Board index Alaturka Londra Emlakçı

Londra'da kalacak yer olayi ve ev arkadaslari

Başımızı sokacak bir yer arayışı

New postby Leon » Thu Mar 12, 2009 2:37 pm

29 mart'ta londra'da olacagim. kiralik ev fiyatlarina bakiyorum, kira icin butcem aylik 500 pound. Bu rakam civarinda evler var ancak bu evlerin ne kadar uygun oldugu hakkinda hic bir fikrim yok. uygunluktan kastim daha cok konumu ve akan dam, esen pencere gibi surprizler olmamasi.

is bulamasam bile en az 2 ay londrada olacagim, bu surede acaba oraya yeni gelen, ya da gelecek birileriyle beraber bir ev tutabilir miyiz diye dusunmeye basladim. hem masraflari azaltmis oluruz hem de bir elin nesi iki elin sesi var yani.

baska bir konuda da bir arkadas belirtmis saniyorum ev arkadasligi icin konu acilsa mi diye.

Nisan basindan itibaren londra'da ev arkadasi arayan, ya da arayan birilerini bilenler yazarsa buyuk iyilik etmis olur.

tesekkurler.

kimdir nedir diye dusunenler icin hakkimda bilgiler:

http://www.melikkose.com/blog/about
Leon

New postby baris » Thu Mar 12, 2009 4:01 pm

Turk ev arkadasin olursa ingilizcenin gelisimi 3 kat yavaslar.
baris
ROGER WATERS

New postby kali » Thu Mar 12, 2009 5:00 pm

barış :D
edgware road (W2) da bir flatshare de kalıyorum. 2 çılgın kırmızı kafalı fransız bir yunan ve bir uzakdoğu kökenli londener (londra doğumlu en azından) var evde. uzakdoğuluyu saymazsak diğerleri ile her konuşma girişimimde ingilizcem geriye gidiyor doğrusu :)
There are three kinds of lies: lies, damn lies, statistics
kali

New postby kali » Thu Mar 12, 2009 5:09 pm

@leon
aradığın şey 500gbp ile flatshare ise bütçe gayet yeterli. şu an kaldığım yer metroya 6 saniye londranın baya merkezinde (marble arch/ hyde parka 3-5 dakika yürüme mesafesinde) ve 585gbp. buradaki arap bir acentadan bulmuştum evi. istersen numaralarını alabilirim ama sadece 2 aylık bir yer hostel dışında zor sanıyorum çünkü en kötü ihtimalle 6 aylık kontrat yapmak isteyeceklerdir.
kali

New postby valid » Thu Mar 12, 2009 6:15 pm

@Kali hostellerin fiyatlari nasil?
Haftalik felan mi kiralaniyor ?
valid

New postby Leon » Thu Mar 12, 2009 6:48 pm

@baris
elbette ingilizcemin daha iyi olmasini daha hizli gelismesini isterim ama 2 sene once toefl'dan 97/120 almistim. yani su haliyle de fena degil. su andaki onceligim is bulmak bir an once, ingilizcemin daha da hizli gelismesi is bulmami hizlandiracaksa ayri bir durum ama IT'de bilgisayar basinda calisacak biri icin ingilizcemi yeterince iyi oldugunu dusuneceklerdir diye dusunuyorum (ne dedim ben. :P ). oyle umuyorum yani en azindan.

@kali
butcem aslinda su sekilde, oraya butun imkanlarimi kasarak 3000 pound ile gelecegim, daha ustune cikmam pek olasi degil yani, ayda 1000 poundlik harcamam olacagini dusunuyorum ama bilmiyorum cok mu iyimserim. 1000 poundin yarisini bu accomodation olayina ayirdim yani. kalan 500'un icinde ulasim arti yemek olayi var. london eye varmis ona cikayim, surda soyle bir konser varmis ona gideyim gibi bir olaya girmeyecegim bu 3 aylik surede, bildigin sefil ogrenci modeli hayata 3 ayligina is ararken katlanmaya raziyim yani kisacasi.

hosteldeki sistem nasil oluyor? yani tek basima oda tutabiliyorsam bu butceyle, o da bi secenek benim icin aslinda. bir de hostel'de ne gibi bir ortam oluyor onu da bilmiyorum. yani mesela mutfak kavrami yoktur heralde hostelde. bu durumda yemek olayi bir evde kalma durumundakinden daha zor olacaktir.

aslinda ben is bulursam bir senelik bile kontrat yaparim sorun degil orasi da, iste is bulmadan 6 aylik bir kontratin altina imza atmam pek mumkun degil.
kriz durumlari olmasa bu kadar endiselenmeyecegim ama krizden dolayi is bulabilecek miyim, bulamayacak miyim endiseleri sardi biraz.
Leon

New postby honest » Thu Mar 12, 2009 9:40 pm

23 mart haftasında muhtemelen 25 ı gıbı london da olacağım...

Kısaca yukarıda anlatılanlara katılıyorum..Ev den zıyade 2-3 aylık ıs arama surecınde minumum maliyetle maximum fayda yaratabileceğimiz arkadaşlar la iletişime geçebilirim..
Last edited by Site Memuru on Fri Mar 13, 2009 10:32 am, edited 1 time in total.
Reason: Profil haricinde email, msn adresi ve saire vermeyiniz
honest
ROBERT PLANT

New postby baris » Thu Mar 12, 2009 11:14 pm

Leon; Butcen sinirliysa elinden geleni yap, parani elinde tutmaya bak. Belki buraya gelisinin 4. ayinda is bulacaksin ama mali sorunlar yuzunden bunu hic ogrenemeyeceksin.
Turk'u, Cerkez'i bosver. Ingilizce gelisir elbet.
baris
ROGER WATERS

New postby kali » Fri Mar 13, 2009 12:02 am

valid hostellerde haftalık ödüyosun parayı
1-2-3-5-16(koğuş!!) kişilik falan oda seçenekleri çok fazla. Ama erken rezervasyon yapman gerekiyor yoksa single oda bulman zor.
ben gelmeden 1 ay önce bakmıştım hiç bir hostelde tek kişilik oda boş değildi. Hemen hemen her hostelde mutfak/ütü çamaşır odası/wireless internet vs. var. ama bak özelliklerine hostels.com diye bir site dahi vardı sanırım.
en güzel tarafı kontrat falan yapmana gerek yok. direk bu hafta ben ödemiyorum diyip valizini toplayıp çıkıyorsun.
ben baktığım sıralarda tek kişilik oda fiyatları 70-200gbp/per week arası idi.
kali

New postby Leon » Fri Mar 13, 2009 8:44 am

http://www.hostels.com/hosteldetails.ph ... mber.19667

simdi hostel baktim da uygun fiyatli ve available olan sadece bunu bulabildim. onun da single private'i karsilamam pek mumkun gozukmuyor cunku aylik 940 pound'a geliyor o sekilde.
ancak twin private (shared bathroom) ideal gibi benim icin. (shared bathroom'dan kasit diger bir twin private ile share edilmesi, odada kalanlarin share etmesi degil yani.) aylik 570 pound'a geliyor. ve buna wireless internet access ve breakfast dahil. yeri de fena degil gibi, daha dogrusu london zone 2'da olmasindan kelli iyi bir yerde oldugu sonucuna vardim.. "5 Min walk to Kilburn Tube in North London Zone 2 " diyor. bir de adresi: 30 Chatsworth Road, nw24bl, London. yeri hakkinda yorumlariniz nedir?
bir de bu twin room icin yanima birini bulmam lazim. 29 marttan itibaren yani.

bir de bi arkadasimdan haftalik 90 pound'a oda kiralanabildigini duymustum ama o nasil bir sistemdir? single room'lar aylik 900gbp'ye falan geliyor yani pek haftalik 90gbp ile alakasi yok. :)
Leon

New postby Leon » Fri Mar 13, 2009 9:11 am

Budget Mapesbury Hostel'den biraz killandim ben, cunku diger hostellere kiyasla fiyat performans olarak ruya gibi kaliyor. saniyorum bu hostel'in en az 1 hafta kalinacak sekilde tutulabilmesinden kaynakli bir durum, diger hostellerde boyle bir durum yok.
bir de pazar gunleri check-in yaptirirsaniz, 25 pound ekstradan aliriz demisler. firsatcilik tr'ye ozgu degilmis demek ki.
elektirik de, oda tutma durumunda gunluk 1.5 gbp elektirik parasiymis bir de, ayda 45 pound yapar. adam basi 22.5gbp

aylik kisi basi 592.5 pound yapiyor boylece.

Electricity
For studios and Ensuite rooms only, an additional £1.50 per day will have to be paid for in advance.

Sunday Fee
Checking in on a Sunday will incur a £15 for dorm bookings & £25 fee for studios and rooms, . Please note : Last FREE pick up/check in is 4.00pm on Sundays.
Leon

New postby valid » Fri Mar 13, 2009 10:12 am

@leon

Gumtreedeki kiralik odalara baktin mi ?
(flatshare diyede geciyor)
Oralarda ben sadece aylik depozito verildigini okumusdum diye hatirliyorum. Ve ucretler hostele gore daha uygundu ?
valid

New postby honest » Fri Mar 13, 2009 10:30 am

Leon 25 inde londra da olacağım..Sen nerdesin,ekle beni konusalım..
honest
ROBERT PLANT

New postby munu » Fri Mar 13, 2009 10:52 am

Merhaba arkadaslar,

Benim bir arkadasim var, adi Ata. Kuzeyde emlakcilik yapiyor. O'na yazarsaniz size yardimci olabilir diye dusunuyorum.
atacsahin@yahoo.co.uk
Maili benden aldiginizi soylersiniz. Adim Munevver
munu
ROBERT PLANT

New postby Leon » Fri Mar 13, 2009 11:51 am

honest hocam sitememuru senin msn adresini silmis.
benim mail adresi www.melikkose.com/blog/about adresinde gorebilecegin gmail adresi. oraya msn adresini gonderebilirsin.

e-mail yazmamak icin taklalar atiyoruz gibi oldu bu.
Leon

Next

Return to Emlakçı