Board index Alaturka Londra Hyde Park

İngilterede Motosiklet Kullanmak

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby Flavio Briatore » Wed Jan 14, 2009 5:34 pm

baris cok meraklıysan motorlara bizim burda Motorlubisiklet müzesi var.

http://www.london-motorcycle-museum.org/

http://www.motorcycle-uk.com/lmm/beginning.html
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby haphazard » Wed Jan 14, 2009 5:42 pm

baris,

bu park isi baya cafcafli. Benim sirket Westminster belediyesi sinirlari icinde ve gunluk 2.5 istiyor amcalar. Motorla ise gidip gelmek aylik oyster'a 100 vermekten daha ucza gelir mi bu sekilde belirsiz.

Motor icin:
benzin
vergi
sigorta
park

paralarini goze aldigimiz zaman aylik ne kadar masraf cikar onu hesaplamakta fayda var.

Misal vergi ve sigortaya ne kadar veriyorsun? £20 sadece benzin masrafi mi?
haphazard
ROGER WATERS

New postby baris » Wed Jan 14, 2009 6:40 pm

Sigorta "third party only" yaparsan 120 pound civari yillik.
Excess genelen 400 pound oldugu ve alacagin motor 1000 poundu gecmeyecegi icin "comprehensive" yapmak bana pek mantikli gelmedi. Motorda 500 poundluk hasar varsa zaten cope atar yenisini alirim.
Ben calinmaya karsi da sigorta yaptirdim ve excess'i 200 pounda dusurdum o yuzden 320 pound tuttu. Seneye thirdd party yapmayi dusunuyorum calinmazsa :D

Yillik vergisi 15 pound.
Park bana bedava ama westminster bu konuda en burnundan kil aldirmayan council.
20 pound sadece benzin.
Motor henuz 1.5 yasinda oldugu icin daha MOT zamanina cok var. O da 60 pound her yil.

11 ay ise gitsem: 220 pound benzin
sigorta: 320
Vergi: 15
Yag: 20
Bakim: 150 (lastik, balata vs)

Benim yillik kabaca 580 pound daha ucuz oluyor yol param. Ama ben paradan ziyade metrodaki kisin oksuren insanlardan, yazin da sicaktan kurtulmak icin motor kullaniyorum.
Bir de en onemlisi; ayda 20 saat daha az yolda geciriyorum.
baris
ROGER WATERS

New postby hcho » Thu Jan 15, 2009 10:26 am

Baris gecen soguklarda ne yaptin? Bazi scooterlarda battaniye gibi birsey goruyorum. O tip bir sey mi var sende?
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby baris » Thu Jan 15, 2009 1:29 pm

hcho: soguk pek koymuyor da buzlanma olunca sakat. Zaten ilk kural; buzlu yolda motor kullanilmaz.
Buz olmayinca usumedim acikcasi. Bir adet "Long John" aldim. Galiba Turkcesi "pacali don" oluyor :D
Ustune kot pantolon, ustune de naylon pantolon(kesin sart, giymezseniz bacaklariniz o anki isinin 10 derece altini hisseder).
Tek usuyen yerim ayaklarim oldu, o da harley bot giydigim icin. Caterpillar bot giysem ayaklarim da usumezdi.
Virajlarda motoru yatirirken belli bir efor sarfettigimiz icin de ust tarafimizdaki kaslar devamli calisiyor ve usumuyoruz. Zaten ruzgar gecirmez ceketle usumek biraz zor.

Battaniyeler biraz tehlikeli geliyor bana. Sanki ayaga takilacakmis gibi duruyorlar. Gerek de duymadim oyle bir korumaya acikcasi. Hava -5 dereceyse zaten buzlanma vardir ve yola cikmazsin. Battaniyeye de ihtiyac duymazsin.
baris
ROGER WATERS

New postby baris » Thu Jan 15, 2009 1:34 pm

http://petitions.number10.gov.uk/bikeparkingfees/

Westmisnter Council'i protestoya katilmak icin yukaridaki linke tiklayabilirsiniz.
Motor parketmenin araba parketmekten pahali oldugu tek council westminster. (resident permit)
Onun disinda zaten westminsterda motor park yeri yok gibi.
Boyle saka gibi seyler bir tek Turkiyede olur sanirdim :D
baris
ROGER WATERS

New postby haphazard » Thu Jan 15, 2009 1:59 pm

Adamlar para kazaniyorken bu durumu korumak ister sanirim. Baksana yavas yavas goruyoruz burada olanlarida..

Olurda kaldirirlarsa bende ilk bahar aylarina muteakip motor isine girisicem gibi. Oyster £100 oldu Zone 1-2 icin, motorun tum masraflarinin aylik masrafi neredeyse yarisi..
haphazard
ROGER WATERS

New postby Flavio Briatore » Thu Jan 15, 2009 2:13 pm

haphazard wrote:Olurda kaldirirlarsa bende ilk bahar aylarina muteakip motor isine girisicem gibi. Oyster £100 oldu Zone 1-2 icin, motorun tum masraflarinin aylik masrafi neredeyse yarisi..

scooter mı :) ?
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby haphazard » Thu Jan 15, 2009 2:32 pm

evet :) baris'in ki de scooter sanirim. zaten benim is yeri ile ev arasi 3mil kadar.

ah aklima gelmisken sorayim baris, gunluk gidis gelis kac mil yapiyorsun?
haphazard
ROGER WATERS

New postby baris » Thu Jan 15, 2009 4:18 pm

evet scooter. Vites degistirmekten yirtiyorum, sehir icinde pek zevkli olmuyor :D
Yari otomatik honda innova var, siddetle tavsiye ederim. 3 vitesli ve vitesi triptonik. Yani debriyaj belasiyla ugrasmiyoruz trafik isiklari bol sehrimizde. Scooter degil, bildigimiz kucuk boy touring.

haphazard: gunde 24 mil yapiyorum. 3 mil hic bir sey degil, usumeye vaktin bile olmaz. Londra hiz ortalamasi 11.7mil diye aciklandi. Ki sen motorla saatte16mil ortalama rahat yaparsin. 12 dakikada istesin. Bir de su acidan bak;
12 dakikada evdesin :D
baris
ROGER WATERS

New postby 386-DX » Mon Jan 19, 2009 1:00 pm

Arkadaşlar, ehliyet işini de unutmayın bu arada.

Teorik pratik sınavları, hazırlanması, eğitimi, CBT'si falan hep para.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby Sylvan » Mon Jan 19, 2009 3:05 pm

bir de goped var. pek kimse kullanmıyor sanırım ama bana baya avantajlı geliyor. Benzinli yada elektrikli scooter (ayakta olanlardan)
12 mil gibi menzili var elektriklinin, ingilterede elektrik fiyatını bilmiyorum ama amerikada $0.1'a şarj oluyormuş. saatte de 18 mile kadar çıkıyor. vergisi de olacağını sanmıyorum.
fena bir alternatif değil gibi
Sylvan

New postby baris » Mon Jan 19, 2009 3:11 pm

Ben bu motor isine girerken acikcasi hic parayi dusunmeye firsatim olmadi. Once artilarini dusundum.

-toplu tasimaya yurumek ve pacalari islatmak zorunda kalmayacagim.
-bu sayede yolda junkiler benden sigara istemiycek
-metroda yazin sicaktan bayilmayacagim
-metroda kisin hastalik kapmayacagim
-metroda balik istifi olmayacagim
-otobus soforlerinin aci frenlerinde kafayi patlatma tehlikesinden de kurtulmus olacagim
-bankamatiklerin onunde kaldirima dik sira olan manyaklarin arasindan manevra yapmayacagim.
-cebimde devamli doldurmam gereken oyster diye bir sey olmayacak
-alisveris merkezlerinde bedavaya her zaman en onden park yerim olacak.
-her sabah ve aksam 40ar dakika eglencem olacak.
-sabah aksam 1er saat yol gitmeyecegim.

Daha gider burda duriyim.
Ileriki maddi artilari;

-metroya uzak bir ev tutup %20 daha az kira odeyebilecegim
-bu evin etrafi dolayisiyla sakin ve guvenli olacak.

Bu da gider aslinda. Tek “eksi” deneyiminizin az olmasi ve tehlikeli olmaniz olabilir. Ben kamyon bile kullanan araba/motor manyagi biri olarak bunu eksi hanesine yazmadim ama caniniz her seyden degerli. Eger guvenli olmadigini dusunuyorsaniz ve yol deneyiminiz yoksa toplu tasimadan vazgecmeyin. TRT gibi adamim valla :D
baris
ROGER WATERS

New postby haphazard » Wed Jan 21, 2009 11:36 am

baris,

Gercekten verdigin bilgilere bakalinca cok cok cazip gorunuyor. Su halde bile Wesminster'e aylik £20 vererek aylik £100 olan oyster masrafi, aylik £60'a iniyor. Kendine ait bir arac ile istedigin rotadan, istedigin saatte gidip gelebilmekte cabasi.

Provisional Licence + CBT yeter mi sadece? Yoksa teori sinavini alip gecmekte gerekli mi ?
haphazard
ROGER WATERS

New postby baris » Wed Jan 21, 2009 2:18 pm

provisional licence olmadan hic bir sey suremiyoruz. onu almak gerekiyor. ilgili baslikta bulursun detaylari. 50 pound gunahi var. 30 da olabilir emin degilim

cbt 110-130 pound civari 6-8 saat suruyor.
http://www.eastsiderider.co.uk/courses.htm
ben bunlardan aldim cbt'yi. sehre yakin ve iyi cocuklar. bir tanesi biraz kil ama idare edersin. en azindan jamaikali gibi konusmuyorlar.
bunun disinda kask ve eldiven alsan yeter. bir de motor tabi :D

sigorta icin quin directi oneririm. excessi en dusuk o var.
motor ve kiyafetleri alma kismina geldiginde bir cumartesi bulusuruz, uygun ve kaliteli satan yerlere gider aliriz.

yollara alisinca yazin full license alirsin zaten.
baris
ROGER WATERS

PreviousNext

Return to Hyde Park