Board index Alaturka Londra Hyde Park

Ankara Antlaşması Vizesi Aldıktan Sonra...

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby tesco » Wed Jan 29, 2020 2:15 pm

Haluk wrote:
orduevi wrote:
"Para dediğin takip etmek için değil, harcamak içindir..." Ingiltere'ye hos geldin. Ev sahibi yerden göğe kadar hakli. Ingiltere'de kara para aklanmasının önüne gecmek icin çok siki denetim var. Basta bankalar olmak uzere odeme yapilacagi zaman bunun kaynaginin gösterilmesi gerek. Yemek, cafe vb. £10 - £100 nakit odemeler sorun degil. Ama kira ornegin, o para nereden geldi? Veya bankaya £10,000 elden koyacağım dediğinde banka paranin kaynagini sorar.

Yapılması gereken, kirayi Turkiye'deki bankadan swift ile ev sahibinin hesabına gönder. Eğer banka hesabinin acilmasinin uzun süreceğini dusunuyorsan o zaman 3 - 6 aylık ödemeyi tek sefer de yap ki tek seferde banka masrafı odensin. Eve girdikten sonra hemen provisional licence başvurusu yap. Adrese gelen mektup senin adres kanıtın olacak. O mektup ile bankaya gidip personal account acmalisin. Sonra Turkiye'den buradaki hesabına para gönderebilirsin.

Ayrica, oda tutmaktansa bir daire kiralamanı tavsiye ederim. Tek başına provisional licence adres kanıtı icin yeterli olmayabilir. Evi kiralayan kisinin adına utility bills, kira kontratı, council tax mektupları daha degerli. Ayrıca NIC başvurusu yaparken bu belgeleri de göstermen gerekecek.

Bu kadar kraldan çok kralcı olmayın. Para aklayacak olsam 2000 sterlinlik kira peşinatı ve depozitoyla aklamazdım herhalde bunu. Bu düpedüz öküz altında buzağı aramak. Düpedüz salaklık.

Ayrıca, şunu şöyle yap, bunu böyle yap şeklinde talimat verir gibi de konuşmazsan olumlu olur kanaatindeyim. Fikir danıştığına pişman etmeyin insanı. Saygısızlığın lüzumu yok

Bu komikmis gercekten.

@orduevi duzgun bir dille tavsiyelerde bulunup yardimci olmak istemis ancak aldigi cevap "... Saygısızlığın lüzumu yok"

Gercekten ilginc insanlar var. Burada yasayan herhangi bir insana su tepkiyi okutsaniz gotuyle guler.
tesco

New postby brave » Wed Jan 29, 2020 8:02 pm

1 Ocak'ta baslayan vizemiz icin Ocagin son gunlerinde de olsa gidiyoruz kısmetse.
Basvursak mı vurmasak mı,cikar mi cikmaz mi derken,gidis vakti geldi...
Kısa bir sure kalip geri donecegiz,tecrubelerimi burada paylasacagim.
@derin siz naptınız? Uk ye giden buralara pek takilmiyor :)

Ayrica TEB bankasinin UK'deki Barcley ile anlasmasi varmis,herhangi bir ek ucret odemeden ATM lerinden GBP cekebiliyormusuz. Ben hesap actim orda acil durumlarda para cekmek gerekirse deneyecegim. Boylelikle yanımızda cok para tasimaya gerek kalmadi.
brave

New postby derin » Thu Jan 30, 2020 8:14 am

brave wrote:1 Ocak'ta baslayan vizemiz icin Ocagin son gunlerinde de olsa gidiyoruz kısmetse.

Ayrica TEB bankasinin UK'deki Barcley ile anlasmasi varmis,herhangi bir ek ucret odemeden ATM lerinden GBP cekebiliyormusuz. Ben hesap actim orda acil durumlarda para cekmek gerekirse deneyecegim. Boylelikle yanımızda cok para tasimaya gerek kalmadi.

selamlar, biz 1hafta gibi bir süre kalıp geri döndük, ben çalışmaya devam ediyorum türkiye'de. 1-2 hafta sonra temelli gidiyoruz. pegasus ile valizlerimiz kırıldı zor zamanlar geçirdik :)
brpleri postaneden aldık, banka işleriyle uğraşmaya vaktim olmadı zaten otelde kalıyorduk. muhasebicilere ayırdık 1 günümüzü. polis için de online randevu alıp döndük. citymapper diye bir uygulama var, otobüs tren vs. ne kullanmanız nereden binmeniz gerektiğini söylüyor. onu indirmenizi tavsiye ederim. bir de biz 2 gün tren kullandık ve gerçekten çok paramız gitti. yetişme derdiniz olmadığında otobüs kullanmanızı tavsiye ederim. günde 3 kullanımdan sonra otobüsler ücretsiz.
derin

New postby brave » Fri Feb 07, 2020 12:07 pm

derin wrote:
brave wrote:1 Ocak'ta baslayan vizemiz icin Ocagin son gunlerinde de olsa gidiyoruz kısmetse.

selamlar, biz 1hafta gibi bir süre kalıp geri döndük, ben çalışmaya devam ediyorum türkiye'de. 1-2 hafta sonra temelli gidiyoruz. pegasus ile valizlerimiz kırıldı zor zamanlar geçirdik :)
brpleri postaneden aldık, banka işleriyle uğraşmaya vaktim olmadı zaten otelde kalıyorduk. muhasebicilere ayırdık 1 günümüzü. polis için de online randevu alıp döndük. citymapper diye bir uygulama var, otobüs tren vs. ne kullanmanız nereden binmeniz gerektiğini söylüyor. onu indirmenizi tavsiye ederim. bir de biz 2 gün tren kullandık ve gerçekten çok paramız gitti. yetişme derdiniz olmadığında otobüs kullanmanızı tavsiye ederim. günde 3 kullanımdan sonra otobüsler ücretsiz.

Merhabalar,
Biz de gidip geldik BRPlerimizi aldik,polis kaydımızı yaptırdık.
Reading ve Newbury taraflarını gorduk begendik :)
Şirketi de dondukten sonra TR'den kurdum.
Ulaşım için daha çok taksi kullandık,çocuklar olunca havalar da sogukcaydi.
Taksi disinda bir kere otobuse bindik,hakikaten baya uygun fiyatliymis.
Bir kere de trene bindik,o da otobuse gore pahali ama taksiden yine uygundu.
brave

New postby derin » Sat Feb 08, 2020 8:23 am

brave wrote:
derin wrote:

Merhabalar,
Biz de gidip geldik BRPlerimizi aldik,polis kaydımızı yaptırdık.
Reading ve Newbury taraflarını gorduk begendik :)
Şirketi de dondukten sonra TR'den kurdum.
Ulaşım için daha çok taksi kullandık,çocuklar olunca havalar da sogukcaydi.
Taksi disinda bir kere otobuse bindik,hakikaten baya uygun fiyatliymis.
Bir kere de trene bindik,o da otobuse gore pahali ama taksiden yine uygundu.

İşlerin yolunda gitmesine sevindim. Şirket adresini ne verip açtınız? Biz bu hafta temelli gidiyoruz. İsterseniz mail adresimi vereyim orada da haberleşiriz.
derin

New postby brave » Sat Feb 08, 2020 1:09 pm

derin wrote:İşlerin yolunda gitmesine sevindim. Şirket adresini ne verip açtınız? Biz bu hafta temelli gidiyoruz. İsterseniz mail adresimi vereyim orada da haberleşiriz.

Ben sanal ofis adresi aldim,hoxtonmix'ten. Ev adresi de soruyor,ben tryi verdim,saglik sorunlari ve baska sebeplerden gidisimiz biraz gecikecek gibi gorunuyor. Adres gorunmuyor tabii home officete. Olur gidince haberlesiriz.
brave

New postby ozenc_y » Sat Feb 08, 2020 3:26 pm

Merhaba arkadaşlar,

Ben Edinburgh'a geleli 2 gün oldu. National Insurance number olmadan şirket kurulumu yapılabiliyor mu? Bir de polis kaydı nasıl yapılıyor?

Teşekkürler
ozenc_y

New postby mercanaksta » Sat Feb 08, 2020 6:29 pm

merhaba arkadaşlar
biz de geçen sonu gibi gelmiştik. banka da hesap açmak zor oluyor. Sizlerde yazmışsınız. monzo diye online bir banka var. Application'ı indirerek hesap açabiliyorsunuz. ATM kartınız evinize geliyor. Her yerden para çekebilirsiniz. İlk geldiğinizde cankurtaran gibi imdadınıza yetişecektir.
mercanaksta

New postby ozenc_y » Sun Feb 09, 2020 3:47 pm

mercanaksta wrote:merhaba arkadaşlar
biz de geçen sonu gibi gelmiştik. banka da hesap açmak zor oluyor. Sizlerde yazmışsınız. monzo diye online bir banka var. Application'ı indirerek hesap açabiliyorsunuz. ATM kartınız evinize geliyor. Her yerden para çekebilirsiniz. İlk geldiğinizde cankurtaran gibi imdadınıza yetişecektir.

Çok teşekkür ederim, Monzo'yu araştıracağım.

Peki muhasebe firması tavsiyesi olan var mıdır?

Teşekkürler
ozenc_y

New postby istanbullondra » Sun Feb 09, 2020 8:18 pm

Merhaba arkadaşlar,

Hem Monzo hem Starling'de hesabı oan biri olarak Monzo yerine Starling'den hesap açmanızı tavsiye ederim.

Her ikisini de açmak çok kolay olsa da Monzo'ya koyabileceğiniz para miktarı limitli. Tek seferde max £300 6 ay içinde de en fazla £1000 yatırabiliyorsunuz elden.
Bu limitleme özellikle TR'den ilk geldiğinizde toplu para ile gelirseniz probleme neden oluyor.
(Monzo:You can deposit between £5-300 in one go, and up to £1,000 in total every six months).

Her elden para yatırışınızda sizden £1 para kesiyor.
(Monzo: We'll charge you £1 for each deposit you make, and we'll take the fee out of the money you pay in.)

Starling'de ise böyle kısıtlamalar yok.
Uygulama kullanımı çok kolay. Elden para yatırmak isterseniz Post Office'den yatırıyorsunuz.
istanbullondra

New postby istanbullondra » Sun Feb 09, 2020 8:22 pm

National Insurance No olmadan şirketi online olarak https://www.gov.uk/set-up-business 'den adımları takip ederek kendiniz kurabilirsiniz.

ozenc_y wrote:Merhaba arkadaşlar,

Ben Edinburgh'a geleli 2 gün oldu. National Insurance number olmadan şirket kurulumu yapılabiliyor mu? Bir de polis kaydı nasıl yapılıyor?

Teşekkürler
istanbullondra

New postby ozenc_y » Sun Feb 09, 2020 8:25 pm

Cok tesekkur ederim :)
ozenc_y

New postby brave » Fri Feb 14, 2020 9:03 am

istanbullondra wrote:Merhaba arkadaşlar,

Hem Monzo hem Starling'de hesabı oan biri olarak Monzo yerine Starling'den hesap açmanızı tavsiye ederim.

Her ikisini de açmak çok kolay olsa da Monzo'ya koyabileceğiniz para miktarı limitli. Tek seferde max £300 6 ay içinde de en fazla £1000 yatırabiliyorsunuz elden.
Bu limitleme özellikle TR'den ilk geldiğinizde toplu para ile gelirseniz probleme neden oluyor.
(Monzo:You can deposit between £5-300 in one go, and up to £1,000 in total every six months).

(Monzo: We'll charge you £1 for each deposit you make, and we'll take the fee out of the money you pay in.)

Uygulama kullanımı çok kolay. Elden para yatırmak isterseniz Post Office'den yatırıyorsunuz.

Merhaba,
Starling IBAN umarasi veriyor mu bilginiz var mi? Swift yapabiliyor muyuz TR'den. Ben Monzo'dan hesap actim. IBAN yok maalesef.
brave

New postby istanbullondra » Fri Feb 14, 2020 11:11 am

Merhaba,

Starling IBAN veriyor.
Aynı Monzo hesap açar gibi aynı aşamaları takip ederek Starling'i de açabilirsiniz.
Biz TR'den Starling'e para aktardık bu şekilde. Sadece ilgili tüm komisyonların TR bankasındaki hesaptan kesilmesini istedik.

brave wrote:
istanbullondra wrote:Merhaba arkadaşlar,

Merhaba,
Starling IBAN umarasi veriyor mu bilginiz var mi? Swift yapabiliyor muyuz TR'den. Ben Monzo'dan hesap actim. IBAN yok maalesef.
istanbullondra

New postby brave » Fri Feb 14, 2020 11:19 am

istanbullondra wrote:Merhaba,

Starling IBAN veriyor.
Aynı Monzo hesap açar gibi aynı aşamaları takip ederek Starling'i de açabilirsiniz.
Biz TR'den Starling'e para aktardık bu şekilde. Sadece ilgili tüm komisyonların TR bankasındaki hesaptan kesilmesini istedik.

Tesekkurler.
Monzoyu TR numaram ile acmistim.
Starling Tr numarasi kabul etmiyor sanirim,gerci UK numarasi da almistim fakat kullanmıyorum suan TR de oldugum icin.
brave

PreviousNext

Return to Hyde Park