Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara Anlaşması Uzatma - extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby artemisinem » Sat Feb 08, 2020 3:03 pm

merhaba, ben soletrader olarak basladim ve nisan da uzatmam var. kirada gostermiyorum. sizce ne kadar kar gosterirsem tehlikeye girmez durumum.
artemisinem

New postby ekremk » Mon Feb 10, 2020 3:02 pm

Merhaba,

23 Ocak'taki başvurumuza 5 Şubat'ta olumlu cevap aldık. Başvuran herkese iyi şanslar,
ekremk

New postby ekremk » Mon Feb 10, 2020 3:18 pm

artemisinem wrote:merhaba, ben soletrader olarak basladim ve nisan da uzatmam var. kirada gostermiyorum. sizce ne kadar kar gosterirsem tehlikeye girmez durumum.

Benim anladığım kadarıyla, genel bir formülü yok. Sanırım, dependentlar da dahil olmak üzere, ortalama aylık masraflarınız (ev kirası, elektrik/su, market harcaması, ulaşım, eğlence vs) dikkate alınıp, ortalama gelirinizin bunu karşılayıp karşılamadığına bakılıyor (muhtemelen, gelirinizin masrafınızdan yeterince fazla olması lazım).
ekremk

New postby yukselem » Mon Feb 10, 2020 4:20 pm

Merhaba. Hayirli olsun. 23 u biometrik verdiginiz tarih mi acaba? Formu ne zaman submit etmistiniz? Biz de bekliyoruz bakalim :)
Tesekkurler

ekremk wrote:Merhaba,

23 Ocak'taki başvurumuza 5 Şubat'ta olumlu cevap aldık. Başvuran herkese iyi şanslar,
yukselem

New postby istanbullondra » Tue Feb 11, 2020 2:34 pm

Hayırlı olsun :)
1.yılın sonunda yaptığınız uzatma başvurunuz muydu bu?

ekremk wrote:Merhaba,

istanbullondra

New postby istanbullondra » Thu Feb 13, 2020 10:26 pm

İlk yıl sonunda uzatmaya başvuran arkadaşlar, biometric randevu almanız ne kadar sürdü, yakın tarihli randevu alabildiniz mi?

Bir de bu aralar ilk yıl sonunda uzatmaya başvurup sonuç alan var mı aramızda?

Bu ara uzatma başvurusu hazırlığındayız da süreci merak ediyoruz.
istanbullondra

New postby yukselem » Fri Feb 14, 2020 9:25 am

Merhaba,

Yakin tarihe ucretli randevu da alabilirsiniz ama kisi basi yaklasik 100 sterlin odemeniz gerekiyor. Online submitten 3 hafta sonraya ucretsiz randevu bulabilirsiniz. Randevuyu one cekmenin sureci etkilemedigini danismanlardan duydum.Webden submit tarihi onemliymis.

istanbullondra wrote:İlk yıl sonunda uzatmaya başvuran arkadaşlar, biometric randevu almanız ne kadar sürdü, yakın tarihli randevu alabildiniz mi?

yukselem

New postby istanbullondra » Fri Feb 14, 2020 11:13 am

Teşekkürler, sadece süreçleri takip etmek istedim.
Acelemiz yok ama ne kadar sürede randevu alındığını öğrenmek iyi oldu. Çok teşekkürler.
yukselem wrote:Merhaba,

Yakin tarihe ucretli randevu da alabilirsiniz ama kisi basi yaklasik 100 sterlin odemeniz gerekiyor. Online submitten 3 hafta sonraya ucretsiz randevu bulabilirsiniz. Randevuyu one cekmenin sureci etkilemedigini danismanlardan duydum.Webden submit tarihi onemliymis.

istanbullondra wrote:İlk yıl sonunda uzatmaya başvuran arkadaşlar, biometric randevu almanız ne kadar sürdü, yakın tarihli randevu alabildiniz mi?

istanbullondra

New postby omer murat » Sun Feb 16, 2020 5:59 pm

@istanbullondra selamlar, o kadar stresten sonra neredeyse ilk yıl bitiyor hepimizde, bizim de Mart sonu bitiyor vize hazırlıklara başladık ufaktan. Kendimiz başvurmayı planlıyoruz, bakalım süreç nasıl ilerleyecek.
omer murat

New postby istanbullondra » Mon Feb 17, 2020 12:20 pm

Sormayın, zaman ne çabuk geçti.
Umarım her şey yolunda gitmiştir.
Bizim de mayıs sonu bitiyor vizemiz ancak bitmesine 1 ay kala başvuru yapmayı planlıyoruz son dakika sıkıştırmyalım kendimizi diye.
Forum ilk başvuru sürecinde olduğu gibi uzatmada da hayat kurtarıcı. Bu sayede danışmansız ilerleyeceğiz biz de.

omer murat wrote:@istanbullondra selamlar, o kadar stresten sonra neredeyse ilk yıl bitiyor hepimizde, bizim de Mart sonu bitiyor vize hazırlıklara başladık ufaktan. Kendimiz başvurmayı planlıyoruz, bakalım süreç nasıl ilerleyecek.
istanbullondra

New postby truxton » Thu Feb 20, 2020 5:00 pm

Merhaba,

2 sene Tier 2 ICT calistiktan sonra gecen sene Turkish Worker Visa'ya gectim. 1 senelik vize suresi sonunda gecen ay da yeniden uzatmaya basvurdum. Uzatma sonucunu beklerken birkac ay icerisinde departmanimin calistigim sirket tarafindan kapatilacagini ogrendim. Bu durumda Turkish worker visa'da ayni isveren ile 2 senemi tamamlayamadan issiz kalmis olacagim. Yeni bir is arayacagim ama 2 yili ayni isverende tamamlama zorunlulugu yerine getirilmedigi icin is degistirip degistiremeyecegimi bilmiyorum. Bu konuda bilgisi olan varsa ve bilgi verebilirse sevinirim.
truxton

New postby zeo » Fri Feb 21, 2020 12:33 pm

Merhaba,

Ilk 2 sene ayni firmayla calistiginiz icin size 3. yilinizi tamamlamaniz icin 1 yillik vize verilmis. Bu 1 yil icerisinde baska bir firmada calisamazdiniz. Simdi 1 yillik vizenizin bitimine istinaden yeni vizeye basvurdugunuzdan, size 1 yillik daha uzatma gelecek ve bu 1 yillik uzatma vizesinde herhangi bir sirkette calisabilir yalniz is kolunuzun daha once calistiginiz sirketteki is koluyla ayni olmasi gerekiyor. Bu 1 sene de bitince yeniden vizeye basvuracaksiniz ve burada 3 yillik vize verebilmeleri icin en az 2 sene ayni firmada calisma zorunlulugu size koyacaklardir. Buradaki tek risk size 1 sene sonraki vize basvurunuzda 3 sene degil de daha az sureli bir vize turu vermeleridir. Ikinci risk de ILR basvurunuza Tier2 ICT donemindeki calisma sureniz dahil edilmeyecektir.

Ozetle, sorun yok, baska bir firmaya ayni is kolu olmasi kosuluyla gecis yapabileceksiniz. Yeni BRPnizi aldiginizda buna dair bilgiyi goruyor olacaksiniz.

Butun bu bilgiler Turkish worker guidance'da da belirtilmis durumda.

Iyi gunler,

truxton wrote:Merhaba,

2 sene Tier 2 ICT calistiktan sonra gecen sene Turkish Worker Visa'ya gectim. 1 senelik vize suresi sonunda gecen ay da yeniden uzatmaya basvurdum. Uzatma sonucunu beklerken birkac ay icerisinde departmanimin calistigim sirket tarafindan kapatilacagini ogrendim. Bu durumda Turkish worker visa'da ayni isveren ile 2 senemi tamamlayamadan issiz kalmis olacagim. Yeni bir is arayacagim ama 2 yili ayni isverende tamamlama zorunlulugu yerine getirilmedigi icin is degistirip degistiremeyecegimi bilmiyorum. Bu konuda bilgisi olan varsa ve bilgi verebilirse sevinirim.
zeo

New postby Asdfg » Mon Feb 24, 2020 9:28 am

Merhaba,

Bir sorum olacak. Sirketi Kasim’da kurdum, Aralik sonundan beri Londra’da yasiyorum. Erkek arkadasimin evinde kaldigim icin henuz kira giderim yok. Anlamli bir para kazandigim zaman ev giderlerine ve kiraya destek olmayi dusunuyorum.

Uzatmaya kadar kira giderimin olmamasi sorun olur mu? Erkek arkadasimdan mektup almistim benimle kalabilir diye, kira sozlesmesinde de uzun sureli kalabilir olarak adimi yazdirmistik. Kira gideri olmamasi basvuruda olumsuz olur mu?
Asdfg

New postby nzdln » Wed Feb 26, 2020 2:02 pm

Merhaba,

1 sene cabuk gecti sira uzatma basvurusuna geldi. Benim de bir sorum var.

20 Mart vizemin bitis tarihi ancak muhasebeciden evraklari bekledigim icin biraz zamanlama sikintisi yasiyorum.
Online'dan basvuruyu submit ettikten sonra kac gun dokumanlari yukleme suremiz var ?

Biyometrik randevusunu basvuruyu submit ettikten sonra mi aliyoruz yoksa dokumanlari yukledikten sonra mi ? Biyometrigi de vize bitis tarihinden once vermek gerekiyor dimi ?

Simdiden tesekkurler.
nzdln

New postby adeyi » Wed Feb 26, 2020 4:26 pm

nzdln wrote:Merhaba,

1 sene cabuk gecti sira uzatma basvurusuna geldi. Benim de bir sorum var.

20 Mart vizemin bitis tarihi ancak muhasebeciden evraklari bekledigim icin biraz zamanlama sikintisi yasiyorum.
Online'dan basvuruyu submit ettikten sonra kac gun dokumanlari yukleme suremiz var ?

Biyometrik randevusunu basvuruyu submit ettikten sonra mi aliyoruz yoksa dokumanlari yukledikten sonra mi ? Biyometrigi de vize bitis tarihinden once vermek gerekiyor dimi ?

Simdiden tesekkurler.

Merhaba,

Deneyimim soyle, umarim fikir verir.
* Once basvuru formunu Submit etmek gerekiyor.
Benim basvuruyu submit etmemle biyometrik randevuyu kesinlestirmem arasinda 1 ay kadar sure var. (Bunun onemli olup olmadigini bilmiyorum. Gercek durumu bilen varsa soylerse seviniriz)

* Bu asamadan sonra biyometrik randevusu aliniyor. Randevunuz araci firma (Sopra Steria) ofisinde oluyor. konum olarak size uygunu secebilirsiniz. Burada tarih secerken bazi saatlerin ucretli bazilarinin ucretsiz oldugunu goreceksiniz. Normalde AA ucretsiz ama araci firma bazi saatleri parayla satmak istyor haliyle. Uygun olani secersiniz.

* Randevu gunu gittigimde pasaport ve BRP me baktilar sadece, daha sonra geri veriyorlar. Pasaportunuzun gerekli tum sayfalarini kendi tarayicilarindan tariyorlar (tum sayfalari onceden taramaniza gerek yokmus. Bosuna vakit harcamisim buna evde, benim gibi yapmayin. Yine de pasaportun onemli sayfalarini tarayip, basvuru dokumanina eklemek kotu bir fikir degil bence)

* En ilginc gelen nokta : Randevudan sonra online dokuman yukleme sayfasina gorebiliyorsunuz ve dokuman ekleyip cikarabiliyorsunuz. basvurudan 5 gun sonra kucuk bir dokuman ekledim. (iyi mi kotu mu yorumu size birakiyorum ama yapildigini kendim gormus oldum)

* Biyometrik randevuyu BRP suresi dolmadan once almak lazim diye dusunerek 1 gun oncesine aldim. Daha sonrasi gunlere de randevu gosteriyordu ama sahsen denemedim (sanirim, formu zaten Submit ettiginiz icin buna engel olmuyor. -benim yorumumdur, kesin bilgi degil )

17 Subat Biyometrik Randevu
18 Subat BRP bitisi

Kolay gelsin
adeyi

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü