Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Ofis fareleri nasil is bulur :)

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby merci » Sun Sep 28, 2008 12:48 pm

05 Agustos ta Ingiltereye geldigimizde hem IK cilar acisindan olu sezon oldugu icin hem de UK experience 'miz olmadigi icin
is gorusmesi ayarlamakta sikinti yasiyorduk. Moraller yerdeydi. geri mi donsek moduna bile girmistim.

18 Agustos ta bir supermarketin back office administration isini kabul ettim. Bu bilgiyi cv me ekledigimin 1.ci isgunu 2 is gorusmesine cagrildim. Cuma gunu isimden ayrildim. Pazartesi gunu kendi uzmanlik alanim olan Trade Finance/Kambiyo Departmaninda ise basliyorum. Citi bana bagrinda bir yer acti hem de "Gherkin" in tam karsisinda sikilirsam ona bakar acilirim. Cok guzel bina ya....

Benim nacizane tecrubemin sizlerin de isine yariyacagini umuyorum. Hangi sektorde oldugu onemli degil bir back office isi kapin. Onunuz daha acik olur. Birde tabi ki pozitif ve tutkulu oldugunuzu belli edin.

Bu zamanlarda hepimizin biraz da sansa ihtiyaci var . Hepimizin sansi bol olsun.
merci
ROBERT PLANT

New postby baris » Sun Sep 28, 2008 3:03 pm

Hayirli olsun merci.
baris
ROGER WATERS

New postby deep » Mon Sep 29, 2008 7:39 am

Hayirli olsun merci cok sevindim. Buyuk yuk kalkmis uzerinden..
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby hcho » Mon Sep 29, 2008 8:25 am

Merci gozun aydin. Bankacilik sektorunun icinde bulunudugu durumu da goz onune alinca buyuk is basarmissin. Tebrikler.

Ne kadar olmustu Londra'ya geleli? 1 ay falan gibi hatirliyorum, moralini cabuk bozmussun aslinda.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby abbulu » Mon Sep 29, 2008 11:47 am

Kotu manada soylemiyorum, yanlis anlasilmasin
ve hayirli olsun merci.

Lehman& Brother in battigi gun Metro gazetesinde bi haber vardi. Elemanin biri Londra ofisinde ise basladigi gun issiz kalmis ve gazateye haber olmustu. Gorenler olmustur ayni haberi.
abbulu
ROGER WATERS

New postby merci » Tue Sep 30, 2008 10:25 pm

herkese tesekkur ederim.
abbulu agzindan yel alsin :))))

evet hcho ben de kendime telkinde bulunuyordum daha erken diye
ama is hayatinin icinde 13 yil olunca kendini 3 aylik yaz tatilinde gibi hissedemiyorsun.

Bosuna emeklilere emeklilige adaptasyon kurslari
yapmiyorlar. kendilerini damdan dusmus gibi hissettiklerini bizatihi biliyorum:)

Gercekten ustumden buyuk yuk kalkti.

Sunu demeden gecemeyecegim Kurban olsunlar Turkiye deki bankacilik sistemine 8) hey yavrum hey bizim 10 yil once kullandigimiz sistem burada maalesef pek yaygin kullaniliyor. EXIMBILL sistemi diyorlar cok anlamam ama AS400 tabanli sanirim.

Tabii isyerinde burnu buyukluk yapamiyoruz :wink: .....ekmegi yeni bulmusuz Lehman'dan ayni gun issiz kalani calistirirlar yerime alimallah :)
merci
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Tue Sep 30, 2008 11:06 pm

merci tekrardan hayırlı olsun. yaz tatili gibi geliyordur artık o tatil sana.

bu alt yapı konusu ise tamamiyle banka politikası olsa gerek. bizde bankacılık son dönemde gelişmeye başladığı için tekonolojinin iyi yerinden yakaladı. adamlar bu işlere daha önceden başladığı için zamanın sistemini seçmişler. bankacılık altyapısını değiştirmekte aşırı derecede riskli ve masraflı olduğu için muhtemelen hala kullanılıyordur. zaten çalışıyorsa sorun olmasa gerek ;)
haphazard
ROGER WATERS

New postby abbulu » Tue Sep 30, 2008 11:56 pm

merci, hayırlı olsun. Tabi ben mesajın basında yazmıstım yanlıs anlasılmasın dıe ama yıne oraya gıtmıs azcik anlam :)

@haphazard

Bizim orda finansal krizlerdenmidir nedir bilemiyorum ama bir sekilde bankacilik sektoru gayet gelismis bir sektor. as400 ler en eski ibm mainframe lerden ve asagi yukari TR deki tum bankalar bu sistemlerden kendilerini kurtardılar. Hala as400 ler uzerinde calisan uygulamalar var biliyorum ama onlarinda omru fazla degil. Muhtemelen bizim bankacilarin burdakilere ogretegi cok sey var.

Butun buyuk gelismelere ragmen bankalarda hala cobol kullanılıyor,(birazda zorunluluk vardır tabi) CICS kullanılıyor, 1960 dan kalma pl1 kullanılıyor , oturmus sistem nie durteyimki calisiyor iste mis gibi mantigi var cunku parayla ilgili islem yapiorsun ve hata olmasini istemessin. O yuzden de atıraksiyon genelde olmuyor.

Gittigim is gorusmelerinden birinde, bizde yillardir sanal kart adi altinda kullandigimiz seyi yapacaklarini cooook buyuk birseymis gibi anlatmislardi. Ben fazla heyecanlanmayinca da galiba sallamadilar beni :) ee bunlar var zaten fln yapinca sieee yaptilar gibime geldi :)
abbulu
ROGER WATERS

New postby merci » Wed Oct 01, 2008 9:01 pm

Sagol Haphazard, ben yaz tatilini pesin pesin yapip gelmistim. Simdi o gunlerde ruzgar gibi gecti :)

bu sistemi biz en son 1999 da kullaniyorduk.
ustune 3 defa windows tabanli sistem kullanildi tabi programi yazmakta ne kullandilar o kadarina bilgim yetmez.

son iki programin gelistirlmesine bizzat birim olarak katkimiz bulunmustur. surasi sunu hesaplasin su riskleri gostersin eskiden sunlar yasaniyordu yasanmasin ona gore gelistirilsin.
Tabi eski programa gore temel ihtiyaclara gore program yazilmisti, kullaniyorduk. kullandikca da ustune detaylar insa ediliyordu.

ama konu bankacilik olunca emin olun sadece program degil kurallarin uygulanmasi bile onlari fersah fersah gecer.

basel kurallari II gecen sene yururluge girecekti bu seneye ertelenmisti.

bankacilik sistemi turkiye de buna coktan hazir. reel sektor degil tabii. Ama burada dunyanin dort bir yanindan bankalar sube acmis durumda basele gectiklerini henuz sanmiyorum ama gecmislerse hikayedir.

Eh Abbulu sen de stratejik hata yapmissin . Bildigin bir konuyu az biliyor goster hevesli gorun sonra kendini kanitla beklentileri yukseltme kendini kasma gelsin tatli buckslar :) Ucar gider tabii :)
merci
ROBERT PLANT

New postby fusss » Sat Jan 24, 2009 10:59 am

arkadaşlar merhabalar,
dün hsmp approval letter ile tier 1 başvrurumu yapmış bulunuyorum. eğer bir aksilik çıkmaz ise 1 ay içinde olumlu sonuçlanacağını düşünüyorum. mart ayında da 2 hafta kadar londra ya gelip iş aramayı planlıyorum.
buradan internet sitelerinden iş ilanlarına bakıyorum. Ancak bir de istediğim danışmanlık firmaları ile görüşmek ve onlarında kendi ellerinde bulunan bana uygun işler için yönlendirmelerini sağlamak.
sanırım munu bu firmalarla görüştüğünü belirtmişti öncesinde. munu eğer beni duyuyorsan bir dönüş oldu mu sana? :)
cv'mi iletebileceğim, bildiğiniz bu tip firmalar var mıdır? buradan telefonla görüşebileceğim ve londra geldiğimde de yüzyüze görüşebileceğim yerler ayarlamak istiyorum. varsa adreslerini paylaşabilir misiniz? şimdiden çok teşekkürler.
fusss

New postby munu » Sat Jan 24, 2009 11:30 am

@fuss

Merhaba, benim alanim cok farkli, ben hukuk kutuphanecisiyim ve sirf bu alanda is bulan 3 sirketlerle gorustum Londra'dayken. Genel bir gorusme, CV in hakkinda gorusuyorsun, vizenin bir fotokopisini veriyorsun falan. Tabi ben, sadece permanent islerle ilgileniyorum ve en az £30.000 olmali diye direttim. CV mi birkac yere gonderdiler ama maalesef birsey cikmadi.
Simdi hazir UK numarasi almisken bu sirketlere tekrar yazacagim ve £25000 lik ve temp islerin de olabilecegini yazacagim. Istanbul 'dan atip tutmakla olmuyormus :)
3,6 aylik bir ise girip UK tecrubesinden sonra birseyler bulmak daha kolay gozukuyor.
Zormus bu isler, herkese kolay gelsin :)
munu
ROBERT PLANT

Return to der Karrierismus