Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara Anlaşması Uzatma - extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby Mr avci » Mon Oct 11, 2021 1:21 pm

Tebrikler,interview nasıl gecmisti
Mr avci

New postby Cgr » Tue Oct 12, 2021 9:50 am

Mr avci wrote:Tebrikler,interview nasıl gecmisti

Bir saatten fazla surmustu ve fatura icerigini cok incelemislerdi ve zorlamislardi biraz. Ama genel olarak iyiydi.
Cgr

New postby modernS » Wed Oct 13, 2021 4:56 pm

Ek belgeleri sunduktan sonra, surec nasil isliyor ?
Tecrubesi olanlar paylasabilir mi lutfen ?

Tesekkurler
modernS

New postby ihatevisa » Thu Oct 14, 2021 8:35 am

modernS wrote:Ek belgeleri sunduktan sonra, surec nasil isliyor ?

Tesekkurler

Gunaydin ,

Ek belgeleri gonderip dua ediyorsunuz arkasindan sonra bekliyorsunuz. Dun itibari ile benden de ek evrak istediler bakalim ne olacak .
ihatevisa

New postby vergelsin » Thu Oct 14, 2021 2:50 pm

ihatevisa wrote:

Tesekkurler

Gunaydin ,

Ek belgeleri gonderip dua ediyorsunuz arkasindan sonra bekliyorsunuz. Dun itibari ile benden de ek evrak istediler bakalim ne olacak .

Yok artık!
vergelsin

New postby ihatevisa » Thu Oct 14, 2021 3:19 pm

vergelsin wrote:
ihatevisa wrote:

Tesekkurler

Gunaydin ,

Yok artık!

@vergelsin :D bende oyle dedim de aman yaaa buda gelisme :D :D :D
ihatevisa

New postby zeugma » Fri Oct 15, 2021 12:47 pm

ihatevisa wrote:@vergelsin :D bende oyle dedim de aman yaaa buda gelisme :D :D :D

Super haber. Ben senin basvurunu kaybettiklerini dusunuyordum acikcasi. Gerci artik online ama bence yinede onu bile basarabilirler. Ins en kisa surede bakarlar yani. Bu kadar sacma bir sisteme tabi olmamiz cok kotu ama yapacak bir sey yok.
zeugma

New postby ihatevisa » Fri Oct 15, 2021 4:13 pm

zeugma wrote:
ihatevisa wrote:@vergelsin :D bende oyle dedim de aman yaaa buda gelisme :D :D :D

Super haber. Ben senin basvurunu kaybettiklerini dusunuyordum acikcasi. Gerci artik online ama bence yinede onu bile basarabilirler. Ins en kisa surede bakarlar yani. Bu kadar sacma bir sisteme tabi olmamiz cok kotu ama yapacak bir sey yok.

Adamlar benim SGK dokumumu istediler yaaaa :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
ihatevisa

New postby orduevi » Fri Oct 15, 2021 5:40 pm

ihatevisa wrote:
zeugma wrote:

Adamlar benim SGK dokumumu istediler yaaaa :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

SGK'mi? Ne alakası var SGK'nin U.K. ile? Ciddi mi Home Office?
orduevi

New postby gndlf » Fri Oct 15, 2021 10:46 pm

@ihatevisa
Gerçekten ilginç bir durum. Edevletten aldınız değil mi? Başka şart olmasında... hizmet dökümanı diye geçiyor sanırım

şimdi edevet'teki belgeniz bomboş bir belge olsa, buna bakmaktaki amaç ne?
Türkiye'de bir işletmeniz vs olsa, buna bakmaktaki amaç ne?
gndlf

New postby alla » Sat Oct 16, 2021 12:03 am

Herkese iyi akşamlar. Öncelikle Ben de Ankara anlaşmalıyım ve ikinci uzatma Başvurusu yaptım İki buçuk ay önce ve Geçenlerde herkese gelen standart süreciniz uzayacak mail aldım. bu maili bu kadar kısa sürede almak biraz şaşırttı beni doğrusu acaba kafalarına göre mi yolluyorlar? bir tanıdığımın başvurusu üzerinden 4 ay geçmesine rağmen herhangi bir gelişme yok. sigorta olayı son zamanlarda bayağı önemli olmuş ve Bayağı da ilk başvurusunda İngiltere'de yapacağı iş ile Türkiye'deki deneyimi uyuşmadığı için retler olmuş. Sanırım öküz altında buzağı aramaya çalışıyorlar.
alla

New postby Melisa » Sat Oct 16, 2021 3:50 am

@ihatevisa @gndlf İlginç bir durum...

Tr'den herhangi bir maaş vs almaya engel var mı arkadaşlar ?
Tr'de sigorta ödememizin ne gibi zararı olabilir ?
sgk bakılmasının amacı nedir?

Bilgilendirirseniz memnun olurum. Artık gerçekten sıktı her adımda endişe hissi.
Melisa

New postby vergelsin » Sat Oct 16, 2021 12:33 pm

Melisa wrote:@ihatevisa @gndlf İlginç bir durum...

Bilgilendirirseniz memnun olurum. Artık gerçekten sıktı her adımda endişe hissi.

İngiltere yerleşimli olarak TR’de çalışıp sigorta ödeyemezsiniz. TR’deki firma sizi görevli göndermiş olmalı İngiltere’ye. Hukuken imkanı yok. Hukuksuz olarak yapılır onu bilemem.
Ancak isteme sebepleri budur demek değildir tabii ki
vergelsin

New postby Melisa » Sat Oct 16, 2021 12:47 pm

vergelsin wrote:

İngiltere yerleşimli olarak TR’de çalışıp sigorta ödeyemezsiniz. TR’deki firma sizi görevli göndermiş olmalı İngiltere’ye. Hukuken imkanı yok. Hukuksuz olarak yapılır onu bilemem.

Şu şekillerde de olmaz mı:
1) İngilteredeyken, Türkiyede şirket açabilir bir kişi.
2) "İngiltere yerleşimli olarak" sayılmanız için 6ay+1gün'ü İngiltere'de geçirmeniz yeterli. Mesela, her yılın 3 ayı, işimi aksatmadan Türkiyede çalışabilirim. Türkiye'deki sigorta vs borcum, benim Türkiye'ye olan sorumluluğumdur. İngiltere'ye olan sorumluluğumu da muhasebeci aracılığı ile yerine getiririm.

Düşünceleriniz neler bu konuda? Sadece Türkiye değil, mesela gidip İrlanda'da şirket açabilirim. Sgk istendiği için, ve çalışma hakkımız olduğu için Türkiye'yi konuşuyoruz tabi...
Sözün özü: Türkiye'ye yerleşmeden, yabancı olarak çalışabilir herkes, vize ihlali de söz konusu olmadan
Melisa

New postby arenadel87 » Sat Oct 16, 2021 7:21 pm

Türkiye'de maaşlı olarak çalışan birisi veya şirketi olan birisi tabi ki de olabilir. Sadece ordaki gelirinizi HMRC ye bildirmeniz gerekiyor. Muhasebeciniz ile görüşüp, Türkiye'de ki gelirinizi HRMC ye bildirme konusunda bilgi alın. Onun dışında her dosya kendi içinde farklı durumlara karşı değerlendiriliyor. SGK geçmişi farklı bir nedenden dolayı istenmiş olabilir. Başvuruda belki de Türkiye'den maaş aldığını belirtmiş olabilir, bilemeyiz. :)

Tabi ki bu bilgiler benim edinebildiğim bilgiler. %100 doğdurur diyemem.

Melisa wrote:
vergelsin wrote:

Şu şekillerde de olmaz mı:
1) İngilteredeyken, Türkiyede şirket açabilir bir kişi.
2) "İngiltere yerleşimli olarak" sayılmanız için 6ay+1gün'ü İngiltere'de geçirmeniz yeterli. Mesela, her yılın 3 ayı, işimi aksatmadan Türkiyede çalışabilirim. Türkiye'deki sigorta vs borcum, benim Türkiye'ye olan sorumluluğumdur. İngiltere'ye olan sorumluluğumu da muhasebeci aracılığı ile yerine getiririm.

Düşünceleriniz neler bu konuda? Sadece Türkiye değil, mesela gidip İrlanda'da şirket açabilirim. Sgk istendiği için, ve çalışma hakkımız olduğu için Türkiye'yi konuşuyoruz tabi...
Sözün özü: Türkiye'ye yerleşmeden, yabancı olarak çalışabilir herkes, vize ihlali de söz konusu olmadan
Last edited by arenadel87 on Sat Oct 16, 2021 7:25 pm, edited 1 time in total.
arenadel87

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü