Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Yeni gelenler icin ilginc interview sorulari (IT/HR o bu su)

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby coskan » Thu Jan 17, 2008 4:42 pm

bence boyle bir basliga ihtiyac var ortalikta olmayan sorulardan bir bankamiz olabilir

benim icin en bomba soru

what are the minimum parameters you need to startup oracle

afallamistim :)

hatirladikca yazarim daha
coskan

New postby davsan » Thu Jan 17, 2008 10:35 pm

bir soru da Goldman Sachs mulakatindan:

gozleriniz kapali bir sekilde bir odaya giriyorsunuz. yerde demir paralar var. size verilen tek bilgi yerdeki paralarin 17sinin tura oldugu. sizden istenense basit: yerdeki paralari oyle bir sekilde iki gruba ayirin ki, her iki gruptaki tura sayisi esit olsun.

hadi bakalim, sureniz basladi :)
davsan
BAŞKAN

New postby coskan » Thu Jan 17, 2008 11:11 pm

IT cıye boyle soru sormazlar ;))

soranla da zaten ben calismam

prensip

bu tarz sorularla zekami olcup isyerinde yatip yatmayacagima karar vermeleri zor

neyse konuyu dagitmayayim cevabi bulan bana da soylesin

beynimi yormam yorandan alirim :) ben boyle bitirdim universiteyi alistigimdan vazgecmem zor ehue

ayrica 17 ikiye bolunemez derim gecerim :)
coskan

New postby kien » Fri Jan 18, 2008 12:10 am

bu soruya şöyle yanıt verirdim: cebimden çıkardığım bir bozukluğu tura olacak biçimde yere koyarım ve onun yanına diğer 8 turayı alırım, böylece iki taraf da eşitlenmiş olur... olmadı galiba, ama yine de deneyeyim dedim :)
kien

New postby haphazard » Fri Jan 18, 2008 7:19 am

gözlerin kapalı nasıl bulucan okadar parayı bide üstüne uğraşıcan falan deymez yaa.. :p
haphazard
ROGER WATERS

New postby erkankarakas » Fri Jan 18, 2008 7:29 am

içlerinden birini cebime atarım :) 8*8 :) ayırırım.
erkankarakas

New postby davsan » Fri Jan 18, 2008 12:04 pm

ya ben anlatamadim, ya siz dogru durust okumuyorsunuz soruyu arkadaslar.

gozler kapali ve yerde bir suru para var. dolayisiyla elinizi rastgele attiginizda cekeceginiz 17 paranin tura oldugunu GARANTILEYEMEZSINIZ.

trik orda zaten :)

hadi bakalim, iyi sanslar!
davsan
BAŞKAN

New postby davsan » Fri Jan 18, 2008 12:07 pm

@haphazrd.

degmez diyorsun- avarage bi Goldman Sachs calisani ne kadar kazaniyor, biliyor musun? :)
davsan
BAŞKAN

New postby haphazard » Fri Jan 18, 2008 12:44 pm

@davsan

yok ya değmez dediğim yani işin espirisi. hani gözler kapalı nasıl ayrıt ediceksin yazıları turaları. bir goldman sachs çalışanı kaç para alıyor bilmiyorum ama bu tür sorular sanki artık biraz ayırt edici olmamaya başladı google ve ms'in mülakat soruları kitaplarda basılınca. bu soruları çeşitli gruplara ayırıyorlar; tahmin edilebilir, cevapsız, tek cevaplı vs. diye. istersen daha fazla meraklandırmadan cevabı ver :P
haphazard
ROGER WATERS

New postby davsan » Fri Jan 18, 2008 1:02 pm

haklisin- illa ki bunlar yayginlastikca olcuculugu de azaliyor. ama ben yine de mulakatlarda kullanilabilecek iyi bir yontem oldugunu dusunuyorum bu tip sorularin, cunku en azindan way of thinking'ini gosteriyor insanin.

yani bu soruyi sorsam br investment banking isi mulakatinda, ve coskan bana 17 cift degil ki dese, soyle bir himmmmmmm derim acikcasi :)

tabii ki bu elemeye yeter bir sebep olamaz ama, adamin probleme yaklasimiyla ilgili endise uyandiyor.

(tabii ki burda coskan sallamadigi icin oyle yazmistir da, ben ornek gercekci olsun diye kullandim adini. affet coskan :) )
davsan
BAŞKAN

New postby kalamaria » Sat Jan 19, 2008 2:37 pm

Selam Davsan, yatakta yatarken senin bu soru aklima geldi,,indim bsayari acip soruya tekrar baktim,,lutfen cevabi ver de gidip rahatca dinleneyim,zaten uykusuzum:))))))))
merhaba herkese
kalamaria
ANNIE LENNOX

New postby kalamaria » Sat Jan 19, 2008 4:14 pm

Davsan Davsan,,, istemiyorum cevabi artik ,, cok gec,, cozduk soruyu :)))))) hemen soylememekte hakliymissin:))) bosver soyleme de zaten:))))))))))
merhaba herkese
kalamaria
ANNIE LENNOX

New postby kalamaria » Sat Jan 19, 2008 4:19 pm

Tabii soruda biraz zorlanmamizin sebebi,, 17 si tura dedin ama GERISI YAZI demedin... ilk bakista cok belirgin degil ama teknik olarak eksik soru..ne dersin
merhaba herkese
kalamaria
ANNIE LENNOX

New postby erkankarakas » Sat Jan 19, 2008 6:58 pm

ne yani yerde sadce 17 para mı var bunlardan birini ters çeviriyoruz sonrada kalanları iki gruba mı ayırıyoruz 8 * 8 ne olsa yazı olan etkisiz eleman :)
erkankarakas

New postby erkankarakas » Sat Jan 19, 2008 7:35 pm

Her görüşmede bol bol teknik soru soruluyor mu mesela ben Türkiye de nerdeyse hiç teknik soru sorulmayan iş görüşmeleri biliyorum adam senin hangi projeler de ne ile nasıl çalıştığını soruyor bitirme ödevini soruyor vs... ama böyle bol miktarta soru görmedim hiç
erkankarakas

Next

Return to der Karrierismus