Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Schengen Vizesi

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby kharon » Thu Jan 17, 2008 6:30 am

Merhabalar,
(Hsmp ile )
İngiltere'deki iken, Avrupa'yı dolaşmak için Schengen vizesini Türkiye'den çıkarıp gitmek mi mantıklı mıdır oradaki konsolosluk ile halletmek mi mantıklıdır? Gideniniz var mıdır?
kharon

New postby erkankarakas » Thu Jan 17, 2008 7:09 am

İngiltere de Oturma ve çalışma iznimiz varsa yani HSMP miz varsa avrupaya vizesiz gidemiyor muyuz?

İsveç Almanya :)?....
erkankarakas

New postby davsan » Thu Jan 17, 2008 9:03 am

ne yazik ki Ingiltere'de oturma ve calisma izni avrupa'da hicbir ise yaramiyor.

shengen'i almadim henuz ama, UK'den alan arkadaslar kolaylikla alabildiklerini soyluyorlar. tr'den de alinsa cok sorun olacagini zannetmiyorum ama...
davsan
BAŞKAN

New postby kharon » Thu Jan 17, 2008 12:36 pm

Bir tek İsviçre hsmp'si olanları vizesiz ülkesine kabul ediyor bildiğim kadarıyla. TR'deki zaman ve para maliyetini karşılaştırmak istemiştim.
kharon

New postby diyab » Thu Jan 17, 2008 1:37 pm

Londradan Alamanya icin bikac vize almisligim var. Telefonla arayip randevu aliyorsun. Yalasik 10 dakka surer. Randevuyu iki uc hafta sonraya verirler. Gittiginin ertesi gunu de alirsiz vizeyi. Kac para unuttum ama £30 civariydi zannedersem.
Uyanık TV şimdi App Store'da! Kullanın kullandırın efenim...
http://itunes.apple.com/tr/app/uyan-k-t ... 70868?mt=8
diyab
ROBERT PLANT

New postby 386-DX » Thu Jan 17, 2008 10:22 pm

Schengen vizesi 60 euro.

İngiltere'de yaşıyorken Türkiye'den almanız mümkün olmayabilir. Nerede oturuyorsanız o ülkeden almanızı istiyor çünkü konsolosluklar genelde.

Kendi tecrübelerimden gördüğüm kadarıyla yurt dışından daha az belge istiyorlar ve daha az uğraştırıyorlar. Tavsiye ederim.
Bir tek İngiltere'den başvurular çok olduğu için biraz daha fazla vakit alabiliyor işte.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby jazzbo » Mon May 12, 2008 12:21 pm

Gecen haftalarda almanya icin schengen vizesine basvurmustum,hikaye asagidaki gibi,

1-Es vizesi (spouse-settlement visa) ile UK deyim
2-Randevu alirken, spouse vizesi olanlara ayri bir telefon hatti tahsisli ve oncelikli randevu alabiliyorsunuz
3-Randevu vs ugrasmam derseniz, en temizi, online olarak basvuru formunu doldurmak ve asagidaki evraklarla elcilige postalamak
4-Istenen evraklar, sizin ve esinizin pasaportlari
Evlilik cuzdani
Bir adet resim
Basvuru formu
5-Normalde 27 pound olan basvuru harcindan da muafsiniz, yani para odemeniz gerekmiyor hic bir sekilde
6-Basvuru formuna yazdiginiz telefon numarasindan , vizeniz ciktiginda (@48 saat)araniyorsunuz ve pasaportunuzu bizzat gidip alabilirsiniz,yada basvuru ile birlikte 6 pound posta ucreti gonderirseniz, size postaliyorlar.

Umarim yardimci olur,
jazzbo

New postby MmarlonN » Mon May 12, 2008 9:16 pm

Ya bu Şengen, Yengen vizesi benim de başımın derdi. 21 Haziran'da İspanya'ya gitmem bir iş için son anda belli oldu. Aradık kendini beğenmiş İspanya konsolosluğunu, dakikası 1 pounddan 10 dakika süren bir hatta yönlendirdiler. Tamam dedik, aradık Temmuz'a randevu verdi. Şaka gibi. Dedik acentalar ile alalım daha o tarihe kadar alacak baba yiğt de bulamadık, araştırıyoruz.

Sonra yine geçen sen aynı fuara giden arkadaş Portekiz için Şengen alıp direk İspanya'ya elini kolunu sallayarak girdiğini söyledi. Oysa ki benim bildiğim Şengen'i aldığın ülkeye ilk giriş yapman gerekir, bu nasıl girdi anlamadım.

Tamam dedik Portekiz'den alalım onlarda da aynı firmanın otomasyonunu yaptığı dakika hesabı kekleme randevu sistemi. Onlar da Haziran sonuna randevu verdiler...

Sonra dedik Fransa'ya alalım, onlar her perşembe randevu iptallerini web sitelerinde yayınlıyor şansımız artar. Onların da 10 dakikalık uyanık işi randevu sistemi var ama insaflılar internetten de baş vurabiliyorsun, ama onlar da da mayıs ayı ful kapalı. Hasta olma da dur.

Hollanda'ya baş vurayım diyorum ama bilemiyor, var mı bir akıl verecek.
// Hayattır seni sevmek !
MmarlonN
BbrandoO

New postby hcho » Mon May 12, 2008 9:36 pm

Turistik olmayan bir ulkeden alacaksin MmarlonN. Hollanda aslinda en ideali, gemiye atlar gider gelirsin. Olmadi Almanya, Polonya falan.. Daha once Schengen almis miydin?
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby MmarlonN » Tue May 13, 2008 11:37 am

Abi teknik olarak Hollanda da turistik sayılır, bana göre tabi. Neyse olmadı onu zorlayalım ama benim ısrarla İspanya'ya gitmem lazım. Hollanda'ya alsak, o vize ile Hollanda'ya giriş yapmadan İspanya'ya girsek olmaz mı?

Yok daha önce yengen vizesi almadım.
MmarlonN
BbrandoO

New postby hcho » Tue May 13, 2008 11:45 am

Evet, simdi dusundum de Hollanda hakikaten turistik; uflenti olsun, red light olsun, kanallar olsun bayagi ilgi cekici. Almanya ve Polonya'ya bak hocam. En cabuk Polonya'dan olurmus gibi bir his var icimde. Sonra gunu birlik ucuz bir ucak ayarlayip ilk girisi Polonya'dan yapacaksin. Sonra Ispnaya serbest.

Ilk kez olmasi kotu olmus; sadece 1 aylik vereceklerdir. 1-3-6 ay diye veriyorlardi sirasi ile.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Flavio Briatore » Tue May 13, 2008 11:55 am

Uygar bide dikkat et,ilk başvuruda red yersen kötü olur.Ben yemiştim sonra kurtardık paçayı.

Sanırım Hollanda vizesi için randevu almadan direk gidiyorsun ama biz gittiğimizde çok kalabalıktı (iki bölüme ayrılmış,Hollanda vatandaşı yakınları,turistik),özellikle burda yaşayan "apaçiler" vardı.

---

Hcho bana 3 aylık verdiler,tabi eşimden dolayı olabilir,turistik vize dediğin gibi olabilir.1,3,6...
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby diyab » Tue May 13, 2008 12:21 pm

@Flavio Briatore

Usta senin durumun farkli. Es durumundan randevu almadan gidebiliyorsun.
Uyanık TV şimdi App Store'da! Kullanın kullandırın efenim...
http://itunes.apple.com/tr/app/uyan-k-t ... 70868?mt=8
diyab
ROBERT PLANT

New postby 386-DX » Wed May 14, 2008 2:30 pm

Hollanda, Almanya, Belçika sorunlu ülkeler.
İspanya, Fransa, İtalya ise verirken de girişte de daha az sorun çıkarıyor.

Tabi işin içinde insan faktörü var, her yerde çok iyi ya da çok kıl birine denk gelebilirsiniz.
Bence özellikle ilk Schengen vizenizse işi riske atmayın, kitabına göre olmayacaksa vazgeçin.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby MmarlonN » Fri May 16, 2008 10:59 am

Her ne kadar haklarında güzel düşüncelerim olmasa da Avusturyalılar beni çok şaşırttı. E-mail ile randevu aldım kendilerinden 6 Haziran'a. Bakalım gidelim görelim.
MmarlonN
BbrandoO

Next

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü