Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

National Insurance - NINO

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby haphazard » Mon Jul 21, 2008 9:19 am

Ise basladiktan yaklasik 2 ay sonra Glassgow'dan NI basvuru formu gondermisler. Biraz hizli mi oldu ne...
haphazard
ROGER WATERS

New postby deep » Thu Aug 07, 2008 7:44 pm

Bugun ben de malum numaraları aradım, HSMP'in varsa işverenin bizi arasın dedi eleman, söyledim aradılar.

Bir form gonderiyormus NI, şirkete gelince doldurup geri gönderecekmişiz.

Sonuc olarak yeni alacak arkadaslar için önce bir işe girmek daha mantıklı gibi.
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby 386-DX » Sun Aug 17, 2008 4:56 pm

Bence değil.

Ben işe girmeden başvurup 2 hafta bile geçmeden aldım.
İşveren aracılığıyla başvuranın başvuru formu bile 2 ayda geliyormuş.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby deep » Sun Aug 17, 2008 6:04 pm

HR pazartesi aradı, aynı hafta cuma formu birlikte doldurduk.

Ancak form ne zaman geri gider, yine mulakata cagirirlar mı cagirmazlar mı bilemem, bekleyip ogrenince yazarım yine.
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby baris » Tue Aug 19, 2008 10:00 am

Bu konu daha once de konusulmustu.
Ben telefon ettigimde "illa gelceksin, bi cayimizi icmeden birakmayiz" dediler. baskasina baska sey soyluyorlar. Orda bir Kadir abi olmaz mi? her sey ona sorulup teyid edilmez mi?
Sistem cok profesyonel, insanlar cok amator.
Her devlet isi yaptigimda ingiltereden soguyorum, sonra sikintinin ingilterede degil, metroda sudoku cozmekten baska ise yaramayan memurlarin beyinlerinde buluyorum.
(oh be rahatladim) :D
baris
ROGER WATERS

New postby deep » Tue Aug 19, 2008 12:02 pm

@baris,

soyle ufak bir detay var bir ihtimal atlamis olabilirsin diye yaziyorum, vize tipinin HSMP oldugunu soyleyince arkadaslara 'dank' etmisti. yoksa cagiriyorlardi yine.

belki dedigin gibi bir kismi bu kolayliktan bihaber olabilir(hsmp var dedigin halde). bu durumda yeni telefon edecek arkadaslar direk kendileri sorarsa boyle bir sey var mi diye belki daha faydali olur.
deep
ROBERT PLANT

New postby baris » Tue Aug 19, 2008 8:36 pm

deep: tek tek anlattim her seyi. tane tane ne varsa soyledim. hatta "hsmp ile geldiyseniz polis kaydiniz vardir onu da getirin" dediler.
esime de tam tersini yaptilar. biyolog olan esimi doktor zannettiler bir suru telefonla aradilar vs.. isguzarlar, is yapmiyorlar:)
baris
ROGER WATERS

New postby attollos » Tue Mar 24, 2009 1:48 pm

Bu isi biraz kolaylastirmislar sanirim....

Malum telefon numarasini aradim... HSMP ile geldigimi ise basladigim soyledim.. Adim, adresimi' pasaport numarami aldilar. Bir hafta kadar sonra elime bir form ulasti. Bu formu doldurup pasaportun gerekli sayfalarinin fotokopilerini ekleyip gonderdim. 5 gun sonra NI numarasai elime ulasti.
attollos

New postby abbulu » Tue Mar 24, 2009 11:27 pm

@attollos

Benimki de aynen oyle oldu.
abbulu
ROGER WATERS

New postby eguzel » Fri Apr 10, 2009 12:57 pm

arkadaslar isinize yarar mi bilmiyorum ama soyle bir bilgi paylasayim. NI numaraniz yoksa alana kadar calistiginiz sirket sizin vergi diliminizi emergency code olarak veriyor. Bu da maasinizdan daha cok vergi kesilecegi anlamina geliyor. NI number aldiktan sonra bu kod duzeltiliyor. Ilk vergi yilinin sonunda HM revenue ye tax return icin basvurabilirsiniz. Ilk basta odenen fazla vergiyi iade almak icin. HM sitesinde detayli bilgi var iade almak icin.
eguzel

New postby haphazard » Fri Apr 10, 2009 3:04 pm

@eguzel,

Bu fazla vergiyi daha sonra ki maaşlarında daha az vergi keserek ödüyorlar genelde.
haphazard
ROGER WATERS

New postby baris » Sat Apr 11, 2009 5:58 pm

Aynen haphazardin dedigi gibi. Ben de esim de aldik fazla verdiklerimizi.
baris
ROGER WATERS

New postby Canarijaune » Sun Dec 06, 2009 6:15 pm

Merhabalar,

Ben polis kaydimi yeni yaptirdim ve henuz is bulamadigim icin NI numarasini almadim. Daha once konusuldugu gibi isiniz olmadan NI numarasi almanin avantaj ve dezavantajlari nedir bilmek istiyorum?

Tesekkurler simdiden..
Canarijaune

New postby hcho » Thu Dec 17, 2009 2:34 pm

Erken almanin is buldugunda bir de NI numarasi cikarmakla ugrasmamak disind bir avantaji yok. Dezavantaji da yok. Zamaninz bolken alin, olsun bitsin.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Canarijaune » Thu Dec 17, 2009 2:45 pm

hcho wrote:Erken almanin is buldugunda bir de NI numarasi cikarmakla ugrasmamak disind bir avantaji yok. Dezavantaji da yok. Zamaninz bolken alin, olsun bitsin.

Aldığım duyumlara göre NI numarası alındığı andan itibaren NHS e de dahil olunduğundan dolayı devletten faydalanmaya başlandığı için devlet vergi olarak katkı payı alıyormuş NI numarası olanlardan. Yani işi bulana kadar o numaraya borç birikip sonra iş bulduktan sonra kesintiye gidiliyor mu bunu merak ediyorum ya da bu söylenti doğru mudur?
Canarijaune

PreviousNext

Return to der Karrierismus