Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby orduevi » Fri Aug 14, 2020 2:03 pm

gerginmeraklı wrote:Merhaba yeni mezunum ve Ankara anlaşmasına başvuracağım gerekli belgelerimi, staj referanslarımı ayarladım görüştüğüm 3-4 avukat, danışman Türkiye'den anlaşmaya başvurmamda bir fark veya sakınca olmayacağını söylerken başka bir avukatta mutlaka dil okuluyla İngiltere'ye gidip oradan başvurmam gerektiğini ve böylece vize alabileceğimi söyledi. Açıkcası ilk başta ben de böyle düşünürken şimdi öğrenci vizesi almanın daha zor olacağını düşünüyorum coronadan dolayı şimdi de mezunum ne yapacağım konusunda çok kararsızım aranızda bu konu hakkında fikri olan var mıdır?

Umit kirmak istemem ama bugun başvuru dosyanı teslim etsen bile 4 ay kalıyor AA'nin bitmesine. Başvurular suan 2 ila 4 ay arasında sonuçlanıyor. 1 Ocak 2021'de iceride bekleyen ilk yıl AA başvurularınin otomatik olarak red sayılmasi büyük olasilik. Avukat Yasar Dogan facebook sayfasindaki videosunda açık açık boyle dedi. Eğer dosyaların hazirsa bu ay icinde hemen submit etmeni tavsiye ederim. Ingiltere'ye git, 6 ay vize sonucu bekle. vs. zaman çok kisitli. Başarılar.
orduevi

New postby istanbullondra » Fri Aug 14, 2020 4:01 pm

Merhaba,

Öncelikle dil okuluna gel diye tavsite veren kimse onla sakın çalışmayın!(Zaman ve para kaybından başka bir şey değil)
Başvurunuz doğru bir şekilde hazırlanıp, gerekli belgelerle desteklendiğinde sorunsuz bir şekilde TR'den yapacağınız başvuru ile kabul alırsınız.
Bizzat kendi tecrübemi paylaşmam gerekirse, kardeşim de yeni mezundu 23 haziran İstanbul'dan yaptığı başvurusu 24 temmuzda olumlu sonuçlandı. Biz iş planını yazdırdık, geri kalan süreci kendimiz yaptık. Birkaç arkadaşımız daha ortalama 1 ay içerisinde sonuçlarını aldılar. Yani değerlendirme süreci covid sonrası tahmin ettiğimiz kadar uzun sürmüyor.

gerginmeraklı wrote:Merhaba yeni mezunum ve Ankara anlaşmasına başvuracağım gerekli belgelerimi, staj referanslarımı ayarladım görüştüğüm 3-4 avukat, danışman Türkiye'den anlaşmaya başvurmamda bir fark veya sakınca olmayacağını söylerken başka bir avukatta mutlaka dil okuluyla İngiltere'ye gidip oradan başvurmam gerektiğini ve böylece vize alabileceğimi söyledi. Açıkcası ilk başta ben de böyle düşünürken şimdi öğrenci vizesi almanın daha zor olacağını düşünüyorum coronadan dolayı şimdi de mezunum ne yapacağım konusunda çok kararsızım aranızda bu konu hakkında fikri olan var mıdır?
istanbullondra

New postby gerginmeraklı » Fri Aug 14, 2020 4:26 pm

orduevi wrote:

Umit kirmak istemem ama bugun başvuru dosyanı teslim etsen bile 4 ay kalıyor AA'nin bitmesine. Başvurular suan 2 ila 4 ay arasında sonuçlanıyor. 1 Ocak 2021'de iceride bekleyen ilk yıl AA başvurularınin otomatik olarak red sayılmasi büyük olasilik. Avukat Yasar Dogan facebook sayfasindaki videosunda açık açık boyle dedi. Eğer dosyaların hazirsa bu ay icinde hemen submit etmeni tavsiye ederim. Ingiltere'ye git, 6 ay vize sonucu bekle. vs. zaman çok kisitli. Başarılar.

Cevap için çok teşekkürler, bu ay içinde başvuracağım.
gerginmeraklı

New postby gerginmeraklı » Fri Aug 14, 2020 4:30 pm

istanbullondra wrote:Merhaba,

Öncelikle dil okuluna gel diye tavsite veren kimse onla sakın çalışmayın!(Zaman ve para kaybından başka bir şey değil)
Başvurunuz doğru bir şekilde hazırlanıp, gerekli belgelerle desteklendiğinde sorunsuz bir şekilde TR'den yapacağınız başvuru ile kabul alırsınız.
Bizzat kendi tecrübemi paylaşmam gerekirse, kardeşim de yeni mezundu 23 haziran İstanbul'dan yaptığı başvurusu 24 temmuzda olumlu sonuçlandı. Biz iş planını yazdırdık, geri kalan süreci kendimiz yaptık. Birkaç arkadaşımız daha ortalama 1 ay içerisinde sonuçlarını aldılar. Yani değerlendirme süreci covid sonrası tahmin ettiğimiz kadar uzun sürmüyor.

Cevap için çok teşekkür ederim, sadece gönüllü staj yaptım, sgk kaydım yok ama iki yerden referans aldım yine de bundan dolayı deneyimsizlikten red almaktan korkuyorum ama bu ay içinde başvurumu yapacağım ama herkes 1500 pound istiyor umarım olumlu geri dönüş alırım.
Tekrardan teşekkürler.
gerginmeraklı

New postby cinnamonroll » Sun Aug 16, 2020 10:46 am

Arkadaslar merhaba,

Dependant olan kisi kendi isini kurabiliyor mu ingilteredeyken acaba ?
cinnamonroll

New postby Fiddisback » Mon Aug 17, 2020 10:41 am

cinnamonroll wrote:Arkadaslar merhaba,

Evet. Dependent kişinin dişçilik, doktorluk, sunuculuk gibi belli başlı alanlar dışında oldukça geniş ve sınırsız bir çalışma hakkı var. Kendi işini kurmak da buna dahil.
Fiddisback

New postby cinnamonroll » Mon Aug 17, 2020 11:37 am

Fiddisback wrote:
cinnamonroll wrote:Arkadaslar merhaba,

Evet. Dependent kişinin dişçilik, doktorluk, sunuculuk gibi belli başlı alanlar dışında oldukça geniş ve sınırsız bir çalışma hakkı var. Kendi işini kurmak da buna dahil.

Cok tesekkurler cevap icin
cinnamonroll

New postby gerginmeraklı » Tue Aug 18, 2020 11:31 am

Merhaba, anlaşmaya başvuracağım ancak şu sıralar çok fazla red cevabı geldiği söylenmekte acaba doğruluk payı var mıdır? Aranızda red alanlar var mı ve neyi kaynak göstererek red yapıyorlar?
Teşekkürler
gerginmeraklı

New postby orduevi » Tue Aug 18, 2020 8:44 pm

gerginmeraklı wrote:Merhaba, anlaşmaya başvuracağım ancak şu sıralar çok fazla red cevabı geldiği söylenmekte acaba doğruluk payı var mıdır? Aranızda red alanlar var mı ve neyi kaynak göstererek red yapıyorlar?
Teşekkürler

Redlerden ziyade IR35 en büyük sorun. Evli çiftler biraz daha şanslı çünkü AA vizesi olan kisi outside IR35 contract bulamayınca esini bu vizeye çevirip kendisi bu sefer full time calışma hakki elde ediyor. Maasindan gelen parayi da elden esine verip saga sola faturalar kestirerek esinin şirketine para girmiş gibi goruluyor. Eğer evliyseniz ilk 3 yıllık uzatmaya kadar daha çok sansiniz olur.

Bekarsaniz AA'yi artık tavsiye etmiyorum. Amac buraya gelmek degil. Elde avuçta £10,000 - £30,000 parayi kiraya, süpermarkete harcayıp sonra Turkiye'ye dönmek var isin ucunda. Son 6 ayda contract bulamadigi icin geri donen çok AA'li var.

Danismanlara da kulaklarinizi tıkayın. Onların amaci ne kadar para kazanabilirsem kardır uzerine kurulu. Size duymak istediklerinizi söyleyip £2000 - £3000 almaya bakıyorlar. Zaten U.K. de son 4 ayları kaldı bu havadan paralari kazanmaya. Sonrası icin şimdiden hazirliklarina başladılar. Hollanda ve Almanya'da ofislerini açacaklar sonra yolmaya devam. Ben ikinci uzatmak başvurumu Mayıs ayında yaptım ama kendim. Çok kolay herkese de tavsiye ederim. Bir danışman £800 istedi, digeri £900 :) Neymiş onlara göndereceğim dosyalari submit edeceklermiş. Bende danismanim arkadaslar. Yari fiyatına submit ediyorum. Dosyalarinizi hazırlayın bana gönderin :))

Bu arada avukat Yasar Dogan'i butun bu danışmanlardan ayrı tutuyorum. Çok dürüst ve isini harika yapıyor. Yasar Dogan 31 Aralik'ta iceride bekleyen ilk yil AA basvurularinin otomatik olarak red olacagini tum samimiyetiyle söyledi. Son Facebook videosunun son kisminda izleyebilirsiniz. Helal olsun diyorum cunku belki kendisi de para kaybedecek ama insanları uyarıyor. Turkiye'nin durumu belli. Para biriktirmek çok zor vs. Ortalama 4 ay bekleme suresinin olduğunu düşünürsek bu aydan sonra başvuru dosyası submit edilmesi de risk büyük.

Bu kadar negatif yazdıktan sonra sorunuzun cevabına gelince, ben red alanları duymadım cunku cevremdeki AA'li Türkler genelde baska konuları konuşuyorlar. Is yok, IR35, para bitiyor, napacagiz, vs.vs. Yazılım sektörü contract konusunda dibe vurdu. Her yer inside IR35 arıyor.

Ancak, birde pozitif konulara değineyim. Eğer IT alanında degilseniz, şirketinizi hizmet sektörüne gore kuracaksanız IR35'dan etkilenmeniz çok zor ve para kazanılabilir. Suan en popüler meslek AA'lilar arasında Amazon'a delivery isi yapmak, temizlik şirketi kurmak vs. Bu alanlarda benim cevremdeki AA'lilardan duyduklarıma gore surekli fatura kesiyorlarmış. Bu alandaki başvuru dosyasıni önümüzdeki 3 - 4 hafta icinde submit edenler buraya geldiginde para kazanabilirler. Hele birde evlilerse mortgage icin bile çok rahat para biriktirebilirler.
orduevi

New postby gerginmeraklı » Wed Aug 19, 2020 7:46 pm

Merhaba, AA'ya başvuracağım üniversiteden yeni mezun oldum dış ticaret danışmanlığı üzerine başvuracağım 3 şirkette staj yaptım ve 2 şirketten de referans yazısı aldım(kendim ingilizce olarak yazdım onlarda antetli kağıda basıp imzaladılar) ama hiç SGK kaydım yok ve bu hafta içinde başvuru yapacağım acaba SGK kaydının olmaması çok büyük bir etken mi?
gerginmeraklı

New postby zburcuilter » Wed Aug 26, 2020 3:43 pm

Merhaba herkese;
Temmuz ve agustosta basvurusu cevaplananlar varsa yazabilirler mi? Herkese moral olmasi acisindan 6-7 aydir bekleyenler var. Basvurdugunuz tarih, basvuru yeri ve ilk basvuru, uzatma vs belirterek yazabilir misiniz?

Simdiden tesekkurler herkese
zburcuilter

New postby Sigma_g » Wed Aug 26, 2020 5:35 pm

zburcuilter wrote:Merhaba herkese;
Temmuz ve agustosta basvurusu cevaplananlar varsa yazabilirler mi? Herkese moral olmasi acisindan 6-7 aydir bekleyenler var. Basvurdugunuz tarih, basvuru yeri ve ilk basvuru, uzatma vs belirterek yazabilir misiniz?

Simdiden tesekkurler herkese

6-7 aydır beklemek mi?

Bunu duyunca çok şaşırdım şuan. Haftaya başvuruyu yapacaktım.
Aynı durumu ben de merak ediyorum.

Ek olarak ingiltere'de oto galeri işiyle uğraşan birilerini aramaktayım müşteri referans mektubu için. Yardımcı olabilecek biri var mı?
Teşekkürler,
Sigma_g

New postby eagle8989 » Fri Aug 28, 2020 7:38 am

arkadaşlar merhaba,

dün danışmanım telefon etti bu hafta ingiltereye geldiğini ve pandemiden sonra yapılan başvurularla ilgili neredeyse yüzde 90-95 oranında ret alındığını ve bu yüzden paramı iade etmek kaydıyla artık sürece devam edemeyeceğini belirti. Paranın kaynağı belli olup, Makine mühendisiyim ve yaklaşık 5 yılık proje deneyimim vardı form vs doldurduğumda çok büyük ihtimal yüzde 99 bu işin çıkacağını da yazılı olrak belirtmişt. Buna ilaveten yıl sonu biticek olması nedeniyle de artık bu işe fazla ehemiyet gösterilemdiğini de kendisi belirtti. AA ya bundan sonra başvuracaksanız ve yüklü para verecekseniz bilginiz olsun.
eagle8989

New postby cinella » Fri Aug 28, 2020 2:37 pm

Merhaba arkadaşlar temmuzda başvuru yaptık ve 27.08.2020 itibari ile sonucumuzu aldık. Örnek olması için buraya yazmak istedim. Yapacağımız iş yazılım danışmanlığı
cinella

New postby Sigma_g » Fri Aug 28, 2020 4:29 pm

cinella wrote:Merhaba arkadaşlar temmuzda başvuru yaptık ve 27.08.2020 itibari ile sonucumuzu aldık. Örnek olması için buraya yazmak istedim. Yapacağımız iş yazılım danışmanlığı

merhaba,
hayırlısı olsun.

hangi şehirden başvurunuzu yaptınız acaba?
Sigma_g

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü