Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara Anlaşması Uzatma - extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby Nilu » Fri Jan 08, 2021 8:08 pm

orduevi wrote:Simdi sorun Ingiltere'de banka hesabi acamamak. Bu sorunu çözmeye odaklanmalisiniz. Home Office ILR'a giren yolda daha banka hesabini acamamis biri gibi görmesin sizi. Sorun ne olursa olsun, NINO olmayabilir, Covid nedeniyle şube kapalıdır etc. Neden hesap acamadiginizi iyi aciklayin.

Sermaye konusuna gelince. Benim Turkiye'de bu kadar param var bunu Ingiltere'de banka hesabi açınca transfer edeceğim diyebilirsiniz. Bu durumda olur bence cover letter'a yazın ancak siz sadece hesap acacaksiniz. Eğer amac Turkiye'den müşteri bulup Turkiye'deki hesaba para aktarıp bunu "şirket geliri" olarak UK'de gostermekse bu olmaz. UK'de is yapıp UK'e vergi vermek gerek.

Ancak parayi Turkiye'de tutmayın. Faiz alirsaniz bunu UK'e bildirmek zorundasınız. Turkiye'deki faiz kazancı UK'de self-assessment tax hesaplanırken gelir olarak dahil edilmeli yasalara gore.

İngiltere'de hesabım var, ama ikinci hesap açamıyorum (işin doğası gereği 2. hesap açmak istiyorum ama olmuyor. Türkiye'de 10 dakikalık iş, burada bir asır alıyor, ve bürokrasi çok daha fazla. İnsanlara da covid nedeniyle çok ağır bir tembellik çökmüş durumda). Türk müşterim olmayacak, yine yabancı (ingiltere harici) olacak.
Bu durumda da mı önermezsiniz ? Ya da yine de ingilterede olsa daha iyi dersiniz?
Nilu

New postby orduevi » Fri Jan 08, 2021 10:51 pm

Nilu wrote:
orduevi wrote:Simdi sorun Ingiltere'de banka hesabi acamamak. Bu sorunu çözmeye odaklanmalisiniz. Home Office ILR'a giren yolda daha banka hesabini acamamis biri gibi görmesin sizi. Sorun ne olursa olsun, NINO olmayabilir, Covid nedeniyle şube kapalıdır etc. Neden hesap acamadiginizi iyi aciklayin.

Sermaye konusuna gelince. Benim Turkiye'de bu kadar param var bunu Ingiltere'de banka hesabi açınca transfer edeceğim diyebilirsiniz. Bu durumda olur bence cover letter'a yazın ancak siz sadece hesap acacaksiniz. Eğer amac Turkiye'den müşteri bulup Turkiye'deki hesaba para aktarıp bunu "şirket geliri" olarak UK'de gostermekse bu olmaz. UK'de is yapıp UK'e vergi vermek gerek.

Ancak parayi Turkiye'de tutmayın. Faiz alirsaniz bunu UK'e bildirmek zorundasınız. Turkiye'deki faiz kazancı UK'de self-assessment tax hesaplanırken gelir olarak dahil edilmeli yasalara gore.

İngiltere'de hesabım var, ama ikinci hesap açamıyorum (işin doğası gereği 2. hesap açmak istiyorum ama olmuyor. Türkiye'de 10 dakikalık iş, burada bir asır alıyor, ve bürokrasi çok daha fazla. İnsanlara da covid nedeniyle çok ağır bir tembellik çökmüş durumda). Türk müşterim olmayacak, yine yabancı (ingiltere harici) olacak.
Bu durumda da mı önermezsiniz ? Ya da yine de ingilterede olsa daha iyi dersiniz?

Benim anlamadigim neden ikinci hesaba ihtiyac duyuyorsunuz? Eğer U.K.'de hesap varsa ve Ingiltere'deki business hesaba odeme yapılacaksa sorun yok. Özel bir nedenden dolayı 2. hesap acilmasi gerekiyorsa bunu acikca belirtin o zaman, yukarıda yazdigim hususlar yoksa sorun olacagini sanmam.
orduevi

New postby foresttheme » Sat Jan 09, 2021 6:08 pm

Arkadaşlar merhaba,

Kendi işimi yapıp fatura keserek geçiniyorum. Bir yandan resim yapıp satıyorum. Buradan hesabıma gelen bir gelirim var. Bu, ileride beni zor duruma sokar mı? Bir fikri olan varsa sevinirim.
foresttheme

New postby Nilu » Sat Jan 09, 2021 7:11 pm

orduevi wrote:
Nilu wrote:

Benim anlamadigim neden ikinci hesaba ihtiyac duyuyorsunuz? Eğer U.K.'de hesap varsa ve Ingiltere'deki business hesaba odeme yapılacaksa sorun yok. Özel bir nedenden dolayı 2. hesap acilmasi gerekiyorsa bunu acikca belirtin o zaman, yukarıda yazdigim hususlar yoksa sorun olacagini sanmam.

2.hesaptan yapacağım iş, ilk iş ile bağlantılı değil (kısmen ayrı bir sektörde). Bu yüzden, işin doğası gereği (maliye açısından da), ayrı bir hesapta göstermem gerekiyor (hmrc şunu tavsiye ediyor: işin doğası farklı ise, gelir-giderinizi/işletme ismini vs farklı tutun). Bu yüzden Türkiye'de açmayı çok daha kolay, ve şartlara uygun görüyorum. Belirttiğiniz hususların hiçbiri yok (yani tr'den hiç müşterim olmayacak, ve bu hesap eskiden beri süregelen ve içinde para olan bir hesap değil... Sadece yeni bir işletme hesabı)
Nilu

New postby orduevi » Sat Jan 09, 2021 8:04 pm

foresttheme wrote:Arkadaşlar merhaba,

Kendi işimi yapıp fatura keserek geçiniyorum. Bir yandan resim yapıp satıyorum. Buradan hesabıma gelen bir gelirim var. Bu, ileride beni zor duruma sokar mı? Bir fikri olan varsa sevinirim.

Eğer kesilen fatura bedeli şirket hesabına yatiyorsa vize icin sorun teşkil etmez ama kisisel hesabınıza yatıyorsa sorun olur. Eğer yeni geldiyseniz ilk bir kaç ay geçiş aşamasında, şirket hesabi daha acilamadigi icin kisisel hesabınıza gelen rakamı yıl sonunda muhasebeniz halleder. Bu durumda sorun yok. Ama uzun suredir fatura bedeli kisisel banka hesabına yatıyorsa aman dikkat.
orduevi

New postby boldpilotuk » Mon Jan 11, 2021 1:35 pm

orduevi wrote:

Eğer kesilen fatura bedeli şirket hesabına yatiyorsa vize icin sorun teşkil etmez ama kisisel hesabınıza yatıyorsa sorun olur. Eğer yeni geldiyseniz ilk bir kaç ay geçiş aşamasında, şirket hesabi daha acilamadigi icin kisisel hesabınıza gelen rakamı yıl sonunda muhasebeniz halleder. Bu durumda sorun yok. Ama uzun suredir fatura bedeli kisisel banka hesabına yatıyorsa aman dikkat.

Ya burada arkadaşın bahsettiği sanırım şöyle bir şey;
AA ile geldiği işini yapıyor ve oradan bir para kazanıyor, buna ek olarak AA daki iş kolu olmayan resim yapıp satmayı da yapıyor ve onun parasını da business hesaba alıyor (veya bireysel hesaba alıyor). bu dert olur mu diye soruyor sanıyorum...

Eğer doğru tarif edebildiysem soruyu, o ek işi bir emaille home office e bildirmek gerekiyor sanıyorum. Yani danışmana vs de sorsanız bunu söylüyorlar genelde. Yani ben olsam şu online bankalardan birinden hesap açardım, monese, monzo vs ve ona resim parasını yatırtıp ordan harcardım direkt heralde. Muhasebecinize de sormakta fayda var bu arada, zira yıl sonunda business hesaptaki hesap hareketlerini faturayla ilişkilendirip vergi çıkaracak kişi de o bu arada. Eğer bireysel hesaba da alıyorsanız, uzatmada bireysel hesap dökümü de vereceğiniz için yine bi tık sakat olabilir.
boldpilotuk

New postby orduevi » Mon Jan 11, 2021 3:20 pm

boldpilotuk wrote:
orduevi wrote:

Ya burada arkadaşın bahsettiği sanırım şöyle bir şey;
AA ile geldiği işini yapıyor ve oradan bir para kazanıyor, buna ek olarak AA daki iş kolu olmayan resim yapıp satmayı da yapıyor ve onun parasını da business hesaba alıyor (veya bireysel hesaba alıyor). bu dert olur mu diye soruyor sanıyorum...

Eğer doğru tarif edebildiysem soruyu, o ek işi bir emaille home office e bildirmek gerekiyor sanıyorum. Yani danışmana vs de sorsanız bunu söylüyorlar genelde. Yani ben olsam şu online bankalardan birinden hesap açardım, monese, monzo vs ve ona resim parasını yatırtıp ordan harcardım direkt heralde. Muhasebecinize de sormakta fayda var bu arada, zira yıl sonunda business hesaptaki hesap hareketlerini faturayla ilişkilendirip vergi çıkaracak kişi de o bu arada. Eğer bireysel hesaba da alıyorsanız, uzatmada bireysel hesap dökümü de vereceğiniz için yine bi tık sakat olabilir.

Evet, business planda olmayan yeni bir is kolunda calisip para kazanılacaksa bunun mutlaka Home Office'e bildirilmesi gerekiyor. Yeni isin ne olduğu vs. bir iki sayfa basit bir business plan gibi. Kural boyle.
orduevi

New postby ihatevisa » Tue Jan 12, 2021 11:12 am

Selamlar Angaracilar naparsiniz varmi güzel gelişmeler ?
ihatevisa

New postby canozdemir » Tue Jan 12, 2021 2:26 pm

Merhaba, uzun zamandir bekleyen herkese sabir dilerim. Dun itibari ile bizim de 3 yillik ilk vize uzatimimiz onaylandi mailini aldik.

Application : 23.08
IDV App: 09.09
ECAA email: 11.01
canozdemir

New postby exeman » Tue Jan 12, 2021 2:48 pm

canozdemir wrote:Merhaba, uzun zamandir bekleyen herkese sabir dilerim. Dun itibari ile bizim de 3 yillik ilk vize uzatimimiz onaylandi mailini aldik.

Application : 23.08
IDV App: 09.09
ECAA email: 11.01

Hayırlı olsun
En azından hala bir şekilde çalıştıklarını anlıyoruz böyle. Günde 1 sonuç falan çıkartıyorlar sanırım :)
exeman

New postby Marmara9 » Tue Jan 12, 2021 4:34 pm

Geri dönüş hızları gözlerimi yaşartıyor. Bu ne biçim bir sistem böyle. Bekle bekle, bir gelişme yok. Dün bir mail attım, ne zaman sonuçlanır diye, Eylül'de başvurmuştum, Ekim ayında bio datanız sisteme girilmiştir cevabını aldım. Ne demek bu şimdi, ne tür bir manası var bir bilen var mi?
Marmara9

New postby knpc » Tue Jan 12, 2021 6:30 pm

Marmara9 wrote:Geri dönüş hızları gözlerimi yaşartıyor. Bu ne biçim bir sistem böyle. Bekle bekle, bir gelişme yok. Dün bir mail attım, ne zaman sonuçlanır diye, Eylül'de başvurmuştum, Ekim ayında bio datanız sisteme girilmiştir cevabını aldım. Ne demek bu şimdi, ne tür bir manası var bir bilen var mi?

Biometric randevusu icin parali ekstra hizmet aldiniz mi? Bildirimler, notification gibi.
Onun bildirimleri olabilir, normalde email gelmiyor bio data ile ilgili.
knpc

New postby ihatevisa » Tue Jan 12, 2021 6:39 pm

Adamlar bana vermemek icin elinden geleni yapiyorlar :) Verirseniz ekime vermezseniz agustosa kadar diyorum artik :)
ihatevisa

New postby isimgucumdizi » Wed Jan 13, 2021 10:29 am

Marmara9 wrote:Geri dönüş hızları gözlerimi yaşartıyor. Bu ne biçim bir sistem böyle. Bekle bekle, bir gelişme yok. Dün bir mail attım, ne zaman sonuçlanır diye, Eylül'de başvurmuştum, Ekim ayında bio datanız sisteme girilmiştir cevabını aldım. Ne demek bu şimdi, ne tür bir manası var bir bilen var mi?

hangi email adresine bilgi icin mail atiyoruz? Biz de uzatma icin ailecek basvuruyu yaptik eylul 23 de dokumanlari ve biometrik islemlerini IDV uygulamasindan gondermistim, henuz bir geri donus yok. Bekliyoruz.
isimgucumdizi

New postby orduevi » Wed Jan 13, 2021 10:47 am

Arkadaslar complaintsreview@homeoffice.gov.uk adresine direkt şikayet email'i yazabilirsiniz. Ne kadar surede cevap alirsiniz bilmiyorum ama şikayet email adresi bu.
orduevi

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü