Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

National Insurance - NINO

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby haphazard » Tue May 27, 2008 2:39 pm

İş hayatı ile ilgili bir önemli konuda bu olsa gerek. Geçen telefon ile arayıp randevu almak istedim, 3 hafta sonrasına tarih verdiler. Sonra vize türünü sorduklarında HSMP diyince başka bir numarayı ara oradan daha hızlı hallolur dediler. Numarayı aradım adam kendi söylediğinden birşey anladımı merak ettim gerçekten, neyse diyip kapattık.

HSMP vizesi ile bu numarayı kolayca alabilmenin bir yolu var mıdır? Yoksa mecburen 3 4 hafta beklemek mi zorundayız?
haphazard
ROGER WATERS

New postby erkut » Wed May 28, 2008 1:07 pm

Kolay bir yolu yok. Beklemen gerekecek 3-4 hafta. Erken ya da gec almissin, cok ta önemli degil.
erkut
ROGER WATERS

New postby Flavio Briatore » Wed May 28, 2008 1:55 pm

Ben 1,5,2 ay beklemiştim görüşmeden sonra numara için.2 sebepten dolayı bukadar uzun sürmüştü.Birincisi Noel'e denk geldiği için,ikincisi ise hanfendiler eksik imza almışlar,tekrar çağırdılar.Sende buna dikkat et dicemde nasıl edicen orasıda muamma :)

Randevu içinde 2-3 hafta sonraya vermişlerdi.

Ha birde NI Number için geçerli bir sebebin olması lazım,seni sorguya çekiyorlar,neden istiyorsun,napıcan filan diye.Çünkü bu numarayı alınca devletten yardım alabiliyorsun.Bildiğim kadarıyla ya çalışıyor olman lazım,yada şirket kurmak için filan.Durup duruken vermiyorlar.
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby diyab » Wed May 28, 2008 2:14 pm

@haphazard
NI icin acele etmenin bir sebebi varmi?
Benimkini geldikten 5-6 ay sonra almistim heralde.
Uyanık TV şimdi App Store'da! Kullanın kullandırın efenim...
http://itunes.apple.com/tr/app/uyan-k-t ... 70868?mt=8
diyab
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Wed May 28, 2008 2:36 pm

@erkut, flavio

teşekkürler. mecbur alıcağız randevuyu bekliyeceğiz artık yapıcak birşey yok..

@diyab

başka bi başlıkta yazmıştım, barclays o NI mektubu ile banka hesabı açıyor falan diye. gerçi onada gerek kalmadı artık.

geç almanın işe başlarken ne gibi sıkıntıları olabilir ?
haphazard
ROGER WATERS

New postby Flavio Briatore » Wed May 28, 2008 2:56 pm

haphazard,eğer şuan sadece almak (alımda bir daha uğraşmayım hesabı) için başvuruyorsan dikkat et,reddedilirse bir dahaki çok daha zor olucak.
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby baris » Wed May 28, 2008 5:51 pm

Bugun 10:30`da Job Centre denen yerle randevum vardi ve 10 dakika once olay mahaline ulastim.
45 dakika bekletip memurla gorusturduler. 12:15 gibi isim bitti.
Sadede geleyim: Minimum 3 haftada, maximum 8 haftada gelirmis NI no. Gelmezse telefon edin dediler ve birkac telefon numarasi verdiler. Merkezleri Glasgowdaymis. Memur cok hossohbet birisi cikti, anlatti da anlatti islemleri.
Size tavsiyem: gulumseyerek bol bol "thank you" demeyin, esir aliyorlar. "whada cute and nice guy" mantigiyla heralde.
NI karti da 3-5 ayda gelir diyorlar ama pek umitli degilim.
Sanirsam (atiyorum) NI olmayinca pensiona basvuramiyoruz.
Bunun disinda dezavantaji var midir?
baris
ROGER WATERS

New postby davsan » Wed May 28, 2008 10:34 pm

benim bildigim NI numberini almaniz icin is yerinizin bir acelesi olmasi lazim sizden cok. mecburlar galiba sizin adiniza verginizi yatirirken o numaraya referans vermeye- degil mi???

ben ise basladigim hafta bana hemen randevu aldirmislardi. (ben de 2-3 hafta beklemistim)
davsan
BAŞKAN

New postby haphazard » Thu May 29, 2008 12:46 am

@flavio

teşekkürler bilgi için.

ozaman işe başlıyalım bir ondan sonra alırız kasmayalım şimdiden..
haphazard
ROGER WATERS

New postby 386-DX » Wed Jun 11, 2008 3:10 pm

Biraz araştırdım bunu.

İşe başladıysanız/başlayacaksanız ya da devletten maddi yardım alacaksanız sigorta numarası için başvurmanız gerekiyor. İşe başlamak için numarayı almış olmanıza gerek yok, ancak numarayı alana kadar biraz daha fazla vergi ödüyorsunuz. Sonrasında aradaki fark geri veriliyor mu emin değilim. Her halükârda randevu günler ve hatta haftalar sonrasına verildiğinden, mülakat yerine gidip gelmesi yaklaşık yarım gün aldığından ve sonrasında da haftalarca bekleyeceğinizden şahsen işe başlamadan önce halletmenizi öneririm.

Ben dün akşamüstü aradım numarayı, şansıma hemen bugüne randevu verdiler. Randevu saatinden erken gitmeme rağmen hiç beklemedim. Bilgilerimi alıp başvuru formunu doldurdular, ben de kontrol edip imzaladım. Verdiğim belgelerin fotokopisini çekip onları da damgalayıp imzalattılar. Ardından birkaç dakika bekletip belgelerimi içeride tekrar kontrol ettiler. Son olarak da orijinal belgelerimi ve pasaportumu alıp çıktım, o kadar.

Belge olarak pasaportunuz, registration certificate (polis kaydında verdikleri), adres kanıtı (utility bill, kira sözleşmesi, otel/hostel faturası vs.) ve işe başladığınızı ya da iş aramakta olduğunuzu gösteren kanıtlar götürmeniz isteniyor. Yani çalışıyorsanız bordro, kontrat, işverenden mektup vb., iş arıyorsanız da başvurularınız, gelen mülakat talepleri, kabul ya da ret mektupları/mailleri gibi şeyler. Randevu alırken telefonda hepsini güzelce açıklıyorlar zaten.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby diyab » Wed Jun 11, 2008 9:34 pm

@386-dx
Fazladan kesilen vergiler daha sonra maasiniza ekleniyor.
Uyanık TV şimdi App Store'da! Kullanın kullandırın efenim...
http://itunes.apple.com/tr/app/uyan-k-t ... 70868?mt=8
diyab
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Wed Jun 11, 2008 11:30 pm

İş yerine NI numaram olmadığını söyledim ve onlarda benim için bir form alacaklarını bunu bana vericeklerini ve böylece kolayca alabiliceğimi söylediler.

Bakalım form henüz gelmedi beklemedeyiz.
haphazard
ROGER WATERS

New postby hcho » Thu Jun 12, 2008 8:31 am

Evet o sana verecekleri form sayesinde gidip kendin yapmak zorunda kalmiyorsun. En azindan ben kendim gitmemistim, o zamanki sirketin insan kaynaklari form ve belgeleri aldiktan sonra kendi halletmisti. Ise basladiktan sonra almanin boyle bir avantaji var.

Fazla NI contribution'u geri almak diye bir durum yok diye biliyorum. Verginin aksine alinan yillik ucret arttikca kesilen meblag azaliyor. Isteseniz de fazla odeyemiyorsunuz.

Ayrica odediginiz verginin NI numarasi ile de alakasi yok. HMRCye kayit yaptirmadiysaniz emergency tax band'a tabi oldugunuz icin daha fazla oduyorsunuz, kayit olunca fazla odediginiz geri aliyorsunuz. NI numarasindan bagimisiz birsey.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby haphazard » Thu Jun 12, 2008 10:40 am

Aynen ise basladiktan sonra daha avantajli bir hale geldi. Ben de dusundugumde NI ile bu vergi arasinda bir baglanti kuramamistim...
haphazard
ROGER WATERS

New postby 386-DX » Wed Jun 18, 2008 11:54 am

Numaram mülakattan iki gün sonra verilmiş. Mektubu da aynı hafta elime ulaştı.
386-DX
ROBERT PLANT

Next

Return to der Karrierismus