Board index Alaturka Londra Hyde Park

Dovizli askerlik

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby conkbayiri » Sun Apr 20, 2008 10:24 pm

ya 3 hafta askerlikten tirsiyosaniz dicek biseyim yok 3 hafta ya 3. ay bile degil yok soguk olurmus sicak olurmus inanilmaz yani. sanki dingiltere cok mu sicak. dunyanin en cirkin ulkesi. ben sahsen burda 3 sene kalmam. giderim 5 ay 5 gun babalar gibi yaparim. soguksa da ulkemin sogugu
conkbayiri

New postby haphazard » Sun Apr 20, 2008 10:26 pm

conkbayiri, sen ingilterede misin şu an? tam olarak ne yapıyorsun?
haphazard
ROGER WATERS

New postby conkbayiri » Sun Apr 20, 2008 10:40 pm

evet elektronik muhendisiyim calisiyorum. manchesterdayim. sen?
conkbayiri

New postby hcho » Mon Apr 21, 2008 6:14 am

@conkbayiri
Tanimadiginiz insanlar hakkinda "tirsmak" falan gibi kelimeleri kullanmak haddiniz asar. Terbiyenizi takinin.

Ingiltere'nin soguk olmasi konusuna gelince size sokakta yanasik duzen toren egitimi mi yaptiriyorlar? Elde tufek kosmak zorunda misiniz? Mintika temizligi mecburiyetiniz mi var? Soguk bir yerde yasamakla soguk bir yerde askerlik egitimi almak arasinda hic fark yoktur degil mi?

Secme luksumuz var, kullanacagiz, sizden izin mi almamiz lazim?
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby erkut » Mon Apr 21, 2008 9:49 am

elektronik mühendisi olmussun ama baltaya henüz sap olamamissin conkbayiri. Kütük vaziteyinde geziyorsun hala.

Denize de civileme daliyorsundur sen.

Kimsenin soguktan, sicaktan korktugu yok aslan parcasi. O isin esprisi. Aile, is, yillik izin, ödemeler, vvs vvs gibi ince detaylar isin asli. Bunlar da kisiden kisiye degistigi icin, forum altinda paylasmanin anlami yok. Hos kime bu sekilde laf anlatiyoruz.
erkut
ROGER WATERS

New postby conkbayiri » Mon Apr 21, 2008 6:44 pm

@hcho
ben onu kotu anlamda kullanmamistim sadece gereksiz bir sekilde sicak soguk muhabbeti tabi cok guzel solemissin senin secimin senin gorusun bende gorusumu soledim. eyvallah

@erkut
insan kendi nasilsa baskalarinida ole gorurmus. kullandigin laflara dikkat et. simdi bende sana kufur mu yaziyim bumudur yani. klavye delikanliligi mi yapicaz. bigun bulusuruz bunlari suratima solersin yuregin varsa.
conkbayiri

New postby erkut » Mon Apr 21, 2008 7:03 pm

conkbayiri,

yüzüne de söyleriz, kalbini ferah tut...

Topikte dönen muhabbetten haberin yok, millete soguk, moguk diye ayar vererek bodoslama dalan sensin...

Sana mi kaldi ne gereksiz, ne degil yargilamasi. Üstüne vazife olmayan seylere burnunu sokmayi nerede ögrendin sen?

Sen daha konusamazken ben Burdur´da dört mevsim dograma takiyodum.. Burdur´dan mi tirsacaz... Edebini takin... Yeni girdigin ortamlara bi bak ondan sonra dal.
erkut
ROGER WATERS

New postby Flavio Briatore » Mon Apr 21, 2008 9:42 pm

conkbayiri,burda hepimiz forum olarak yada yüzyüze görüşen insanlarız,bu forumuda tartışmaktan öte bilgi paylaşımı olarak kullanıyoruz.

Biz seni tanımıyoruz,sende bizi...

Tanımadığın bir yerde ister forumda ister cafede böyle bir giriş yaparsan heryerde kötü karşılanırsın.

Umarım bizim gözümüzden kendini görürsün,ne demek istediğimi anlarsın...

Hoşgeldin foruma buarada...
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby haphazard » Tue Apr 22, 2008 12:51 am

Katılıyorum bende. Güzel forumumuzdan youtube tadında mesajlar olmasın lütfen..
haphazard
ROGER WATERS

New postby pisiyan » Thu May 29, 2008 3:48 pm

selamlar,

Bedelli askerlikle ilgisi yok ama askerlik erteleme ile ilgili bir sorum var. Uygun baska yer bulamadigim icin buraya yaziyorum. Calisma vizesi almis fakat henuz calismayan biri askerligi erteleyebiliyor mu?

tesekkurler..
pisiyan

New postby Flavio Briatore » Thu May 29, 2008 5:28 pm

pisiyan :

Bir işyerinde çalışan vatandaşlarımızın işyerlerinden, işveren veya serbest meslek sahiplerinin ise muhasebecilerinden ya da kayıtlı oldukları vergi dairesinden alacakları işe başlama tarihi, işyeri adı, adresi ve telefon numaralarini içeren, bilgisayarda antetli (baslikli) kagida yazilmis bir mektup (Belge tarihi üç aydan eski olmamalıdır. Elyazisi ile yazilmis mektuplar kabul edilmemektedir).

http://www.turkishconsulate.org.uk/tr/askerlik.htm#anc1

Görüceğin gibi malesef olmuyor.
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby 386-DX » Thu May 29, 2008 10:13 pm

@pisiyan
@Flavio Briatore

ERTELEME VEYA DÖVİZLE ASKERLİK BAŞVURUSU İÇİN KİŞİNİN SAHİP OLDUÐU OTURMA VE ÇALIŞMA İZNİNİN YANISIRA FİİLEN ÇALIŞMA VEYA İŞSİZLİK MAAŞI ALIYOR OLMA ZORUNLULUÐU VAR MI?

Erteleme işleminin yapılabilmesi için kişinin oturma veya çalışma izninin yanı sıra fiilen çalışma veya işsizlik maaşı alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Kişinin bulunduğu ülkede sahip olduğu statü itibarı ile o ülke resmi makamları nezdinde işçi, işveren veya bir meslek ya da sanat mensubu sıfatına sahip olması yeterlidir. Ancak, bu şekilde oturma veya çalışma iznine sahip olmasına rağmen, fiilen meslek ya da sanatını icra etmeden veya işsizlik maaşı almadan geçirilen süreler, dövizle askerlik hizmetinden yararlanabilmek için gerekli olan üç yıllık süreden sayılmamaktadır. Dövizle askerlik işleminin yapılabilmesi için ise, kişinin oturma veya çalışma izninin yanı sıra fiilen meslek ve sanatını icra etmesi veya işsizlik ya da maluliyet maaşı alması gerekmektedir.

http://www.turkishconsulate.org.uk/tr/askerlik_faq.htm
Oluyormuş gayet.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby Flavio Briatore » Fri May 30, 2008 12:02 am

386-DX : Benim konsoloslukta tanıdığım vardı,kendisiyle görüştüğümde olmaz demişti.Kendisi askerlik işlerine bakıyordu.
Yinede pisiyan açıp sorabilir.Bende merak ettim şimdi :)
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby honest » Mon Jun 02, 2008 9:30 am

Çalışman gerekıyor, çalışmasan bıle ıssızlık maası alman gerekıyor dıye anladım ben yukarıdakı yazıdan..
honest
ROBERT PLANT

New postby kazandibi » Mon Jun 02, 2008 9:48 am

Aslına bakarsanız bedelli askerlik konusunu detaylı bildiğim söylenemez ama askerlik konularından anlarım. 386-DX'in yazdığına göre erteleme alabilmesi için ingiltere'nin mesleginizin geçerliliğini kabul ediyor olması yeterli gibi.

fiilen çalışma veya işsizlik maaşı alma süreleri bedelli askerlik sürelerine sayılıyor.

Mantıken de erteleme yapmasalar, kaçak statüsüne düşenleri takip etmesi yetkililer için de zor olabilir. Ya da çalışma izninizi almışsınız, askere çağırdılar, diyelim ki gideceksiniz, ama hiç paranız yok. (dönecek kadar bile) Bir de size ingiltereden yol harcı mı verecekler? Mantıklı gelmedi ama belli de olmaz tabi :)

@ pisiyan
Gönlünüzce olmasını dilerim.
kazandibi

PreviousNext

Return to Hyde Park