Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

IT sektörü için hangi alan(lar)da uzmanlaşmalıyım...

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby enesis » Wed Sep 24, 2008 10:27 am

Merhabalar,
Forumu yaklaşık bir haftadır takip ediyorum ve kendi adıma çok faydalandığımı söyleyebilirim.
Ben ODTÜ Elektrik-Elektronik Müh. son dönem öğrencisiyim(en sonunda).
2.5 sene okulu uzatmış bulunuyorum(bu dönem dahil).
Mezun olduktan sonra bir de askerlikten dolayı vakit kaybetmek istemediğim için İngilterede IT sektöründe en az 4 yıl çalışmak istiyorum.(bu zamana kadar aklın nerdeydi 2.5 sene okulu uzatmadan düşünecektin derseniz orası uzun hikaye :) )
Ve içinde bulunduğum dönem itibariyle sadece 1 dersim var mezuniyet için.
Bu süreç içinde kendimi geliştirmek için vaktim olduğuna inanıyorum.

Uzun bir girizgahtan sonra sorularıma başlayayım artık..

1)Burdaki(istanbuldaki) arkadaşlarımdan bazıları Linux system adminliğinin üzerine Oracle DBA öğrenirsen tadından yenmez dedi , ben de indirdim bir sürü döküman internetten...
Diğer taraftan C++ bilgim az çok var software developer mı olsam da olur mu diye soruyorum kendime...Bunla da ilgili bir sürü döküman indirdim netten... Hatta aldığım eğitimden çok da fazla kopmayayım diye embedded üzerine mi kassam diye de düşünmüyor değilim...
Uzun lafın kısası önümde birkaç seçenek var ama emin değilim hangisini seçeceğim konusunda .

/* 1.5) CCNA kursuna da gittim network da cazip geldi ama orda bir sürü farklı kısım var admin , design , consultant vs. (özellikle consultant hatta bu nerdeyse bütün IT sektörlerinde bu consultant ibaresi var )bunlarla da ilgili bilgisi olan varsa yardımınızı bekliyorum... */

2)Bir de tier1 alıp ingiltereye gelmek için galiba son 12 ayın bordrosu falan gerekiyor. bu da en az 1 yıl türkiye de kalıp (max 1.5 yıl kalıp) gelmeyi düşünüyorum. bunu da düşünerek 1-1.5 yıl experience la hangi işler daha rahat bulunur yukarıdaki kriterlere göre...

3)IT with finance seçenekleri nelerdir hangisini tavsiye edersiniz...Anladığım kadarıyla bu sektörde işler kariyer açısından da gayet güzel prim yapıyor.

4)Başka benim bilmediğim sizin tavsiye edebileceğiniz Elektrik-Elektronikle alakalı işler ve imkanlar konusunda da yardımcı olabilirseniz sevinirim...

Bu arada yaklaşık 2 aydır evdeyim ne yapacağım konusunda kararsız olduğum için hiçbir şey yapamıyorum TR de iş imkanlarına da bakıyorum ama büyük çoğunluğu mezun istiyor o yzden herhangi bir yere girip işin bir ucundan başlayıp da ilerleyemiyorum... BU yüzden değerli yorumlarınızı bekliyorum...

Not1: Software e de Admin liğe de merakım (ve de network e) var ama iş imkanları kariyer ilerlemesi ve de en nihayetinde para açısından değerlendirirseniz sevinirim.

Not2:Sadece askerlik için degil kariyer için de İngiltereyi düşünüyorum ama şartlar ne gösterir şimdiden bilemem..
enesis

New postby haphazard » Wed Sep 24, 2008 10:36 am

enesis,

Kolay gelsin simdiden. Oyle okul yillari yapilan haytaliklardan sonra boyle kafalar karisiyor iste. 2,5 sene biraz uzun olmus ama hadi 1 desen neyse. Olur genclikte.

Senin durumun biraz 3 4 tane hoslandigim insan var hangisiyle cikip evlenseme donmus gibi sanki. Bu kadar karasiz olunacak birsey degil aslinda olay cok basit. Bu anlattiklarinin hepsi bir butunun parcalari. Birinden biri olmazsa is sikintiya girebilir. Ve herhangi birinde yapmak istiyecegin kariyerde de onunde bir cok firsat olucaktir, tabii ki senin kovaladigin kadar. Dolayisi ile hangisini yapsam daha cok para kazanirim, onum daha cok acik olur gibi bir mantalite yanlis gibi. Bundan ziyade hangisini yapmak hosuma gidiyor diye dusun, dusun ki isini severek yap boylece basariya sikila buzule hayatini kubige gomerek ulasma.
haphazard
ROGER WATERS

New postby enesis » Wed Sep 24, 2008 1:17 pm

haphazard

sagolasın..

isin aslı hangisinde karar verememin sebebi hiçbirinde profesyonel olarak çalışmamam.
isin eksileri artıları ifade edilirse en azından bir fikir edinebilirim
ben kızın sadece dış görünüşünü degil aynı zamanda huyunu suyunu öğrenmek istiyorum... :)
belki söyledigim kriterler sadece dış görünüşüyle alakalı gibi...
bildiginiz ve de bilinmesini faydalı gördüğünüz herşeyi paylasırsanız
hem benim için hem de baska arkadaslar icin faydalı olacagı kanaatindeyim...

O zaman soruların seklini biraz daha genisleteyim
Bu mesleklerin artıları eksileri nelerdir
Hangi insanlar için daha uygundur

Neticede vercegim karar genel olarak bütün bir hayatımı etkileyecek
En azından neye evet dedigimi onceden bileyim diye dusunuyorum.
Sonradan ben bunun bu yönünü bilmiyorum demektense önceden bilmek ve ona göre kendimizi hazırlamak gerek diye düşünüyorum..
Neyse yine sözü uzattım ama umarım kendimi yeterince ifade edebilmisimdir.
enesis

New postby haphazard » Wed Sep 24, 2008 1:31 pm

Rica ederim. Bak yazdiklarinin icinde cevabini vermissin. Ben kizin disiyla degil iciyle ilgileniyorum diye :) En nihayetinde ben sana burada desem ki yazilim superdir soyle rahattir boyle guzeldir. Bu sefer hangi dilde, hangi platformda yazmak istiyecegine yonelirsin. Ondan sonra dallanip budaklanip gider bu konu boyle..

Genel olarak baktiginda BT = Yazilim + Donanim + Ag Iletisimi + Veri Tabani + Sistem Yonetimi + Danismanlik + Satis vs. gibi kollara ayriliyor. Bunlarin herbirinin kendine gore artilari ve eksileri var. O yuzden biriden biri iyidir diyemiyicegim. Ve bu alanlarda calisan insanlarin belli basli bir ozellikleri de yok. Yani koc burcu insanlari satis yapsin, sisman olanlar yazilim yapsin vs diyede ayirt edemezsin.

Sonuc olarak is hayatini universite secme sinavi gibi dusunme. Neye evet dedigini bilmek tabii ki guzel, ama onemli olan senin neye gercekten evet diyebilicegin. Bana birsey gosterin onu hatim edim indiririm diyorsan artik o konuda ben birsey diyemiyicegim :)
haphazard
ROGER WATERS

New postby hcho » Wed Sep 24, 2008 6:17 pm

@enesis
Eger zamanin varsa ve yazilim gelistirme konusunda tecrube edinmek istiyorsan bir "open source" projeye dahil ol. Daha sonra yaptiklarini referans olarak kullanma imkani olur; burada ise girerken cok buyuk faydasi olur.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby enesis » Wed Sep 24, 2008 9:49 pm

@haphazard

valla aslında benim de istedigim cok dallanıp budaklanması degil ama IT sektöründe ingilterede çalışan büyüklerimin degerli tecrübelerinden istifade etmek...
Yani ayran gönüllü degilim :) kim bu hatun güzel derse ona varacak degilim elbet ama bekarken farklı hatunların farklı yönlerini bilsem de zararı olmaz herhalde.. :D
Bir de konu biraz dallanıp budaklansa bile ben toparlarım galiba
yani dağılsın ki toparlayalım . türevini alalım ki sonradan integralini alalım.. neyse biraz fazla uzadı gene..

Ama gene ne istedigimi biraz acarsam
mesela DBA iyidir güzeldir ama TR tecrübeni burda takmazlar
sıfırdan baslayacaksın ya da ne bileyim networkün şu şu kısımları iş yapar da bu bu kısımları iş yapmaz
ya da ne bileyim kendini sürekli geliştirmen gerekir bu işte
ya da ne bileyim bu konuda uzman olmak için şunlar gerekir gibi tarzda seyler aslında yani benim ortamı bilmedigimden kaynaklanan seyler...

Tabii bunun haricinde farklı bakıs acıları da olabilir
bir büyügümüz halihazırdaki isinden memnun olmayabilir ve diyebilir ki simdi geliyor olsaydım bu isi degil de su isi yapardım gibisinden tavsiyeler...
Niyetim bir fikir havuzu oluşturup bana en uygun olanını seçmek tabi benden sonra benzer düşüncede olanlar için de bir kaynak oluşturabilmek....

@hcho

Teşekkür ederim ...
peki tavsiye edebilecegin siteler var mı
ben opensolaris.org a bakmıstım bir ara ama sadece bakmakla kaldım bir de sourceforge var galiba...yani bunlar linux tabanlı galiba genel itibariyle..

Site Memuru: Daha önceki topiclere baktım genelde çok spesifik durumlar için yorum istiyorlardı. Bunu genel bir yorum alayım fikir sahibi olayım ve olalım diye actım. Eger cok lüzumsuz gibi duruyorsa bu seferlik affola...
enesis

New postby hcho » Thu Sep 25, 2008 8:43 am

Sourceforge ve Google Code'da bir cok acik kaynakli proje var. Ama dikkat edilmesi gereken sey projenin aktif bir sekilde devam ediyor olmasi, baslatilmis ama gerekli ilgiyi cekmedigi icin devami getirilememis cok fazla sayida proje var buralarda. Onlardan uzak durmak lazim.

Hangi proje sorusuna bir cevap veremem. Ama secerken goz onunde bulundurmanda fayda olan kriterler konusunda bir katkim olabilir belki:

1)Sevdigin bir projede calis. Hevesini ve motivasyonunu yuksek tutmak acisindan bu onemli. Eger simdiye kadar bir Linux dagitimi kurmadiysan bilgisayarina bir an once yap. Icindeki uygulamalari biraz kurcala, hosuna giden birinin ekibine katilmaya calis.

2)Mumkunse C++ kullanan bir projeye gir. C++'i hakkini vererek ogrenirsen diger platformalara gecisin cok daha kolay olur. Web tabanli projelerden bu asamada uzak dur. PHP gibi scripting dilleri kotu kullanilmaya cok musait, sonradan degistirmenin cok zor olacagi aliskanliklar edinme.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby mindbender » Fri Sep 26, 2008 9:28 pm

enesis,
CentOS linux dagitiminda bir seyler yapma sansin olabilir. Yani dagitimin gelistirilmesi vs gibi sureclerde katki yapabilirsin, gelistiricilerden kendi agzindan duydugum kadariyla, cok aciklar boyle bir duruma.

Kariyerin icin onemli bir arti puan sagliyabilirsin bence.
mindbender
ROGER WATERS

Return to der Karrierismus