Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

NARIC'te Kuzey Kibris Universiteleri'nin durumu

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby theK » Wed Jan 16, 2008 1:40 pm

Arkadaslar merak ettigim birsey var.

Uzun sureden beri okudugum bu forumda KKTC'deki herhangi bir universiteden mezun olan ve hsmp basvurusu yapan birisi yada tanidiginiz bildiginiz birisi varmi hic?

Tesekkurler..

Site Memuru'nun notu: Arkadaslar bu konu HSMP basligi icinde konusuluyordu ama yuksek lisans yapmak isteyen arkadaslari da ilgilendirebilecegi icin oradan ayirdim. Konu muhim, arada kaynamasin.
theK

New postby merci » Fri Feb 01, 2008 8:21 pm

doğu akdeniz üniversitesi, kıbrıs; naric ten onay alabiliyor mu? Bilen var mı arkadaşlar
merci
ROBERT PLANT

New postby Gonzales » Fri Feb 01, 2008 10:44 pm

Naric web sayfasinda YOK e atif var ve Lefke avrupa Unv. taniniyor bu parametreleri gozonune aldigimizda muhtemelen taninacaktir.
Gonzales

New postby theK » Sun Feb 10, 2008 3:58 pm

selam arkadaslar daha oncede sormustum cevap alamamistim benim postumdan sonra sordugum soruyla ilgili 2 post gordum..
bu postlar soyle;
merci:
doğu akdeniz üniversitesi, kıbrıs; naric ten onay alabiliyor mu? Bilen var mı arkadaşlar

Gonzales:
Naric web sayfasinda YOK e atif var ve Lefke avrupa Unv. taniniyor bu parametreleri gozonune aldigimizda muhtemelen taninacaktir.

Bende dogu akdeniz mezunuyum ve yaptigim arastirmalara gore Dau ve KKTC'deki universitelerin diplomalari Naric tarafindan onay alamiyor.
Asagida Naric'in sayfasindan buldugum bir sunumda belirtmis rejected countries kisminda North Cyprus diye.
http://www.naric.org.uk/documents/Prese ... opescu.pps

bu dokuman disinda Dau yetkilileri araciligiyla UK-Naric'teki kisilerle irtibat kurdum bana verilen cevap KKTC'nin taninmadigi ve ordaki universitelere herhangi bir denklik veremiceklerini soylediler.
Sahsen HSMP basvurmayi dusunuyodum bu sebepten dolayi basvurmaktan vazgectim ama emin degilim basvurma durumunda sonuc ne olur. Eger varsa aranizda yada duydugunuz bildiginiz herhangi bir KKTC universitesinden mezun olupta hsmp alan bilgilendirirseniz cok sevinirim.
theK

New postby merci » Mon Feb 11, 2008 7:43 am

@thek
http://registrar.emu.edu.tr/ogrel-kitab ... kitabi.pdf
18 sayfada narıc'e üye olduğundan ve kabul gördüğünden bahsetmektedir. 2006 yılında yine Avrupa Universiteler birliğine üye olduğu ifade etmiş.
birde yök'teki naric masasından sormak gerekecek...
inşallah ters bir şey çıkmaz
merci
ROBERT PLANT

New postby merci » Mon Feb 11, 2008 8:31 am

@thek
yök ile görüşüldü.

naric'in tanımaması gibi bir durum olmamalı dendi.
başvuracağız. hiçbir şey olmazsa kaybedecek bir şeyimiz yok.
sağlıklı bilgi ilk elden edinilmiş olur.
merci
ROBERT PLANT

New postby theK » Mon Feb 11, 2008 5:53 pm

@merci

acikcasi ben pek umutlu degilim hatta basvurmaktan vazgecmistim suan tekrar dusunuyorum basvurmak icin tabiki hakli oldugun nokta kaybetcek birsey yok yani.

Peki nezaman basvurmayi dusunuyorsun? eger basvuru sonucunda olumlu alirsan cok sevinicem eger olumsuz alirsan bunu paylasirsan burda bizlerle bizide aydinlatmis olursun.
theK

New postby merci » Wed Feb 13, 2008 7:39 pm

@gonzales
thek'in kıbrıs üniversiteleri redediliyor mesajlarından sonra her şey çöktü.
evraklar tamamlanmıştı. şimdi askıya aldım.

Narıc bologna anlaşması kapsamında northern cyprus rejected deniliyor
açık açık yazıyor. yok'u aramıştık reddetmemesi lazım deniliyor.

narıc türkiye masasını aradım bugün bazı ingiliz üniversiteleri master başvurularında kabul ediyor, elimizden geleni yapıyoruz dedi. yok denkliği
bir şey ifade etmeli ama etmiyor dediler

kıbrıs üniversitelerinin tamamı Narıc amblemini web sayfalarında akreditisyon kısmında gösteriyor. nasıl oluyor bu iş bulmak lazım.

şimdi şapka önümde düşünüyorum. direkt sadece ingilizce diplomayı mı göndersem, yoksa denkliği iliştirsem mi? İliştirirsem karpuz kabuğunu düşürmüş olur muyum? oof ki offf yani....

Forudaki diğer arkadaşlar, lütfen hsmp kapsamında kuzey kıbrıs üniversitesi diploması ile approval almış birini soruşturalım çevremizde....... ve ne kadar çabuk olursa o kadar iyi olur.... iş başvurularına başlamıştım bile...
merci
ROBERT PLANT

New postby merci » Wed Feb 13, 2008 9:07 pm

bu konuyu araştırırken israil'inde rejected olduğunu öğrendim. buna rağmen 2007 yılında yakın zamanda trackitt'de israilli bir başvuru vardı.
israil üniversitesinden mezun olup olmadığını sordum PHD 'sini israil üniversitesinden aldığını teyit etmiş.
şimdi bu durumda iki şey olabilir. Naric'e ülkeler bazında başvurulduğundan ya kıbrıs üniversiteleri
naric'e gerçekten güney kıbrıs üzerinden üyeler
ya da YÖK 'ün denkliğinin kabul edileceğini umarak
gerçek olmayan bir akreditasyon bilgisi koymuşlar web sayfalarına......

1.cisi geçerli ise sadece diplomayı koymam yeterli
2.cisi geçerli ise dua ederek denliği de iliştirmem gerekiyor.
bu iş sağı solu arayarak öğreneceğim noktayı aştı.
O yüzden site ahalisinin çabalarına güvenmek zorundayım.

Bir noktada her şey olacağına varır, en fazla 2 hafta daha bekletecem. Kulaktan kulağa ne kadar çok şey öğrenileceği konusunda bu forum zaten kendisi kanıt. Umarım bir şeyler çıkar....selamlar...
merci
ROBERT PLANT

New postby theK » Wed Feb 13, 2008 9:56 pm

@merci
selam seni hayal kirikligina uratmak istemedim ama durum vaziyet bole bende seninle ayni gemideyim batarsak ikimiz birden baticaz. :)

diger forumda sana ozel mesaj atmistim belki gormedin ona bir bak. Durum okadar umutsuz degil denemekden zarar gelmez.

Yok Denklik belgesini soyle solim cok dert etme extra denklik olsada olmasada adamlar dogu akdeniz sayiliyorsa sayar.
Haa sole dusunuyosun acaba denkligi hic karistimasam adamlari hic uyandirmasam benim diploma arada kaynayip onaylanirmi diye :) ama ole bir ihtimal olcagini sanmiyorum..
Sonucta senin eger extra denklik belgenin olmasinin zarari olmaz hatta varsa oyle birsey naric - tr nin denklik belgesi orda kabul gorecekse faydasi olabilir.

Okulun sayfalarindaki logolari bende gordum, sahsen iste dedim gibi suan belgerimi tamamlamam kasicak biraz turkiye disinda ikamet ediyorum, ve belgelerim tamamlamam icin trye donmem lazm oda en yakin 2-3 ay sonra olacak. Soyle dusunmustum eger reject alirsam ozmn okulun yetkilileriyle konusup hatta bu olayi mahkemeye goturme bile olabilir asilsiz bilgi veriyorlar seklinde. Ama bunu yapmak icin elde resmi olarak bir reject belgesi olmasi lazm..

Bence bir basvuru sart hic degilse icinde kalmaz. Ve ondan sonrasini konusabiliriz ne yapilabilir.
theK

New postby merci » Thu Feb 14, 2008 6:43 am

@thek selam,
tabi ki durum böyle paylaşman iyi oldu ama bir duraladım. biraz daha iyi araştırmak lazım,
KKTC mezunlarından bu prosedürü aşabilmeyi başaran olmuş olabilir.

Şunu çok iyi biliyorum ki her kurumun kendine has bir konuşma dili vardır. O dilden anlayan bazı şeyleri aşar, bu dili daha önce konuşmuş biri olabilir çevremizde biraz bekleyecem. Güzel haberler gelmesini umuyorum..... mesela Kırgız Manas üniversitesi mezunu biri de bizimle aynı gemide ...
merci
ROBERT PLANT

New postby merci » Mon Feb 18, 2008 10:30 am

Arkadaşlar müjde müjde....:)
Bologna Prosedürü ile ilgili birebir çalışan EMU- Rektörüne ulaştım bugün
Prof Dr Halil Güven Eylül Ayından beri
NARIC tarafından tanındığımızı ifade etti.
Database'de görülüp görülmediğimiz konusunu da
görülüyoruz olarak teyit ettiler.

Kıbrıs özel bir statüde değerlendiriliyormuş.......
merci
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Mon Feb 18, 2008 11:13 am

@merci

hadi hayırlısı sevindim gerçekten :)
haphazard
ROGER WATERS

New postby theK » Mon Feb 18, 2008 3:38 pm

@merci

guzel haber.. hadi bakalim bende basvurumu en kisa zamanda yapmayi dusunuyorum.. bol sans..
theK

New postby merci » Tue Feb 19, 2008 6:46 am

@haphazard @thek
çok sağolun ... inşallah hepimizin çabaları güzel haberler olarak döner

bununlar beraber kalbim rahat değil....
hala nette bununla ilgili net bir şey bulamadım.....
1.ci ağızdan cevap alsam da sonuçta;
söz uçar yazı kalır.......
şu ünlü buzağı hangi öküzün altındaydı bilen var mı? :)
merci
ROBERT PLANT

Next

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü