Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby göçmen2020 » Sat Mar 14, 2020 11:53 am

göçmen2020 wrote:Arkadaşlar selamlar, geçen hafta ECAA BUSINESS vizem geldi, başvuru sonrası 40. günde, istanbuldan başvurdum, danışmana vs para verecek bir durum yok bence, internetten okuduklarım ile kendim başvurdum. İş planı önemli, sanırım en önemli kısım o, aman kendiniz yazın, ne yapabileceğinizin planını net koyun ortaya, başka bir plandan copy/paste olmasın, gov.uk internet sitesinde örnekler var, oradan alıp kendime göre doldurdum. Masraf sıfır, vize ücreti de yok, sağlık sigortası ücreti de yok. Banka hesabımda iş planıma uygun miktarda para vardı, kaynağını falan göstermeden direkt bankadan son 3 aylık ekstre çekip verdim. Gerisi tüm vizelerde istenen rutin evraklar. Gayet basit, adamların bence tek baktığı, iş planı ve işi 1 sene çevirecek maddi imkan. Paranın kaynağını soran vs de olmadı, sonuçta birikimim, 3 ay öncesinden hesabımda para vardı, son 3 aylık ekstreyi çektim. Rutin bir vize başvurusu, çok takılmadan yapın. Siz İngiltere de iş yaparıma inanıyorsanız, bunu da dayanaklarıyla ispat ediyorsanız (Eğitim, tecrübe, referans), vize cepte. Ben diploma, makul bir banka ekstesi, referans mektubu ve kafamda ki projeyi anlattım iş planında, o kadar. Makul para da İngiltere de 1 yıl yaşayabileceğin bir rakam, üç aşağı beş yukarı herkes hesaplar sanırım. Herkese bol şans.

Arkadaşlar gidip BRP kartımı aldım, polis kaydımı yaptıramadım, geri döndüm. Bana saçma geldi ama polis iş planımı istedi, yanımda hard copy yok, mailimden print edin dedim, security reasons vs yapamayız dediler, e nasıl yapacağız vize de 7 gün içinde polis kaydı deniyor dedim. Ne zaman istersen tekrar randevu al gel dedi polis, hatta burada olan Çinlileri görüyorsun geçen eylülde giriş yaptılar daha polis kaydına yeni geliyorlar, sorun yok dedi.
Yani ilk polis kaydına gidenler iş planını print edip gitsinler polise.

Benim anlamadığım İngiltere ülke de ne kadar kaldığınızı nasıl ölçüyor, şu vize yenilemesi için en az 6 ay ülke de kalmak gerekli kuralı var ya. Çıkarken elini kolunu sallayıp çıkıyorsun, herhangi bir kayıt yok. Bu kısmı çözemedim, bilen var mı, atladığım bir şey mi var?
göçmen2020

New postby kurca88 » Sat Mar 14, 2020 12:26 pm

SON DURUMLAR:
@mkice 31 Ocak Başvuru / Olumsuz 39 gün
@yılmaz 21 Ocak Dependant Başvuru / Olumlu 42 gün
@Berkke 19 Ocak Başvuru / 7 Şubat imza
@hka123 10 Şubat Başvuru /Londra/
@Freshfries 29 Ocak Başvuru / Olumlu 40 gün
@yazilimci 28 Ocak Başvuru / Olumlu 37 gün
@mlkmms 23 Ocak başvuru/7 şubat imza /
kurca88

New postby yazilimci » Sat Mar 14, 2020 1:52 pm

kurca88 wrote:SON DURUMLAR:
@mlkmms 23 Ocak başvuru/7 şubat imza /

Hocam, randevu alınan tarihin hiçbir hükmü yok. Ben basvuru tarihi olarak imza tarihini belirttim. Diğerleri de öyle yapmıştır muhakkak. Başvuruyu 7 Şubat olarak düzenleyin bence.
yazilimci

New postby kurca88 » Sat Mar 14, 2020 2:49 pm

@yazilimci teşekkürler hocam.
SON DURUMLAR:
@mlkmms 7 Şubat başvuru/
kurca88

New postby kurca88 » Sat Mar 14, 2020 2:55 pm

göçmen2020 wrote:
göçmen2020 wrote:Arkadaşlar selamlar, geçen hafta ECAA BUSINESS vizem geldi, başvuru sonrası 40. günde, istanbuldan başvurdum, danışmana vs para verecek bir durum yok bence, internetten okuduklarım ile kendim başvurdum. İş planı önemli, sanırım en önemli kısım o, aman kendiniz yazın, ne yapabileceğinizin planını net koyun ortaya, başka bir plandan copy/paste olmasın, gov.uk internet sitesinde örnekler var, oradan alıp kendime göre doldurdum. Masraf sıfır, vize ücreti de yok, sağlık sigortası ücreti de yok. Banka hesabımda iş planıma uygun miktarda para vardı, kaynağını falan göstermeden direkt bankadan son 3 aylık ekstre çekip verdim. Gerisi tüm vizelerde istenen rutin evraklar. Gayet basit, adamların bence tek baktığı, iş planı ve işi 1 sene çevirecek maddi imkan. Paranın kaynağını soran vs de olmadı, sonuçta birikimim, 3 ay öncesinden hesabımda para vardı, son 3 aylık ekstreyi çektim. Rutin bir vize başvurusu, çok takılmadan yapın. Siz İngiltere de iş yaparıma inanıyorsanız, bunu da dayanaklarıyla ispat ediyorsanız (Eğitim, tecrübe, referans), vize cepte. Ben diploma, makul bir banka ekstesi, referans mektubu ve kafamda ki projeyi anlattım iş planında, o kadar. Makul para da İngiltere de 1 yıl yaşayabileceğin bir rakam, üç aşağı beş yukarı herkes hesaplar sanırım. Herkese bol şans.

Arkadaşlar gidip BRP kartımı aldım, polis kaydımı yaptıramadım, geri döndüm. Bana saçma geldi ama polis iş planımı istedi, yanımda hard copy yok, mailimden print edin dedim, security reasons vs yapamayız dediler, e nasıl yapacağız vize de 7 gün içinde polis kaydı deniyor dedim. Ne zaman istersen tekrar randevu al gel dedi polis, hatta burada olan Çinlileri görüyorsun geçen eylülde giriş yaptılar daha polis kaydına yeni geliyorlar, sorun yok dedi.
Yani ilk polis kaydına gidenler iş planını print edip gitsinler polise.

Benim anlamadığım İngiltere ülke de ne kadar kaldığınızı nasıl ölçüyor, şu vize yenilemesi için en az 6 ay ülke de kalmak gerekli kuralı var ya. Çıkarken elini kolunu sallayıp çıkıyorsun, herhangi bir kayıt yok. Bu kısmı çözemedim, bilen var mı, atladığım bir şey mi var?

Öncelikle polis kaydı için zaten 1-3 ay öteye randevu veriyolar, aşırı büyütülecel bi mesele olmuyo geç kalındığında. 6 ay ülkede kalma zorunluluğu da yok ama orda iş kurduysan zaten en az o kadar durman senin açından olması gerekendir demek istiyor danışmanlar.
6 ay konusu kalıcı uzatma için başvuruda, yani sonsuz oturum izni için.
Son yıl içersinde 90 günü geçmeme ve son beş yılda toplam 450 günü geçmeme ise vatandaşlık başvurusu için kesin gerekli kurallar.

Giriş-çıkışlarından yalnız birisinin kayıtlarını sunarak toplam gün sayısını da rahatça görebilirler.

Uzatma için banka hesap özeti, faturalar vb sunduğunda zaten ne sıklıkta İngilterede kalmışsın anlaşılır. İlgili ofis bu belgelerle ilgilenir.
kurca88

New postby istanbullondra » Sat Mar 14, 2020 6:47 pm

.
Last edited by istanbullondra on Tue Mar 17, 2020 12:46 am, edited 1 time in total.
istanbullondra

New postby istanbullondra » Sat Mar 14, 2020 6:52 pm

.
Last edited by istanbullondra on Tue Mar 17, 2020 12:47 am, edited 1 time in total.
istanbullondra

New postby kk_huk » Sun Mar 15, 2020 12:15 pm

Arkadaşlar Selamlar,

Ingıltereye yaklaşık 6 ay önce Ankarada anlaşmasıyla geldik. Şuan için eşimin üzerinden tekrar başvuru yapmayı planlıyoruz. Türkiyeden başvuruyu, herhangi bir yardım almadan kendimiz yapmıştık. Aynı şekilde bu başvuru için de business planı ve cover letter'ı yazdık, bu sefer ingiltereden başvuru yapmayı planlıyoruz.

Merak ettiğim bir kaç konu var?
- Sıfırdan yeni bir başvuru mu yapmak gerekir yoksa var olan vizemizi değiştirmemiz için mi başvuru yapmamız gerekiyor?
- İngiltereden başvuru yaparken nelere dikkat etmemiz gerekir.

Bu konuda tecrübesi olan arkadaşların, değerli yorumlarını bekliyorum.

Teşekkürler.
kk_huk

New postby berkke » Sun Mar 15, 2020 8:20 pm

Corona olayları başvuruları etkilermi sizce?
berkke

New postby unssal » Mon Mar 16, 2020 10:27 am

berkke wrote:Corona olayları başvuruları etkilermi sizce?

Benim de aklımda bu soru var bugünlerde.
Asıl düşünce ise, ya vize çıkar bu sürede UK uçuşlara kapanırsa? Malum BRP'yi almak şart, bir yandan gitsen ülkede koruma yok.
Olası bir havayolu, hudutların kapanması durumunda vizesi onaylanan insanlar için home office bir karar yayınlar mı acaba?
unssal

New postby Ysfsskn » Mon Mar 16, 2020 2:49 pm

Herkese selam ben 31 ocak da basvuru yaptim onay sureci tamamlandi ve mail geldi ancak yazilan UPS irsaliye no ile takip edemiyorum. Tls de basvuru sahibine teslim edildi isaretli ama ben daha pasaportu almadim. Burda yanlis bisi varmi yoksa kargoya teslim edilince elinize ulasti kutusu tik mi oluyor, sevgiler
Ysfsskn

New postby kurca88 » Mon Mar 16, 2020 5:54 pm

@mlkmms 7 Şubat başvuru/
@Ysfsskn 31 Ocak başvuru/ 16 Mart Sonuç?
kurca88

New postby arzu kaplan » Mon Mar 16, 2020 9:55 pm

Merhabalar herkese,
Yakın zamanda AA ya başvurmayı planlıyoruz, eşim de ben de TR de supply chain / lojistik alanında çalışıyoruz. Anlaşmayı eşimin üzerinden yapacağız, ben free çalışacağım, 9 yaşında kızımız var. Şartları kabaca araştırdık, vaktimiz olmadığı için ve risk almamak için danışman ile ilerleyeceğiz fakat hangi danışman ile ilerleyeceğimize henüz karar vermedik. İnternette çok fazla bilgi var fakat bazı konularda net bilgiye ulaşamadım, aşağıdaki konularda yorumlarınız bizim için çok değerli, yardımınızı rica ederiz.
• İş planını “nakliye, kurye, lojistik hizmetler” alanında kurgulayıp uzun vadede depo yönetimi ve lojistik danışmanlık vs şeklinde ilerlemek istiyoruz. Bu kapsamda deliveroo, ubereats, amazon flex vs. de kuryelik yapmak ECAA vizesi açısından, vergilendirme açısından sorun teşkil eder mi?
• “nakliye, kurye, lojistik hizmetler” alanında IR35 açısından bir sorun var mıdır?
• UK ehliyetini alana kadar yani ilk yıl mevcut TR ehliyetini deliveroo, ubereats, amazon flex de kullanabiliyor muyuz, yoksa bu firmaların “mutlaka UK ehliyetini almanız lazım” gibi bir şartı olabiliyor mu?
• deliveroo, ubereats, amazon flex de aynı periodda çalışılabiliyor mu ve toplam çalışma saati ile ilgili max bir sınır var mıdır?
• Tavsiye edebileceğiniz muhasebeci ve avukat var ise, paylaşabilirseniz seviniriz.

Sağlıklı, virussüz günler dileriz,
sevgiler
arzu kaplan

New postby izzzetc » Tue Mar 17, 2020 5:50 pm

Merhaba 28 ocak tarihinde gaziantep'ten başvuru yaptım. Hala sonucum gelmedi. Muhtemelen kısa süre içerisinde gelecek. Eğer olumlu olursa ingiltere uçuşları iptal edildiği için nasıl bir yol izleyeceğimi bilemiyorum. Brp nasıl alınacak bakanlık yol yordam gsterecek mi bilemiyorum bu süreçte bilgisi olan paylaşabilir mi ?
izzzetc

New postby Ysfsskn » Tue Mar 17, 2020 6:09 pm

[quote="kurca88"]@mkice 31 Ocak Başvuru / Olumsuz 39 gün
@mlkmms 7 Şubat başvuru/
@Ysfsskn 31 Ocak başvuru/ 16 Mart Sonuç?....olumlu
Ysfsskn

PreviousNext