Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

ise baslama, P46, NI

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby nigiri » Wed Dec 10, 2008 8:28 am

ise baslama ile ilgili fikir almak istiyorum. baslayacagim isyeri National Insurance sahibi olmayan ve daha once UK'de calismamis birisini ise baslatma konusunda biraz zorlandi. Pasaport ve polis kaydini verdim bir yere ise basladigima dair bildirimde bulunmuslar. Bir de P46 formu verdiler. Ondan sonrada NI icin randevu alabilecekmisim.
Bu isin tam olarak nasil yurudugu konusunda bilgisi olan var midir?
nigiri

New postby baris » Wed Dec 10, 2008 10:57 am

Eger daha once P45'in yoksa P46'in oluyor. 3-5 ay icinde P45'e donuyor(donmeli diye umuyorum). Big biraderin gocmenleri daha iyi izleyebilmesi icin yapilmis bir sey.
baris
ROGER WATERS

New postby mindbender » Wed Dec 10, 2008 10:39 pm

nigiri, P46 formu, P45`in olmadigi ya da onceki calistigin sirketten teslim alamadigin (gecikme ya da sana iletilmemesi durumunda) durumlarda doldurdugun bir form, national insurance icin ayri bir form dolduruyorsun, beni randevuya cagirmamislardi bunu neye gore yapiyorlar bilmiyorum sanki sirketin buyuklugune gore vs olabilir onun disinda polis kagidinin bir esprisi olmamasi gerekiyor, pasaportununda ilk 3 sayfasi ve vize sayfasini fotokopi olarak almalari yetiyor

p45 gocmenleri daha iyi izleyebilmeleri icin mi bilmiyorum ama bana pek mantikli gelmedi zira herkes bu formu dolduruyor ve calistiginiz surecte odediginiz vergi miktarini/dilimini isaret ediyor, ise ilk basladiginiz da emergency tax dedikleri standart bir vergi yuzdesini kesiyorlar maasinizdan, onceki calistiginiz yerde (varsa) odediginiz verginin durumuna gore bu p45 vasitasiyla geri kalan vergilendirme oranlari hallediliyor
mindbender
ROGER WATERS

New postby 386-DX » Wed Dec 24, 2008 5:20 pm

P45/P46 sizin nerede çalışıp ne kadar vergi ödediğinizin takip edilmesine yarayan bir form.

Bu formu doldurmazsanız maaşınızdan fazla vergi kesiliyor. Doldurup HMRC'ye ulaştırdıktan sonra kesilen fazlalıkları sonraki ay iade ediyorlar. Yani acelesi yok ama bir an önce doldurursanız iyi olur.

National Insurance numaranızın olmaması da çalışmanıza bir engel değil. Yine HMRC sitesinde bununla ilgili gayet açık bilgiler var, işvereninize gösterebilirsiniz. NI numarası başvurusu ve randevusunu hemen, hatta çalışmaya başlamadan önce bile halledebilirsiniz - ki şiddetle öneririm. Forumdaki National Insurance başlığında bununla ilgili bilgiler var.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby nigiri » Mon Dec 29, 2008 10:37 am

bilgiler icin tesekkurler.
benim ise baslangicim biraz garip oldu. firma turkiye merkezli oldugu icin egitim verip gonderelim diye turkiyede basladim. kagit uzerinde ingilterede ise baslamis (oyle dediler) olmama ragmen ise basladiktan sonra ingiltereye gitmedim. ocakta gidip ancak bunlari halledip donebilecegim.
bu is ortami korkutmuyor degil ama "road to burdur' agir basiyor...
nigiri

Return to der Karrierismus