Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara Anlaşması Uzatma - extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby umb » Sun Feb 21, 2021 10:15 pm

Ben de ilk defa boyle bir durumla karsilasan sizi gordum, gercekten sanssiz olmus. Hemen basindan belirteyim, avukat ya da danisman degilim dolayisiyla yazdiklarim kendi gozlemlerim ve deneyimlerimden ibaret. bence iyi bir avukata danismanizda fayda var.

Dediginiz gibi sizi didiklemelerinin sebebinin disguise employment olup olmamasiyla alakali gibi duruyor. Agencyler kontrat taslaklarini genellikle IR35 in disinda kalacak sekilde hazirliyorlar, dolayisiyla sizin de degindiginiz gibi bircok onemli nokta (sirket ekipmani kullanma, saatlik minimum sinir, calisilacak vs.) sizin lehinize yazilmis. Ancak en kritik nokta bahsedilen Assignment Schedule iceriginde tam olarak ne oldugu. Eger bu schedule da yapilacak isin tarifi gayet net sekilde tanimlandiysa bir sorun olmayacagini dusunuyorum. Bu schedule ile ilgili vakti zamaninda bir IR35 seminerine gittigimde bir kontratin inside ya da outside IR35 olmasina dair soyle guzel bir ornek vermislerdi;

Mesela siz bir boya badana sirketisiniz. Musterinizle yaptiginiz kontratta yapilacak isin tanimi ve bedeli olmali, buna mutfagin duvarlarinin boyanmasi diyelim. Mutfagin boyanmasi bittikten sonra baska bir yeri boyamaniz karsilikli olarak beklenmiyor (mutual obligation - musteri is bittikten sonra size baska bir is vermek zorunda degil), siz mutfagi boyarken bir anda vazgecip oturma odasini boyamanizi isterse siz bunu kabul etmek zorunda degilsiniz (moving from task to task icin iyi bir ornek), son olarak musteri icin mutfagi kimin boyadigi onemli degil, onemli olan mutfagin boyanmis olmasi (substitute clause - eger isin tanimi belliyse sizin yerinize devralacak kisi detayli bilgiye gereksinim duymadan ise devam edebilmeli)

Tabi bu dedigim cok basit bir ornek, ancak is danismanlik bazli sektorlere girdiginde cok daha karmasiklasiyor (IR35 hakkindaki yillardir suren tartismalar da buradan geliyor zaten)

Sizin durumunuza geri donecek olursak, benim deneyimlerime gore (IT sektorunde degilim dolayisiyla sizin icin farkli bir durum olabilir) agency kontratlarinda her zaman bu Assignment schedule'dan bahsediliyor, ancak bu schedule karsilikli detaylica doldurulmuyor. Ben sizin yerinizde olsam eger halihazirda yazilmadiysa Assignment schedule'da yapilan isi net sekilde tanimlatip, isin detaylarini ve boyutunu anlatirdim. Burada kilit husus is tanimi; ornegin mutfagin boyanmasi gibi. Eger ki is taniminiz yoksa - ya da ucu acik ve/veya tanimsizsa problem olacagini dusunuyorum. Bu kismi doldururken end-clientinizin onayini da almak gerekir. orduevi'nin degindigi substitute clause onemli bir nokta, eger end-clientinizdan siz gelemediginiz takdirde sizin onerdiginiz kisiyi kabul edecegine dair bir yazi alabilirseniz sahane olur. onerdiginiz kisinin sizin sirket calisaniniz olmasina bence gerek yok, outsource edeceginiz firmanin / kisinin iletisim bilgilerini verseniz yeter (baska bir AA li sizle benzer kalifiyede yazilimci gosterebilirsiniz)

Tahminimce HO artik yeni yildan itibaren Brexit"in tamamlanmasiyla beraber AA vize basvurularina daha dikkatli yaklasiyor, yoksa benzer kosullar altinda isler yapmis ve uzatma / oturum basvurulari olumlu sonuclanan yuzlerce insan var. Dedigim gibi, her ihtimale karsi bir avukata danismanizi oneririm.
umb

New postby esraersal » Mon Feb 22, 2021 8:47 am

Gunaydin. Mutlu haftalar. Uzun zamandir bekleyen herkesin guzel sonuclar alacagi bir hafta olsun umarim :)
esraersal

New postby ihatevisa » Mon Feb 22, 2021 10:35 am

esraersal wrote:Gunaydin. Mutlu haftalar. Uzun zamandir bekleyen herkesin guzel sonuclar alacagi bir hafta olsun umarim :)

Gunaydin Herkese ,

Umarim bu hafta bir kac guzel haber aliriz.
ihatevisa

New postby cenabettin » Mon Feb 22, 2021 10:42 am

umb wrote:Ben de ilk defa boyle bir durumla karsilasan sizi gordum, gercekten sanssiz olmus. Hemen basindan belirteyim, avukat ya da danisman degilim dolayisiyla yazdiklarim kendi gozlemlerim ve deneyimlerimden ibaret. bence iyi bir avukata danismanizda fayda var.

Dediginiz gibi sizi didiklemelerinin sebebinin disguise employment olup olmamasiyla alakali gibi duruyor. Agencyler kontrat taslaklarini genellikle IR35 in disinda kalacak sekilde hazirliyorlar, dolayisiyla sizin de degindiginiz gibi bircok onemli nokta (sirket ekipmani kullanma, saatlik minimum sinir, calisilacak vs.) sizin lehinize yazilmis. Ancak en kritik nokta bahsedilen Assignment Schedule iceriginde tam olarak ne oldugu. Eger bu schedule da yapilacak isin tarifi gayet net sekilde tanimlandiysa bir sorun olmayacagini dusunuyorum. Bu schedule ile ilgili vakti zamaninda bir IR35 seminerine gittigimde bir kontratin inside ya da outside IR35 olmasina dair soyle guzel bir ornek vermislerdi;

Mesela siz bir boya badana sirketisiniz. Musterinizle yaptiginiz kontratta yapilacak isin tanimi ve bedeli olmali, buna mutfagin duvarlarinin boyanmasi diyelim. Mutfagin boyanmasi bittikten sonra baska bir yeri boyamaniz karsilikli olarak beklenmiyor (mutual obligation - musteri is bittikten sonra size baska bir is vermek zorunda degil), siz mutfagi boyarken bir anda vazgecip oturma odasini boyamanizi isterse siz bunu kabul etmek zorunda degilsiniz (moving from task to task icin iyi bir ornek), son olarak musteri icin mutfagi kimin boyadigi onemli degil, onemli olan mutfagin boyanmis olmasi (substitute clause - eger isin tanimi belliyse sizin yerinize devralacak kisi detayli bilgiye gereksinim duymadan ise devam edebilmeli)

Tabi bu dedigim cok basit bir ornek, ancak is danismanlik bazli sektorlere girdiginde cok daha karmasiklasiyor (IR35 hakkindaki yillardir suren tartismalar da buradan geliyor zaten)

Sizin durumunuza geri donecek olursak, benim deneyimlerime gore (IT sektorunde degilim dolayisiyla sizin icin farkli bir durum olabilir) agency kontratlarinda her zaman bu Assignment schedule'dan bahsediliyor, ancak bu schedule karsilikli detaylica doldurulmuyor. Ben sizin yerinizde olsam eger halihazirda yazilmadiysa Assignment schedule'da yapilan isi net sekilde tanimlatip, isin detaylarini ve boyutunu anlatirdim. Burada kilit husus is tanimi; ornegin mutfagin boyanmasi gibi. Eger ki is taniminiz yoksa - ya da ucu acik ve/veya tanimsizsa problem olacagini dusunuyorum. Bu kismi doldururken end-clientinizin onayini da almak gerekir. orduevi'nin degindigi substitute clause onemli bir nokta, eger end-clientinizdan siz gelemediginiz takdirde sizin onerdiginiz kisiyi kabul edecegine dair bir yazi alabilirseniz sahane olur. onerdiginiz kisinin sizin sirket calisaniniz olmasina bence gerek yok, outsource edeceginiz firmanin / kisinin iletisim bilgilerini verseniz yeter (baska bir AA li sizle benzer kalifiyede yazilimci gosterebilirsiniz)

Tahminimce HO artik yeni yildan itibaren Brexit"in tamamlanmasiyla beraber AA vize basvurularina daha dikkatli yaklasiyor, yoksa benzer kosullar altinda isler yapmis ve uzatma / oturum basvurulari olumlu sonuclanan yuzlerce insan var. Dedigim gibi, her ihtimale karsi bir avukata danismanizi oneririm.

Cok tesekkur ederim ugrasip uzun uzun yazmissiniz. Paylastiginiz ornek disguised employment acisindan soru isaretlerinin cogunu gideriyor.

Contract'ta Assignment Schedule basligi altinda detaylara yer verilmis, verilecek danismanlik hizmetinin adi, verilecek Client'in adi, Service Provider'in adi, Balangic ve bitis tarihleri, Notice Period 'u (ki taraf icin de), gunluk ucreti detayli olarak yazilmis.

Belki de ben biraz evham yaptim, sadece eksik bir evrak istendi benden, bunu kafamda biraz buyutmus olarabilirim. Forumu taradigimda bir kac tane daha eksik evrak email'i alan arkadaslar oldugunu farkettim, ancak bundan dolayi red alana hic rastlamadim. Brexit ile birlikte bir seylerin degistigi kesin, onceden mulakat vesaire duyulmamis seylerdi her gun faarkli seyler duymaya basladik.

Hepimize bol sabirlar ve sans diliyorum.
cenabettin

New postby zumur » Mon Feb 22, 2021 5:29 pm

300. günüm an itibarıyla doldu benim de. Ses seda yok.
zumur

New postby ihatevisa » Tue Feb 23, 2021 10:53 am

zumur wrote:300. günüm an itibarıyla doldu benim de. Ses seda yok.

@zumur Allah sabirlar versin gercekten , soyle bir hesaplama yaparsam benim mulakat ustunde 3 ay 10 gun gecti hala ses yok eger bu sisteme gore giderlerse senin ILR basvuru hakkin daha vizen eline gecmeden dolacak bence Home Office sende local MP ile taciz et :) Ankara Anlasmasinda senle ben ilkler olacagiz galiba
ihatevisa

New postby zumur » Tue Feb 23, 2021 1:30 pm

MP işini ben 3 ay önce denedim, kadın inanılmaz ilgilendi mail attı bir kaç kere falan ama bize söylenenlerin dışında bir şey dönmedi Home Office, en sonunda bizim de elimizden bu kadar geliyor maalesef diyebildi.

Senin durumun da laf değil @ihatevisa, Corona falan geçirdin bir de, tekrar geçmiş olsun. Sendeki tek avantaj en kötü ihtimalle Temmuz'da IRL başvururum diyip geçebiliyorsun. Benim Türkiyeye gitmeyeli 1.5 sene oldu mesela, plan yapsak mı diyoruz en basiti sonu yok belki 1 sene daha bekleticekler. Yok canım gelir diye diye 11. aya koşuyoruz şaka gibi.

Biz şimdi eşimle Home Office'e açılmış davaları araştırıyoruz. Diğer vize tiplerinde 2, 2.5 sene bekletilenler olmuş. İş kaybı, psikolojiye etkileri, seyahat hakkı ve çok basit işlemler için BRP'ye ihtiyaç duyulmasını kanıtlayıp ciddi paralar talep etmişler.

Benim babamın sağlık durumundan, ikimizin de iş kaybına kadar bir çok durum oldu bu süreçte, her şeyi olması gerektiği gibi yapıp fake faturalarla, yardım alıp vergi kaçırarak, gizli işçiliklerle çok kolay uzatmalarını alan insanları gördükçe delirdik biraz. Bize etkilerini kanıtlayabildiğimiz her şeyi topluyoruz şu an. Bu kadar değersiz hissettiriliceksek neden geldik falan diye sorguluyoruz artık, başka ülke mi yoktu. Yarın da avukatımızla konuşup ne gerekiyorsa yapıcaz, ne olacaksa olsun bakalım. Haber veririm.
zumur

New postby ihatevisa » Tue Feb 23, 2021 2:12 pm

@zumur sagolasin duzeldim sayilir oksuruk kaldi ne gulduruyor ne kosturuyor aninda nefes darligi ve kriz seklinde geliyor onun da gecmesi biraz zaman aliyormus. Biz de soyledik aynen ILR basvurumuz geliyor diye ama cevap vermedi Hz. Home Office. Dava ile cozulecek bir durum yok su asama da bence adamlarin arkasina siginacagi butun dunyanin etkilendigi PANDEMI gibi aptal bisey var. Corona heryer etkilendi diyip hakli bir sebepleri var. isler cok yorucu hale geldi gercekten bu gecici bir surec ama simdi dusunuyorum gercekten Allah yeni baslayanlara sabir versin ne olacagi belli degil . Yine bir Mart ayi geliyor umarim bize bir supriz daha yapmazlar :)
ihatevisa

New postby knpc » Wed Feb 24, 2021 3:36 pm

En cok bu forumdan basvurularla ile ilgili bilgi aldigim icin, sonuc alir almaz yazmak istedim buraya.

2. uzatma basvurusu - businessperson.

Online form: 16 Eylul
Parmak izi: 14 Ekim
Sonuc: 24 Subat

interview ya da ek belge istenmedi.
Dependant yok.
3 yil uzatma vermisler.

Herkese sabir diliyorum bekleyenlere.
knpc

New postby esraersal » Wed Feb 24, 2021 4:07 pm

knpc wrote:En cok bu forumdan basvurularla ile ilgili bilgi aldigim icin, sonuc alir almaz yazmak istedim buraya.

Dependant yok.
3 yil uzatma vermisler.

Tebrikler! Parmak izimizi ayni gun vermisiz. Siz formu bizden 10 gun once doldurmussunuz ama. Umarim bizim vizenin de eli kulagindadir. Darisi basimiza.
esraersal

New postby ihatevisa » Wed Feb 24, 2021 4:18 pm

@knpc hayirli ugurlu olsun vizeniz , bir kisi daha benden sonra basvurup benden once aldi. :D Home Office kapina kara kilit vurula emiiiiiiii :D
ihatevisa

New postby bilinmeyenedogru » Wed Feb 24, 2021 4:59 pm

@knpc hayirli olsun

darisi bekleyen herkesin basina

@ihatevisa kesinlikle soyledigine katiliyorum mail attim bende bakalim ne diyecek MP

knpc wrote:En cok bu forumdan basvurularla ile ilgili bilgi aldigim icin, sonuc alir almaz yazmak istedim buraya.

Dependant yok.
3 yil uzatma vermisler.

bilinmeyenedogru

New postby gndlf » Thu Feb 25, 2021 6:08 am

@knpc hayirli olsun, iyiki sorunsuz geldi bu zamanda...

Arkadaslar, taranilan dosyalari tek tek ukvcas'a yuklemek yerine, dosyalari birlestirsem, sizce sorun olur mu? Hani 1 senelik hesap ozetlerine bakip, bunu tek tek yuklemen gerekirdi, yok oyle 4 seneyi 4 dosyada bitirmek diyebilir mi? :) Siz hic pdf dosyalarini birlestirdiniz mi?
Teşekkürler
gndlf

New postby ihatevisa » Thu Feb 25, 2021 9:41 am

gndlf wrote:@knpc hayirli olsun, iyiki sorunsuz geldi bu zamanda...

Arkadaslar, taranilan dosyalari tek tek ukvcas'a yuklemek yerine, dosyalari birlestirsem, sizce sorun olur mu? Hani 1 senelik hesap ozetlerine bakip, bunu tek tek yuklemen gerekirdi, yok oyle 4 seneyi 4 dosyada bitirmek diyebilir mi? :) Siz hic pdf dosyalarini birlestirdiniz mi?
Teşekkürler

Herkese Gunaydin !!!!

@gndlf Zaten dosyalarini birlestir mesela 2021 butun business banka dokumlerinin arkasina 2020 business banka dokumlerini birlestir onuda 6MB gecmeyecek sekilde siyah beyaz bir sekilde hazirla , invoicelarini ayni sondan ilk faturaya gecelek sekilde tarih sirasina koyarak 6mb gecmeyecek sekilde birlestir. Sorun olmaz safyada her sekme altinda minumum duzeyde belge yukle zaten kus kadar akillari var ayri ayri yukleyip guzel beyinciklerini yakma sevgili home office calisanlarimizin :)
ihatevisa

New postby esraersal » Thu Feb 25, 2021 10:30 am

gndlf wrote:@knpc hayirli olsun, iyiki sorunsuz geldi bu zamanda...

Teşekkürler

Merhaba
Ben yil yil yaptim dokumanlari. 2020 yili business bank statements, 2019 yili, 2018 yili gibi.
esraersal

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü