepimiz bunu yapıyoruz -veya yapıyorduk. Simdi outside IR35 olup, şirkette 5 gun sabah 9 aksam 5 calisilamaz. Şirkete sadece toplantılar icin gidilebilir, belki 1 veya 2 gun müşterinin ofisinden calisilir, geri kalan günler evden veya business adresinden. Bu yapıya uyan is ilanı da bir elin parmağı kadar artik. IT sektöründe contractor olarak calismayi resmen bitirmek uzere HMRC.

Bana gelen tekliflerin hepsi su günlerde inside IR35. Müşteri benim personal hesabıma odeme yapacakmış. Hayir olmaz B-B olmalı agency hesabından veya client hesabından benim şirket hesabıma odeme yapılmalı dediğimde Nisan ayında yasa değişiyor diyorlar.

Maalesef durum bu.

"Simdi outside IR35 olup, şirkette 5 gun sabah 9 aksam 5 calisilamaz. Şirkete sadece toplantılar icin gidilebilir, belki 1 veya 2 gun müşterinin ofisinden calisilir, geri kalan günler evden veya business adresinden."
Ama işte benim anlamadığım bunu nasıl tespit edecekler ki? Home office, sadece toplantı için gidiliyor diye gösterilir ama aslında 5 gün gidilir, denetime mi geliyorlar şirkete?
ozenc_y

New postby orduevi » Tue Jan 07, 2020 10:07 pm

ozenc_y wrote:
orduevi wrote:
ozenc_y wrote:Merhaba, ben şunu merak ediyorum. Outside ir35 bir iş bulacak olsam bunun şirkete negatif etkisi nedir?Şirketler neden inside ir35 çalışan istiyor?

Sorunun cevabi aslında burada: "ir35 bir iş bulacak olsam". HMRC'ye gore contractor'lar gizli calisan olarak calisiyolar ve devlete çok daha az self assessment tax veriyorlar. Bunu öncelemek icin IR35 inside ve outside kuralları belirlendi. Biz corporation tax ve dividend tax ödüyoruz. Full time calisanlarda self assesment tax. Bundan boyle inside IR35 ile bizimde "ayrica" self assesment tax ödememiz isteniyor.

Eğer ben bir firma ile 6 aylık kontrat yapmışsam, bunu devlete bildiriyorum. Bu durumda daha fazla self assesment tax oduyorum ama ne firmanın ne de benim ceza alma riskim yok. HMRC'ye gore inside IR35 ofiste 5 gun danismanlik hizmeti verenlerin tercih ettigi yöntem olmalı. Hepimiz bunu yapıyoruz -veya yapıyorduk. Simdi outside IR35 olup, şirkette 5 gun sabah 9 aksam 5 calisilamaz. Şirkete sadece toplantılar icin gidilebilir, belki 1 veya 2 gun müşterinin ofisinden calisilir, geri kalan günler evden veya business adresinden. Bu yapıya uyan is ilanı da bir elin parmağı kadar artik. IT sektöründe contractor olarak calismayi resmen bitirmek uzere HMRC.

Bana gelen tekliflerin hepsi su günlerde inside IR35. Müşteri benim personal hesabıma odeme yapacakmış. Hayir olmaz B-B olmalı agency hesabından veya client hesabından benim şirket hesabıma odeme yapılmalı dediğimde Nisan ayında yasa değişiyor diyorlar.

Maalesef durum bu.

"Simdi outside IR35 olup, şirkette 5 gun sabah 9 aksam 5 calisilamaz. Şirkete sadece toplantılar icin gidilebilir, belki 1 veya 2 gun müşterinin ofisinden calisilir, geri kalan günler evden veya business adresinden."
Ama işte benim anlamadığım bunu nasıl tespit edecekler ki? Home office, sadece toplantı için gidiliyor diye gösterilir ama aslında 5 gün gidilir, denetime mi geliyorlar şirkete?

Evet sirketlerin anlik denetlenme olasiligi var. Yakalanirlarsa buyuk ceza odemeleri gerekir. Contractor’da ceza odemekle yukumlu olacak. AA li birinin inside IR35 ile yakalanmasi demek vize uzatmada red sebebi demek. Son olarak, Ingiltere’de firmalarin buyuk orani “denetim olma olasiligi az kurallari cigneyelim, bize birsey olmaz” demez.
orduevi

New postby hm_lethe » Thu Jan 09, 2020 10:54 pm

Vergi konusunu geçersek bazı büyük firmalar açısından bilgi güvenliği politikaları da buna engel olabiliyor.

UK bankalarını bilmiyorum ama TR'de bankalarda kullandığınız bilgisayarların USB'sini bile kullandırmıyorlardı. Domain'e kendi makinanızı eklettirme / şirket networküne dahil olmak bilgi güvenliği regülasyonlarına takıldığından (ya da çözüm üretmek istemediklerinden) firmalar buna yanaşmak istemiyorlar. Bir neden de bu.

Ayrıca arkadaşlar küçük ölçekli firmalar IR35 düzenlemelerinden muaf tutuluyor. Bu noktadan ilerlemek mantıklı olabilir. Startup'lar vb düşünülebilir.
hm_lethe

New postby galacos » Tue Jan 28, 2020 7:44 am

Merhaba dostlar, matematik öğretmeni, tutor şirketi açtık. İlk 3 ay boyunca 3-4 kişiye özel ders verildi ve fatura kesildi. Yaklaşık 4.000.

Şimdi bür eğitim merkeziyle contract yaptık ve 6 ay boyunca yaklaşık tahmini 20.000 fatura kesilecek. Bu eğitim merkezinde herkes contractor olrak çalışıyor.

Tek bir okula bu kadar yüksek fatura kesilmesi sıkıntı yaratır mı?
Taşındığımız için diğer özel dersleri bırakmak zorunda kaldık, şimdilik sadece bu okula kesilecek.

Okulu ana müşteri olarak devam ettirip, yanına 2-3 özel ders eklesek sorun çözülür mü?
galacos

New postby orduevi » Tue Jan 28, 2020 5:50 pm

galacos wrote:Merhaba dostlar, matematik öğretmeni, tutor şirketi açtık. İlk 3 ay boyunca 3-4 kişiye özel ders verildi ve fatura kesildi. Yaklaşık 4.000.

Şimdi bür eğitim merkeziyle contract yaptık ve 6 ay boyunca yaklaşık tahmini 20.000 fatura kesilecek. Bu eğitim merkezinde herkes contractor olrak çalışıyor.

Tek bir okula bu kadar yüksek fatura kesilmesi sıkıntı yaratır mı?
Taşındığımız için diğer özel dersleri bırakmak zorunda kaldık, şimdilik sadece bu okula kesilecek.

Okulu ana müşteri olarak devam ettirip, yanına 2-3 özel ders eklesek sorun çözülür mü?

En az 2 müşteriye ayni zamanlama diliminde fatura kesilmesi çok onemli. Uzun donem tek müşteri gizli calisan olarak görülebilir. 6 ay sorun olmaz. Ama baska müşteri yokken tek müşteriye 6 x 4 = 24 ay sürekli fatura keserseniz sorun olur. Cozum, £20k dan cash olarak £2000 değişik zamanlarda bankadan cekin. Bu parayı tanıdık es dosta elden verip ufak faturalar kesin onlara. 2. müşteriyi boyle kanıtlayabilirsiniz. Veya verebiliyorsanız özel derslere de devam edin.

Ayrıca eğitim kurumunda 9 - 5 calismadiginiza, contratin inside IR35 olmadigina emin olun. Home Office vize uzatmada müşterinizi arayabilir veya Nisan ayından sonra denetimlerin baslayacagi söyleniyor. Kuruma denetim icin anlık gelirlerse outside IR35 kapsamında oldugunuzu kanitlamalisiniz. Belgelerinizi ve imzalayacaginiz kontratı şimdiden bu sekilde düzenletip imzalamanızda fayda var.
orduevi

New postby ozenc_y » Mon Feb 03, 2020 9:48 pm

Merhaba,

Vize türümüzle cafe-bar tarzı yerlerde hourly rate üzerinden çalışılabiliyor mu?

Teşekkürler
ozenc_y

New postby orduevi » Wed Feb 12, 2020 1:36 am

ozenc_y wrote:Merhaba,

Vize türümüzle cafe-bar tarzı yerlerde hourly rate üzerinden çalışılabiliyor mu?

Teşekkürler

Inside IR35 a girmedigi surece olabilir. Ama gunde 6 - 8 saat araliksiz cafe de bulunarak calismak nasil outside olarak gosterilebilir onu bilmiyorum. Gizli calisan olarak kontrat imzalayamiyoruz artik.
orduevi

New postby sibely » Wed Feb 12, 2020 9:35 am

Selamlar.
Bakin boyle bir aciklama oldu IR35 ile ilgili:

https://www.gov.uk/government/news/hmrc ... king-rules
sibely

New postby brave » Fri Feb 14, 2020 3:54 pm

Merhabalar,

IT alanında AA vizesini Ocak ayı itibariyle aldim. Ocak sonunda UK'ye giderek isleri halledip geri TR ye dondum. Normalde onumuzdeki aylarda UK'ye gidip is arayip biraz TR'de biraz UK'de is aramaya devam etmeyi planliyordum. Fakat ayagim kirildi ve 1-2 ay gidemeyecegim,belki daha da uzayabilir,ayagimin durumuna gore.

TR'de yazilim firmasi olan bir arkadasim yazilim kurulum,destek icin eleman aradigini soyledi. Ben de uzaktan yapabilecegim bu isi kabul etmeyi dusunuyorum,cok buyuk bir mali getirisi olmayacak ama en azindan su durumda benim icin iyi bir firsat olarak goruyorum.

Tr'deki sirket UK'deki hesabima yollayacak parayi bu kısımda sorun yok. Peki bu durumda oncesinde bir sozlesme vs yazilmasi gerekiyor mu? TR'den firmaya bu sekilde is yapmam sorun teskil eder mi?

Uzatmada saglik durumumla alakali rapor sunmam isime yarar mi?
Tecrubelerinizden faydalanmak isterim.
brave

New postby muratkasar » Mon Mar 09, 2020 7:27 pm

Merhaba arkadaslar,
3 yillik uzatma basvurusunu yaptim ve beklemedeyim bu arada ir35 icinde calisan cnc makina programcisiyim
3 veya 1 yillik vizemi aldigimda umbrella company ile calissam ne gibi bir sorun olur ? calisma surecinde tespit edebilirlermi? {uzatmada kesin sorun olacagini biliyorum } para biriktirip ulke degistirmeyi dusunuyorum cunku bu ir35 sadece it sektorunu degil herkesi etkiledi.
muratkasar

New postby orduevi » Tue Mar 10, 2020 1:05 am

muratkasar wrote:Merhaba arkadaslar,
3 yillik uzatma basvurusunu yaptim ve beklemedeyim bu arada ir35 icinde calisan cnc makina programcisiyim
3 veya 1 yillik vizemi aldigimda umbrella company ile calissam ne gibi bir sorun olur ? calisma surecinde tespit edebilirlermi? {uzatmada kesin sorun olacagini biliyorum } para biriktirip ulke degistirmeyi dusunuyorum cunku bu ir35 sadece it sektorunu degil herkesi etkiledi.

Uzatma basvurusunda belli olur ama o sureye kadar Home Office’in sorun cikartacagini sanmam. Bende aslinda son zamanlarda bunu dusunmeye basladim. 6 aydir issizim ve zarar gostermektense inside IR35 yapip sonra uzatmaya basvurmadan Hollanda’ya AA basvurusu yapmayi planliyorum.
orduevi

New postby muratkasar » Tue Mar 10, 2020 7:42 am

orduevi wrote:
muratkasar wrote:Merhaba arkadaslar,

Uzatma basvurusunda belli olur ama o sureye kadar Home Office’in sorun cikartacagini sanmam. Bende aslinda son zamanlarda bunu dusunmeye basladim. 6 aydir issizim ve zarar gostermektense inside IR35 yapip sonra uzatmaya basvurmadan Hollanda’ya AA basvurusu yapmayi planliyorum.

Umbrella company ucreti personel hesaba gonderiyor , ve senin herseyini oduyor . Bu surecte de vizemizin disina cikacagimiz icin kacak durumuna dusmek de soz konusu olabilirmis, bunu ogrendim fakat elde care yok denemeyi dusunuyorum.
ayrica 2021 de ingiltere de yeni vize kanunlari devreye girecek (puanlama sistemi)
Belki vize degisikligi yapilabilir.
muratkasar

New postby lol » Tue Mar 10, 2020 1:47 pm

Merhaba arkadaslar,

3 yillik vizemin son yilindayim ve mart sonundaki davanin sonucuna gore ya ilr ya da yine uzatmaya basvuracagim.

2019 Eylul ayinda bir sirkete (uluslararasi buyuk bir firma) IT destek elemani olarak girdim ve ilk olarak 3 ay ve sonra 6 ay olarak kontratlari (kontrat sonu mayis 2020 sonu) yeniledik. Bu sure icinde ir35 ile ilgili bir durum yoktu/ bana bildirmediler.

2 hafta once email ile sirketin ir35 icinde oldugunu baska turlu calisilamayacigini bana bildirip benden onay istediler. Ben inside ir35 calisamayacigimi uzun bir maille anlattim (sirket harici ayda 1-2 kullaniciya bilgisayar tamiri yapiyorum ve amazon ve ebayden urun satiyorum) Ardindan bir sey yapamayacaklarini ve inside ir35 olmasi gerektigini soylediler 9.30-6 calistigim icin.

Ardindan bana 3 opsiyon sundular ve bir opsiyon ltd sirketim uzerinden calisabilecegimi ve onlarin bana verdikleri parayi saatlik 1.30 pound kesip benim sigortam vs seyleri odeyeceklerini soylediler. Boyle yaparsam yine sikinti oluyor mu? Para kesmelerinde sikinti yok benim acimdan ben onlardan memnumum ve isten ayrilmak hic istemiyorum onlar benden cok memnun. vizemi alinca Beni permament olarak istiyorlar zaten.

Opsiyonlar sunlar

-PAYE with Manpower = The £xx per day is your PAYE rate should you choose to convert to PAYE with Manpower, this amount would be subject to tax and national insurance only.

-Umbrella Co = Manpower will continue to contract with you at a rate of £xx per hour, however you will engage with an umbrella company who will make the tax and benefit deductions (inc pension, holiday etc) at source and they will pay you a net amount.

-Continue to use your own Limited Co = In this scenario Manpower would continue to contract with you however at a new assignment rate of £xx per hour ( taking into account the tax deductions, employer NIC & apprenticeship levy deduction) this scenario does not include benefit deductions therefore the associated benefits of pension and holiday pay etc will continue to be the responsibility of your Ltd Co.

Muhasebecime sordum 3 nolu opsiyon en mantiklisi gibi ama sikinti olur mu sizce? Bir bilginiz var mi?

Kusura bakmayin uzun oldu kafami kurcaladi bu konu

Tesekkurler, Iyi gunler
lol

New postby lol » Wed Mar 18, 2020 2:09 pm

Merhaba arkadaslar,

IR35 koronavirusten dolayi seneye ertelendi.

https://www.theregister.co.uk/2020/03/1 ... postponed/
lol

PreviousNext

Return to der Karrierismus