Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Ingilterede Bsc IT okumak

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby baris » Wed Jul 30, 2008 3:46 pm

Merhaba IT`ci arkadaslar, :)

Yildiz uni. Bilgisayar programciligindan mezun kuzenim middlesex unide IT okumak istiyor. Dikey gecis yapabilecegi bolumler linkteki gibi.

http://www.mdx.ac.uk/schools/cs/cred.asp

bu bolumlerden hangisi ileride kariyer anlaminda daha cok isine yarar?
Is tecrubesi olarak bussines (project(teknik yani)) analyst olarak calisti (5-6 sene turkcellde). Bilgisayar bilgisi baya bir zayifladi o yuzden. Ilk iki sene sun`in superonlinedaki buzdolabi gibi makinelerini kullanabiliyordu ama dedigim gibi son 5 senede pek networkle ugrasmadi. program isini de iyicene unuttu. hello world felan yazdirir mi bilemiyorum.

Yardimlarinizi bekliyoruz okullar acilmadan.
Saygilar, Tesekkurler.
baris
ROGER WATERS

New postby Flavio Briatore » Wed Jul 30, 2008 7:25 pm

baris bu okulada baksin birde.
http://www.brunel.ac.uk/

Bizim eve yakin , kampüsü ve çevresi güzel bayağı.
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby baris » Wed Jul 30, 2008 7:41 pm

Tesekkur ederim. Soylemeyi unuttum, kuzenin evi hazir, amcasinda kalacak. Bu okul bisiklet mesafesinde oldugu icin tercih ettik aslinda. Bolumlerden bir sey anlamadik. En cok deneyimi olani mi secsin yoksa gelecek vadeden bolumler daha mi iyi? gerci biz hangileri gelecek vadediyo bilmiyoruz..
baris
ROGER WATERS

New postby hcho » Wed Jul 30, 2008 7:54 pm

Hocam simdi senin bu kuzen 2 senelik okul okumus, 5-6 senelik de is tecrubesine sahip, ne okumak isteyebilecegi konusunda bir fikir sahibi degil mi? Nasil bir kariyer yapmak istiyor? Hedefi nedir? Ingiltere'de mi kalmak istiyor, yoksa donmek mi?

Elimizde tek done var, programcilik egitimi gormus ama sevmemis. Yazilim muhendisligi ile ilgili olanlari dusunmesin o zaman. Belli ki konuya bir ilgisi yok, bosuna iskence cektirmesin kendine.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby baris » Wed Jul 30, 2008 8:34 pm

Hedefi ingilterede kalmak. Turkiyeye donmeyi dusunmuyor ki kararsiz heralde. Ben de sormadim niye kararsizsin diye :)
Turkiye icin hangisinin en iyi oldugunu bilir tabii ama burada isler nasil isliyor pek bir fikrimiz yok.
Mesela ben burada yasayacagimi bilseydim makina degil cevre okurdum. bunun gibi bir pismanlik olmasin diyorum..
baris
ROGER WATERS

New postby hcho » Mon Aug 04, 2008 8:16 am

Vallaha bilisim icin konusacak olursak, Turkiye'deki tecrubesi burada gecersiz sayilmaz. Bu programlarin arasindan kara verirken sanki Turkiye'de okuyup kalacakmis gibi karar verirse hataya dusecegini sanmiyorum.

Arti en kotu karari verse bile bu programlar biribirinin kucuk farklarla turevi gibi geldi bana. Makine ve cevre muhendisligi arasindaki farklar yok bunlarin arasidna kanaatimce.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby mindbender » Tue Aug 12, 2008 8:50 am

burada yapilacak en kral i$ Sales Engineer`dir benim gozlemledigim kadariyla. Cok iyi derece de teknik bilgi yazilim/donanim, yeni cikan cozumler ve business uzerine yapilmis kisa bir egitim (master vs) cok sahane kapilar aciyor.
mindbender
ROGER WATERS

New postby mindbender » Tue Aug 12, 2008 8:51 am

Benim yaptigim is gorusmelerinde veya agency ile olan dialoglarim da turkiye de ki is tecrubelerimi hice saydiklarini gordum ama kisisel olarak kendini ispatlayabiliyorsan interview surecinde, cokta problem olmuyor.
mindbender
ROGER WATERS

New postby baris » Thu Aug 28, 2008 11:04 am

Konu cozulmustur :)
business information systems bolumune 3. seneden kabul edildi benim kuzen. zaten kendi alaniydi iyi oldu.
Anlam veremedigimiz sey; burda HND okusak Bsc`ye 3. seneden baslatmazlar. Turkiyede HND equivalent (bilgisayar programciligi) okuyunca direk 3. seneden baslattilar. hatta adamlara telefon edip bir kac soru sordugu icin ielts de istemediler. sen nasi olsa konusuyorsun diye.
ilginc adamlar vesselam..
baris
ROGER WATERS

New postby mindbender » Fri Aug 29, 2008 3:45 pm

vay tebrikler, cok iyi bolum ;) burada ki egitimi basarisiz bulsam da londra universiteleri ile sinirli bir durum oldugunu var sayiyorum, umarim iyi gider hersey onun icin.
Egitim ve universite konusunda ki yorumlarini da senin vasitanla bir aktarabilirse, faydali olur diye dusunuyorum.
mindbender
ROGER WATERS

New postby merope » Wed Sep 24, 2008 10:57 am

benim de kardeşim elektronik veya bilgisayar mühendisliği okumak istiyor ingilterede. öss ye bu sene girecek. nasıl girilir, basvurular nasıl yapılır, ögrenmeye bir yerden baslamak için link verebilecek olan var mı? google dan aratınca hep danışman firmalar çıkıyor.
merope
ROGER WATERS

New postby baris » Wed Sep 24, 2008 11:52 am

iyi universitelere girmesi imkansiz gibi ama arayip sormakda da fayda var. universite listesi asagidaki gibi. telefonla tek tek sormak lazim nasil kabul ettiklerini. ilk 15 siradakilere girebilirse cok iyi olur ama girmese de cok cok farkeden bisey olmaz.
yillik okul fiyatlari 9000 pound gibi.
benim ablamin butun giderleri yillik 17000 pound gibi tutmustu.

http://www.timesonline.co.uk/displayPop ... 07,00.html
baris
ROGER WATERS

New postby mindbender » Fri Sep 26, 2008 9:32 pm

@merope

clearance dedikleri yedek kontenjan olayinin pesini birakmamak lazim, burada ciddi yerlere girme sansi dogabiliyor o hadiseyi kovalarsan
mindbender
ROGER WATERS

Return to der Karrierismus